Abp Marek Jędraszewski na Wawelu: Polska nie może być prawdziwie wolna bez prawdy o swoich chrześcijańskich korzeniach

– Jest jakieś wielkie zmaganie o Polskę, bo nie może być ona prawdziwie wolna bez prawdy o swoich korzeniach i o swojej wielkiej, ponad tysiąc lat trwającej, tradycji chrześcijańskiej – mówił abp Marek Jędraszewski w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w katedrze na Wawelu.
abp Marek Jędraszewski Abp Marek Jędraszewski na Wawelu: Polska nie może być prawdziwie wolna bez prawdy o swoich chrześcijańskich korzeniach
abp Marek Jędraszewski / PAP/Łukasz Gągulski

Komentując w czasie homilii dzisiejsze czytania mszalne abp Marek Jędraszewski zauważył, że opisują one spełnienie się słów Protoewangelii z Księgi Rodzaju o Potomstwie Niewiasty, który zmiażdży głowę węża. Metropolita krakowski zaznaczył, że konsekwencje tej zapowiedzi, która spełniła się na Kalwarii, mają charakter zarówno eschatologiczny, jak i dziejowy i dotykają tak historii Polski, jak i każdego indywidualnie.

Ratowanie ojczyzny

Arcybiskup przywołał słowa św. Jana Pawła II z encykliki Fides et Ratio, w której Ojciec Święty pisał o szczególnym związaniu prawdy i wolności – „albo istnieją razem, albo razem marnie giną”. Metropolita odniósł je do dziejów Polski wskazując na próby ratowania ojczyzny i narodu w II połowie XVIII wieku, czyli konfederację barską i Konstytucję 3 Maja. Zauważył, że stwierdzenia zawarte w preambule Ustawy Rządowej są wyraźnym dążeniem do wolności, ale opartym na fundamencie prawdy.

– W Polsce nowy ład państwowy i narodowy chciano budować na chrześcijańskiej prawdzie – mówił arcybiskup przywołując wezwanie do Trójjedynego Boga i prawdziwą ocenę sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej. Zaznaczył, że mimo kolejnych rozbiorów Polski, konstytucja pozostała punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń Polaków, którzy „śnili i marzyli o wolnej Rzeczypospolitej”. Z drugiej strony była przedmiotem ogromnej walki ze strony wszystkich trzech zaborców.

Odzyskanie niepodległości

Metropolita podkreślił, że po odzyskaniu niepodległości, gdy budowano II Rzeczpospolitą, odwoływano się do dwóch wydarzeń w dziejach Polski, w których elementy religijne i polityczne ściśle się ze sobą łączyły. Przypomniał, że święto Matki Bożej Królowej Polski nawiązywało z jednej strony do ślubów króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej a z drugiej strony do Konstytucji 3 Maja z 1791 r. Arcybiskup zwrócił uwagę, że obydwa wydarzenia były reakcją na ogromne zagrożenie Rzeczypospolitej,  podejmowane przez polskich patriotów i „uciekanie się ich do pomocy Boga i Matki Najświętszej”.

III Rzeczpospolita

W tym kontekście przywołał pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1991 r. u progu budowania III Rzeczypospolitej i papieską homilię w Lubaczowie, w czasie której Ojciec Święty mówił, że „postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością”. Abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że słowa Jana Pawła II sprzed ponad 30 laty są bardzo aktualne, gdy niektórzy odpowiedzialni za losy państwa i społeczeństwa postulują całkowite odcięcie się od chrześcijaństwa. Bardzo bolesnym przejawem próby ateizowania nazwał metropolita krakowski usiłowania przeorganizowania nauczania religii w szkole bez jakichkolwiek uzgodnień z przedstawicielami kościołów, które istnieją w Polsce, a których działalność jest gwarantowana przez konstytucję.

Zmaganie o Polskę

– Jest jakieś wielkie zmaganie o Polskę, bo nie może być ona prawdziwie wolna bez prawdy o swoich korzeniach i o swojej wielkiej, ponad tysiąc lat trwającej, tradycji chrześcijańskiej – mówił arcybiskup. Zwrócił uwagę także na „zmaganie o człowieka”, któremu „proponuje się wolność w odcięciu od prawdy o człowieku”. W tym kontekście wskazał na polityczne postulaty dotyczące legalizacji aborcji, pochwałę eutanazji, uderzanie w podstawowe prawdy o człowieku jako kobiecie i mężczyźnie, o małżeństwie i rodzinie. – Nie może być prawdziwie wolnego człowieka i nie może być prawdziwie wolnej ojczyzny bez zatroskania o życie każdego, od chwili jego poczęcia do momentu naturalnej śmierci, i nie może być łamania prawdy o małżeństwie i rodzinie, także zapisanych w naszej konstytucji – mówił metropolita zwracając uwagę na łamanie konstytucji.

Zwrócił uwagę także na „zmaganie o prawdę i tożsamość Europy”. – Albo przekreśli się jej chrześcijańskie korzenie i staniemy się kalifatem, albo będziemy wracali do tych najświętszych wartości, dzięki którym – przy wszystkich zaistniałych trudnościach historycznych – z dumą można było myśleć o naszym kontynencie jako tym, z którego wychodziło światło niosące innym prawdziwe wolność i wyzwolenie i prawdę o człowieku – mówił abp Jędraszewski.

Zakończył fragmentem ślubów Jana Kazimierza i modlitwą z hymnu „Z dawna Polski Tyś Królową” – „Miej w opiece naród cały / Który żyje dla Twej chwały / Niech rozwija się wspaniały, Maryjo!”.

pra


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Nieznani sprawcy mordowali księży już po Okrągłym Stole Wiadomości
Tadeusz Płużański: "Nieznani sprawcy" mordowali księży już po Okrągłym Stole

19 maja 1950 r. w Ostrówku urodził się Sylwester Zych, kapelan środowisk niepodległościowych, w tym Konfederacji Polski Niepodległej. Zamordowany przez komunistów 11 lipca 1989 r., w wieku 39 lat. Czyli po podpisaniu umów Okrągłego Stołu terror – tak jak jego strażniczka PZPR – nie przeszedł do historycznego lamusa.

Wybuch na uczelni wojskowej w Petersburgu z ostatniej chwili
Wybuch na uczelni wojskowej w Petersburgu

Siedmiu żołnierzy zostało rannych w piątek w wyniku wybuchu w Wojskowej Akademii Łączności im. Budionnego w Petersburgu – poinformowało w piątek biuro prasowe Leningradzkiego Okręgu Wojskowego.

Wiadomości
Czy to koniec Europy jaką znamy? European Conservative Future

Już w poniedziałek 20 maja odbędzie się międzynarodowa konferencja “Czy to koniec Europy jaką znamy? European Conservative Future”, organizowana przez TVMN Media Narodowe. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5, a zakończy się o godz. 15:00. "Tygodnik Solidarność" oraz Tysol.pl zostali patronami medialnymi wydarzenia.

Ma 85 lat i przystąpił do matury. Jest pan wzorem dla nas wszystkich z ostatniej chwili
Ma 85 lat i przystąpił do matury. "Jest pan wzorem dla nas wszystkich"

85-letni Józef Peruga z Kalisza wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przystąpił do matury. Dzisiaj zdawał geografię – poinformowało biuro prasowe kaliskiego magistratu.

Krzysztof Jurgiel zabiera głos po zawieszeniu go w prawach członka PiS z ostatniej chwili
Krzysztof Jurgiel zabiera głos po zawieszeniu go w prawach członka PiS

– Formalnie nic nie wiem. Siedzę i czekam na jakieś powiadomienie, bo oficjalnie nic nie wiem o tym, że zostałem zawieszony w mojej partii. Nie znam też powodu, dla którego to uczyniono, więc nie czuję się zawieszony – powiedział "Kurierowi Porannemu" europoseł Krzysztof Jurgiel odnosząc się do zawieszenia go w prawach członka PiS.

Jacek Sasin: Chciałem przeprosić wyborców z ostatniej chwili
Jacek Sasin: Chciałem przeprosić wyborców

– Chciałem przeprosić wyborców, że na listach PiS w Podlaskiem, były osoby niegodne zaufania, które zdradziły – oświadczył poseł PiS Jacek Sasin odnosząc się do utraty władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w województwie podlaskim.

Piąty dzień głodówki rolników w Sejmie. Niepokojące informacje gorące
Piąty dzień głodówki rolników w Sejmie. Niepokojące informacje

Trwa piąty dzień głodówki rolników w Sejmie. Pojawiły się niepokojące symptomy osłabienia stanu zdrowia protestujących.

Płonie otulina Puszczy Białowieskiej. Do gaszenia pożaru skierowano śmigłowiec Black Hawk pilne
Płonie otulina Puszczy Białowieskiej. Do gaszenia pożaru skierowano śmigłowiec Black Hawk

Płonie las w okolicach miejscowości Jelonka, Kleszczele i Suchowolce w bliskim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej. Gasi go kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej i śmigłowce gaśnicze lasów państwowych. Zaangażowano także policyjny śmigłowiec Black Hawk.

Media: W Holandii dojdzie do drastycznej zmiany kierunku politycznego wobec UE polityka
Media: W Holandii dojdzie do drastycznej zmiany kierunku politycznego wobec UE

Nowy rząd Holandii prawdopodobnie znacznie zmieni swoją politykę wobec UE. W efekcie może już wkrótce znaleźć się na kursie kolizyjnym z Brukselą w takich kwestiach jak rozszerzenie Unii, polityka klimatyczna, rolnictwo czy unijne finanse – przewidują portal Politico oraz holenderskie media.

Szczecińska kocia kawiarnia wprowadziła zakaz wstępu dla dzieci z ostatniej chwili
Szczecińska kocia kawiarnia wprowadziła zakaz wstępu dla dzieci

Kocia Kawiarnia w Szczecinie od samego początku działalności cieszy się znaczną popularnością. Okazuje się, że właściciele lokalu zmuszeni byli ostatnio podjąć radykalną decyzję. Wszystko przez wzgląd na dobro zwierząt.

REKLAMA

Abp Marek Jędraszewski na Wawelu: Polska nie może być prawdziwie wolna bez prawdy o swoich chrześcijańskich korzeniach

– Jest jakieś wielkie zmaganie o Polskę, bo nie może być ona prawdziwie wolna bez prawdy o swoich korzeniach i o swojej wielkiej, ponad tysiąc lat trwającej, tradycji chrześcijańskiej – mówił abp Marek Jędraszewski w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w katedrze na Wawelu.
abp Marek Jędraszewski Abp Marek Jędraszewski na Wawelu: Polska nie może być prawdziwie wolna bez prawdy o swoich chrześcijańskich korzeniach
abp Marek Jędraszewski / PAP/Łukasz Gągulski

Komentując w czasie homilii dzisiejsze czytania mszalne abp Marek Jędraszewski zauważył, że opisują one spełnienie się słów Protoewangelii z Księgi Rodzaju o Potomstwie Niewiasty, który zmiażdży głowę węża. Metropolita krakowski zaznaczył, że konsekwencje tej zapowiedzi, która spełniła się na Kalwarii, mają charakter zarówno eschatologiczny, jak i dziejowy i dotykają tak historii Polski, jak i każdego indywidualnie.

Ratowanie ojczyzny

Arcybiskup przywołał słowa św. Jana Pawła II z encykliki Fides et Ratio, w której Ojciec Święty pisał o szczególnym związaniu prawdy i wolności – „albo istnieją razem, albo razem marnie giną”. Metropolita odniósł je do dziejów Polski wskazując na próby ratowania ojczyzny i narodu w II połowie XVIII wieku, czyli konfederację barską i Konstytucję 3 Maja. Zauważył, że stwierdzenia zawarte w preambule Ustawy Rządowej są wyraźnym dążeniem do wolności, ale opartym na fundamencie prawdy.

– W Polsce nowy ład państwowy i narodowy chciano budować na chrześcijańskiej prawdzie – mówił arcybiskup przywołując wezwanie do Trójjedynego Boga i prawdziwą ocenę sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej. Zaznaczył, że mimo kolejnych rozbiorów Polski, konstytucja pozostała punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń Polaków, którzy „śnili i marzyli o wolnej Rzeczypospolitej”. Z drugiej strony była przedmiotem ogromnej walki ze strony wszystkich trzech zaborców.

Odzyskanie niepodległości

Metropolita podkreślił, że po odzyskaniu niepodległości, gdy budowano II Rzeczpospolitą, odwoływano się do dwóch wydarzeń w dziejach Polski, w których elementy religijne i polityczne ściśle się ze sobą łączyły. Przypomniał, że święto Matki Bożej Królowej Polski nawiązywało z jednej strony do ślubów króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej a z drugiej strony do Konstytucji 3 Maja z 1791 r. Arcybiskup zwrócił uwagę, że obydwa wydarzenia były reakcją na ogromne zagrożenie Rzeczypospolitej,  podejmowane przez polskich patriotów i „uciekanie się ich do pomocy Boga i Matki Najświętszej”.

III Rzeczpospolita

W tym kontekście przywołał pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1991 r. u progu budowania III Rzeczypospolitej i papieską homilię w Lubaczowie, w czasie której Ojciec Święty mówił, że „postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością”. Abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że słowa Jana Pawła II sprzed ponad 30 laty są bardzo aktualne, gdy niektórzy odpowiedzialni za losy państwa i społeczeństwa postulują całkowite odcięcie się od chrześcijaństwa. Bardzo bolesnym przejawem próby ateizowania nazwał metropolita krakowski usiłowania przeorganizowania nauczania religii w szkole bez jakichkolwiek uzgodnień z przedstawicielami kościołów, które istnieją w Polsce, a których działalność jest gwarantowana przez konstytucję.

Zmaganie o Polskę

– Jest jakieś wielkie zmaganie o Polskę, bo nie może być ona prawdziwie wolna bez prawdy o swoich korzeniach i o swojej wielkiej, ponad tysiąc lat trwającej, tradycji chrześcijańskiej – mówił arcybiskup. Zwrócił uwagę także na „zmaganie o człowieka”, któremu „proponuje się wolność w odcięciu od prawdy o człowieku”. W tym kontekście wskazał na polityczne postulaty dotyczące legalizacji aborcji, pochwałę eutanazji, uderzanie w podstawowe prawdy o człowieku jako kobiecie i mężczyźnie, o małżeństwie i rodzinie. – Nie może być prawdziwie wolnego człowieka i nie może być prawdziwie wolnej ojczyzny bez zatroskania o życie każdego, od chwili jego poczęcia do momentu naturalnej śmierci, i nie może być łamania prawdy o małżeństwie i rodzinie, także zapisanych w naszej konstytucji – mówił metropolita zwracając uwagę na łamanie konstytucji.

Zwrócił uwagę także na „zmaganie o prawdę i tożsamość Europy”. – Albo przekreśli się jej chrześcijańskie korzenie i staniemy się kalifatem, albo będziemy wracali do tych najświętszych wartości, dzięki którym – przy wszystkich zaistniałych trudnościach historycznych – z dumą można było myśleć o naszym kontynencie jako tym, z którego wychodziło światło niosące innym prawdziwe wolność i wyzwolenie i prawdę o człowieku – mówił abp Jędraszewski.

Zakończył fragmentem ślubów Jana Kazimierza i modlitwą z hymnu „Z dawna Polski Tyś Królową” – „Miej w opiece naród cały / Który żyje dla Twej chwały / Niech rozwija się wspaniały, Maryjo!”.

pra



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe