Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności z ostatniej chwili
Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności

Październik to miesiąc, w którym nasze myśli częściej niż zwykle kierują się w stronę błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Stąd też uważniej przyglądamy się jego historii i dziedzictwu, szukamy świadków wydarzeń, pamiątek i publikacji poświęconych patronowi Solidarności i duszpasterzowi ludzi pracy. Jednym z ostatnich wydawnictw poświęconym tej postaci jest przygotowany przez Zin Zin Press komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”.

Szedłem z ogromną tremą. Ksiądz Jerzy - przyjaciel i duchowy przewodnik pracowników Wiadomości
"Szedłem z ogromną tremą". Ksiądz Jerzy - przyjaciel i duchowy przewodnik pracowników

W środowiskach pracowniczych ks. Jerzy Popiełuszko posługiwał przez wiele lat. Do dziś o jego pamięć dbają przede wszystkim hutnicy z Huty Warszawa i medycy.

Adam Chmielecki: Krótka historia świętego Jerzego Wiadomości
Adam Chmielecki: Krótka historia świętego Jerzego

Nieśmiały chłopak, który wstydził się swojego imienia. Mieszkający na „końcu świata” (a może początku?) maturzysta, który marzył o spotkaniu z prymasem Polski. Niepozorny ksiądz, któremu nadwątlone zdrowie utrudniało wypełnianie obowiązków wikarego. Kapłan, który porywał tłumy i sam chował się w tłumie. Torturowany mężczyzna, którego wrzucono do „królowej polskich rzek” z przywiązanymi do nóg kamieniami. Ksiądz, którego bały się „policje tajne, widne i dwupłciowe”. Jeden z duchowych symboli najsłynniejszego związku zawodowego w historii. Błogosławiony Kościoła katolickiego. To wszystko określenia jednej osoby.

tylko u nas
[GŁOSOWANIE] Nagrody społeczne im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Promocja kultu ks. Jerzego

Promocja postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jego nauk oraz wartości które niósł ze sobą, jest niezwykle trudna w czasach powszechnej laicyzacji i "alergii" tak wielu ludzi na Kościół i osoby duchowne. Dlatego tak ważne jest wyróżnianie osób oraz organizacji, które dokładają szczególnych starań, by promować i sławić historię patrona Solidarności. "Promocja kultu" jest jedną z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki na które można głosować do 13 października.

tylko u nas
[GŁOSOWANIE] Nagrody społeczne im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kategoria GODNOŚĆ

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko w swoich kazaniach i naukach często podkreślał, jak ważna jest godność w życiu każdego człowieka. Powtarzał, że niezależnie od tego jaką pracę ktoś wykonuje, to każdy z nas jest człowiekiem, podmiotem, a nie przedmiotem. "Godność" to jedna z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego, które będą przyznawane podczas Kongresu na cześć Duszpasterza Ludzi Pracy.

tylko u nas
[GŁOSOWANIE] Nagrody społeczne im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kategoria IDEAŁY SIERPNIA '80

Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki jak co roku skupia wokół siebie członków i sympatyków NSZZ Solidarność. Właśnie z tego względu jedną z kategorii nagród społecznych im. księdza Jerzego są "Ideały Sierpnia '80". Wśród nominowanych są prawdziwe legendy Solidarności, dzięki którym upadła komuna.

tylko u nas
[GŁOSOWANIE] Nagrody społeczne im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kategoria WOLNOŚĆ

"Wolność" to kolejna z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które zostaną przyznane w ramach trzeciej edycji kongresu upamiętniającego patrona Solidarości. Internauci nominowali do tej nagrody osoby, które w ostatnim dobitnie pokazywały nam czym jest prawdziwa wolność myśli, słowa i swojej działalności, a także to, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Nie bez powodu jednym z kandydatów do nagrody jest przetrzymywany w areszcie ks. Michał Olszewski czy Andrzej Poczobut.

tylko u nas
[GŁOSOWANIE] Nagrody społeczne im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kategoria DUSZPASTERZ LUDZI PRACY

„Duszpasterz Ludzi Pracy” to jedna z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które zostaną przyznane w ramach trzeciej edycji kongresu upamiętniającego patrona Solidarości. W ten sposób chcemy uhonorować kapłanów, których posługa jest szczególnie prospołeczna i blisko zwykłych ludzi. Do 13 października można brać udział w głosowaniu, by spośród nominowanych wyłonić laureatów poszczególnych kategorii. Oto lista kandydatów.

tylko u nas
[GŁOSOWANIE] Nagrody społeczne im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kategoria WOLNOŚĆ

„Wolność” to jedna z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które zostaną przyznane w ramach trzeciej edycji kongresu upamiętniającego patrona Solidarości. Do 13 października można brać udział w głosowaniu, by spośród nominowanych wyłonić laureatów poszczególnych kategorii. Oto lista kandydatów.

Ewangelia na XXVII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXVII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela". Komentarz - o. Paweł Szylak OP.

Wiadomości
Św. Franciszek z Asyżu – znany i nieznany

Wspominany w liturgii 4 października św. Franciszek z Asyżu należy do najbardziej znanych świętych. Mimo to, miejsca z nim związane nie są aż tak znane. Warto je odwiedzić podczas wyjazdów. Oto pięć Franciszkowych zakątków Asyżu i okolic.

tylko u nas
Nagroda Społeczna im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki – nominowani w kategorii czytelników Tygodnika Solidarność

W ramach III Kongresu im. bł. ks. Jerzego, który odbędzie się 15-16 października w Bydgoszczy i Włocławku, zostaną wyłonieni laureaci Nagród Społecznych. Poniżej przedstawiamy sylwetki nominowanych w kategorii specjalnej „Tygodnika Solidarność”.

Wiadomości
Nowa biografia w 40. rocznicę męczeństwa księdza Jerzego

Rozmowa z Adamem Bujakiem, fotografikiem, autorem zdjęć zawartych w książce „Męczennik za wiarę i Solidarność.” Jest to najnowsza, bogato ilustrowana biografia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Rozpoczął się październik. Różaniec – historia i teologia Wiadomości
Rozpoczął się październik. Różaniec – historia i teologia

Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Tradycja tej modlitwy sięga średniowiecza. Różaniec łączy w sobie prostotę i głębię, duchowość chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Papież Leon XIII mówił, że jest on „streszczeniem całej Ewangelii”.

Ewangelia na XXVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXVI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami". Komentarz - o. Jacek Prusak SJ.

Rola dzieci w świecie żydowskim - niedoceniany wymiar judaizmu [video] wideo
Rola dzieci w świecie żydowskim - niedoceniany wymiar judaizmu [video]

Dzieci nie były ignorowane lub bezsilne, nieistotne lub bezwartościowe. W tradycji żydowskiej dzieci są dla nas Bożym darem - pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 22 września.

Ewangelia na XXV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich». Komentarz - o. Mateusz Paluch OP.

Cierpiący Mesjasz - mało znany łącznik judaizmu i chrześcijaństwa [video] wideo
Cierpiący Mesjasz - mało znany łącznik judaizmu i chrześcijaństwa [video]

Jezus ze swoimi poglądami wpisuje się dokładnie w jeden z nurtów judaistycznej tradycji mesjańskiej. Związek judaizmu i chrześcijaństwa jest więc o wiele silniejszy niż sądzono jeszcze do niedawna - o koncepcji cierpiącego Mesjasza w tradycji żydowskiej pisze ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na XXIV niedzielę zwykłą 15 września.

Ewangelia na XXIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«A wy za kogo Mnie uważacie?». Komentarz - o. Paweł Kozacki OP.

Okolice Jeziora Galilejskiego – tam można było spotkać Jezusa [video] wideo
Okolice Jeziora Galilejskiego – tam można było spotkać Jezusa [video]

Duża część działalności Jezusa odbywa się w okolicach Kinneretu - Jeziora Galilejskiego. W tamtych czasach na obrzeżach jeziora znajdowało się wiele wiosek, takich jak Betsaida, Kafarnaum, gdzie wielu rybaków łowiło i sprzedawało ryby – pisze rabin Oded Peles, izraelski edukator, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 8 września.

Emerytury
Stażowe