Ta debata jest pod każdym względem niedorzeczna, ponieważ nie ma najmniejszego powodu żeby się odbyła, nic się nie dzieje takiego w Polsce co by to usprawiedliwiało. Nie ma problemu ustawy o zgromadzeniach, bo to jest ustawa, która nikomu niczego nie zabrania. Nie ma problemu konwencji antyprzemocowej, ponieważ Polska jest krajem o najniższym w Europie poziomie przemocy, więc raczej trzeba by rozmawiać w kontekście innych krajów, a nie naszym. Nie ma problemu Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ Komisja jeszcze się nie uporała z odpowiedzią polskiego rządu. Nic mi innego do głowy nie przychodzi - mówił prof. Legutko komentując debatę o Polsce w Parlamencie Europejskim
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje na czwartek, 15 grudnia, w godzinach popołudniowych i wieczornych pogorszenie jakości powietrza. W związku z tym władze Warszawy wprowadzają w tym dniu bezpłatną komunikację miejską.
Trzydzieści jeden lat temu, dokładnie 14 grudnia 1985 roku, urodził się piłkarz Jakub Błaszczykowski.
Kilkaset milionów złotych m. in. na zakup dóbr kultury i dla Agencji Rezerw Materiałowych przewiduje nowelizacja ustawy budżetowej na 2016 r.
Częścią zwycięstwa będzie moralne, a w niektórych wypadkach także karne rozliczenie tych, którzy kiedyś dopuszczali się zbrodni na Polakach - mówił na zorganizowanych przez PiS obchodach upamiętniających ofiary stanu wojennego prezes partii Jarosław Kaczyński.
Naprawdę pan wierzył w to, że premier będzie chciał się spotkać z sędziami orzekającymi w sprawie Marcina P.? - pytał sędziego Milewskiego, znanego również jako „sędzia na telefon” poseł Zembaczyński – Już o tym mówiłem, w pewnym momencie, przez okres dwóch dni, w to wierzyłem – To w takim razie czy w tym sądzie funkcjonował „wydział na telefon”? - Nie, nie było takiego wydziału – Pierwszy raz pan się spotkał z takimi okolicznościami, aby ktoś z rządu ustalał kwestie rozpraw, składu (…) Co pana skłoniło żeby uczestniczyć w tych rozmowach? - Nic mnie nie skłoniło, dostałem telefon i rozmawiałem...
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób w Sądzie apelacyjnym w Krakowie, w tym Dyrektora Sądu apelacyjnego, Głównego Księgowego i Dyrektora Centrum Zakupów
W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, oprócz marszu Prawa i Sprawiedliwości, swoją demonstrację zorganizował Komitet Obrony Demokracji z Mateuszem Kijowskim na czele. Tzw. marsz opozycyjny był również formą sprzeciwu wobec obecnej władzy. Niewiele osób jednak wie, że jednym z posłów, którzy zatwierdzali stan wojenny był dziadek lidera KOD – Józef Kijowski.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, przedłożony przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Po burzliwych obradach sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Michała Warcińskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w miejsce kończącego 19 grudnia kadencję prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Podczas obrad komisji doszło do przepychanek słownych pomiędzy posłanką PiS Krystyną Pawłowicz, a posłanką .Nowoczesnej Kamilą Gasiuk-Pihowicz.
Jacek Kościński, nauczyciel historii w Zespole Placówek Oświaty nr 1 we Włoszczowie, twierdzi, że młodzież niewiele wie na temat stanu wojennego. Obecna podstawa programowa nie przewiduje szerszego ujęcia tego tematu, a dodatkowo liczba godzin lekcji historii w szkole jest systematycznie zmniejszana.
– NATO jest przygotowane do operacyjnego interweniowania na zachodzie Bałkanów w razie konieczności udaremnienia starć międzyetnicznych oraz wsparcia bezpieczeństwa i stabilności – czytamy w chorwackim dzienniku "Veczernji List".
Parlament Europejski będzie dziś debatował na temat polskiej praworządności. Początkowo debata miała odbyć się 13 grudnia, ale została przeniesiona ze względu na szczególną datę dla Polaków.
W berlińskim Gorki Theater wystawiono prześmiewczy spektakl Krzysztofa Minkowskiego „Mity rzeczywistości: O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Autor kpi z tragedii smoleńskiej i powiela utrwalone stereotypy o Polakach.
16 grudnia 1981 roku. Trzeci dzień strajku we wrocławskim Polarze. Zakończyła się msza święta w hali produkcyjnej. Barbara Litwiniuk intonuje modlitwę i śpiewanie patriotycznych pieśni, ale wyciągają ją z tłumu zomowcy. Trafi potem do Gołdapi, do obozu dla internowanych kobiet.
Tomasz Lis kolejny raz na swoim Tweeterze zaatakował prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 13 grudnia wrzucił kilka wpisów, z których dobitnie wynika jakimi uczuciami darzy byłego premiera. Jeden z nich brzmi następująco: "Kaczyński to prawdziwy komuch! Ta sama mentalność, ten sam język. Tylko kompleksy większe niż pierwsi sekretarze KC PZPR". Jeden z internautów tak to skomentował: "Lis nazywa Kaczyńskiego komuchem ha ha ha! To tak jakby Josef Goebbels nazywał polskich partyzantów nazistami!"
12 grudnia około godziny 16.00 trzydziestu działaczy niepodległościowych rozpoczęło okupację aresztu śledczego w Warszawie na ul. Rakowieckiej. Akcja zakończyła się po niemal dobie protestu. Organizatorami byli weterani niepodległościowi i działacze pod egidą Stowarzyszenia "Niezłomni". Wśród 9 postulatów znalazło się m.in. żądanie ścigania zbrodniarzy komunistycznych i uwolnienie więźnia sumienia Zygmunta Miernika. Datę okupacji wybrano nieprzypadkowo - to symboliczna 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, gdzie więzi się Zygmunta Miernika z pobudek politycznych, a sprawcy zbrodni komunistycznych i aparat nie-sprawiedliwości sędziów i prokuratorów - także okresu stanu wojennego - do dziś nie poniósł żadnej odpowiedzialności.
- Na dzisiejszej demonstracji w Warszawie towarzyszył mi Janusz Fudala z KOD Chicago i Grzegorz Antoszewski. Dzięki temu czułem się bezpiecznie i komfortowo (...) Większość czasu maszerowałem z Władysławem Frasyniukiem i Krzysztofem Łozińskim, ale bardzo się ucieszyłem, gdy spotkałem Pana Pawła Deresza - pisze na swoim profilu FB płk. Mazguła uważany za obrońcę ubeckich emerytur i stanu wojennego
Czy tak naprawdę pamiętamy jak wtedy było? Czy pamiętamy żołnierza poborowego, który zginął w Ostrowie Wielkopolskim w telekomunikacji (Rejonowy Urząd Telekomunikacji), czy znamy losy drugiego żołnierza, który przypadkowo tego pierwszego zastrzelił? Czy mieliście styczność z kapitanem SB Zygmuntem F. i z jego bronią krótką? Czy wiecie państwo, że wyłączając łączność w Kaliszu decydenci doprowadzili do zakazu wysłania karetki do Pani Błaszek, do porodu pośladkowego (nie wiem czy przeżyła ten poród).
Środowiska "obrońców demokracji" znane ostatnio z obrony ubeckich emerytur i stanu wojennego, jako jedną z form swoich aktywności 13 grudnia postanowiły uczynić tzw. "strajk obywatelski" w "wiodących mediach pokazywany jako spora demonstracja. Jednak zdjęcia z lotu ptaka jakie można znaleźć w sieci, oględnie mówiąc nie potwierdzają tej narracji