Kilka tysięcy ludzi wzięło udział w kulminacyjnych punktach programu 37 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku – uroczystej mszy św. w bazylice św. Brygidy, koncelebrowanej przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, a następnie przemarszu ulicami Gdańska pod bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów. W uroczystościach uczestniczyli związkowcy z całego kraju. Podczas mszy poczty sztandarowe „S” wypełniły nie tylko nawę główną, ale także nawy boczne.
Stanowisko Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Z dnia 31 sierpnia 2017 r. w sprawie 37 rocznicy podpisania Porozumień Gdańskich.
W czwartkowe południe w krakowskiej Nowej Hucie uczczono 37 rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych, składając wieńce i kwiaty pod tablica upamiętniającą wydarzenia z 1980 r. przy bramie Kombinatu Metalurgicznego oraz przy pomniku „Solidarności” przy Placu Centralnym im. Ronalda Regana.
Uroczystości 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej i 37. rocznicy powstania NSZZ Solidarność rozpoczęły się msza św. sprawowana w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Przewodniczył jej ks. bp Zbigniew Kierzkowski. Po Eucharystii przemaszerowano ulicami miasta oddając w ten sposób cześć zamordowanym robotnikom Lubina.
- Przed 37 laty Szczecin był jednym z najważniejszych miejsc, gdzie rozstrzygały się polskie losy. Zawsze będziemy pamiętać, że to właśnie tutaj zostało podpisane pierwsze z Porozumień Sierpniowych – napisał w liście do szczecinian prezydent Andrzej Duda.
Wałęsa nie potrafi nawet przeprosić. Stawia znak równości pomiędzy ZOMO a zasadniczą służbą wojskową w Ludowym Wojsku Polskim, obrażając setki tysięcy, miliony ludzi, którzy służyli w wojsku - powiedział Piotr Duda we wczorajszym programie Minęła 20.
Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" serdecznie zaprasza przedstawicieli mediów do wzięcia udziału w uroczystościach rocznicowych z okazji powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
W rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” 31 sierpnia br. (czwartek) o godz. 19.00 w Kościele Farnym w Rzeszowie, odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji NSZZ „Solidarność” i Ojczyzny.
Pogrzeb naszego przyjaciela Romana Giedrojcia odbędzie się w Słupsku 1 września 2017r. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się wystawieniem trumny w kościele Mariackim o godz. 12.30. Msza św. o godz. 13.00. Kondukt żałobny wyruszy o godz. 14.20 od bramy Starego Cmentarza przy ul.Lotha na miejsce spoczynku (Stary Cmentarz ul. Kaszubska).
Komisja Europejska kwestionuje zróżnicowanie wieku emerytalnego i będzie naciskała na zmianę. To bulwersujące i niedopuszczalne, ponadto Komisja nie ma do tego prawa, ocenia NSZZ „Solidarność” i zapowiada swoją reakcję na działania Brukseli.
28 sierpnia 2016 r. na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym pochowano Danutę Siedzikównę "Inkę" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" - żołnierzy wyklętych zamordowanych w 1946 r. przez UB, których szczątki odnaleziono dopiero dwa lata przed pogrzebem.
Na Jasnej Górze spotkali się biskupi diecezjalni i po raz kolejny poruszyli kwestię obywatelskiego projektu ustawy zgłoszonej przez NSZZ Solidarność ws. ograniczenia handlu w niedzielę. Episkopat popiera obywatelski projekt ustawy ograniczającej niedzielny handel.
30 sierpnia 2017 roku w Hotelu Europa w Lubinie o godzinie 18.00 odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
Konstytucja musi realizować kierunki wskazane przez społeczeństwo – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty konstytucyjnej zorganizowanej przez NSZZ Solidarność 25 sierpnia w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. Prezydent zapowiedział, że referendum konstytucyjne powinno się odbyć w dniach 10-11 listopada 2018 roku.
W wieku 67 lat zmarł Roman Giedrojć Główny Inspektor Pracy. Kondolencje pogrążonej w smutku Rodzinie i pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy składa Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz przyjaciele z Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
- Wiele protestów w naszym kraju przerodziło się w walkę o konstytucję pracowniczą. Strajki na Śląsku, strajki w Szczecinie dały wyraz, które zostały podpisane tu w Gdańsku przez delegacje robotników i delegację rządową. Ta dzisiejsza konferencja to wielkie święto demokracji. - rozpoczął swoje wystąpienie rozpoczynające konferencję "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit" Piotr Duda
W materiale wykorzystano bogaty materiał zdjęciowy, przede wszystkim autorstwa Pana Jana Kołodziejskiego, fotoreportera "Solidarności" w latach 1981-1989.
Msza zostanie odprawiona 27 sierpnia o godzinie 11 w Kościele pw. Świętego Kazimimerza Królewicza w Białymstoku.
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, na wniosek Solidarności Stoczni Gdańskiej, zmienił decyzję prezydenta miasta Gdańska i przyznał prawo do organizowania obchodów rocznicy Porozumień Sierpniowych "Solidarności", uznając organizowane przez Związek od 30 lat uroczystości jako cykliczne.
Komisja Europejska potwierdziła, że ma zastrzeżenia do zróżnicowanego wieku emerytalnego, który wchodzi w Polsce z dniem 1 października. W odpowiedzi na pismo Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” do przewodniczącego J-C Junckera, odpowiadając w jego imieniu Marianne Thysen i Vera Jourova poinformowały, że Komisja zwróciła się do polskiego rządu o wyjaśnienie wątpliwości.