W dniach 4–6 lipca br. w Lublinie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Represjonowanych w Stanie Wojennym.
Reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) przedstawiły stanowisko dotyczące sytuacji firmy. Krytykują w nim politykę Zarządu JSW i twierdzą, że największy producent węgla koksowego w Europie znalazł się na krawędzi bankructwa. Ponadto wskazują, iż pracodawca ignoruje zgłaszane propozycje ratowania spółki, a jednocześnie szykuje drastyczne cięcia wynagrodzeń pracowniczych, które miałyby obowiązywać przez dwa lata.
Dzięki staraniom Solidarności stawki zasadnicze wszystkich pracowników Walcowni Metali Nieżelaznych „Łabędy” w Gliwicach wzrosły w lipcu o 400 zł brutto. Porozumienie dotyczące podwyżek wynagrodzeń przedstawiciele zakładowej „S” podpisali z pracodawcą 7 lipca.
Prezydent Mielca stanął w obronie mieleckich Black Hawków. W liście do Parlamentarzystów z Podkarpacia zaapelował o współpracę i współdziałanie ponad podziałami.
Strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Świdnik rozpoczął się 8 lipca 1980 roku. Trwał cztery dni. 11 lipca podpisano pierwsze od powstania PRL porozumienie pomiędzy pracownikami a władzą.
"Jeśli zajdzie taka potrzeba, Solidarność stanie na wezwanie Polski. Jestem głęboko przekonany, że tak jak w 1980 roku razem z Solidarnością staną miliony Polaków. Pokażmy swoją siłę i wsparcie dla Karola Nawrockiego, przybywając 6 sierpnia do Warszawy. Bądźmy obecni przy zaprzysiężeniu go na prezydenta Rzeczypospolitej" – pisze do członków i sympatyków NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S". Publikujemy apel w całości.
– My na terenie Polski mamy dwie fabryki śmigłowców: w Świdniku i w Mielcu. A rząd polski chce wybrać śmigłowce francuskie – stwierdził na konferencji prasowej Bartłomiej Duszkiewicz, przewodniczący Solidarności w PZL-Mielec.
– Myślimy już o następnej edycji, w 2026 roku. Wiem, że wyścig odbędzie się od 1 do 4 lipca, to mamy w kalendarzu UCI. Wiem, że startujemy z Łodzi – zdradził nam dyrektor Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków Waldemar Krenc.
Trwa XVIII edycja konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Zgłoszenia można nadsyłać do końca września.
Miejsko-Powiatowo Szkolny Związek Sportowy w Świdniku zorganizował Wakacyjny Mundial Piłkarski o Puchar Świdnickiego Lipca dla młodych sportowców.
6 lipca 2025 r. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny o godz. 11.00 odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża Solidarności Walczącej, który został wkomponowany w Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny.
Zawsze powtarzam, że ten wyścig jest trampoliną dla młodych talentów. Na ogół byli to zachodni zawodnicy, ale w tym roku mamy naprawdę promocję polskiego kolarstwa. Pokazaliśmy, że jesteśmy, że wracamy, że młodzi kolarze zaczynają zasypywać tą dziurę pokoleniową, która powstała po Rafale Majce i Michale Kwiatkowskim. Także mamy wspaniały wynik i wielkie perspektywy - powiedział nam na mecie 36. Międzynarodowego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków Marek Leśniewski, prezes PZKol.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się wygrać taki prestiżowy wyścig u nas, w Polsce. No i oczywiście chciałbym przekazać podziękowania dla całej mojej drużyny, bo bez nich ciężko byłoby osiągnąć ten sukces - powiedział nam na mecie 36. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Solidarności" i Olimpijczyków Marceli Bogusławski, zwycięzca klasyfikacji generalnej.
- 36. wyścig za nami, 37. edycja przed nami, mimo problemów chociażby z brakiem finansowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Panie Ministrze Nitras, my sobie dajemy radę i jedziemy dalej - powiedział portalowi Tysol.pl Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" na mecie 36. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Solidarności" i Olimpijczyków w Łodzi.
Metą w Łodzi zakończył się dziś 36. Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków. Wygrał Polak, Marceli Bogusławski z ATT Investments.
Dziś zawodnicy rywalizujący w 36. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim "Solidarności" i Olimpijczyków pokonali trasę Jasło - Mielec.
Ruszył czwarty etap 36. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Solidarności" i Olimpijczyków. Kolarze ruszyli z Trzcinicy. Meta dzisiejszego etapu usytuowana jest w Mielcu.
Stała cena oraz stabilne dostawy energii dla przemysłu, reforma systemu handlu emisjami ETS, wzmocnienie pozycji polskich przedsiębiorstw przy realizacji zamówień publicznych – w ocenie hutniczej Solidarności m.in. te postulaty powinny zostać zawarte w rządowej strategii dla hutnictwa. 4 lipca w siedzibie resortu przemysłu w Katowicach odbędzie się spotkanie z udziałem strony społecznej dotyczące ostatecznego kształtu tego dokumentu.
Belg Joppe Heremans z holenderskiej ekipy VolkerWessels Cyccling Team zwyciężył w trzecim, najdłuższym etapie tegorocznego Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków.
W wieku 66 lat zmarł Bogusław Szczurek, przyjaciel podkarpackiej Solidarności, który uwiecznił swoim obiektywem wiele ważnych dla Związku wydarzeń.