Wczoraj w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbył się finał konkursu „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”. Również z tej okazji wieczorem 7 czerwca zespół Coma dał koncert przed siedzibą Centrum przy ul. Grabiszyńskiej.
31 maja 2017 r. Komisja Europejska wydała Pakiet Mobilności zawierający szerokie propozycje zmian w obszarze transportu drogowego.
„Solidarność” poparła projekt unijnej dyrektywy ws. równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów. Niepokojące jest to, że rząd ma całkowicie odmienne zdanie.
Rada Ministrów ustaliła, że płaca minimalna w 2018 roku wyniesie 2080 zł brutto, to znaczy, że miałaby wzrosnąć tylko o 80 złotych. Zdaniem „Solidarności” płaca minimalna w 2018 roku powinna wynosić co najmniej 2160 zł
Dzisiaj 6 czerwca mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność". Duszpasterz robotników został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 roku.
Przez 6 lat walczył ze swoim pracodawcą, który szykanował go za działalność związkową. Był karany, mobbingowany i zwalniany z pracy. Wygrał sprawy we wszystkich instancjach, włącznie z Sądem Najwyższym, który ostatecznie i prawomocnie postawił kropkę nad „i”. Jutro Sąd Rejonowy w Inowrocławiu zdecyduje, czy pracodawca odpowie za swoje bezprawne działania.
Od 3 dnia wyjazdu za granicę pracownicy transportu międzynarodowego mają być wynagradzani zgodnie z przepisami dyrektywy o delegowaniu pracowników 96/71/WE. Komisja Europejska potwierdziła stosowanie przepisów dyrektywy do pracowników transportu.
O emeryturze trzeba myśleć od początku zawodowej kariery. Nie da się bowiem wypracować godnego świadczenia na kilka miesięcy przed emeryturę – mówił 5 czerwca członek Prezydium NSZZ „Solidarność” Henryka Nakonieczny na konferencji w Warszawie podsumowującej kampanię informacyjno-społeczną „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego” prowadzoną od niemal miesiąca przez Kancelarię Prezydenta RP, ministerstwo rodziny i NSZZ „Solidarność” w całej Polsce.
Zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt ustawy w sprawie tzw. mikrozusu, czyli obniżonej składki na ubezpieczenie społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców, jest – w opinii związków zawodowych - niesprawiedliwy dla pracowników, którzy „muszą płacić składki od każdej zarobionej złotówki”. Zachęca do „wypychania” pracowników na samozatrudnienie, skazuje prowadzących mikrofirmy na bardzo niskie emerytury czy wręcz na korzystanie w przyszłości z opieki społecznej. Taką opinię wyraziły wszystkie centrale związkowe w zespole ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.
Staże powinny uczyć zawodu, ale pełnią też funkcję socjalną. I jako takie powinny być wynagradzanie. Według związków dobrze byłoby to zapisać w prawie. Według pracodawców, wystarczą dobre praktyki i sprzyjający pracownikowi rynek pracy.
2160 zł to propozycja NSZZ „Solidarność” płacy minimalnej na 2018 r. To podwyżka o 8 proc. Zdaniem związku wyważona.
- Zawsze był człowiekiem Solidarności - tymi słowami Piotr Duda, szef Związku pożegnał w Żorach Tadeusza Jedynaka, sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego w 1980 r. W sobotę 3 czerwca odbył się pogrzeb lidera górniczych strajków. Tadeusz Jedynak miał 68 lat, zmarł po ciężkiej chorobie.
Utworzenie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności podporządkowanej Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oznacza de facto konflikt interesu. Bowiem jak alarmuje „Solidarność”, kontrolą żywności zajmie się resort rolnictwa, który jest odpowiedzialny za jej produkcję. Mówiąc wprost – producenci żywności sami siebie skontrolują. To również kolejny przykład ignorowania dialogu społecznego przez rząd - projekt nie został przekazany do RDS.
31 maja w Regionie Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” odbyła się konferencja „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.
Wczoraj w Regionie Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie w ramach kampanii „Godny wybór - przywrócenie wieku emerytalnego”. Na konferencji głos zabrali m.in.: wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki, Z-ca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie Piotr Waszak i doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska. Na kampanię informacyjną licznie przybyli członkowie lubelskiej „Solidarności” oraz delegacje Urzędów Pracy z Lubelszczyzny.
Dziś odbyła się pikieta w Ząbkach. Solidarność domagała się przywrócenia do pracy zwolnionych członków związku. Zdaniem działaczy „S” pracodawca świadomie dążył do likwidacji komórki związku w Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach. Zwolnił też członków związku w tym przewodniczącą.
Dokumenty i pamiątki ukazujące III pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski z perspektywy różnych środowisk: Solidarności, Kościoła oraz Służby Bezpieczeństwa, w tym wystawa, dyskusja i projekcje filmów, to główne atrakcje Międzynarodowego Dnia Archiwów jakie zostaną pokazane 9 czerwca w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
5 czerwca br. pod hasłem "Budowanie przyszłości w oparciu o godną pracę" rozpoczną się w Genewie dwutygodniowe obrady 106 Sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy, w której weźmie udział kilka tysięcy przedstawicieli rządów, związków zawodowych i pracodawców z krajów członkowskich Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Dzisiaj rano zmarł Tadeusz Jedynak, sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego, działacz NSZZ „Solidarność”, uczestnik opozycji antykomunistycznej, poseł na Sejm RP.
Chcemy przekazać obywatelom, że od 1 października będą wybór, czy przejść na emeryturę, czy pozostać dłużej na rynku pracy – mówił 30 maja Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność podczas konferencji w Katowicach zorganizowanej w ramach kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego”.