Na Jasnej Górze trwają obrady Rady Stałej KEP

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.
Jasna Góra Na Jasnej Górze trwają obrady Rady Stałej KEP
Jasna Góra / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Aw58 - Own work

Kościół-państwo

Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół – państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Ochrona małoletnich

Innym ważnym zagadnieniem są kontynuowane przez KEP kwestie związane z ochroną małoletnich w Kościele; standardy ochrony małoletnich związane z wejściem w życie tzw. Ustawy Kamilka. - Pozostając w tym nurcie ochrony nieletnich i troski, aby Kościół był bezpiecznym miejscem dla wzrastania i rozwoju duchowego, a także intelektualnego dzieci i młodzieży, zaprosiliśmy na nasze spotkanie o. Adama Żaka, dyrektora Centrum Ochrony Dziecka. Przedstawi on aktualny stan przygotowania standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez Kościół katolicki w Polsce. Są one wymogiem tzw. Ustawy Kamilka. Już się odbywają szkolenia i te zagadnienia zrelacjonuje o. Żak – informuje bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Ochrona życia

Jak podkreśla bp Miziński „nie zabraknie naszej troski o ochronę życia; od momentu poczęcia do naturalnej śmierci”. – W związku z propozycjami ustaw złożonych w sejmie, także tutaj będziemy przypominać stanowisko Kościoła w Polsce, które jest niezmienne, że należy się bytowi ludzkiemu ze względu na jego naturę i stworzenie przez Boga na obraz i podobieństwo Boże, godność nienaruszalna, która się przejawia przede wszystkim w ochronie jego życia od poczęcia do naturalnej śmierci - podkreśla sekretarz generalny KEP.

Duszpasterstwo

Zostaną  też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce, misji duszpasterskiej i spraw związanych z przeżywanym Rokiem Modlitwy przygotowującej nas do Jubileuszu Roku 2025.

Propozycje inicjatyw duszpasterskich Kościoła w Polsce w ramach Nowenny przed Rokiem Odkupienia 2033 przedstawi bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Nowenna

Jak zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda w rozmowie z @JasnaGóraNews i KAI, „nowenna poprzedzająca jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary indywidualnej, wiary przeżywanej w rodzinach oraz w mniejszych i większych wspólnotach i ruchach, odrodzenia duchowo-moralnego i przygotowania całego Kościoła w Polsce do tego Jubileuszu dwutysiąclecia Odkupienia".

Najważniejszymi momentami nowenny w latach 2024-2033 będą coroczne uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia, Zesłania Ducha Świętego i uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. - To są najważniejsze punkty odniesienia, będą też szczegółowe propozycje - zapowiada abp Wojda i podkreśla za papieżem Franciszkiem, że to każdy z nas, ludzi wierzących „jest misją” w tym świecie i na nim też spoczywa swoista odpowiedzialność za „stan wiary” w Kościele.  Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ważne jest, by to wierni, skupieni we wspólnotach, począwszy od parafii, dawali konkretne impulsy ewangelizacyjne, podejmowali projekty, które będą uwzględniały też tę „małą lokalną tożsamość”. - Wtedy to inaczej, głębiej się przeżywa, staje się to treścią, która przygotowuje na spotkanie z Jezusem Chrystusem – powiedział abp Wojda.

- Dzisiaj przechodzimy w Kościele od masowości do indywidualnego pogłębienia wiary. Każdy z wierzących musi tę relacje z Jezusem pogłębiać, nieustannie ożywiać, ma ona stać się częścią zasadniczą życia, ma formować człowieczeństwo katolika, jego społeczne funkcjonowanie jako obywatela, jego patriotyzm. Tego nie da się załatwić wielkimi programami, to jest zadanie na każdy dzień – dodał abp Wojda. Zwrócił też uwagę, że w przygotowaniach do jubileuszu nie może zabraknąć ducha maryjnego.

Jutro biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. – Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w Mszy św. na Szczycie o godz. 11.00, zawierzając Matce Bożej Częstochowskiej, naszej Pani i Królowej, nasze życie, życie naszego narodu, ciesząc się, że w tym dniu możemy być w sercu Kościoła w Polsce – zachęca bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

BP @JasnaGóraNews


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Nieznani sprawcy mordowali księży już po Okrągłym Stole Wiadomości
Tadeusz Płużański: "Nieznani sprawcy" mordowali księży już po Okrągłym Stole

19 maja 1950 r. w Ostrówku urodził się Sylwester Zych, kapelan środowisk niepodległościowych, w tym Konfederacji Polski Niepodległej. Zamordowany przez komunistów 11 lipca 1989 r., w wieku 39 lat. Czyli po podpisaniu umów Okrągłego Stołu terror – tak jak jego strażniczka PZPR – nie przeszedł do historycznego lamusa.

Wybuch na uczelni wojskowej w Petersburgu z ostatniej chwili
Wybuch na uczelni wojskowej w Petersburgu

Siedmiu żołnierzy zostało rannych w piątek w wyniku wybuchu w Wojskowej Akademii Łączności im. Budionnego w Petersburgu – poinformowało w piątek biuro prasowe Leningradzkiego Okręgu Wojskowego.

Wiadomości
Czy to koniec Europy jaką znamy? European Conservative Future

Już w poniedziałek 20 maja odbędzie się międzynarodowa konferencja “Czy to koniec Europy jaką znamy? European Conservative Future”, organizowana przez TVMN Media Narodowe. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5, a zakończy się o godz. 15:00. "Tygodnik Solidarność" oraz Tysol.pl zostali patronami medialnymi wydarzenia.

Ma 85 lat i przystąpił do matury. Jest pan wzorem dla nas wszystkich z ostatniej chwili
Ma 85 lat i przystąpił do matury. "Jest pan wzorem dla nas wszystkich"

85-letni Józef Peruga z Kalisza wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przystąpił do matury. Dzisiaj zdawał geografię – poinformowało biuro prasowe kaliskiego magistratu.

Krzysztof Jurgiel zabiera głos po zawieszeniu go w prawach członka PiS z ostatniej chwili
Krzysztof Jurgiel zabiera głos po zawieszeniu go w prawach członka PiS

– Formalnie nic nie wiem. Siedzę i czekam na jakieś powiadomienie, bo oficjalnie nic nie wiem o tym, że zostałem zawieszony w mojej partii. Nie znam też powodu, dla którego to uczyniono, więc nie czuję się zawieszony – powiedział "Kurierowi Porannemu" europoseł Krzysztof Jurgiel odnosząc się do zawieszenia go w prawach członka PiS.

Jacek Sasin: Chciałem przeprosić wyborców z ostatniej chwili
Jacek Sasin: Chciałem przeprosić wyborców

– Chciałem przeprosić wyborców, że na listach PiS w Podlaskiem, były osoby niegodne zaufania, które zdradziły – oświadczył poseł PiS Jacek Sasin odnosząc się do utraty władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w województwie podlaskim.

Piąty dzień głodówki rolników w Sejmie. Niepokojące informacje gorące
Piąty dzień głodówki rolników w Sejmie. Niepokojące informacje

Trwa piąty dzień głodówki rolników w Sejmie. Pojawiły się niepokojące symptomy osłabienia stanu zdrowia protestujących.

Płonie otulina Puszczy Białowieskiej. Do gaszenia pożaru skierowano śmigłowiec Black Hawk pilne
Płonie otulina Puszczy Białowieskiej. Do gaszenia pożaru skierowano śmigłowiec Black Hawk

Płonie las w okolicach miejscowości Jelonka, Kleszczele i Suchowolce w bliskim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej. Gasi go kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej i śmigłowce gaśnicze lasów państwowych. Zaangażowano także policyjny śmigłowiec Black Hawk.

Media: W Holandii dojdzie do drastycznej zmiany kierunku politycznego wobec UE polityka
Media: W Holandii dojdzie do drastycznej zmiany kierunku politycznego wobec UE

Nowy rząd Holandii prawdopodobnie znacznie zmieni swoją politykę wobec UE. W efekcie może już wkrótce znaleźć się na kursie kolizyjnym z Brukselą w takich kwestiach jak rozszerzenie Unii, polityka klimatyczna, rolnictwo czy unijne finanse – przewidują portal Politico oraz holenderskie media.

Szczecińska kocia kawiarnia wprowadziła zakaz wstępu dla dzieci z ostatniej chwili
Szczecińska kocia kawiarnia wprowadziła zakaz wstępu dla dzieci

Kocia Kawiarnia w Szczecinie od samego początku działalności cieszy się znaczną popularnością. Okazuje się, że właściciele lokalu zmuszeni byli ostatnio podjąć radykalną decyzję. Wszystko przez wzgląd na dobro zwierząt.

REKLAMA

Na Jasnej Górze trwają obrady Rady Stałej KEP

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.
Jasna Góra Na Jasnej Górze trwają obrady Rady Stałej KEP
Jasna Góra / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Aw58 - Own work

Kościół-państwo

Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół – państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Ochrona małoletnich

Innym ważnym zagadnieniem są kontynuowane przez KEP kwestie związane z ochroną małoletnich w Kościele; standardy ochrony małoletnich związane z wejściem w życie tzw. Ustawy Kamilka. - Pozostając w tym nurcie ochrony nieletnich i troski, aby Kościół był bezpiecznym miejscem dla wzrastania i rozwoju duchowego, a także intelektualnego dzieci i młodzieży, zaprosiliśmy na nasze spotkanie o. Adama Żaka, dyrektora Centrum Ochrony Dziecka. Przedstawi on aktualny stan przygotowania standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez Kościół katolicki w Polsce. Są one wymogiem tzw. Ustawy Kamilka. Już się odbywają szkolenia i te zagadnienia zrelacjonuje o. Żak – informuje bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Ochrona życia

Jak podkreśla bp Miziński „nie zabraknie naszej troski o ochronę życia; od momentu poczęcia do naturalnej śmierci”. – W związku z propozycjami ustaw złożonych w sejmie, także tutaj będziemy przypominać stanowisko Kościoła w Polsce, które jest niezmienne, że należy się bytowi ludzkiemu ze względu na jego naturę i stworzenie przez Boga na obraz i podobieństwo Boże, godność nienaruszalna, która się przejawia przede wszystkim w ochronie jego życia od poczęcia do naturalnej śmierci - podkreśla sekretarz generalny KEP.

Duszpasterstwo

Zostaną  też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce, misji duszpasterskiej i spraw związanych z przeżywanym Rokiem Modlitwy przygotowującej nas do Jubileuszu Roku 2025.

Propozycje inicjatyw duszpasterskich Kościoła w Polsce w ramach Nowenny przed Rokiem Odkupienia 2033 przedstawi bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Nowenna

Jak zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda w rozmowie z @JasnaGóraNews i KAI, „nowenna poprzedzająca jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary indywidualnej, wiary przeżywanej w rodzinach oraz w mniejszych i większych wspólnotach i ruchach, odrodzenia duchowo-moralnego i przygotowania całego Kościoła w Polsce do tego Jubileuszu dwutysiąclecia Odkupienia".

Najważniejszymi momentami nowenny w latach 2024-2033 będą coroczne uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia, Zesłania Ducha Świętego i uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. - To są najważniejsze punkty odniesienia, będą też szczegółowe propozycje - zapowiada abp Wojda i podkreśla za papieżem Franciszkiem, że to każdy z nas, ludzi wierzących „jest misją” w tym świecie i na nim też spoczywa swoista odpowiedzialność za „stan wiary” w Kościele.  Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ważne jest, by to wierni, skupieni we wspólnotach, począwszy od parafii, dawali konkretne impulsy ewangelizacyjne, podejmowali projekty, które będą uwzględniały też tę „małą lokalną tożsamość”. - Wtedy to inaczej, głębiej się przeżywa, staje się to treścią, która przygotowuje na spotkanie z Jezusem Chrystusem – powiedział abp Wojda.

- Dzisiaj przechodzimy w Kościele od masowości do indywidualnego pogłębienia wiary. Każdy z wierzących musi tę relacje z Jezusem pogłębiać, nieustannie ożywiać, ma ona stać się częścią zasadniczą życia, ma formować człowieczeństwo katolika, jego społeczne funkcjonowanie jako obywatela, jego patriotyzm. Tego nie da się załatwić wielkimi programami, to jest zadanie na każdy dzień – dodał abp Wojda. Zwrócił też uwagę, że w przygotowaniach do jubileuszu nie może zabraknąć ducha maryjnego.

Jutro biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. – Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w Mszy św. na Szczycie o godz. 11.00, zawierzając Matce Bożej Częstochowskiej, naszej Pani i Królowej, nasze życie, życie naszego narodu, ciesząc się, że w tym dniu możemy być w sercu Kościoła w Polsce – zachęca bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

BP @JasnaGóraNews



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe