PSL zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży projekt „Godzina dla rodziny”. Zakłada on skrócenie do siedmiu godzin na dobę czasu pracy dla rodzica lub opiekuna, który wychowuje dziecko. – Uważam, że projekt ma na celu poprawę wizerunku PSL, a nie realną zmianę, niemniej jest on krokiem w dobrym kierunku – mówi „TS” Henryk Nakonieczny, członek Prezydium „S” do spraw dialogu społecznego.
Walne Zebranie Delegatów Regionu Toruńskiego dokonało wyboru władz na nową kadencję. Przewodniczącym ZR został Jacek Żurawski, ponadto dzięki dyscyplinie delegatów wyłoniono nowy skład Zarządu Regionu, komisję rewizyjną, a także delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów.
Z udziałem ponad 5 tysięcy delegatów, reprezentujących 187 krajów członkowskich ONZ rozpoczęły się 28 maja br. w Genewie obrady 107. Sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy. Przed uczestnikami kilkanaście dni dyskusji m.in. nad przyszłością dialogu trójstronnego oraz koniecznymi zmianami w funkcjonowaniu Międzynarodowej Organizacji Pracy.
25 maja w Słupsku odbyło się zebranie sprawozdawczo wyborcze. Wybrano przewodniczącego Stanisława Szukałę oraz 14 członków Zarządu Regionu Słupskiego. Wybrano również komisję rewizyjną i delegata na KZD.
9 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Święto to zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur (Malezja) na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 r. będącej pod auspicjami UNESCO. Obchody mają na celu m. in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Obecnie Rada zrzesza około 1400 instytucji ze 190 krajów świata. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
1 maja odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatywa Chrześcijańska „Zło dobrem zwyciężaj” oraz Klub Turystyki Rowerowej „BOG-TUR” w Bogatyni międzynarodowa piesza pielgrzymka do Maryjnej Bazyliki w Hejnicach Czeskich. Brali w niej udział m.in. członkowie Solidarności.
Obradujące dzisiaj w Mysłakowicach Walne Zebranie Delegatów ponownie wybrało Franciszka Kopcia na funkcję przewodniczącego Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność". Będzie to czwarta kadencja na czele Jeleniogórskiej Solidarności.
Trzeba doprecyzować zapisy rozdziału VII w dziale VI kodeksu pracy [dot. czasu pracy i pracy w niedzielę i święta; przyp. red.], aby praca w niedzielę była wyjątkiem, a nie regułą - powiedział w radiowej Trójce Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność". Szczególnej zmiany wymaga zapis o pracy zmianowej.
46 obrazów przedstawiających ważne dla Polski wydarzenia oraz portrety historycznych postaci, wszystkie autorstwa osiemnastu malarzy z Grodzieńszczyzny, po części członków Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, zostanie zaprezentowane w Sali BHP w Gdańsku. Wystawa, organizowana przez Pomorską Fundację Edukacji i Pracy, której założycielem są Region Gdański NSZZ „Solidarność” oraz Związek Pracodawców Forum Okrętowe, wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Walne Zebranie Delegatów Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność odbyło się w dniach 15-16 maja br. na terenie WSK-PZL Świdnik. W trakcie obrad na nową kadencję 2018-2022 wybrano przewodniczącego, Zarząd Regionu, przedstawicieli na Krajowy Zjazd Delegatów oraz Regionalną Komisję Rewizyjną. Po raz kolejny szefem regionu został Marian Król.
Średni czas pracy w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie i na świecie. Projekt PSL zmierzający do skrócenia czasu pracy rodzicom wychowującym dzieci to krok w dobrym kierunku – oceniło Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Do liberalizacji warunków wydawania zezwoleń na prace cudzoziemców należy podchodzić z dużą ostrożnością. Szerokie otwarcie rynku pracy na cudzoziemców może nie sprzyjać ochronie miejsc pracy polskich obywateli, szczególnie w sytuacji pogorszenia się sytuacji gospodarczej – uważa Prezydium Komisji Krajowej oceniając projekt rozporządzenia dot. warunków wydawania zezwoleń.
Podwyżek domagali się muzealnicy protestujący w sobotę 18 maja przed Muzeum Narodowym w Poznaniu. Spotkali się na schodach przed wejściem do muzeum pół godziny przed rozpoczęciem corocznej imprezy Noc Muzeów.
1-2 czerwca odbędzie się XXII Międzynarodowa Spartakiada Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”. Impreza sportowa odbędzie się w Ośrodku Wczasowym Ostrów Pieckowski - www.epiecki.pl
Wczoraj podczas XXVII Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ "Solidarność", Henryk Grymel ponownie został wybrany na funkcję przewodniczącego. Dwudniowe WZD KSK odbyło się w Warszawie.
15 maja br. w Niemczech zmarł były przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność Jan Bartczak.
Podczas Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa NSZZ "Solidarność "dokonano wyboru Przewodniczącego Rady Sekcji, którym ponownie został kol. Bolesław Potyrała.
17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
Działalność społecznych inspektorów pracy jest zgodna z konstytucją – orzekł pod koniec kwietnia Trybunał Konstytucyjny. Nie podzielił więc wątpliwości Konfederacji Pracodawców Lewiatan, która pod koniec 2014 roku zaskarżyła do Trybunału niektóre punkty ustawy o społecznej inspekcji pracy.