Kilkaset milionów złotych m. in. na zakup dóbr kultury i dla Agencji Rezerw Materiałowych przewiduje nowelizacja ustawy budżetowej na 2016 r.
Częścią zwycięstwa będzie moralne, a w niektórych wypadkach także karne rozliczenie tych, którzy kiedyś dopuszczali się zbrodni na Polakach - mówił na zorganizowanych przez PiS obchodach upamiętniających ofiary stanu wojennego prezes partii Jarosław Kaczyński.
Naprawdę pan wierzył w to, że premier będzie chciał się spotkać z sędziami orzekającymi w sprawie Marcina P.? - pytał sędziego Milewskiego, znanego również jako „sędzia na telefon” poseł Zembaczyński – Już o tym mówiłem, w pewnym momencie, przez okres dwóch dni, w to wierzyłem – To w takim razie czy w tym sądzie funkcjonował „wydział na telefon”? - Nie, nie było takiego wydziału – Pierwszy raz pan się spotkał z takimi okolicznościami, aby ktoś z rządu ustalał kwestie rozpraw, składu (…) Co pana skłoniło żeby uczestniczyć w tych rozmowach? - Nic mnie nie skłoniło, dostałem telefon i rozmawiałem...
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób w Sądzie apelacyjnym w Krakowie, w tym Dyrektora Sądu apelacyjnego, Głównego Księgowego i Dyrektora Centrum Zakupów
W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, oprócz marszu Prawa i Sprawiedliwości, swoją demonstrację zorganizował Komitet Obrony Demokracji z Mateuszem Kijowskim na czele. Tzw. marsz opozycyjny był również formą sprzeciwu wobec obecnej władzy. Niewiele osób jednak wie, że jednym z posłów, którzy zatwierdzali stan wojenny był dziadek lidera KOD – Józef Kijowski.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, przedłożony przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Po burzliwych obradach sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Michała Warcińskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w miejsce kończącego 19 grudnia kadencję prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Podczas obrad komisji doszło do przepychanek słownych pomiędzy posłanką PiS Krystyną Pawłowicz, a posłanką .Nowoczesnej Kamilą Gasiuk-Pihowicz.
Jacek Kościński, nauczyciel historii w Zespole Placówek Oświaty nr 1 we Włoszczowie, twierdzi, że młodzież niewiele wie na temat stanu wojennego. Obecna podstawa programowa nie przewiduje szerszego ujęcia tego tematu, a dodatkowo liczba godzin lekcji historii w szkole jest systematycznie zmniejszana.
– NATO jest przygotowane do operacyjnego interweniowania na zachodzie Bałkanów w razie konieczności udaremnienia starć międzyetnicznych oraz wsparcia bezpieczeństwa i stabilności – czytamy w chorwackim dzienniku "Veczernji List".
Parlament Europejski będzie dziś debatował na temat polskiej praworządności. Początkowo debata miała odbyć się 13 grudnia, ale została przeniesiona ze względu na szczególną datę dla Polaków.
W berlińskim Gorki Theater wystawiono prześmiewczy spektakl Krzysztofa Minkowskiego „Mity rzeczywistości: O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Autor kpi z tragedii smoleńskiej i powiela utrwalone stereotypy o Polakach.
16 grudnia 1981 roku. Trzeci dzień strajku we wrocławskim Polarze. Zakończyła się msza święta w hali produkcyjnej. Barbara Litwiniuk intonuje modlitwę i śpiewanie patriotycznych pieśni, ale wyciągają ją z tłumu zomowcy. Trafi potem do Gołdapi, do obozu dla internowanych kobiet.
Tomasz Lis kolejny raz na swoim Tweeterze zaatakował prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 13 grudnia wrzucił kilka wpisów, z których dobitnie wynika jakimi uczuciami darzy byłego premiera. Jeden z nich brzmi następująco: "Kaczyński to prawdziwy komuch! Ta sama mentalność, ten sam język. Tylko kompleksy większe niż pierwsi sekretarze KC PZPR". Jeden z internautów tak to skomentował: "Lis nazywa Kaczyńskiego komuchem ha ha ha! To tak jakby Josef Goebbels nazywał polskich partyzantów nazistami!"
12 grudnia około godziny 16.00 trzydziestu działaczy niepodległościowych rozpoczęło okupację aresztu śledczego w Warszawie na ul. Rakowieckiej. Akcja zakończyła się po niemal dobie protestu. Organizatorami byli weterani niepodległościowi i działacze pod egidą Stowarzyszenia "Niezłomni". Wśród 9 postulatów znalazło się m.in. żądanie ścigania zbrodniarzy komunistycznych i uwolnienie więźnia sumienia Zygmunta Miernika. Datę okupacji wybrano nieprzypadkowo - to symboliczna 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, gdzie więzi się Zygmunta Miernika z pobudek politycznych, a sprawcy zbrodni komunistycznych i aparat nie-sprawiedliwości sędziów i prokuratorów - także okresu stanu wojennego - do dziś nie poniósł żadnej odpowiedzialności.
- Na dzisiejszej demonstracji w Warszawie towarzyszył mi Janusz Fudala z KOD Chicago i Grzegorz Antoszewski. Dzięki temu czułem się bezpiecznie i komfortowo (...) Większość czasu maszerowałem z Władysławem Frasyniukiem i Krzysztofem Łozińskim, ale bardzo się ucieszyłem, gdy spotkałem Pana Pawła Deresza - pisze na swoim profilu FB płk. Mazguła uważany za obrońcę ubeckich emerytur i stanu wojennego
Czy tak naprawdę pamiętamy jak wtedy było? Czy pamiętamy żołnierza poborowego, który zginął w Ostrowie Wielkopolskim w telekomunikacji (Rejonowy Urząd Telekomunikacji), czy znamy losy drugiego żołnierza, który przypadkowo tego pierwszego zastrzelił? Czy mieliście styczność z kapitanem SB Zygmuntem F. i z jego bronią krótką? Czy wiecie państwo, że wyłączając łączność w Kaliszu decydenci doprowadzili do zakazu wysłania karetki do Pani Błaszek, do porodu pośladkowego (nie wiem czy przeżyła ten poród).
Środowiska "obrońców demokracji" znane ostatnio z obrony ubeckich emerytur i stanu wojennego, jako jedną z form swoich aktywności 13 grudnia postanowiły uczynić tzw. "strajk obywatelski" w "wiodących mediach pokazywany jako spora demonstracja. Jednak zdjęcia z lotu ptaka jakie można znaleźć w sieci, oględnie mówiąc nie potwierdzają tej narracji
Przed komisją śledczą do spraw Amber Gold zeznawał kurator sądowy Marek Lipski. Miał on nadzorować Marcina P.
„Zwracam się do Was wszystkich jako żołnierz, który pamięta dobrze okrucieństwo wojny. Niechaj w tym umęczonym kraju, który zaznał już tyle klęsk, tyle cierpień, nie popłynie ani jedna kropla polskiej krwi” [Wojciech Jaruzelski, przemówienie o wprowadzeniu stanu wojennego].
W Teatrze Polskim w Warszawie w przeddzień 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbyła się uroczysta gala wraz z koncertem i inscenizacją wydarzeń z grudnia 1981 roku.