Architekt transformacji energetycznej

Od 2020 roku PGE Polska Grupa Energetyczna wyraźnie przyśpieszyła w realizacji strategicznego celu, jakim jest zielona transformacja energetyczna. Działania podjęte przez prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego koncentrowały się w ostatnich trzech latach na inwestycjach w odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową, by sprostować wymogom stawianym przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej.
Energetyka odnawialna Architekt transformacji energetycznej
Energetyka odnawialna / grafika: gkpge.pl

Z drugiej strony PGE zaangażowało się w proces wydzielenia aktywów węglowych, by łatwiej pozyskać środki na inwestycje w OZE. Tworząc Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, spółka dawała gwarancję, że podmioty wytwarzające energię z węgla, nie zostaną sprywatyzowane, ale nadal będą służyć stabilności systemu i tym samym bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

Jednym z kluczowych momentów było zaprezentowanie w październiku 2020 roku przez prezesa Wojciecha Dąbrowskiego nowej strategii GK PGE. Zgodnie z jej założeniami, spółka zaplanowała odejście od spalania węgla do 2030 roku, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 85 procent, a do 2050 roku osiągnięcie pełnej zeroemisyjności.

“Strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski”

By urzeczywistnić te plany, PGE kontynuowało i rozpoczynało nowe, potężne inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a także w magazyny energii oraz modernizacje i rozbudowę sieci dystrybucyjnych. W 2021 roku PGE Baltica zawiązała konsorcjum z duńską firmą Ørsted w celu wybudowania morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 2,5 GW.

PGE zaangażowało się także w projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie wraz z firmami ZE PAK oraz KHNP. Uruchomienie pierwszego bloku tej elektrowni zaplanowano na 2035 rok.

Dużym sukcesem było także oddanie do użytku w 2021 roku nowego bloku nr 7 w Elektrowni Turów. Inwestycja, która rozpoczęła się w 2014 roku kosztowała 4,4 mld złotych i pozwoli na zapewnienie stałych dostaw energii do tysięcy polskich domów. Łącznie kompleks Turów odpowiadać będzie za nawet 7 procent produkcji energii w skali całego kraju.

By sfinansować zarówno te duże, jak i mniejsze projekty, PGE w ciągu ostatnich trzech lat przeznaczyło na inwestycję 23,6 mld złotych. Tak duże nakłady finansowe świadczą o sukcesie w zarządzaniu firmą, która jednocześnie musiała zmagać się z wieloma zewnętrznymi kryzysami o zasięgu światowym.

Były to przede wszystkim niespotykane od dziesięcioleci zawirowania na rynku energii wywołane wojną na Ukrainie i pandemią koronawirusa. Ich konsekwencją był nagły wzrost cen surowców energetycznych, a tym samym cen energii dla polskich rodzin, przedsiębiorstw, instytucji publicznych i samorządów. By złagodzić te negatywne skutki kryzysów, Polska Grupa Energetyczna wydała miliardy złotych na mrożenie cen energii i obniżenie kosztów rachunków za prąd. Tylko w 2023 roku spółki należące do PGE przeznaczyły na ten cel 10 mld złotych. Działaniom osłonowym towarzyszyły kampanie zachęcające do oszczędzania energii i podnoszące świadomość społeczną w kwestii źródeł kryzysu.

Pisząc o stabilności dostaw nie sposób nie wspomnieć o przeprowadzeniu operacji interwencyjnego importu węgla. Niedobór, który powstał na skutek embarga nałożonego na rosyjski węgiel, został uzupełniony dzięki sprawnym działaniom PGE Paliwa. Spółka sprowadziła do kraju 10 mln ton węgla, który w okresie zimowym posłużył do zaspokojenia potrzeb ciepłowniczych gospodarstw domowych i lokalnych ciepłowni.

Ten wielki wysiłek i podjęte przez Spółkę działania dowiodły, że PGE to strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Grupa Energetyczna aktywnie działała także na polu społecznej odpowiedzialności biznesu. W 2021 roku Prezes PGE Wojciech Dąbrowski uporządkował politykę sponsoringową spółki, co pozwoliło na efektywne przeznaczenie środków na cele charytatywne, związane z rozwojem polskiej kultury i sportu.

I tak, za pośrednictwem Fundacji PGE zakupiono specjalistyczny sprzęt dla placówek medycznych, wspierano pracę infolinii NFZ i Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy przeznaczono środki na pomoc psychologiczną dla dzieci i osób starszych.

Spółka stała się także jednym z największych w kraju mecenatów kultury wspierając 21 instytucji, takich jak muzea narodowe czy filharmonie, a także zachęcając społeczeństwo do większego kontaktu ze sztuką poprze inicjatywy edukacyjne. W muzealnych programach edukacyjnych, które wspierało PGE, wzięło udział przeszło 960 tysięcy dzieci.

Ponadto, PGE kontynuowało program sponsoringu tytularnego dla wielu obiektów, lig czy klubów sportowych. W 2021 roku na kolejne 5 lat przedłużone zostało między innymi partnerstwo tytularne ze Stadionem Narodowym w Warszawie. Z kolei w ramach programu PGE Junior w 2023 roku wsparcie od spółki uzyskało 6 tysięcy młodych sportowców z 26 akademii dziecięcych i młodzieżowych na terenie Polski.

Inicjatywy rodziły się także oddolnie. W 2020 roku pracownicy Polskiej Grupy Energetycznej zachęcali do patriotyzmu konsumenckiego poprzez kampanię społeczną “Polskie – kupuję to!”. W tym miejscu należy też wspomnieć, że blisko 1000 pracowników spółki aktywnie uczestniczy w Wolontariacie Pracowniczym PGE.

Polska Grupa Energetyczna kontynuowała również współpracę z dziewięcioma Parkami Narodowymi włączając się w ochronę zagrożonych gatunków zwierząt, a także zwiększając zalesienie kraju w ramach prowadzonego od 23 lat programu Lasy Pełne Energii.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Strzelanina pod Paryżem z ostatniej chwili
Strzelanina pod Paryżem

W strzelaninie pod Paryżem, w nocy z piątku na sobotę, zginęła jedna osoba, a kilka zostało poważnie rannych – podała agencja AFP, powołując się na informacje otrzymane od prokuratury. Lokalne władze twierdzą, że to porachunki związane z handlem narkotykami.

Niepokojące doniesienia w sprawie „M jak miłość” z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie „M jak miłość”

Media obiegły niepokojące doniesienia w sprawie serialu „M jak miłość”. Pojawiły się spekulacje, że jedna z ulubionych postaci widzów może zniknąć.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała w piątek, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Są nowe informacje.

Rosyjskie cyberataki. Jest komunikat MSZ z ostatniej chwili
Rosyjskie cyberataki. Jest komunikat MSZ

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z wrogą kampanią w cyberprzestrzeni prowadzoną przez grupę powiązaną z rosyjskim wywiadem wojskowym - czytamy w komunikacie przekazanym w sobotę przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Prezydent Chin Xi Jinping rusza w podróż po Europie z ostatniej chwili
Prezydent Chin Xi Jinping rusza w podróż po Europie

Przywódca ChRL Xi Jinping rozpocznie w niedzielę pięciodniową podróż po Europie, w trakcie której odwiedzi Francję, Serbię i Węgry. Będzie to jego pierwsza wizyta w Europie od 2019 r.

ISW: Szpitale w okupowanym przez Rosję obwodzie ługańskim grożą odbieraniem noworodków z ostatniej chwili
ISW: Szpitale w okupowanym przez Rosję obwodzie ługańskim grożą odbieraniem noworodków

Szpitale w okupowanym przez Rosję obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy grożą matkom odbieraniem noworodków, jeśli co najmniej jedno z rodziców nie posiada obywatelstwa rosyjskiego - podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną ISW.

Eksperci: Pekin chce wbić klin między USA a UE i nie zmieni polityki w sprawie Ukrainy z ostatniej chwili
Eksperci: Pekin chce wbić klin między USA a UE i nie zmieni polityki w sprawie Ukrainy

Pekin chce wbić klin pomiędzy USA i UE, a europejscy przywódcy mają niewielką nadzieję na zmianę stanowiska Chin w sprawie Ukrainy – podkreślili w rozmowie z PAP analitycy z Francji i Węgier, komentując rozpoczynającą się w niedzielę wizytę przywódcy Chin Xi Jinpinga w Europie.

Zmiana pogody. Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał komunikat z ostatniej chwili
Zmiana pogody. Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia o nadchodzących burzach z gradem oraz porywistych wiatrach.

Tadeusz Płużański: Honor Wiadomości
Tadeusz Płużański: Honor

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja skrwawiona w wojnach na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę. Wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor” – mówił 5 maja 1939 r. w Sejmie RP minister spraw zagranicznych Józef Beck.

Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw Wiadomości
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw

W tym roku Niemcy już od 2 maja konsumują surowce naturalne na koszt innych państw – odnotowała lewicowa Tageszeitung, powołując się na dane organizacji Footprintnetwork monitorującej poziom zużycia surowców na świecie. Jak wynika z obliczeń Global Footprint Network, Niemcom zaledwie w cztery miesiące udało się wykorzystać wszystkie „przypisane im” na 2004 r surowce, a miniony czwartek stał się tym samym Dniem Przekroczenia Zasobów Ziemi. Podobno, gdyby wszystkie państwa świata zachowywały się jak Niemcy, nie starczyłoby nam trzech Ziem.

REKLAMA

Architekt transformacji energetycznej

Od 2020 roku PGE Polska Grupa Energetyczna wyraźnie przyśpieszyła w realizacji strategicznego celu, jakim jest zielona transformacja energetyczna. Działania podjęte przez prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego koncentrowały się w ostatnich trzech latach na inwestycjach w odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową, by sprostować wymogom stawianym przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej.
Energetyka odnawialna Architekt transformacji energetycznej
Energetyka odnawialna / grafika: gkpge.pl

Z drugiej strony PGE zaangażowało się w proces wydzielenia aktywów węglowych, by łatwiej pozyskać środki na inwestycje w OZE. Tworząc Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, spółka dawała gwarancję, że podmioty wytwarzające energię z węgla, nie zostaną sprywatyzowane, ale nadal będą służyć stabilności systemu i tym samym bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

Jednym z kluczowych momentów było zaprezentowanie w październiku 2020 roku przez prezesa Wojciecha Dąbrowskiego nowej strategii GK PGE. Zgodnie z jej założeniami, spółka zaplanowała odejście od spalania węgla do 2030 roku, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 85 procent, a do 2050 roku osiągnięcie pełnej zeroemisyjności.

“Strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski”

By urzeczywistnić te plany, PGE kontynuowało i rozpoczynało nowe, potężne inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a także w magazyny energii oraz modernizacje i rozbudowę sieci dystrybucyjnych. W 2021 roku PGE Baltica zawiązała konsorcjum z duńską firmą Ørsted w celu wybudowania morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 2,5 GW.

PGE zaangażowało się także w projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie wraz z firmami ZE PAK oraz KHNP. Uruchomienie pierwszego bloku tej elektrowni zaplanowano na 2035 rok.

Dużym sukcesem było także oddanie do użytku w 2021 roku nowego bloku nr 7 w Elektrowni Turów. Inwestycja, która rozpoczęła się w 2014 roku kosztowała 4,4 mld złotych i pozwoli na zapewnienie stałych dostaw energii do tysięcy polskich domów. Łącznie kompleks Turów odpowiadać będzie za nawet 7 procent produkcji energii w skali całego kraju.

By sfinansować zarówno te duże, jak i mniejsze projekty, PGE w ciągu ostatnich trzech lat przeznaczyło na inwestycję 23,6 mld złotych. Tak duże nakłady finansowe świadczą o sukcesie w zarządzaniu firmą, która jednocześnie musiała zmagać się z wieloma zewnętrznymi kryzysami o zasięgu światowym.

Były to przede wszystkim niespotykane od dziesięcioleci zawirowania na rynku energii wywołane wojną na Ukrainie i pandemią koronawirusa. Ich konsekwencją był nagły wzrost cen surowców energetycznych, a tym samym cen energii dla polskich rodzin, przedsiębiorstw, instytucji publicznych i samorządów. By złagodzić te negatywne skutki kryzysów, Polska Grupa Energetyczna wydała miliardy złotych na mrożenie cen energii i obniżenie kosztów rachunków za prąd. Tylko w 2023 roku spółki należące do PGE przeznaczyły na ten cel 10 mld złotych. Działaniom osłonowym towarzyszyły kampanie zachęcające do oszczędzania energii i podnoszące świadomość społeczną w kwestii źródeł kryzysu.

Pisząc o stabilności dostaw nie sposób nie wspomnieć o przeprowadzeniu operacji interwencyjnego importu węgla. Niedobór, który powstał na skutek embarga nałożonego na rosyjski węgiel, został uzupełniony dzięki sprawnym działaniom PGE Paliwa. Spółka sprowadziła do kraju 10 mln ton węgla, który w okresie zimowym posłużył do zaspokojenia potrzeb ciepłowniczych gospodarstw domowych i lokalnych ciepłowni.

Ten wielki wysiłek i podjęte przez Spółkę działania dowiodły, że PGE to strażnik bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Polska Grupa Energetyczna aktywnie działała także na polu społecznej odpowiedzialności biznesu. W 2021 roku Prezes PGE Wojciech Dąbrowski uporządkował politykę sponsoringową spółki, co pozwoliło na efektywne przeznaczenie środków na cele charytatywne, związane z rozwojem polskiej kultury i sportu.

I tak, za pośrednictwem Fundacji PGE zakupiono specjalistyczny sprzęt dla placówek medycznych, wspierano pracę infolinii NFZ i Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy przeznaczono środki na pomoc psychologiczną dla dzieci i osób starszych.

Spółka stała się także jednym z największych w kraju mecenatów kultury wspierając 21 instytucji, takich jak muzea narodowe czy filharmonie, a także zachęcając społeczeństwo do większego kontaktu ze sztuką poprze inicjatywy edukacyjne. W muzealnych programach edukacyjnych, które wspierało PGE, wzięło udział przeszło 960 tysięcy dzieci.

Ponadto, PGE kontynuowało program sponsoringu tytularnego dla wielu obiektów, lig czy klubów sportowych. W 2021 roku na kolejne 5 lat przedłużone zostało między innymi partnerstwo tytularne ze Stadionem Narodowym w Warszawie. Z kolei w ramach programu PGE Junior w 2023 roku wsparcie od spółki uzyskało 6 tysięcy młodych sportowców z 26 akademii dziecięcych i młodzieżowych na terenie Polski.

Inicjatywy rodziły się także oddolnie. W 2020 roku pracownicy Polskiej Grupy Energetycznej zachęcali do patriotyzmu konsumenckiego poprzez kampanię społeczną “Polskie – kupuję to!”. W tym miejscu należy też wspomnieć, że blisko 1000 pracowników spółki aktywnie uczestniczy w Wolontariacie Pracowniczym PGE.

Polska Grupa Energetyczna kontynuowała również współpracę z dziewięcioma Parkami Narodowymi włączając się w ochronę zagrożonych gatunków zwierząt, a także zwiększając zalesienie kraju w ramach prowadzonego od 23 lat programu Lasy Pełne Energii.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe