Polacy, którzy w 1914 wyruszyli na wojnę jako poddani cesarzy niemieckiego, austriackiego i cara rosyjskiego, w 1918 wrócili do nowego państwa – Polski. Jednym z zadań, jakie postawiła przed nimi nowa rzeczywistość, była odbudowa, a raczej budowa przemysłu.
Decyzje dotyczące ewentualnego wprowadzenia lockdownu miały zapaść w tym tygodniu, ale - jak wynika z nieoficjalnych informacji WP - prawdopodobnie zostaną przesunięte na tydzień następny.
Komisja Europejska prognozuje, że w 2020 r. PKB Polski spadnie o 3,6 proc. To bardziej optymistyczna prognoza, niż przedstawiona latem, gdy unijni urzędnicy szacowali, że w tym roku PKB nad Wisłą spadnie o 4,6 proc.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która przyniosła kolejne informacje na temat najnowszych obostrzeń - Mateusz Morawiecki odniósł się m.in. do dalszej działalności salonów kosmetycznych i fryzjerskich.
PGNiG 1 listopada br. złożył wniosek do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu jamalskiego - poinformował zarząd spółki w niedzielę. Dodano, że celem renegocjacji jest obniżenie ceny.
O niewprowadzanie dalszych ograniczeń dla branży handlowej w najważniejszym, przedświątecznym okresie zakupów apelują przedsiębiorcy skupieni wokół Retail Institute. Argumentują, że skutecznie zniweczyłoby to szansę na częściowe odrobienie utraconych przychodów.
W związku z rozwojem epidemii i wynikającymi z tego ograniczeniami w handlu, niektóre sieci spożywcze zmieniają czas pracy swoich placówek.
Pandemia koronawirusa w najlepszy sposób udowodniła nam, że wydarzenia globalne, mające swoje źródło po drugiej stronie świata, wpływają na nasze życie codzienne. Choroba, która wybuchła w chińskim Wuhan, wpłynęła na gospodarkę całego świata. W trakcie XXVIII Krajowej Konferencji SKOK, która ze względu na pandemię w całości miała przebieg online, odbył się interesujący panel poświęcony wpływowi wydarzeń makro na warunki mikro. Prelegenci usiłowali znaleźć odpowiedzieć na pytanie, „Jak w obecnych czasach instytucje finansowe mają osiągnąć zysk?”.
Międzyrządowa umowa z USA ws. rozwoju cywilnych zastosowań energii jądrowej nie przesądza o technologii do polskiej elektrowni - oświadczył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. W czwartek formalnie podpisał umowę z USA.
Dziesiątki firm IT przeniosły się z Białorusi na Ukrainę - poinformował ukraiński wiceminister transformacji cyfrowej Ołeksandr Borniakow. Jak dodał, firma Wargaming, producent znanej gry World of Tanks, przeniosła tam setki pracowników.
Struktura danych o sprzedaży detalicznej wskazuje na istnienie głębszych pandemicznych szram niż się spodziewaliśmy - ocenia Piotr Bartkiewicz z Banku Pekao. Dodał, że według szacunków PKB spadł w III kw. br. o 0,5 proc. r/r, a w IV kw. br. spadnie o 4,0 proc. r/r, z powodu ograniczania konsumpcji.
PGE Polska Grupa Energetyczna opublikowała nową strategię. Spółka przedstawiła plan transformacji Grupy i drogę do dekarbonizacji wytwarzania oraz ogłosiła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Przyspieszamy proces zmian w spółce. Już w ciągu dekady Grupa PGE stanie się zupełnie innym przedsiębiorstwem - zapowiada prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.
Jedna na sześć firm w Niemczech może być "firmą zombie", tj.zbankrutowałaby bez pomocy państwa - szacuje dyrektor generalny Deutsche Bank Christian Sewing, którego słowa cytuje niemiecki dziennik "Bild". Eksperci przewidują, że w marcu czeka Niemcy fala bankructw.
Objęcie spółek komandytowych CIT zacznie obowiązywać od maja 2021 r. – zadeklarował w środę minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Projekt zmian w tej sprawie wzbudził liczne kontrowersje.
PGNiG jest zainteresowane kupnem państwowych aktywów na Ukrainie, umowa z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umożliwi wgląd do niezbędnych informacji - powiedział prezes spółki Jerzy Kwieciński. PGNiG z partnerem ERU planuje też wydobycie gazu na Ukrainie.
Jak donosi branżowy portal CIRE.pl, w związku z niedostatkami energii produkowanej w elektrowniach atomowych, oraz spowodowanej pogodą obniżki produkcji energii produkowanej w elektrowniach wiatrowych, Francja wznawia produkcję prądu elektrycznego w elektrowniach węglowych. Ma się to nijak do przyświecającej unijnemu tzw. "Zielonemu Ładowi"
"The Economist" donosi, że polski koncern PKN Orlen prowadzi rozmowy ws. przejęcia "Polska Press" posiadającego ponad 20 regionalnych gazet w Polsce. Właścicielem jest niemiecka grupa VGP. Dla "The Economist" to uderzenie w niezależność prasy
Rosyjska Federalna Służba Celna podałe dane o wartości eksportu ropy naftowej. Okazuje się, że nasi wschodni sąsiedzi mają powody do zmartwienia...
Świat finansów pewnie wkroczył w przestrzeń wirtualną. Czekają nas pozytywne czy negatywne zmiany? Czy nasze pieniądze są bezpieczne? Odpowiedzi poznaliśmy 18 września, podczas XXVIII Konferencji SKOK. W jej trakcie odbył się interesujący panel pt. „Cyfryzacja usług finansowych. Konsekwencje, nadzieje, obawy”.
Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski odniósł się w mediach społecznościowych do procedowanej w Polsce, budzącej kontrowersje w niektórych środowiskach, ustawy o ochronie zwierząt, znanej potocznie pod nazwą ustawy futerkowej.