- Cały czas próbuje się narzucić taką narrację, że ten pracujący, który chce odejść na emeryturę, to on tworzy obciążenie dla budżetu. To nie jest prawda. To system tworzy obciążenie. On nie stanowi obciążenia, jeżeli uskładał sobie na tę emeryturę i jest ona wypłacona z jego uskładanego kapitału. Stąd warunek nabycia prawa do emerytury stażowej, osiągnięcia takiego kapitału, który pozwalał będzie na ustalenie emerytury w wysokości nie mniejszej niż najniższa emerytura - zaznaczył Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w rozmowie z Tysol.pl.
- Inicjatywa wprowadzenia emerytur stażowych, to inicjatywa NSZZ „Solidarność”. Rolą związku zawodowego jest dbanie o prawa pracowników. W omawianym przypadku tych, którzy ciężko pracują przez całe swoje życie zawodowe i chcieliby przechodząc na emeryturę odpocząć w kwiecie wieku. Inicjatywę „Solidarności” popieram, chociaż mam kilka pytań, na które w chwili obecnej nie znam odpowiedzi - powiedział poseł Jan Mosiński w rozmowie z Tysol.pl.
W warunkach realnego kapitalizmu zbyt wielu uwierzyło niestety, że jedynym przeznaczeniem człowieka jest praca aż do śmierci. To przekonanie trzeba rozbrajać. Jak to robić?
Dziś w warszawskiej siedzibie Solidarności utworzony został komitet inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. Poznaliśmy również proponowany projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw.
NSZZ „Solidarność” prowadzi zbiórkę podpisów pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. O postulacie związkowców przypomniał dziś w czasie swojego przemówienia w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
- Młodych warto uświadamiać, że regularne opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne, przekłada się także na wysokość świadczenia emerytalnego. Jeżeli chcemy pobierać w przyszłości odpowiednio wysokie świadczenie myślmy o tym od samego początku naszej kariery zawodowej - powiedział współautor projektu ustawy o emeryturach stażowych złożonej w Sejmie przez NSZZ “Solidarność”, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Marcin Zieleniecki w rozmowie z Tysol.pl.
Są ludzie, którzy nie wierzą w to, że będąc seniorem otrzymają swoją emeryturę. Uważają, że państwo może im jej nie dać, bo nie będzie miało wystarczających środków. A przecież nikt nam niczego nie daje. Sami odkładamy pieniądze na swoją emeryturę poprzez odprowadzanie składek emerytalnych. Zbychu o tym wie, ale musiał uświadomić Rycha w nowym spocie projektu Emerytura za Staż.
- Postulat emerytur stażowych pojawił się w Solidarności jeszcze w czasie gdy byłem jej Przewodniczącym. Oczywiście, że identyfikuję się z tym rozwiązaniem - powiedział poseł Janusz Śniadek w rozmowie z Tysol.pl.
Właśnie rozpoczyna się kampania edukacyjna dotycząca emerytur stażowych. NSZZ Solidarność postawiło sobie za cel, przedstawienie w jasny i przystępny sposób informacji o takiej opcji emerytalnej, która miałaby uzupełnić rozwiązania w obecnym systemie emerytalnym. Dlaczego warto myśleć o swojej emeryturze od początku swojej kariery zawodowej i na co zwracać uwagę? To wyjaśnią Zbychu i Rychu w cyklu #EmeryturaZaStaż
Czy wprowadzenie emerytur stażowych wymaga zmiany Konstytucji? Czy można pobierać emeryturę stażową i jednocześnie wynagrodzenie za pracę? O te i inne kwestie zapytaliśmy współautora projektu ustawy o emeryturach stażowych złożonej w Sejmie przez NSZZ “Solidarność”, profesora Uniwersytetu Gdańskiego, Marcina Zielenieckiego.
"Solidarność" zbiera podpisy pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. W czwartek 9 września działacze opolskiej "Solidarności" zbierali podpisy pod projektem ustawy o emeryturach stażowych na ulicach Opola. - Akcje zbierania podpisów na ulicach Opola będą powtarzane jeszcze kilkakrotnie.
Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność odbyła się konferencja prasowa, która poświęcona była kilku tematom – powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych, kwestii wyroku TSUE w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz jednostronnym zerwaniu negocjacji nad "Umową Społeczną" przez stronę rządową. W konferencji wzięli udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekratariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność i Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
Emerytury stażowe to żadna łaska – przekonuje w swoim artykule Rafał Woś, który dołącza do współpracowników redakcji Tygodnika Solidarność. W nowym numerze „TS” przybliżamy założenia projektu emerytur stażowych, przygotowany przez NSZZ „S”. Wkrótce też związek zacznie zbieranie podpisów pod projektem wśród obywateli.
Dziś w warszawskiej siedzibie "Solidarności" utworzony został komitet inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. Poznaliśmy również proponowany projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Zapraszamy na reportaż z wydarzenia.
Zapraszamy na relację wideo z dzisiejszej konferencji prasowej NSZZ Solidarność. Konferencja która poświęcona była kilku tematom – powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych, kwestii wyroku TSUE w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz jednostronnym zerwaniu negocjacji nad "Umową Społeczną" przez stronę rządową. W konferencji wzięli udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekratariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność i Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
- Temat emerytur stażowych wraca na polityczną agendę. Solidarność zapowiada obywatelską inicjatywę ustawodawczą i zebranie setek tysięcy podpisów – więcej o emeryturach stażowych w artykule Mateusza Kosińskiego „Nadszedł już czas – emerytura za staż” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Podczas konferencji prasowej przewodniczący Solidarności pytany był m.in o tematy, w których widzimy różnice zdań pomiędzy rządem, a Solidarnością. Związek w ostatnim czasie mocno krytykuje politykę energetyczną rządu, teraz doszedł temat emerytur stażowych. Czy są jeszcze jakieś pola, na których może dojść do konfliktów rządu z NSZZ Solidarność?
W czasie konferencji przewodniczący Solidarności został zapytany o główne założenia projektu emerytur stażowych oraz o to, czy uda się go przeprowadzić bez reformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Piotr Duda wskazał, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nie dopłaci dodatkowych pieniędzy dla osób odchodzących na emeryturę stażową. Wyjaśnił, że te osoby w systemie zdefiniowanej składki, poprzez odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne, zebrały już na swoich kontach sumę pozwalającą im na pobieranie minimalnej emerytury, wynoszącej dziś 1250 złotych.
Dzisiaj tj. 7 maja o godz. 12.00 w Gdańsku odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, podczas której przedstawiciele "S" zaprezentują swoje decyzje dot. emerytur stażowych i działania, jakie Związek będzie prowadzić w tej sprawie.
Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek Radę ds. Społecznych. W ramach tej Rady stoi przed nami nie tylko dyskusja, ale propozycja tzw. emerytury stażowej; wypracowanie tego rozwiązania będzie, mam nadzieję, dziełem tej kadencji - powiedział prezydent.