Luca Visentini, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych zaapelował o zbiórkę środków na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło Włochy w październiku. W informacji podany jest numer konta, na który można przekazywać fundusze wsparcia.
Co druga osoba po 50. roku życia jest bezrobotna. W wyniku działań rządu na rzecz aktywizacji zawodowej do 2020 r. zatrudnienie w tej grupie ma wzrosnąć do 50 proc.
W Bratysławie obraduje Związkowa Grupa Wyszehradzka V4. Przyjęto już stanowisko poparcia dla europejskiego filara praw społecznych. W obradach czynnie uczestniczy reprezentujący NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK.
7 listopada w Krakowie na IV Europejskim Kongresie Mobilności Pracy dyskutowano o pracownikach delegowanych. W pierwszym panelu udział wzięła dr Ewa Podgórska-Rakiel z Zespołu Prawnego KK, a w sesji popołudniowej stanowisko NSZZ „Solidarność” przedstawił Sławomir Adamczyk, kierownik Działu Branżowo-Konsultacyjnego KK.
Co trzeci zatrudniony nie angażuje się w swoją pracę, wynika z badań Instytutu Gallupa. Tymczasem wystarczy jasno komunikować swoje wymagania, by zdecydowanie poprawić wyniki.
Polacy są nie tylko najbardziej zapracowanym, ale i najbardziej zestresowanym narodem w Europie. Nie tylko menedżerowie są narażeni na przemęczenie w pracy, informuje "Rzeczpospolita".
Europejski przemysł stalowy przez wiele lat przechodził ogromne trudności, które odbiły się na zatrudnieniu. Od czasu kryzysu w 2008 roku ponad 80 tysięcy pracowników straciło swoje stanowiska pracy, a ogólne zatrudnienie spadło do 340 tysięcy. Dzisiaj odbędzie się Europejski Dzień Akcji dla Stali.
Zespół trójstronny ds. bezpieczeństwa socjalnego górników podczas posiedzenia 7 listopada w Katowicach zarekomendował rządowi zmniejszenie obciążeń publiczno-prawnych górnictwa węgla kamiennego. Branża jest obłożona 34 różnego rodzaju podatkami i parapodatkami. W ciągu ostatnich 5 lat górnictwo do budżetu państwa przekazało przeszło 1/3 swoich wpływów ze sprzedaży węgla.
W ubiegłym roku statystyczny Polak przepracował średnio 1963 godziny, podaje interia.pl. Z danych OECD wynika, że to najwięcej od 6 lat. To sytuuje nas wśród najbardziej zapracowanych społeczeństw.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą poprawki do Konwencji o pracy na morzu. Przewidują one zabezpieczenia finansowe dla marynarzy „porzuconych” przez armatora oraz rozszerzają wymagania wobec armatorów w przypadku marynarskich roszczeń.
Podczas dzisiejszego nadzwyczajnego posiedzenia Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Brukseli, politycy europejscy wyjaśniali swoje podejście do postulatów europejskich związków zawodowych. Wśród gości znaleźli się m.in. przewodniczący KE Jean-Claud Juncker oraz komisarz UE ds. gospodarki Pierre Moscovici.
W dniu dzisiejszym Guy Ryder został ponownie wybrany na stanowisko dyrektora generalnego MOP. Kadencja rozpocznie się w 2017 r. i potrwa 5 lat.
W Unii Europejskiej żyje prawie 27 mln osób w wieku 80 i więcej lat. Po przekroczeniu osiemdziesiątki Europejczycy żyją średnio jeszcze prawie 10 lat.
Trwa rejestracja szkół do IV edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego – Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970 – 1990). Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Jagielloński, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony, ważne przez 3 lata, na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe).
Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników fizycznych, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Agencja doradztwa personalnego i pracy tymczasowej IPF Group szacuje, że niedobór kadr wynosi ok. 15-20 proc. Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć osoby zatrudnione w przemyśle mięsnym i drzewnym.
Prezydium Zarządów Regionów Częstochowskiego i Opolskiego NSZZ "Solidarność" wspólnie wystąpiły do wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego w sprawie narastających problemów ze sprzedażą produkcji firm z sektora hutniczego.
Rada Dialogu Społecznego wzywa zamawiających w przetargach publicznych do przeprowadzenia procesu waloryzacji wynagrodzeń wykonawców zamówień publicznych o koszty wynikające ze wzrostu wynagrodzeń osób przyjmujących zlecenie i świadczących usługi. Stanowisko zostało uchwalone jednogłośnie.
Liczba ludności Polski w pierwszym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad 10 tys. osób. To już piąty raz z rzędu. Jest jednak poprawa w stosunku do pierwszego półrocza ub. roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
27 i 28 października 2016 r. w Gdyni odbyło się WZD Sekcji Krajowej Pracowników Cywilnych MON NSZZ „Solidarność”. Przyjęto m.in. stanowisko w sprawie Stoczni Marynarki Wojennej S.A.
Pracownicy sprzątający w hotelach wykonują cieżką fizyczną pracę, jednak wynagrodzenia za tę pracę bywa rażąco niskie. Grupa europosłów przygotowała deklarację w sprawie poprawy warunków pracy dla personelu sprzątającego w hotelach UE. Do zbieranie podpisów posłów Parlamentu Europejskiego zaangażowały się europejskie związki zawodowe.