Stolica Apostolska potwierdziła dziś, że doszło do telerozmowy pomiędzy papieżem Franciszkiem a zwierzchnikiem Patriarchatu Moskiewskiego, Cyrylem.
W 924 domach zakonnych w Polsce i 98 na Ukrainie siostry zakonne udzielają pomocy duchowej, psychologicznej, medycznej i materialnej – informuje Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Są to dane na 14 marca 2022 r.
Do udzielenia publicznej nagany dwóm ważnym biskupom europejskim za „całkowite i wyraźne odrzucenie” nauczania Kościoła w zakresie etyki seksualnej wezwał Watykan kardynał George Pell. W oświadczeniu wydanym 15 marca, kardynał Pell poprosił Kongregację Nauki Wiary o „interwencję i wydanie orzeczenia” w sprawie komentarzy kardynała Jean-Claude'a Hollericha, relatora generalnego watykańskiego Synodu o synodalności, oraz biskupa Georga Bätzinga, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Obydwaj wzywali do zmiany nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu.
Jeśli wierzyć różnym oficjalnym statystykom i innym danym, prezydenta Rosji Władimira Putina popiera, przynajmniej na papierze, ponad 70 proc. mieszkańców kraju. Mimo to w tych dniach jest on narażony na poważne niebezpieczeństwo ze strony licznych wrogów, dlatego postanowiły go wesprzeć i dodać mu sił czarownice rosyjskie, których około stu zebrało się w Moskwie 12 marca na swej radzie generalnej.
„Wasza Świątobliwość, przyjedź do Kijowa, Twoja obecność tutaj może uratować życie i ułatwić dialog na rzecz zawieszenia broni i pokoju” – napisał w dramatycznym liście do Franciszka burmistrz ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.
Wojna w Ukrainie i pomoc humanitarna świadczona przez Kościół w Polsce uchodźcom wojennym były głównymi tematami zakończonego dziś w Warszawie 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi omówili liczne działania charytatywne Kościoła. W komunikacie z obrad podkreślili też konieczność zorganizowanej, długofalowej pomocy tym, którzy zdecydują się na pozostanie w naszej Ojczyźnie.
W dobie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Watykan zdecydował się na akt konsekracji Rosji i Ukrainy. O sprawie poinformowała dziś Stolica Apostolska.
„Anioł Pański powiedział do Eliasza z Tiszbe: «Wstań, wyjdź naprzeciw posłańców króla Samarii i powiedz im: Czyż nie ma Boga w Izraelu, że wy idziecie wywiadywać się u Beelzebuba, boga Ekronu? (…)»” (2Krl 1,3).
„Pragnę zapewnić o woli i gotowości Rzeczypospolitej Polskiej do dalszego pogłębiania współpracy ze Stolicą Apostolską w dążeniu do umacniania pokojowego współistnienia narodów w Europie, oraz na całym świecie” - napisał prezydent Andrzej Duda do Ojca Świętego Franciszka z okazji 9 rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową.
Przemienienie na Górze. Komentarz o. Roman Bielecki OP.
6 marca br. prawosławny arcybiskup Elizeusz przybył z niezapowiedzianą wizytą do amsterdamskiej parafii, by nakazać wymienianie w liturgii imienia patriarchy Cyryla. Dwa dni wcześniej otrzymał od parafii powiadomienie o zaprzestaniu wymieniania imienia patriarchy ze względu na to, że Cyryl "„wyraził pełne poparcie dla inwazji”.
Caritas Polska i Caritas diecezjalne, wspólnoty parafialne, zgromadzenia zakonne, kurie biskupie i seminaria duchowne oraz wierni indywidualni - cały Kościół w Polsce angażuje się nieustanne we wsparcie na rzecz Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. Pomoc odbywa się w kraju, na granicy oraz każdego dnia zmierza do naszego wschodniego sąsiada.
Zachodnia Ukraina jest najspokojniejszym rejonem kraju. Na Zakarpacie ukraińskie dotarło jak dotąd 100 tys. uchodźców. Cały region pomaga uciekającym przed wojną. „16 dni wojny to bardzo dużo, jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, módlcie się, byśmy nie poddali się nienawiści” - powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią bp Mikołaj Łuczok OP, administrator apostolski diecezji mukaczewskiej.
Chociaż Papież Franciszek postępuje zgodnie z tradycyjną dyplomacją watykańską, zachowując ostrożność w nazywaniu agresora - w tym przypadku Rosji - to słowa Ojca Świętego wypowiedziane w minioną niedzielę były bardzo wyraźne – powiedział w wywiadzie dla Inés San Martín z portalu Crux ambasador Rzeczpospolitej Polskiej przy Watykanie, Janusz Kotański.
Ostre słowa potępienia wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz apel o natychmiastowe podjęcie działań do społeczności międzynarodowych wystosował zwierzchnik autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy.
Said Ismagiłow, mufti Administracji Religijnej Muzułmanów Ukrainy „Ummah”, prezes Ogólnoukraińskiej Organizacji Publicznej Muzułmanów zamieścił w sieci emocjonalny wpis na temat rosyjskiego bombardowania meczetu w Mariupolu.
O przyczynach ścisłego powiązania Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej, a zwłaszcza Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla z władcami Kremla oraz konieczności „ekumenicznego resetu” pisze na portalu The First Things znany intelektualista amerykański i biograf św. Jana Pawła II, George Weigel.
Znany polski jezuita i misjonarz o. Wojciech Ziółek SJ poinformował w sieci o zakazie, jaki otrzymała Filharmonia Tomska od rosyjskich władz.
Jak podaje "The Catholic Herald," w ciągu najbliższych tygodnia święcenia prezbiteratu przyjmie dwóch byłych biskupów anglikańskich.
Gdy Ukraina targana jest wojną, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to różnoraka pomoc dla walczących i dla uchodźców. Tymczasem okazuje się, że są płaszczyzny potrzeb, z których nie zdajemy sobie sprawy. Z prośbą wyszli szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi i poproszony przez niego o pomoc łódzki metropolita abp Grzegorz Ryś. W sieci pojawił się niedawno poruszający film z apelem o pomoc.