Będziemy tłumaczyli, że polska elektrownia atomowa nie jest zagrożeniem dla Niemiec, a elementem polskiej zielonej transformacji - mówił we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Brytyjski rząd bada sposoby usunięcia chińskiego państwowego przedsiębiorstwa energetyki jądrowej CGN ze wszystkich przyszłych projektów energetycznych w Wielkiej Brytanii - podał w poniedziałek dziennik "Financial Times", powołując się na źródła zbliżone do rozmów.
Zmiany podatkowe pozostawią dodatkowe ok. 8 mld zł w kieszeniach podatników, a koszty zmian w ustawie podatkowej łącznie wyniosą według szacunku MF ok. 20 mld zł - powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński.
Pieniądz rządzi światem, a nie wartości. Polska stanęła po stronie wartości - tak skomentował porozumienie zawarte między Niemcami a USA ws. budowy gazociągu Nord Stream 2 prezydencki minister Andrzej Dera.
Komisja Europejska przedstawiła projekty zapisów, które mają doprowadzić do tego, że Unia Europejska do roku 2030 dojdzie do celu redukcji CO2 o co najmniej 55 proc. (w stosunku do stanu z 1990 r.). Pakiet ten nazwano „Fit for 55”. Zdaniem prezydenta Centrum im. Adama Smitha realizacja unijnego planu „Fit for 55” doprowadziłaby do odprzemysłowienia Polski.
Koronawirus nie oszczędził inwestycji, zachwiał pozycją części spółek na giełdzie, dlatego inwestorzy coraz częściej wybierają alternatywne sposoby pomnażania oszczędności. Jakie?
Stopa bezrobocia w czerwcu 2021 r. wyniosła 5,9 proc. wobec 6,1 proc. w maju - podał Główny Urząd Statystyczny.
W ramach porozumienia w sprawie gazociągu Nord Stream 2 USA i Niemcy zobowiążą się do zainwestowania 50 mln dolarów w tzw. zieloną transformację energetyczną na Ukrainie i udzielą wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza - podał amerykański dziennik "Wall Street Journal".
Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL może mieć istotne znacznie dla rynku gazu, np. zwalnianie gazociągów z prawa UE będzie trudniejsze - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Jego zdaniem, wyrok wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i innych krajów UE.
Projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele przewiduje, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów – powiedział PAP poseł PiS Janusz Śniadek. Projekt trafił do Sejmu.
Polski Ład i specjalne dedykowane programy doprowadzą do przełomu w małych miejscowościach; ponadproporcjonalnie dużo środków skierujemy do miejscowości gminnych i powiatowych - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
W dniu 12 lipca br. Odbyło się Walne Zgromadzenie Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU) a następnego dnia spotkanie organizacyjne Rady Dyrektorów tej organizacji w nowych składzie.
Jak podała ostatnio Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zrzeszająca 37 krajów świata o najbardziej rozwiniętych gospodarkach, realny dochód rozporządzalny gospodarstw domowych w Polsce w 2019 roku wzrósł w stosunku do roku ubiegłego o 6 proc.
- Aby transformacja była sprawiedliwa musi odbywać się w sposób skoordynowany. Nie może być to dzika transformacja - powiedział Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski podczas debaty pt. „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko”, która odbyła się 9 lipca z inicjatywy PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
- Celem projektu jest udrożnienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin dla statków o większej ładowności i zanurzeniu, jak również poprawa bezpieczeństwa nawigacji statków morskich po szerszym i głębszym torze wodnym - napisano na stronie Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
TAURON w swoim najnowszym komunikacie poinformował, że ponad pół tysiąca dużych firm zakontraktowało w spółce na 2022 rok energię pochodzącą z kogeneracji. „W ramach produktu EKO Biznes zakup każdej MWh umożliwia spadek emisji CO2 do atmosfery o ponad 55% w porównaniu do emisji CO2 dla energii wytwarzanej z węgla kamiennego” – zwrócono uwagę.
Komisja Europejska postanowiła dziś pozytywnie odpowiedzieć na europejską inicjatywę obywatelską "End the Cage Age" (Zakończmy epokę klatek). Zapowiedziała przygotowanie do 2023 r. wniosku ustawodawczego w sprawie zakazu stosowania klatek w odniesieniu do różnych zwierząt gospodarskich.
Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie. Wiedzą o tym wszyscy przedsiębiorcy, którzy każdego dnia dokładają starań, by ich biznes stale się rozwijał i przynosił zyski. Warto pamiętać, że nawet najlepszy towar czy najstaranniej wykonana usługa nie zdadzą się na wiele, jeśli nie zostaną odpowiednio rozreklamowane. Promocja to podstawa każdego biznesu. Jak ją przeprowadzić rozsądnie, oszczędnie i skutecznie? Sprawdzamy.
Wzrost gospodarczy krajów Europy Wschodniej jest znacznie wyższy niż na Zachodzie – i tak pozostanie. Szczególnie wyróżniają się trzy kraje: Rumunia, Węgry i Polska - pisze we wtorek dziennik ekonomiczny "Handelsblatt".
Ubiegłoroczne porozumienie płacowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, na które powołują się działające w firmie związki zawodowe, "mogło być jedynie projektowanym dokumentem i nie wywołuje skutków prawnych" - ocenił powołany przez zarząd JSW zespół prawników. Niewykluczone, że sprawę rozstrzygnie sąd.