- Mamy być apostołami jedności z Bogiem, przede wszystkim przez to, że sami będziemy trwali w tej jedności, otwierając się na łaskę obecną w sakramentach i słowie Bożym, przyjmując całą naukę Chrystusa oraz dbając o swoje dobrze ukształtowane sumienie – mówił abp Adrian Galbas. Metropolita warszawski przedowniczył liturgii w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, w dniu uroczystości tego patrona Polski, w intencji ducha jedności w ojczyźnie. Hierarcha w kazaniu odniósł się także do wyborów prezydenckich.
Stolica Apostolska opublikowała oficjalną fotografię Papieża Leona XIV. Można ją pobierać bezpłatnie, mogą korzystać parafie, diecezje. Używanie komercyjne jest zabronione.
Kard. László (Ladislav) Német jest zwolennikiem zniesienia zakazu mówienia o przebiegu wyborów papieskich nawet po zakończeniu konklawe.
Biskupi europejscy i afrykańscy oskarżają Unię Europejską o wykorzystywanie Afryki jako „śmietnika” dla własnych celów ekologicznych. „Szczególnie niepokoi nas rosnące wykorzystywanie terytoriów Afryki jako miejsce dla europejskich potrzeb w zakresie zasobów i celów klimatycznych”, głosi oświadczenie wydane w czwartek 15 maja.
Dziś, 16 maja, przypada 69. rocznica napisania Jasnogórskich Ślubów Narodu przez bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wydarzenie to miało miejsce w 1956 roku, w Komańczy – czwartym miejscu uwięzienia Prymasa Tysiąclecia. W niespełna jeden poranek Prymas napisał tekst, który stał się programem duchowej odnowy Narodu Polskiego. Śluby te, składane Maryi Królowej Polski, do dziś pozostają inspiracją do pracy nad sobą oraz odnowy moralnej i społecznej.
Leon XIV mianował 15 maja ks. Miguela Ángela Contrerasa Llajarunę, marystę (MS), biskupem pomocniczym diecezji Callao w Peru. Jest to pierwsza nominacja biskupia, dokonana przez nowego papieża, wybranego na ten urząd niespełna tydzień temu – 8 bm. Znamienne, że ta decyzja osobowa dotyczy Peru, a więc kraju, w którym pierwszy papież-Amerykanin spędził ponad 20 lat.
16 maja przypada liturgiczne wspomnienie patrona Polski św. Andrzeja Boboli. W sanktuariach i kościołach pod jego wezwaniem zaplanowano uroczyste obchody. Dziś ostatni dzień ogólnopolskiej nowenny za wstawiennictwem męczennika.
W obliczu narastającego konfliktu i pogłębiającego się kryzysu humanitarnego w Jemenie, Caritas Polska intensyfikuje działania pomocowe, rozszerzając wsparcie na prowincję Hadramaut (wschód Jemenu). Organizacja obejmuje opieką medyczną 120 tysięcy kolejnych pacjentów, dostarczając niezbędny sprzęt i zapewniając wykwalifikowany personel do nowego szpitala. Łączna wartość pomocy Caritas na 2025 rok to prawie milion dolarów.
Co najmniej 250 tys. wiernych i niemal 200 delegacji zagranicznych spodziewanych jest na inauguracji pontyfikatu papieża Leona XIV. Odbędzie się ona w niedzielę 18 maja na placu św. Piotra w Watykanie o godzinie 10.00.
Wiara religijna wciąż stanowi istotny element polskiego pejzażu kulturowego, choć coraz trudniej mówić o niej jako o głównym wyznaczniku naszej tożsamości. Dzisiejsza Polska staje się krajem religijnie zróżnicowanym – w zależności od pokolenia, środowiska społecznego czy regionu. Kościół przestał być autorytetem powszechnym, choć nadal pozostaje ważnym punktem odniesienia dla dużej części społeczeństwa.
Kolekcjonerzy z całego świata będą mogli zamawiać watykańskie znaczki pocztowe i monety bezpośrednio przez internet. To element szerszej modernizacji sprzedaży i krok w stronę większej dostępności i przejrzystości.
Jutro, 16 maja, obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli – jednego z patronów Polski. W związku z tym ważnym dniem w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie zakończy się nowenna w intencji Ojczyzny, trwająca od 7 maja. Inicjatorem modlitwy jest ks. prał. Józef Niżnik, Kustosz Sanktuarium.
Dziś Kościół wspomina św. Zofię Rzymiankę, męczennicę żyjącą w II wieku po Chrystusie. Kanonizowana wdowa jest jedną z najbardziej znanych świętych chrześcijaństwa.
Portugalski emeryt, podopieczny jednego z domów spokojnej starości w miejscowości Castro Marim, na południu Portugalii, został ujęty podczas nietypowej „pielgrzymki” do sanktuarium w Fatimie.
9 maja, dzień po swoim wyborze na Stolicę Piotrową, Leon XIV wyraził wolę, aby szefowie i członkowie instytucji Kurii Rzymskiej, a także sekretarze i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego tymczasowo kontynuowali pełnienie swoich urzędów donec aliter provideatur. Ojciec Święty pragnie bowiem zapewnić sobie pewien czas na refleksję, modlitwę i dialog przed dokonaniem jakichkolwiek nominacji lub ostatecznego potwierdzenia”. Niemniej zdaniem Marco Manciniego można w najbliższym czasie oczekiwać kilku nominacji.
W Wigilię Bożego Narodzenia 2024 roku papież Franciszek uroczyście otworzył Drzwi Święte w bazylice watykańskiej, wprowadzając wiernych w czas Roku Jubileuszowego 2025. Ten wyjątkowy moment podkreślił potrzebę duchowej odnowy i nadziei na zbawienie, a także stał się inspiracją do wydania książki „Roki Święte” autorstwa ks. prof. Janusza Królikowskiego. Publikacja, wydana przez Biały Kruk, jest doskonałym przewodnikiem po historii i znaczeniu lat jubileuszowych.
16 maja każdego roku obchodzone jest święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski i wielkiego orędownika w sprawach narodowych. Tegoroczne obchody nabierają szczególnego wymiaru dzięki Nowennie w intencji Ojczyzny, organizowanej z inicjatywy ks. prał. Józefa Niżnika, Kustosza Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.
Kościół musi zająć się światowym kryzysem idei osoby ludzkiej - uważa amerykański intelektualista katolicki George Weigel. Zdaniem teologa i publicysty wśród innych wyzwań pontyfikatu Leona XIV będzie też odnowa katolickiego nauczania o wojnie sprawiedliwej. Jego zdaniem jest to niezbędne, by poruszać się po nowym nieładzie światowym i wobec agresji Rosji, Chin i Iranu.
Kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, ma nadzieję, że wybór papieża Leona XIV będzie przełomowym momentem dla Kościoła w Stanach Zjednoczonych. Amerykański purpurat w wywiadzie dla CNN przyznał, że uświadomił sobie powagę kandydatury kardynała Roberta Prevosta podczas kongregacji generalnych przed konklawe.
"Wprowadzana do szkół tzw. edukacja zdrowotna łamie wszystkie przepisy prawne, a w dłuższej perspektywie zmierza do zmiany polskiego prawa – na prawo antyrodzinne i destabilizujące płeć", podkreślają członkowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście w sprawie nowego przedmiotu edukacja zdrowotna.