Porozumienie ws wzrostu wynagrodzeń zawarte przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ z przedstawicielkami Związku Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Izbę Pielęgniarek i położnych wzbudza uzasadnione protesty partnerów społecznych.
"Nie może być tak, że ludzie pracujący traktowani są czasami, przez niektórych, jak niewolnicza siła robocza" - pisze w liście do Jarosława Kaczyńskiego przewodniczący NSZZ Solidarność w Denso Thermal Systems Polska, Mateusz Guźla.
25 lipca Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza długo oczekiwane zmiany w zakresie wolności związkowych. Zmiany mają obowiązywać od stycznia 2019 r. i umożliwiają objęcie prawem tworzenia organizacji związkowych i wstępowania do nich, wszystkim osobom świadczącym pracę, bez względu na podstawę zatrudnienia.
Kazimierz Grajcarek, koordynator Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24 zaprasza na konferencję Społeczny PRE_COP 24, która odbędzie się 8-12 sierpnia w Katowicach. Jednym z jej założeń jest przygotowanie do grudniowego szczytu klimatycznego COP24. Honorowy Patronat nad konferencją objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", 26 lipca podczas briefingu prasowego ostro skrytykowała porozumienie, które 9 lipca podpisali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Około tysiąca leśników protestowało 17 lipca pod Sejmem RP przeciwko włączeniu Lasów Państwowych do Spółki Polskie Domy Drewniane. W proteście uczestniczyli związkowcy z leśnej Solidarności i zaproszone do współpracy inne związki zawodowe, a także pracownicy niezrzeszeni oraz członkowie innych organizacji.
- Decyzja Senatu o odrzuceniu wniosku Prezydenta RP o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego jest wyrazem braku szacunku dla społeczeństwa, któremu odmawia się prawa głosu w najważniejszych dla niego sprawach. W tym kontekście politycy Zjednoczonej Prawicy są takimi samymi hipokrytami jak PO i PSL, które w latach swoich rządów również nie pozwalali obywatelom na referenda. Wtedy politycy PiS z oburzeniem protestowali, a dziś robią to samo co poprzednicy - komentuje na gorąco dla Tysol.pl decyzję Senatu o odrzuceniu prezydenckiego projektu referendum konsultacyjnego ws. nowej konstytucji.
Już dziś o godz.13:30 przed budynkiem dyrekcji Zakładów Azotowych Puławy związkowcy z Solidarności będą pikietować przeciwko łamaniu praw związkowych. Ok. godz. 13:30 na Facebooku "Tygodnika Solidarność" będziemy relacjonować na żywo to wydarzenie.
"W ostatnich dniach jako NSZZ Solidarność przy GA ZA Puławy SA spotkaliśmy się z niespotykanym i nieakceptowanym w cywilizacji Zachodu działaniem “tarnowskiej” części Zarządu Azotów Puławy polegającym na próbie ordynarnej dezinformacji zarówno pracowników ZAP jak i opinii publicznej" - piszą członkowie Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ GA ZA Puławy SA.
W związku z dzisiejszym wnioskiem Prezydenta RP do Senatu RP o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego, w Gdańsku odbył się briefing prasowy Przewodniczącego KK NSZZ “Solidarność” Piotra Dudy. - Dzisiejsza decyzja Pana Prezydenta o złożeniu do Senatu RP wniosku o zgodę na przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. nowej konstytucji, to wielki krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego - powiedział Przewodniczący.
Paweł Kowalski z Polskiej Żeglugi Morskiej Przedsiębiorstwo Państwowe w związku z odejściem na emeryturę po 55 latach zatrudnienia wystosował list.
Związkowcy z Regionu Mazowsze zapraszają na turniej piłkarski o Mistrzostwo Regionu z okazji 38. rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Turniej zostanie rozegrany 15 września.
Prime Day to określenie wyprzedaży organizowanych przez Amazon corocznie w okresie letnim. Dla Polskich pracowników oznacza to wprowadzenie obowiązkowych nadgodzin, zablokowanie urlopów oraz ogrom pracy.
Prezydium KK NSZZ „S” przedstawiło opinię w sprawie „Założeń projektu budżetu państwa na rok 2019”.
Jeśli przestaniemy bronić podstawowych wartości, to nie będziemy zdolni do walki o wyższe cele. Jeśli pozwolimy bezprawnie zwalniać ludzi z pracy, zabiorą nam kolejne prawa. Jeśli nie będziemy reagować na łamanie praw jednostki, to zabiorą nam prawa społeczne. Te tak oczywiste prawdy są często zapominane, a to zapomnienie jest bezwzględnie wykorzystywane przez ludzi złych intencji - pisze Piotr Śliwa, przewodniczący Solidarności przy Grupie Azoty Puławy S.A. Od kilku miesięcy w firmie trwa spór zbiorowy.
Po 55 latach pracy w Polskiej Żegludze Morskiej Paweł Kowalski, przewodniczący MK NSZZ Solidarność przy PŻM przechodzi na emeryturę.
W Lublinie odbyły się centralne obchody 38. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980.
25 lipca o godz.13:30 przed budynkiem Zarządu Zakładów Azotowych Puławy związkowcy będą pikietować przeciwko łamaniu praw związkowych. "Jeśli przestaniemy bronić podstawowych wartości, to nie będziemy zdolni do walki o wyższe cele" - napisali organizatorzy protestu.
Od 3 lipca trwa okupacja Ratusza w Lublinie w obronie tamtejszego III LO.
Z głębokim smutkiem i bólem przyjęliśmy wiadomość, że 12 lipca br. zmarł nagle nasz kolega Mirosław Biernot, działacz „Solidarności” spółki Lotos Terminale w Czechowicach-Dziedzicach. Miał zaledwie 49 lat