Na wniosek Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pana Pawła Bejdy (który nie był obecny na spotkaniu), w dniu 9 lipca 2025 r. o godz. 13:00 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Rozwoju Przemysłowego Potencjału Obronnego i Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych.
3 lipca w wieku 88 lat odeszła Ewa Widuch, działaczka Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 r. Była jedną z osób, które najbardziej przyczyniły się do upamiętnienia tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w katowickiej kopalni po wprowadzeniu stanu wojennego. 10 lipca Ewa Widuch spoczęła na cmentarzu parafii św. Józefa w Katowicach Załężu.
Rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Juliane Kokott uznała w czwartek w wydanej opinii, że Komisja Europejska niesłusznie potrąciła Polsce ponad 68 mln euro z tytułu okresowej kary pieniężnej za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów.
Pomnik Solidarności znajduje się przy ulicy Katowickiej w Opolu od 2005 roku. Inicjatorem jego powstania była opolska Solidarność pod przewodnictwem Jana Kurasiewicza. W związku z 45. rocznicą narodzin NSZZ “Solidarność”, obecne władze Regionu na czele z przewodniczącym Dariuszem Brzęczkiem postanowiły go odnowić.
Działacze Solidarności z Regionu Pomorze Zachodniego postanowili wesprzeć rolników, którzy 7 lipca po raz kolejny pikietowali przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie.
Emil Rzęsicki jako przewodniczący zakładowej Solidarności został bezprawnie zwolniony z SM Łapy. Sąd przywrócił go do pracy, a były prezes nie kieruje już Spółdzielnią. Nowym szefem został Wojciech Hryniewiecki, który zamiast konfliktu szuka dialogu.
Henryk Przerwa, wieloletni pracownik spółki PKP SA i wieloletni działacz związkowy, przewodniczący Komisji Podzakładowej NSZZ ''Solidarność'' PKP SA Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku, został rzekomo dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Problem jednak w tym, że… nikt go o tym nie poinformował.
Zacięta walka, dynamiczna trasa, tłumy kibiców. 36. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków przeszedł do historii jako jedna z najbardziej emocjonujących edycji ostatnich lat.
W dniu 25 czerwca 2025 roku zmarł śp. prof. dr hab. Michał Sznajder, niezłomny organizator i działacz NSZZ „Solidarność” w Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecna nazwa – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). W latach 1980–1981 w Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”, był przewodniczącym Komisji ds. Współpracy ze Wsią.
Zbliża się 82. rocznica jednej z najtragiczniejszych zbrodni XX wieku – ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na obywatelach II Rzeczypospolitej, głównie Polakach zamieszkujących Wołyń i Małopolskę Wschodnią.
Wczoraj w siedzibie Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie zespołu problemowego ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego. Głównym tematem obrad była strategia zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej, której projekt niemal w całości zdominował spotkanie.
W dniach 4–6 lipca br. w Lublinie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Represjonowanych w Stanie Wojennym.
Reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) przedstawiły stanowisko dotyczące sytuacji firmy. Krytykują w nim politykę Zarządu JSW i twierdzą, że największy producent węgla koksowego w Europie znalazł się na krawędzi bankructwa. Ponadto wskazują, iż pracodawca ignoruje zgłaszane propozycje ratowania spółki, a jednocześnie szykuje drastyczne cięcia wynagrodzeń pracowniczych, które miałyby obowiązywać przez dwa lata.
Dzięki staraniom Solidarności stawki zasadnicze wszystkich pracowników Walcowni Metali Nieżelaznych „Łabędy” w Gliwicach wzrosły w lipcu o 400 zł brutto. Porozumienie dotyczące podwyżek wynagrodzeń przedstawiciele zakładowej „S” podpisali z pracodawcą 7 lipca.
Prezydent Mielca stanął w obronie mieleckich Black Hawków. W liście do Parlamentarzystów z Podkarpacia zaapelował o współpracę i współdziałanie ponad podziałami.
Strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Świdnik rozpoczął się 8 lipca 1980 roku. Trwał cztery dni. 11 lipca podpisano pierwsze od powstania PRL porozumienie pomiędzy pracownikami a władzą.
"Jeśli zajdzie taka potrzeba, Solidarność stanie na wezwanie Polski. Jestem głęboko przekonany, że tak jak w 1980 roku razem z Solidarnością staną miliony Polaków. Pokażmy swoją siłę i wsparcie dla Karola Nawrockiego, przybywając 6 sierpnia do Warszawy. Bądźmy obecni przy zaprzysiężeniu go na prezydenta Rzeczypospolitej" – pisze do członków i sympatyków NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S". Publikujemy apel w całości.
– My na terenie Polski mamy dwie fabryki śmigłowców: w Świdniku i w Mielcu. A rząd polski chce wybrać śmigłowce francuskie – stwierdził na konferencji prasowej Bartłomiej Duszkiewicz, przewodniczący Solidarności w PZL-Mielec.
– Myślimy już o następnej edycji, w 2026 roku. Wiem, że wyścig odbędzie się od 1 do 4 lipca, to mamy w kalendarzu UCI. Wiem, że startujemy z Łodzi – zdradził nam dyrektor Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków Waldemar Krenc.
Trwa XVIII edycja konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Zgłoszenia można nadsyłać do końca września.