Są rzeczy, których technologia nie zastąpi. „Jak wolność. Jak cud spotkania między ludźmi, zadziwienie niespodziewanym, nawrócenie, iskra geniuszu, bezinteresowna miłość”. Wskazał na to prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, przemawiając na otwarcie światowego kongresu SIGNIS. Spotykanie pod hasłem „Pokój w świecie cyfrowym” odbywa sią w stolicy Korei Południowej i gromadzi 300 uczestników z wszystkich kontynentów.
- Wszyscy jesteśmy zranionymi głosicielami, a nasze rany mogą być błogosławieństwem dla innych ludzi – mówił o. Timothy Radcliffe OP w drugim dniu rekolekcji „Bądź!". W najstarszym polskim klasztorze dominikanów trwa Triduum Jackowe dla uczczenia 800-lecia obecności Zakonu Kaznodziejskiego nad Wisłą.
17 sierpnia obchodzone jest w Kościele katolickim wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina, który habit dominikański przyjął z rąk św. Dominika Guzmana, założyciela zakonu. Życiorys św. Jacka obfitował w wydarzenia cudowne i heroiczne. Czy jednak we własnym kraju jest on powszechnie znany?
„Z Maryją stańmy się świadkami nadziei” – te słowa towarzyszą 149. Narodowej Pielgrzymce Francuzów, która na uroczystość Wniebowzięcia przybyła do Lourdes. Bierze w niej udział ponad 4 tys. pątników, w tym 450 chorych.
„Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu” (Łk 2, 51).
W 7 pielgrzymkach pieszych ze stolicy przyszło ok. 8 400 pątników. Rano na Jasnej Górze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza rozpoczęła się Msza św. z udziałem uczestników warszawskich pielgrzymek pieszych. Przeor sanktuarium w powitaniu wyraził przekonanie, że Maryja będzie czuwać przy nas, abyśmy nie utracili ufności i radości życia.
- By zobaczyć w jasnogórskim Obrazie Matkę Bożą trzeba podnieść głowę, tak jak patrzy się w niebo - uważa 9-letni Antoś Brzozowski z Elbląga, który już po raz siódmy pielgrzymował na Jasną Górę. Choć są z różnych regionów kraju, parafii, wspólnot, „niezrzeszeni” czy po prostu wydają się z „różnej bajki” - mają jeden cel. W drodze na Jasną Górę odkrywają, że warto „wypatrywać nieba”, a Jezus dał człowiekowi „ku pomocy i obronie” swoją Matkę Maryję.
Magnificat. Komentarz o. Tomasz Nowak OP.
Maryja pokazuje nam, że niebo jest w zasięgu ręki, jeśli nie ulegniemy grzechowi, będziemy chwalić Boga w pokorze i wielkodusznie służyć innym. Mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra.
Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Czy wzmiankę o jej wniebowzięciu można znaleźć na kartach Pisma Świętego? Gdzie współcześnie przechowywane są relikwie Matki Bożej? Czy uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzą wyłącznie rzymscy katolicy? Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego święta.
– Bogu zależy na nas – mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się z okazji 20-lecie Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r.
- Módlmy się miłosierdzie i zmiłowanie dla udręczonego narodu ukraińskiego - powiedział papież Franciszek po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”.
W niedzielę 14 sierpnia w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (5 km od Auschwitz) franciszkanie zaplanowali Transitus – nabożeństwo upamiętniające przejście o. Kolbego z ziemi do nieba. Bezpośrednio po nim wyruszyła piesza pielgrzymka z relikwiami św. Maksymiliana do byłego obozu Auschwitz. Przy Bloku 11 w KL Auschwitz ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel odprawił Mszę św.
"Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby już zapłonął". Komentarz o. Adam Szustak OP.
W piątek, 12 sierpnia, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński rozmawiał telefonicznie z Franciszkiem, mówiąc mu m.in. o "strasznych zbrodniach", jakich okupant rosyjski dopuszcza się na Ukrainie. O wydarzeniu tym powiadomił wszystkich sam szef państwa na swoim Twitterze. Był to trzeci kontakt telefoniczny obu mężów stanu od czasu rozpoczęcia agresji Rosji przeciw Ukrainie.
Wielonarodowa wspólnota katolicka w Kazachstanie była i jest bardzo żywa, mimo ciężkich i bolesnych doświadczeń, jakie były jej udziałem – powiedział ks. Edoardo Canetta z Mediolanu, obecnie pracujący naukowo w tamtejszej Bibliotece Ambrozjańskiej. Wcześniej, przez 18 lat był on misjonarzem w Kazachstanie, przez 5 lat wikariuszem generalnym administratury apostolskiej Kazachstanu i Azji Środkowej i wykładowcą na Uniwersytecie w Karagandzie. W rozmowie z KAI podzielił się swoimi spostrzeżeniami z posługi w tym kraju, opowiedział o trudnym współżyciu miejscowych katolików pochodzenia polskiego i niemieckiego oraz o oczekiwaniach związanych z wrześniową podróżą Franciszka do Kazachstanu.
Na Jasnej Górze trwa pielgrzymkowy szczyt. Tylko dziś dotrze 12 pieszych pielgrzymek. Zobacz #PolskaPielgrzymuje! - zachęcają paulini. Od dziś na jasnogórskim kanale YouTube transmisja nie tylko Mszy św., ale też wejść pieszych pielgrzymek. To odpowiedź zakonników na oczekiwanie pielgrzymów, którzy łącząc się duchowo, chcą razem modlić się i być świadkami tego, co nazywane jest polskim fenomenem.
Pod rządami Daniela Ortegi w Nikaragui trwa walka z Kościołem. Po niedawnej serii delegalizacji działania wielu katolickich redakcji, tym razem władze zakazały procesji na zakończenie Narodowego Kongresu Maryjnego. Na sprawę zareagowała archidiecezja Managui.
Franciszek jest najbardziej sekowanym papieżem ostatnich stuleci – uważa hiszpański dziennikarz Juan Vicente Boo. Rzymski korespondent dziennika „ABC”, piszący o Watykanie od 24 lat za pontyfikatów kolejnych papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
W związku z trwającym w Kościele katolickim synodem, papież Franciszek wyszedł z nową inicjatywą, która niebawem wejdzie w życie. W sieci rozpoczynają działalność "cyfrowi misjonarze".