Wszystkim strażakom, hutnikom, koksownikom, kominiarzom, garncarzom, piekarzom, a także pracownikom profesji związanych z ogniem, których patronem jest Św. Florian składam w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności.
Słowa "Duch liberalny jest obecny w rządzie" padły podczas wypowiedzi przewodniczącego „S” Piotra Dudy podczas kwietniowej konferencji prasowej w Zabrzu. Ten duch odcisnął swoje piętno na przygotowanej przez resort Jadwigi Emilewicz tegorocznej aktualizacji Krajowego Programu Reform na rzecz realizacji strategii Europa 2020. Solidarność wydała opinię w sprawie dokumentu.
– Bardzo dobre spotkanie. W wystąpieniu prezydenta usłyszeliśmy bardzo ważne słowa o zabezpieczeniach konstytucyjnych wieku emerytalnego oraz kwestie, o których mówiłem w swoim wystąpieniu, czyli wpisania do artykułu 87 konstytucji, jako źródła prawa, układów zbiorowych pracy – mówił o kongresie „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym” szef Solidarności Piotr Duda.
W wieku 62 lat zmarł Jan Ryszard Sułkowski. Zasłużony limanowski samorządowiec i działacz Solidarności. W 1981 roku organizował strajki. Po przełomie 1989 roku kierował lokalnymi strukturami Solidarności. W latach 2010-2014 był członkiem Prezydium "S". Wczoraj odbył się jego pogrzeb.
Obchodzimy w tym roku czterdziestą rocznicę narodzin ruchu Wolnych Związków Zawodowych w Polsce. W Katowicach powstały 21 lutego oraz w Gdańsku 29 kwietnia 1978 roku. Kilkanaście miesięcy później w Szczecinie. Główne uroczystości odbywają się w Gdańsku
Związki zawodowe ustanowiły dzień 28 kwietnia „Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy”, a od 2003 r. decyzją Międzynarodowej Organizacji Pracy i obchodzony jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
Pracownicy LOT-u grożą strajkiem. Apelują o przestrzeganie praw pracowniczych. Przewodniczący NSZZ Solidarność w LOT \nMarek Chojnowski mówi, że jest jeszcze kilka dni na negocjacje.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zaprasza 8 czerwca o godz. 18.00 na Memoriał Janusza Kusocińskiego i 22 sierpnia o godz. 17.00 na Memoriał Kamili Skolimowskiej. Obydwie imprezy sportowe odbędą się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
W siedzibie Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu 26 kwietnia rozpoczęła się konferencja „Wpływ dialogu na ochronę pracy”. Spotkanie pracowników, pracodawców i naukowców związane jest z obchodami Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Do siedziby PIP przybyli m.in. abp Józef Kupny, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, z-ca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Bogdan Kubiak, z-ca GIP Andrzej Kaliński, przewodniczący Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Kazimierz Kimso, przedstawiciele okręgowej inspekcji pracy i związkowcy oraz pracownicy służby BHP.
– W socrealizmie powstał pomysł, aby kolektywnie pisać wiersze. Nie udało się. Kolektywne pisanie kodeksu też zakończyło się porażką. Nie oznacza to jednak, że nie warto pochylić się nad poszczególnymi rozwiązaniami opracowanymi przez komisję. Czekamy jak Elżbieta Rafalska podejdzie do prac komisji. Na ocenę wyników tych prac dała sobie trzy miesiące – mówi Marek Lewandowski, rzecznik prasowy „S”, z którym rozmawia Andrzej Berezowski.
Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że nie skieruje projektów kodeksów pracy przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną na ścieżkę legislacyjną. Rozważy możliwość pracy nad częścią dorobku Komisji. Piotr Duda zapowiedział, że w obecnej postaci projekty kodeksów powinny trafić do szuflady.
Sytuacji w portach w Gdyni i Gdańsku, w tym bezpieczeństwie pracy i współpracy między organizacjami związkowymi i pracodawcami poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się 26 kwietnia w siedzibie „Solidarności” w Gdańsku.
25 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, którego tematem wiodącym była Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 24), które odbędzie się w Katowicach, w dniach 3-14 grudnia 2018 r.
25 kwietnia w holu siedziby „Solidarności” w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy z okazji 30-lecia strajków z 1988 roku. – Strajki roku '88 w dziwny sposób były przemilczane. Nawet dziś możemy zaobserwować, że opis roku '80 tego jest bardzo daleko idący, a '88 zepchnięto na margines debaty publicznej. Pragniemy przełamać to milczenie – mówił Wojciech Książek.
Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zapraszają w dniu 1 maja 2018 roku na XXVI Ogólnopolską Pielgrzymkę Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu
W związku z próbą obchodzenia zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” oświadcza, że zleci odpowiednie analizy prawne w tym zakresie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, związek będzie wnioskował o znowelizowanie ustawy mające na celu wyeliminowanie karygodnych praktyk tego typu.
24 kwietnia w Berlinie pracownicy Amazon z Niemiec, Polski, Hiszpanii oraz Włoch protestowali przeciwko złym warunkom pracy oraz niskim wynagrodzeniom. W tym dniu dyrektor generalny Amazona Jeff Bezos odbierał nagrodę koncernu medialnego Axel Springer za „wizjonerski model biznesowy”.
NSZZ Solidarność zaapelował o nie podpisywanie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw z dnia 13 kwietnia 2018 r., która została skierowana do Prezydenta RP Andrzeja Dudy w ubiegłym tygodniu.
17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
W XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej uczestniczyło kilka tysięcy związkowców i kilkadziesiąt pocztów sztandarowych przybyłych na uroczystości z zakładów pracy z całego kraju. Przed mszą została poświęcona tablica Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – Epitafium bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po zakończonej Eucharystii zaproszeni goście i wierni udali się pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie przedstawiciele poszczególnych okręgów złożyli kwiaty. Uroczystości uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie.