Błękitny węgiel to nie smog Wiadomości
Błękitny węgiel to nie smog

Czy można korzystać z tradycyjnych pieców węglowych, a przy tym nie zatruwać środowiska i nie zwiększać ilości smogu unoszącego się nad miastami w sezonie grzewczym? Błękitny węgiel - niskoemisyjne paliwo węglowe - opracował w projekcie GEKON Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu i spółka Polchar.

Iluzjoniści, którzy wyślą Światowida w kosmos Wiadomości
Iluzjoniści, którzy wyślą Światowida w kosmos

W 2018 r. w kosmosie ma zacząć prace Światowid - pierwszy polski satelita komercyjny. Jego twórcy chcą przygotować go w zaledwie 1,5 roku ze znanych już technologii i materiałów. Jesteśmy jak iluzjoniści, którzy zdradzają tajemnice sztuki - mówią twórcy satelity.

Sparaliżowany pacjent częściowo odzyskał czucie dzięki implantom wszczepionym do mózgu Wiadomości
Sparaliżowany pacjent częściowo odzyskał czucie dzięki implantom wszczepionym do mózgu

Po raz pierwszy udało się naukowcom stworzyć elektryczne implanty, które wszczepione do mózgu sprawiły, że sparaliżowany pacjent mógł częściowo odzyskać czucie. Było to możliwe dzięki podłączeniu implantów do sztucznego ramienia.

Producenci dronów docenieni Wiadomości
Producenci dronów docenieni

Latająca platforma hybrydowa do zadań szybkiego reagowania, bezzałogowy statek powietrzny, czy głowica optoelektroniczna do wykrywania zagrożeń – to wybrane projekty, które zwyciężyły w ramach pierwszego konkursu INNOSBZ, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego laureaci łącznie otrzymają 42 mln zł.

Na tej farmie warzywa rosną tylko dzięki słońcu i morskiej wodzie! Wiadomości
Na tej farmie warzywa rosną tylko dzięki słońcu i morskiej wodzie!

Sundrops Farms to prawdopodobnie pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie (na pewno pierwsze udane). Farma powstała na pustyni w południowej Australii. Jest w stanie wyprodukować 17 tys. ton pomidorów rocznie.

Nobel z chemii dla twórców niewidocznych maszyn Wiadomości
Nobel z chemii dla twórców niewidocznych maszyn

Projektanci i budowniczowie niewidocznych wind i samochodów - czyli maszyn działających w świecie cząsteczek - dostali tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Według ekspertów prace noblistów mają znaczenie dla poszukiwania nowych materiałów. Laureatami Nobla zostali Jean-Pierre Sauvage - emerytowany profesor University of Strasbourg i dyrektorem ds badań we francuskim CNRS, Sir J. Fraser Stoddart - profesorem chemii na Northwestern University w Evanston (Illinois, USA) i Bernard Lucas "Ben" Feringa - profesor chemii organicznej na holenderskim uniwersytecie w Groningen.

Prof. Anna Bayer dla Tysol.pl Nużeńce nie są tak groźne dla ludzi Wiadomości
Prof. Anna Bayer dla Tysol.pl Nużeńce nie są tak groźne dla ludzi

Parę dni temu opublikowaliśmy artykuł o ataku nużeńców. Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach twierdzą, że 40-60 proc. ludzi po czterdziestce jest zaatakowanych przez nużeńce. Choroba wywołana przez nużeńce – demodekoza jest zaś niebezpieczna dla ludzi. Artykuł wywołał spore zainteresowanie. Postanowiliśmy zapytać naukowców z innych ośrodków o kwestie nużeni. Prof. Anna Bayer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że nużeńce to trochę wyolbrzymiony problem, bo faktycznie ciężka nużyca ( demodekoza) u ludzi występuje rzadko.

Muchomor sromotnikowy - najbardziej trujący organizm żyjący w Polsce Wiadomości
Muchomor sromotnikowy - najbardziej trujący organizm żyjący w Polsce

Muchomor sromotnikowy, jest najbardziej trującym organizmem naturalnie żyjącym w Polsce. Jeden owocnik może wytruć całą rodzinę. Nasz organizm nie potrafi rozkładać substancji trujących w nim zawartych – powiedział PAP prof. Andrzej Grzywacz z SGGW. W muchomorze sromotnikowym znajduje się wiele substancji trujących, które rozkładają się dopiero w temperaturze powyżej 260-300 st. Celsjusza. Dlatego organizm człowieka nie potrafi sobie z nimi poradzić.

Nobliści z fizyki - pionierzy teoretycznych badań nad zjawiskami topologicznymi Wiadomości
Nobliści z fizyki - pionierzy teoretycznych badań nad zjawiskami topologicznymi

David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz otrzymali Nobla z fizyki za teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii. W opinii ekspertów dali oni początek rozległej dziedzinie badań.nDzięki odkryciom tegorocznych noblistów z dziedziny fizyki naukowcy lepiej zrozumieli właściwości materii. Teoretyczny postęp może się przełożyć na opracowanie nowych materiałów oraz postęp w konstruowaniu np. komputerów kwantowych - uzasadnił we wtorek Komitet Noblowski.

Polscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko wirusowi Zika Wiadomości
Polscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko wirusowi Zika

Polscy naukowcy włączyli się w walkę z wirusem Zika. Zespół z Gdańska pracuje nad szczepionką opartą na rekombinowanych białkach lub cząstkach wirusopodobnych, które nie zawierają materiału genetycznego wirusa. Dzięki temu ich szczepionka nie niesie ryzyka namnożenia się wirusa w organizmie.n"Pomysł na przygotowanie szczepionki przeciwko wirusowi Zika nasunął się w 2015 roku, kiedy zaczęto obserwować gwałtowny wzrost liczby zakażeń tym wirusem na świecie. W Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzimy badania nad szczepionkami przeciwko różnym patogenom wirusowym. Bazując na naszych wcześniejszych doświadczeniach chcieliśmy stworzyć bezpieczną i tanią szczepionkę przeciwko wirusowi Zika" - powiedziała PAP dr Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nobel z fizyki przyznany Wiadomości
Nobel z fizyki przyznany

David James Thouless, Frederick Duncan Michael Haldane, a także John Michael Kosterlitz są tegorocznymi noblistami w dziedzinie fizyki. Nagrodę Nobla otrzymali za „teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii”.

Polka udoskonaliła produkcję perowskitów Wiadomości
Polka udoskonaliła produkcję perowskitów

Perowskity mają dużą szansę, by zastąpić krzem w ogniwach słonecznych. Dzięki nim elastyczne i cienkie ogniwa można będzie nanosić na ubrania czy plastik - uważa Olga Malinkiewicz, która opracowała prosty i tani sposób produkcji tego niezwykłego materiału.

Instytut w Świerku ma trudności m.in. z finansowaniem reaktora Wiadomości
Instytut w Świerku ma trudności m.in. z finansowaniem reaktora

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku ma poważne kłopoty finansowe, związane m.in. z wysokością dotacji na reaktor MARIA - mówi PAP dyrektor NCBJ Krzysztof Kurek. Resort nauki odpowiada, że nie może sam pokryć wszystkich kosztów związanych z działaniem placówki.

Cukrzyca i depresja idą w parze Wiadomości
Cukrzyca i depresja idą w parze

Ponad 30 proc. osób chorujących na cukrzycę cierpi jednocześnie z powodu depresji. Tacy pacjenci często są oporni na leczenie i doświadczają powikłań. Aby znaleźć skuteczne metody ich leczenia, naukowcy muszą poznać mechanizmy prowadzące do wspólnego przebiegu chorób psychicznych i metabolicznych. Takie badania prowadzi dr Katarzyna Głombik z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

Żmije szukają zimowisk w Bieszczadach Wiadomości
Żmije szukają zimowisk w Bieszczadach

Żmije zygzakowate poszukują miejsc, w których spędzą zimę. "Poszukiwania zaczynają, gdy temperatura powietrza przez dłuższy okres utrzymuje się na poziomie około 5-7 st. C" – powiedział przyrodnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego Marek Holly.Dodał, że "w regionach górskich dzieje się to zwykle wcześniej niż na niżu". Wybierającym się na odpoczynek żmijom nie jest obojętna lokalizacje ich zimowisk.

Pionierski laser polimerowy opracowany przez Polaków Wiadomości
Pionierski laser polimerowy opracowany przez Polaków

Polimer – w tym przypadku tworzywo sztuczne - pobudzony prądem elektrycznym może świecić jak laser! Naukowcy z Poznania jako pierwsi na świecie pokazali, że takie urządzenie da się zbudować. To otwiera drogę do laserów tańszych i łatwiejszych w produkcji.

9 polskich uczelni w Times Higher Education World University Ranking. Miejsce: szósta setka Wiadomości
9 polskich uczelni w Times Higher Education World University Ranking. Miejsce: szósta setka

Dziewięć polskich uczelni uwzględniono w międzynarodowym rankingu Times Higher Education World University Ranking. Dwie najlepsze z nich: Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska znalazły się dopiero w szóstej setce zestawienia. Pierwsze miejsce - po raz pierwszy w historii rankingu - zajął brytyjski Oxford, detronizując uczelnie z USA.

Prof. Arkadiuszem Mężyk: Studia techniczne to gwarancja stabilnej i dobrze płatnej pracy Wiadomości
Prof. Arkadiuszem Mężyk: Studia techniczne to gwarancja stabilnej i dobrze płatnej pracy

- Studia techniczne to gwarancja stabilnej i dobrze płatnej pracy. Zainteresowanie nimi jest także wynikiem polityki państwa polegającej na promowaniu kierunków ścisłych - mówi rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk.

Cyberataki dotykają wszystkich Wiadomości
Cyberataki dotykają wszystkich

- Żyjemy w społeczeństwie coraz bardziej skomputeryzowanym – coraz więcej jest potencjalnych celów cyberataku oraz korzyści, które z niego można wyciągnąć" – mówi Michał Ferdyniok z Laboratorium Informatyki Śledczej Mediarecovery.

Chiny wysyłają winorośl  w przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu doskonałego wina Wiadomości
Chiny wysyłają winorośl w przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu doskonałego wina

W zeszłym tygodniu Chińczycy wystrzelili w kosmos rakietę Tiangong 2 w celu przeprowadzenia badań w zakresie mutacji winorośli, które są wykorzystywane do produkcji win. Po powrocie na Ziemię próbki będą poddane badaniom, aby wybrać najbardziej odpowiednią "mutacja" do produkcji kosmicznego wina.

Emerytury
Stażowe