Magdalena Okraska: Młodsze pokolenia nie chcą bronić ojczyzny tylko u nas
Magdalena Okraska: Młodsze pokolenia nie chcą bronić ojczyzny

Tezy o „końcu historii” już dawno zgniły na jej śmietniku. Jedyne, co wiadomo o przyszłości Europy i świata, to to, że nie wiadomo niczego. Tylko że to nic nowego – to raczej długie okresy spokoju i bezpieczeństwa są dla naszej planety niecharakterystyczne. Uwierzyliśmy w gładką opowieść o ciągłym rozwoju, w perspektywę życia w kulturze wygody, przesytu i nadmiaru. Tymczasem idą czasy niepewne, zaskakujące, być może ciężkie.

Redaktor naczelny TS: Musimy pilnować, by nie zaprzepaszczono ogromnego dziedzictwa Papieża Polaka tylko u nas
Redaktor naczelny "TS": Musimy pilnować, by nie zaprzepaszczono ogromnego dziedzictwa Papieża Polaka

W historii często splot na pozór przypadkowych zdarzeń daje początek rzeczom wielkim. W książce pt. „Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II” Michael Reagan mówi w rozmowie z Moniką Jabłońską o tym, że obalenie komunizmu w Europie mogłoby się nie udać, gdyby w tym samym momencie jego ojciec – Ronald Reagan – nie był prezydentem USA, a Karol Wojtyła – głową Kościoła. Czy to był przypadek? Michael Reagan woli mówić raczej o czuwającej Opatrzności. „Polska była kluczem” – dodaje, podkreślając rolę naszego kraju i Papieża Polaka w tych przemianach.

Rafał Woś: Dorobku Jana Pawła II nie da się wymazać tylko u nas
Rafał Woś: Dorobku Jana Pawła II nie da się wymazać

Każdy Polak od czterdziestki w górę ma swój osobisty zestaw wspomnień dotyczących Jana Pawła II. Ja na przykład dobrze pamiętam imprezę na korytarzu akademika przy Żwirki i Wigury. Był wieczór 2 kwietnia 2005 roku. Krótko po pół do dziesiątej przyszła tamta wieść i sznur dwudziestolatków w klapkach, wyciągniętych T-shirtach i brzydkich koszulach w kratkę jak na hejnał ruszył na dół do sali telewizyjnej, żeby to potwierdzić. Komórki służyły przecież jeszcze wtedy wyłącznie do esemesowania.

tylko u nas
Dwie dekady bez pasterza - nowy numer "Tygodnika Solidarność"

20. rocznica śmierci Jana Pawła II skłania do refleksji nad dziedzictwem Papieża Polaka. W najnowszym wydaniu "Tygodnika Solidarność" pytamy: co zostało z jego nauczania? Czy potrafimy dziś wcielać je w życie? Jak wygląda współczesny kult Papieża w Polsce i na świecie?

Przewodniczący Polskiego Związku Łowieckiego: Człowiek przekształcił środowisko naturalne tak, że wymaga ono naszej ingerencji tylko u nas
Przewodniczący Polskiego Związku Łowieckiego: Człowiek przekształcił środowisko naturalne tak, że wymaga ono naszej ingerencji

– Walka ideologiczna najpierw objawia się cyberagresją (hejtem), w konsekwencji coraz częściej przeradza się w ekoterroryzm – dokonywanie przestępstw w imię fałszywie pojmowanej ochrony przyrody czy praw zwierząt – mówi przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, Eugeniusz Grzeszczak, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Leśnicy walczą o godność i przetrwanie Wiadomości
Leśnicy walczą o godność i przetrwanie

Zrównoważona wielofunkcyjna gospodarka leśna to sprawdzony od 100 lat model zarządzania lasami, który powinien zostać utrzymany – twierdzi leśnicza „S”, która w ubiegłym roku aż czterokrotnie wychodziła na ulice. W trosce o przyszłość Lasów Państwowych Solidarność wraz z trzema innymi centralami związkowymi powołała w październiku ubiegłego roku Sztab Protestacyjny Leśnych Związków Zawodowych.

Wokalistka i autorka tekstów MVRT: Chciałabym być oryginalną księżniczką Disneya tylko u nas
Wokalistka i autorka tekstów MVRT: Chciałabym być oryginalną księżniczką Disneya

Wokalistka i autorka tekstów Marta Gałuszewska, występująca pod pseudonimem artystycznym MVRT nie lubi schematów ani kompromisów. Podąża własną drogą, tworząc muzykę elektroniczną, która odzwierciedla jej prawdziwe oblicze. W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem opowiada o artystycznej wolności, przełamywaniu barier i poszukiwaniu własnego brzmienia.

Jan Wróbel: Można było wiedzieć wcześniej czego chce Władimir Putin tylko u nas
Jan Wróbel: Można było wiedzieć wcześniej czego chce Władimir Putin

Jest połowa lat 90. Władimir Putin jest jeszcze tylko figurą w zaprzęgu mera Petersburga, Anatolija Sobczaka i wraz z nim przybywa na spotkanie Bergedorfer Gesprächskreis, instytucji organizującej szczerą wymianę opinii niemiecko-rosyjskich.

Pominięcie spadkobierców w testamencie – czy to zgodne z prawem? tylko u nas
Pominięcie spadkobierców w testamencie – czy to zgodne z prawem?

Decyzja o podziale majątku po śmierci to często trudny i emocjonalny temat, zwłaszcza gdy relacje rodzinne nie układają się równo z obowiązującymi zasadami dziedziczenia. Czy rodzic ma prawo przekazać cały majątek jednemu dziecku, pomijając pozostałe? Jakie kroki należy podjąć, aby testament odzwierciedlał rzeczywistą wolę spadkodawcy i uniknąć późniejszych sporów rodzinnych?

Czułostkowy bambinizm w świecie sztuki tylko u nas
Czułostkowy bambinizm w świecie sztuki

„Do serca przytul psa/ Weź na kolana kota/ Weź lupę, popatrz – pchła!/ Daj spokój, pchła to też istota” – apelował Kabaret Elita ponad pół wieku temu. Jan Kaczmarek, autor słów i wykonawca utworu, winien zostać uznanym profeto-bardem eko-nurtu w kulturze.

Turboekolodzy jako nowa reakcja tylko u nas
Turboekolodzy jako nowa reakcja

Obserwując działania radykalnych ekologów, łatwo ograniczyć się do nazywania ich fanatykami lub szaleńcami. Można jednak także zastanowić się, na jakie procesy społeczne i kulturowe stanowią odpowiedź.

Prodziekan Wydziału Leśnego SGGW: Okrągły stół ws. polskich lasów jest jeszcze możliwy tylko u nas
Prodziekan Wydziału Leśnego SGGW: Okrągły stół ws. polskich lasów jest jeszcze możliwy

Spór o polskie lasy nabrał w ostatnich latach wyjątkowej intensywności. Prodziekan Wydziału Leśnego SGGW, dr inż. Michał Orzechowski w rozmowie z Jakubem Pacanem analizuje przyczyny polaryzacji w debacie o lasach, wyzwania związane z partycypacją społeczną i możliwości wypracowania modelu leśnictwa, który odpowie zarówno na potrzeby ekologiczne, jak i gospodarcze.

Tadeusz Płużański: Odnaleziony grób „faszysty” Włodarkiewicza tylko u nas
Tadeusz Płużański: Odnaleziony grób „faszysty” Włodarkiewicza

19 marca 1942 r. we Lwowie w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zmarł ppłk Jan Włodarkiewicz „Darwicz”, współorganizator i do 1940 r. komendant Tajnej Armii Polskiej, komendant Konfederacji Zbrojnej (1941), pierwszy komendant organizacji dywersyjnej „Wachlarz” (1941–1942).

Karol Gac: Niestety, próżno liczyć na państwowe obchody ważnych rocznic tylko u nas
Karol Gac: Niestety, próżno liczyć na państwowe obchody ważnych rocznic

W tym roku Polska obchodzi dwa niezwykle ważne jubileusze – 1000-lecie koronacji pierwszego króla Bolesława Chrobrego oraz 500-lecie hołdu pruskiego. Niestety, próżno liczyć na państwowe obchody, których ranga byłaby odpowiednia. Na szczęście pojawiła się ważna i interesująca alternatywa.

Jak rząd Tuska wykorzystał Tarczę Wschód w walce z opozycją? tylko u nas
Jak rząd Tuska wykorzystał Tarczę Wschód w walce z opozycją?

„Robimy wszystko, żeby Polska była bezpieczna, żeby Tarcza Wschód była wspólnym zadaniem dla całej Europy. W Parlamencie Europejskim tylko poplecznicy Rosji zagłosowali przeciw. W tym… PiS! Koniec złudzeń” – uniósł się na portalu X premier Donald Tusk. Jego koledzy ruszyli do mediów z opowieścią o hańbie i zdradzie europosłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Co tak naprawdę stało się podczas głosowania w PE i jak bardzo polski premier kolejny raz minął się z prawdą?

Kontrowersyjny marsz skrajnie lewicowej „Francji Nieuległej” Jean-Luca Mélenchona tylko u nas
Kontrowersyjny marsz skrajnie lewicowej „Francji Nieuległej” Jean-Luca Mélenchona

Skrajnie lewicowa „Francja Nieuległa” Jean-Luca Mélenchona maszerowała niedawno na ulicach Paryża przeciwko faszyzmom różnej maści. Partia swoich zwolenników – choć sprawa powinna zainteresować wszystkie stronnictwa politycznego sporu – zapraszała przy pomocy plakatu kolportowanego na ulicach i w sieci. Na czarnym tle twarz znanego prezentera telewizyjnego oraz napis: „Manifestacja przeciwko skrajnej prawicy, jej ideom i… kolporterom”. Poniżej data oraz logo partii.

Marian Baczal - od błyskotliwych tweetów do literackiego debiutu tylko u nas
Marian Baczal - od błyskotliwych tweetów do literackiego debiutu

– Często w książkach żyje się ciężko, ale koniec końców jednak da się wytrwać. Ja natomiast chciałem, żeby to już naprawdę był kres – mówi absolwent UJ, prawnik związany z branżą nowych technologii, autor mikrobloga na portalu X Marian Baczal w rozmowie z Krzysztofem Karnkowskim.

Od nadziei do marginalizacji: upadek polityczny Szymona Hołowni tylko u nas
Od nadziei do marginalizacji: upadek polityczny Szymona Hołowni

Zanik poparcia dla Szymona Hołowni oznacza, że z obecną władzą sympatyzuje już tylko najtwardszy, najbardziej nienawistny i fanatyczny elektorat. Wszyscy, którzy mieli nadzieję na racjonalne rządzenie, uciekają.

„Police” padną, bo „Berlin musi oddychać”? Wiadomości
„Police” padną, bo „Berlin musi oddychać”?

Zakłady Chemiczne „Police” powstały w latach 60. i są największym pracodawcą w okolicy. W 2016 roku firma została laureatem przyznanej przez Solidarność pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy nagrody „Pracodawca przyjazny pracownikom”. Niestety, od tamtej pory sporo się w spółce zmieniło.

Katastrofalne efekty ideologizacji polskich lasów tylko u nas
Katastrofalne efekty ideologizacji polskich lasów

Pierwszy raz w swojej stuletniej historii Lasy Państwowe przewidują w tym roku stratę ponad 700 mln zł. To efekt ideologizacji lasów.

Emerytury
Stażowe