Henryk Nakonieczny o emeryturach stażowych: To uprawnienie, a nie obowiązek z ostatniej chwili
Henryk Nakonieczny o emeryturach stażowych: "To uprawnienie, a nie obowiązek"

- Cały czas próbuje się narzucić taką narrację, że ten pracujący, który chce odejść na emeryturę, to on tworzy obciążenie dla budżetu. To nie jest prawda. To system tworzy obciążenie. On nie stanowi obciążenia, jeżeli uskładał sobie na tę emeryturę i jest ona wypłacona z jego uskładanego kapitału. Stąd warunek nabycia prawa do emerytury stażowej, osiągnięcia takiego kapitału, który pozwalał będzie na ustalenie emerytury w wysokości nie mniejszej niż najniższa emerytura - zaznaczył Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w rozmowie z Tysol.pl.

Poseł Mosiński: Popieram inicjatywę „Solidarności” ws. emerytur stażowych z ostatniej chwili
Poseł Mosiński: Popieram inicjatywę „Solidarności” ws. emerytur stażowych

- Inicjatywa wprowadzenia emerytur stażowych, to inicjatywa NSZZ „Solidarność”. Rolą związku zawodowego jest dbanie o prawa pracowników. W omawianym przypadku tych, którzy ciężko pracują przez całe swoje życie zawodowe i chcieliby przechodząc na emeryturę odpocząć w kwiecie wieku. Inicjatywę „Solidarności” popieram, chociaż mam kilka pytań, na które w chwili obecnej nie znam odpowiedzi - powiedział poseł Jan Mosiński w rozmowie z Tysol.pl.

[Tylko u nas] Rafał Woś: Emerytury stażowe to żadna łaska z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Rafał Woś: Emerytury stażowe to żadna łaska

W warunkach realnego kapitalizmu zbyt wielu uwierzyło niestety, że jedynym przeznaczeniem człowieka jest praca aż do śmierci. To przekonanie trzeba rozbrajać. Jak to robić?

[Tylko u nas] Poznaj obywatelski projekt ustawy Solidarności w sprawie emerytur stażowych z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Poznaj obywatelski projekt ustawy Solidarności w sprawie emerytur stażowych

Dziś w warszawskiej siedzibie Solidarności utworzony został komitet inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. Poznaliśmy również proponowany projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw.

Piotr Duda o emeryturach stażowych: Jako NSZZ „Solidarność” upominamy się, aby ten postulat został zrealizowany z ostatniej chwili
Piotr Duda o emeryturach stażowych: Jako NSZZ „Solidarność” upominamy się, aby ten postulat został zrealizowany

NSZZ „Solidarność” prowadzi zbiórkę podpisów pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. O postulacie związkowców przypomniał dziś w czasie swojego przemówienia w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Dlaczego młodzi ludzie powinni poprzeć emerytury stażowe? Odpowiada prof. Zieleniecki z ostatniej chwili
Dlaczego młodzi ludzie powinni poprzeć emerytury stażowe? Odpowiada prof. Zieleniecki

- Młodych warto uświadamiać, że regularne opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne, przekłada się także na wysokość świadczenia emerytalnego. Jeżeli chcemy pobierać w przyszłości odpowiednio wysokie świadczenie myślmy o tym od samego początku naszej kariery zawodowej - powiedział współautor projektu ustawy o emeryturach stażowych złożonej w Sejmie przez NSZZ “Solidarność”, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Marcin Zieleniecki w rozmowie z Tysol.pl.

Czy państwo da nam emeryturę? Dla niektórych to zaskoczenie z ostatniej chwili
Czy państwo da nam emeryturę? Dla niektórych to zaskoczenie

Są ludzie, którzy nie wierzą w to, że będąc seniorem otrzymają swoją emeryturę. Uważają, że państwo może im jej nie dać, bo nie będzie miało wystarczających środków. A przecież nikt nam niczego nie daje. Sami odkładamy pieniądze na swoją emeryturę poprzez odprowadzanie składek emerytalnych. Zbychu o tym wie, ale musiał uświadomić Rycha w nowym spocie projektu Emerytura za Staż.

Poseł Śniadek o emeryturach stażowych: Identyfikuję się z tym rozwiązaniem z ostatniej chwili
Poseł Śniadek o emeryturach stażowych: Identyfikuję się z tym rozwiązaniem

- Postulat emerytur stażowych pojawił się w Solidarności jeszcze w czasie gdy byłem jej Przewodniczącym. Oczywiście, że identyfikuję się z tym rozwiązaniem - powiedział poseł Janusz Śniadek w rozmowie z Tysol.pl.

Rychu i Zbychu zaczynają kampanię emerytur stażowych Wiadomości
Rychu i Zbychu zaczynają kampanię emerytur stażowych

Właśnie rozpoczyna się kampania edukacyjna dotycząca emerytur stażowych. NSZZ Solidarność postawiło sobie za cel, przedstawienie w jasny i przystępny sposób informacji o takiej opcji emerytalnej, która miałaby uzupełnić rozwiązania w obecnym systemie emerytalnym. Dlaczego warto myśleć o swojej emeryturze od początku swojej kariery zawodowej i na co zwracać uwagę? To wyjaśnią Zbychu i Rychu w cyklu #EmeryturaZaStaż

Prof. Zieleniecki: Wprowadzenie emerytur stażowych nie wymaga zmiany Konstytucji Wiadomości
Prof. Zieleniecki: Wprowadzenie emerytur stażowych nie wymaga zmiany Konstytucji

Czy wprowadzenie emerytur stażowych wymaga zmiany Konstytucji? Czy można pobierać emeryturę stażową i jednocześnie wynagrodzenie za pracę? O te i inne kwestie zapytaliśmy współautora projektu ustawy o emeryturach stażowych złożonej w Sejmie przez NSZZ “Solidarność”, profesora Uniwersytetu Gdańskiego, Marcina Zielenieckiego.

Opolska Solidarność zbiera podpisy pod projektem o emeryturach stażowych Wiadomości
Opolska "Solidarność" zbiera podpisy pod projektem o emeryturach stażowych

"Solidarność" zbiera podpisy pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. W czwartek 9 września działacze opolskiej "Solidarności"  zbierali podpisy pod projektem ustawy o emeryturach stażowych na ulicach Opola. - Akcje zbierania podpisów na ulicach Opola będą powtarzane jeszcze kilkakrotnie.

Piotr Duda: Zjednoczona Prawica niedosłyszy na jedno ucho. Na każdym spotkaniu z obywatelami mówi się o emeryturach stażowych Wiadomości
Piotr Duda: Zjednoczona Prawica niedosłyszy na jedno ucho. Na każdym spotkaniu z obywatelami mówi się o emeryturach stażowych

Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność odbyła się konferencja prasowa, która poświęcona była kilku tematom – powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych, kwestii wyroku TSUE w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz jednostronnym zerwaniu negocjacji nad "Umową Społeczną" przez stronę rządową. W konferencji wzięli udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekratariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność i Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów. 

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Rafał Woś: Emerytury stażowe to żadna łaska z ostatniej chwili
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Rafał Woś: Emerytury stażowe to żadna łaska

Emerytury stażowe to żadna łaska – przekonuje w swoim artykule Rafał Woś, który dołącza do współpracowników redakcji Tygodnika Solidarność. W nowym numerze „TS” przybliżamy założenia projektu emerytur stażowych, przygotowany przez NSZZ „S”. Wkrótce też związek zacznie zbieranie podpisów pod projektem wśród obywateli.

[Wideo] Emerytury stażowe. Tak powołano  komitet inicjatywy ustawodawczej Wiadomości
[Wideo] Emerytury stażowe. Tak powołano komitet inicjatywy ustawodawczej

Dziś w warszawskiej siedzibie "Solidarności" utworzony został komitet inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. Poznaliśmy również proponowany projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. Zapraszamy na reportaż z wydarzenia.

[Wideo] Zobacz konferencję prasową NSZZ Solidarność w sprawie emerytur stażowych, Turowa i dialogu społecznego Wiadomości
[Wideo] Zobacz konferencję prasową NSZZ Solidarność w sprawie emerytur stażowych, Turowa i dialogu społecznego

Zapraszamy na relację wideo z dzisiejszej konferencji prasowej NSZZ Solidarność. Konferencja która poświęcona była kilku tematom – powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych, kwestii wyroku TSUE w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz jednostronnym zerwaniu negocjacji nad "Umową Społeczną" przez stronę rządową. W konferencji wzięli udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekratariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność i Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Już czas #EmeryturaZaStaż Wiadomości
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Już czas #EmeryturaZaStaż

- Temat emerytur stażowych wraca na polityczną agendę. Solidarność zapowiada obywatelską inicjatywę ustawodawczą i zebranie setek tysięcy podpisów – więcej o emeryturach stażowych w artykule Mateusza Kosińskiego „Nadszedł już czas – emerytura za staż” w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.

Piotr Duda: Dialog zaczął się psuć od momentu oddania pracy w ręce biznesu, czyli pana Gowina Wiadomości
Piotr Duda: "Dialog zaczął się psuć od momentu oddania pracy w ręce biznesu, czyli pana Gowina"

Podczas konferencji prasowej przewodniczący Solidarności pytany był m.in o tematy, w których widzimy różnice zdań pomiędzy rządem, a Solidarnością. Związek w ostatnim czasie mocno krytykuje politykę energetyczną rządu, teraz doszedł temat emerytur stażowych. Czy są jeszcze jakieś pola, na których może dojść do konfliktów rządu z NSZZ Solidarność?

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nie dopłaci dodatkowych pieniędzy dla osób odchodzących na emeryturę stażową Wiadomości
"Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nie dopłaci dodatkowych pieniędzy dla osób odchodzących na emeryturę stażową"

W czasie konferencji przewodniczący Solidarności został zapytany o główne założenia projektu emerytur stażowych oraz o to, czy uda się go przeprowadzić bez reformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Piotr Duda wskazał, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nie dopłaci dodatkowych pieniędzy dla osób odchodzących na emeryturę stażową. Wyjaśnił, że te osoby w systemie zdefiniowanej składki, poprzez odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne, zebrały już na swoich kontach sumę pozwalającą im na pobieranie minimalnej emerytury, wynoszącej dziś 1250 złotych.

Dziś konferencja prasowa przewodniczącego NSZZ Solidarność ws. emerytur stażowych. Transmisja na Tysol.pl Wiadomości
Dziś konferencja prasowa przewodniczącego NSZZ Solidarność ws. emerytur stażowych. Transmisja na Tysol.pl

Dzisiaj tj. 7 maja o godz. 12.00 w Gdańsku odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, podczas której przedstawiciele "S" zaprezentują swoje decyzje dot. emerytur stażowych i działania, jakie Związek będzie prowadzić w tej sprawie.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Społecznych. Jej zadaniem wypracowanie emerytury stażowej Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Społecznych. "Jej zadaniem wypracowanie emerytury stażowej"

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek Radę ds. Społecznych. W ramach tej Rady stoi przed nami nie tylko dyskusja, ale propozycja tzw. emerytury stażowej; wypracowanie tego rozwiązania będzie, mam nadzieję, dziełem tej kadencji - powiedział prezydent.

Emerytury
Stażowe