Od miesięcy utrzymują się spekulacje dotyczące wizyty papieża Franciszka na Ukrainie. Dziś datę papieskiego przybycia do Kijowa zasugerował Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz.
Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz proszą o modlitwę w intencji poszkodowanych w wyniku wypadku autokaru z polskimi pielgrzymami zmierzającymi do Medugorje.
Przemienienie Pańskie. Komentarz o. Mieczysław Łusiak SJ.
Po raz pierwszy biskup diecezji Mostar-Duvno jest gościem Festiwalu Młodych – Mladifestu, jaki od 1 do 6 sierpnia trwa – już po raz 33 – w położonym na jej terenie Medugorje Bp Petar Palić, mianowany w 2020 roku, był już wcześniej w Medugorje w marcu br., towarzysząc watykańskiemu sekretarzowi ds. relacji z państwami abp. Paulowi Gallagherowi.
28 lipca zapadł wyrok w sprawie Starkey v. Roncalli High School w Indianapolis. Sąd apelacyjny nie pozostawił powódce wątpliwości - szkoły prowadzone przez wspólnoty wyznaniowe mają prawo zatrudniać nauczycieli według kryteriów moralnych własnej religii.
W polskich więzieniach aktualnie 1756 osób odbywa wyroki za przestępstwa związane z seksualnym molestowaniem osoby małoletniej. Wśród nich jest 5 duchownych – poinformowało dziś KAI Ministerstwo Sprawiedliwości. Informacje te przeczą medialnej tezie, sformułowanej w oparciu o raport Państwowej Komisji ds. Pedofili, że duchowieństwo jest drugim po rodzinie środowiskiem dopuszczającym się seksualnego wykorzystywania dzieci.
Francja naruszyła Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych zakazując kobiecie noszenia islamskiej chusty w czasie szkolenia zawodowego dla dorosłych, zorganizowanego w państwowym liceum. Podjętą w marcu decyzję Komitet przekazał adwokatowi poszkodowanej dopiero 3 sierpnia.
Obecnie większość anglikanów w Anglii uznaje papieża za „ojca Kościoła na Zachodzie” – taką opinię wyraził duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego abp Justin Welby podczas obradującej w Canterbury Konferencji Lambeth.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało informację o spotkaniu papieża z wysoko postawionym hierarchą Patriarchatu Moskiewskiego.
Nie czekajmy na kolejny wybuch, by ruszyć z pomocą dla Libanu. Eksplozja sprzed dwóch lat to wciąż otwarta rana w społeczeństwie, a kraj opuszczają chrześcijanie – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń.
Kościół jest przeciwny eutanazji, ale ktoś, kto zdecydował się na wspomagane samobójstwo, będzie mógł mieć kościelny pogrzeb. Zapewnił o tym nowy przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej kard. Matteo Zuppi w wywiadzie dla „Vanity Fair”.
Dziś światowe media obiegła informacja o tym, że podczas wrześniowej wizyty papieża Franciszka w Kazachstanie na VII Kongresie Przywódców Światowych Religii przebywać także zwierzchnik Patriarchatu Moskiewskiego Cyryl I. O sprawie poinformowało kazachskie medium "The Astana Times".
W trakcie pielgrzymki do Kanady papież Franciszek spotkał się tradycyjnie z miejscowymi jezuitami. Odpowiadał na pytania związane z samą podróżą, a także synodalnością, zmianami w prawie kanonicznym w odniesieniu do nadużyć seksualnych w Kościele czy rozumienia liturgii. Rozmowa miała charakter prywatny i dopiero teraz opublikowano jej pełny zapis.
Sąd Apelacyjny w Łodzi zwiększył wyrok Marcinowi M., który śmiertelnie pobił ks. Adama Myszkowskiego z Paradyża (diecezja radomska) – poinformowało Radio Plus Radom. Pierwotnie Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim orzekł karę 12 lat pozbawienia wolności.
Nie ustają próby administracji prezydenta Bidena w przeciwdziałaniu niedawnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych obalającemu precedens "Roe vs. Wade", który w latach siedemdziesiątych XX wieku utorował drogę legalizacji aborcji w USA. Tym razem chodzi o dekret umożliwiający pokrycie kosztów aborcji ze środków socjalnych dla osób podróżujących do innych stanów.
W Nikaragui sandinistyczny rząd Daniela Ortegi zamknął sześć katolickich rozgłośni radiowych. Stołeczny dziennik „La Prensa” podał 1 sierpnia, że Nikaraguański Instytut Telekomunikacji i Poczty (Telcor) nakazał wyłączenie stacji w diecezji Matagalpa na północy kraju. Według urzędu nie miały one koncesji na nadawanie.
Modlitwa w intencji pokoju i chęć przypomnienia światu o dramacie Ukrainy przyświeca pieszej pielgrzymce dwóch Włochów: ks. Santo Borrelli i Vincenzo Palumbo, którzy ze Lwowa pielgrzymują pieszo do Częstochowy. Pielgrzymi po drodze pragną odwiedzić także sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach oraz teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.
Ktokolwiek twierdzi, że nie można wierzyć w Boga i być naukowcem, ten kłamie lub jest co najmniej całkowitym ignorantem – powiedział dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego ks. Guy Consolamagno SI. W rozmowie z hiszpańskim pismem „Alfa y Omega” odniósł się on do niedawnego wielkiego wydarzenia naukowego, jakim stały się zdjęcia najdalszych zakątków wszechświata, dokonane przez teleskop „James Webb” z amerykańskiej Agencji Badania Przestrzeni Kosmicznej (NASA), ale mówił też o związkach między wiarą religjjną a nauką i wiedzą.
Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Kanady podziękował Ojciec Święty Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Franciszek prosił też szczególnie pielgrzymów o modlitwę w intencjach Kościoła.
Jak każde dziecko czasem był mazgajem, zdarzało się, że za karę „dostał w łapę”, miał też wiele wspaniałych wspomnień z czasu spędzanego z przyjaciółmi w Zuzeli nad Bugiem – z okazji przypadającej dziś 121. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia, przypominamy 10 wspomnień z wystąpienia kard. Stefana Wyszyńskiego w rodzinnej Zuzeli 13 czerwca 1971 r.