Norwegia wyprzedziła Danię w rankingu najszczęśliwszych państw świata, wynika z tegorocznej edycji World Happiness Report (Ranking Najszczęśliwszych Krajów Świata). Polska zajęła 46 miejsce, w zeszłym roku była na 57. lokacie.
Pracownicy handlu czekają na 4 wolne niedziele, ale najważniejsze jest teraz to, że rozpoczęły się prace nad projektem obywatelskim w tej sprawie. Czekamy na stanowisko rządu i mamy nadzieję, że będzie przedstawione lada dzień – mówił Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” w sobotniej Debacie TVP Info.
Dostęp do tzw. danych wrażliwych umożliwiających dogłębną diagnozę sytuacji bezrobotnych, otwarty katalog form ich wsparcia, konkretna pomoc w utrzymaniu zatrudnienia, mierzenie efektywności działań urzędów pracy i zarządzanie środkami Funduszu Pracy przez związki i pracodawców – to propozycje Pracodawców RP mające usprawnić aktywizację polskich bezrobotnych i poprawić ich dostosowanie do potrzeb rynku pracy.
Chcemy pracować elastycznie i mieć większą swobodę wyboru godzin oraz miejsca pracy, wynika z badania TNS Polska "Jak lubią pracować Polacy".
Bezpieczeństwem żywności trafiającej na nasze stoły już niebawem będą zajmować się weterynarze. Tak będzie, jeśli wejdą w życie ustawy przygotowane przez resort rolnictwa. Nie wiadomo też, jaka przyszłość czeka pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej – ostrzegają związkowcy z Solidarności.
Komitet Stały Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował obywatelski projekt ograniczenia handlu w niedzielę. Teraz stanowisko w tej sprawie zajmie rząd.
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” i Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Elektrowni Połaniec z satysfakcją przyjmuje zakończenie procesu nabycia wszystkich aktywów Elektrowni Połaniec przez spółkę skarbu państwa – Enea S.A. od dotychczasowego właściciela – francuskiej Grupy Engie. - czytamy w stanowisku Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" i Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Elektrowni Połaniec z dnia 15.03.2017r.
Jak informowaliśmy wcześniej Komisja Certyfikacyjna dokonała oceny wniosków nadesłanych na konkurs. Komisja wyłoniła 22 laureatów konkursu. Konkurs organizowany jest przez NSZZ "Solidarność" pod patronatem Prezydenta RP.
- Ludzie pracy potrzebują nadziei, żeby zrozumieć, w którą stronę zmierza Europa, chcą zobaczyć, że oferuje im lepsze życie dla ich rodzin i dzieci - tymi słowami liderzy związkowi zwracają się w liście otwartym do szefów państw i rządów. Na Malcie trwają obrady Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, w których uczestniczy przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda.
Stowarzyszanie Agencji Zatrudnienia, największa w Polsce branżowa organizacja, pozytywnie ocenia akcję Solidarności i Państwowej Inspekcji Pracy "13 zł... i nie kombinuj! " i zachęca pracodawców do przyłączenia się do niej, informuje "Gazeta Wyborcza".
- Instytucje publiczne powinny przyczyniać się do kreowania odpowiednich standardów etycznych na rynku pracy - przypomina NSZZ "Solidarność" i wręcza żółtą kartkę Wydziałowi Zamówień Publicznych dzielnicy Włochy m. st. Warszawy. W przetargu publicznym na "Świadczenie usług pocztowych" urzędnicy nie uwzględnili wymogu zatrudniania wszystkich pracowników na podstawie umowy o pracę.
Biskupi obecni na 375. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie ponowili swoje poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy NSZZ „Solidarność” w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę.
O planach wicepremiera Morawieckiego dla rozwoju polskiej gospodarki, zawartych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, a także o pomysłach na dialog rządu z przedsiębiorcami w dzisiejszej debacie radiowej „Kapitał i praca” rozmawiali przedstawiciele organizacji pracodawców oraz NSZZ „Solidarność”.
Zrezygnowaliśmy z powołania, proponowanej wcześniej, komisji wspólnej rządu i przedsiębiorców. Będzie to jedynie wewnętrzne ciało ministerstwa rozwoju, które zajmie się wewnętrzną analizą prawa ekonomicznego – poinformował partnerów społecznych z zespołu ds. Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.
- Dla mnie wiążące są deklaracje wyborcze, że nie będą zamykane kopalnie, które posiadają złoża – mówi Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność” w wywiadzie dla najnowszego Tygodnika Solidarność. I ostrzega – zrobimy wszystko, aby ta kopalnia dalej funkcjonowała.
Międzynarodowy Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie to kolejna firma, która szybko zareagowała na żółta kartkę od "Solidarności" i zmieniła warunki przetargu publicznego, stawiając wymóg zatrudnienia wszystkich pracowników na umowę o pracę.
- Pracodawca zmusił was, żebyście tu dzisiaj przyszli i pokazali co myślicie o jego postępowaniu - mówił do uczestników demonstracji przewodniczący Solidarności w AMP Jerzy Goiński.
Wszystkim naszym Paniom, a w sposób szczególny Członkiniom i Sympatycznkom Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" składam najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet. Oby Wasza praca oraz Wasz codzienny trud zawsze były doceniane i dobrze nagradzane. Życzę pomyślności i samych sukcesów, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.
Tak mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w Polskim Radiu 24 w audycji Gospodarczy Temat Dnia. Jak zauważył, zdarzają się przypadki niepłacenia przez pracodawców minimalnej stawki godzinowej, wynoszącej 13 złotych. Na to nie ma jednak zgody ministerstwa, ale także ZUS i Państwowej inspekcji Pracy.
Ponadzakładowy układ zbiorowy pracowników kultury to sprawa paląca. Tymczasem utkwiła w martwym punkcie. Zdaniem związkowców, przyczyną jest brak działań po stronie ministerstwa kultury. Był to jeden z tematów ostatniego posiedzenia zespołu RDS ds. usług publicznych.