13 grudnia Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski zapraszają na obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Odbędą się one w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7). Początek od godz. 15.00.
Już jutro, w rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w 1981 roku, Parlament Europejski debatować będzie o stanie praworządności w Polsce. Zdaniem wielu publicystów to prowokacja, a polscy europosłowie nie powinni w niej wziąć udziału.
W kontekście warszawskiej afery reprywatyzacyjnej i perspektywy powołania komisji badającej nieprawidłowości w tym procesie wojewoda małopolski Jerzy Pilch poinformował, że w ostatnim czasie do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego napływały także od mieszkańców Krakowa sygnały o nieprawidłowościach przy zwrocie kamienic dawnym właścicielom. Wojewoda Małopolski w tych dniach rozpoczął weryfikację tych sygnałów w ramach swoich kompetencji w zakresie mienia Skarbu Państwa.
W związku z 60 rocznicą rewolucji i walki o wolność na Węgrzech w 1956 r. prof. Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa i Victor Orbán, premier Republiki Węgier odsłonili w Krakowie przy ul. Sławkowskiej, tablicę upamiętniającą pomoc krakowian dla węgierskiej rewolucji w 1956 roku.
W sobotę wieczorem na stadionie Vodafone Arena w Stambule doszło do zamachu, w wyniku którego zginęły 44 osoby, a 155 zostało rannych. 36 spośród zabitych to policjanci. Do przygotowania zamachu przyznała się organizacja bojowa Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK), powiązana z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Grupa poinformowała też, że w ataku zginęło dwóch jej bojowników.
„Światło Wolności” w oknach oraz imprezy kulturalne w całym kraju upamiętnią 35 rocznicę stanu wojennego. W Radomiu to także rocznica strajku studentów i pracowników naukowych Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Jeden z najdłuższych protestów w PRL upamiętnił koncert, zatytułowany „13 grudnia 1981 roku w dniu stanu wojennego”.
"Kobiety opozycji, szczególnie ostatnio, wydają się skuteczne. Chociaż… Kiedy patrzę na kobiety służące partii PiS, to odechciewa mi się wszelkiej do kobiet miłości..." - powiedziała Krystyna Janda w wywiadzie udzielonym portalowi Onet Kultura.
Spółka telekomunikacyjna Inea, która w sposób niezgodny z prawem podniosła opłaty swym klientom, będzie musiała je zwrócić. Aktualni odbiorcy mają miesiąc na zgłoszenie się do operatora po nienależnie pobrane opłaty, natomiast byli abonenci – trzy miesiące. Sprawdź, czy nie jesteś jednym z nich.
W czasie stanu wojennego i całej dekady lat 80. zginęło około stu osób. Niestety, wiele z nich to do dzisiaj ofiary „pobicia przez nieznanych sprawców” lub przypadki „śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach”.
Z głębi piekła do przedsionka raju – tak najkrócej można określić postawę warszawskiej Legii w wyczekiwanej od dwudziestu lat fazie grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów. Nie spodziewano się zarówno początkowych upokorzeń, jak i końcowego sukcesu, za jaki trzeba uznać awans do 1/16 Ligi Europejskiej.
Konstytucja dla biznesu czyli nowe prawo przedsiębiorców oraz dialog społeczny w tym zakresie to jeden z tematów, o którym rozmawiały związki zawodowe, pracodawcy i strona rządowa na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego 8 grudnia. Rozmawiano także o propozycji powołania rzecznika przedsiębiorców, co w ocenie Solidarności jest całkowicie nieuzasadnione i narusza istotę działania RDS.
Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser-Dudą, wspólnie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i Danielą Schadt wysłuchali w Berlinie koncertu zamykającego obchody jubileuszu 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Poseł Tomasz Cimoszewicz, znany głownie z tego, że ma znanego ojca, wysunął śmiałą tezę, biorąc pod uwagę wszystkie ostatnie sondaże. Na swoim Twitterze zapowiedział, że "(...) po PiS-ie zostanie tylko wielki kac społeczny. Zmieciemy ich". Internauci się ubawili...
"Drodzy koledzy z Gazety Wyborczej! Czy dojdzie do tego, że zostaną u was do pisania już tylko uczniowie?" - napisał na Twitterze redaktor naczelny "Forbes", Michał Broniatowski. W ten sposób Broniatowski odniósł się do kolejnych zwolnień w "Gazecie Wyborczej".
Były minister spraw zagranicznych pozwał Jarosława Kaczyńskiego za jego wypowiedź dotyczącą "zdrady dyplomatycznej", w związku z katastrofą smoleńską.
Podczas gdy prezydent Duda odbywa oficjalną wizytę w Berlinie, by upamiętnić obchody jubileuszu 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, KOD-ziarze nie śpią. Postanowili zaprotestować pod berlińskim ratuszem... z kukłą prezydenta.
- Ponieważ Agora cały czas stosuje tę praktykę podczas zwalniania pracowników, przypominamy: jeśli wezwano Cię do kadr, żeby zapytać czy jesteś w związku - chodzi o zwolnienie Cię z pracy. Jest tylko jeden jedyny powód, dla którego oni o to pytają. Następny papier, jaki Ci podsuną po odpowiedzi przeczącej, to wypowiedzenie - pisze na swoim profilu FB NSZZ "S" Agora SA i Inforadio sp zoo
Uważanemu za obrońcę ubeckich emerytur i stanu wojennego Adamowi Mazgule puszczają nerwy. Na Twitterze wdał się w potyczki słowne z generałem Stanisławem Koziejem, który napisał: "Panie Pułkowniku, zdejm pan mundur do cho...ry na tym zdjęciu! Żołnierz w mundurze nie politykuje!". Jak odpowiedział?..
Tragedią był stan wojenny, śmierć 9 górników z „Wujka” i 3 manifestantów z Lubina, wielu pobitych i zamordowanych przez „nieznanych sprawców”, tysiące zmuszonych do emigracji, pozbawionych pracy itd. „Protest obywatelski” KOD i jego przybudówek to farsa.
Agora zwariowała!!! Albo wie coś o sytuacji Gazety Wyborczej, czego jeszcze sobie nie potrafimy wyobrazić. Jarosław Mikołajewski ogłosił dziś, że go wyrzucili. A teraz się dowiaduję, że zwolnili Mariusza Zawadzkiego (będzie do lutego) i Tomka Bieleckiego (do marca). Miejsce po Wacku Radziwinowiczu nie będzie zapełnione, mimo zgody Moskwy na akredytację nowego korespondenta - pisze na swoim profilu FB Michał Broniatowski redaktor naczelny polskiej wersji Forbes'a