Dziś Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich Wiadomości
Dziś Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

4 marca w I piątek Wielkiego Postu obchodzimy po raz 6. w Kościele Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych odbędą się w tym dniu w całej Polsce. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – apeluje Prymas abp Wojciech Polak. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.

Prezydent Ukrainy: Nawet gdybyście zniszczyli wszystkie nasze kościoły, nie zniszczycie naszej wiary w Ukrainę i w Boga Wiadomości
Prezydent Ukrainy: Nawet gdybyście zniszczyli wszystkie nasze kościoły, nie zniszczycie naszej wiary w Ukrainę i w Boga

Nawet gdybyście zniszczyli wszystkie nasze ukraińskie katedry i kościoły - nie zniszczycie naszej wiary w Ukrainę i w Boga – powiedział w ósmym dniu wojny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przesłaniu do narodu.

Rosja zapowiada walkę z szerzącym się wśród Kozaków ateizmem i kształtowaniem przez nich negatywnego wizerunku cerkwi Wiadomości
Rosja zapowiada walkę z szerzącym się wśród Kozaków ateizmem i kształtowaniem przez nich negatywnego wizerunku cerkwi

Walka z szerzeniem się wśród Kozaków nietradycyjnych idei religijnych, z kształtowaniem negatywnego wizerunku Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) i z rozprzestrzenianiem się wśród nich ateizmu – to główne zadania grupy roboczej w ramach Rady ds. Kozactwa przy prezydencie Federacji Rosyjskiej. Grupa ds. przeciwdziałania szerzeniu się destrukcyjnych nurtów religijnych, działająca w łonie stałej komisji ds. współdziałania z RKP w ramach wspomnianej Rady, spotkała się 25 lutego w formie wideokonferencji. Obrady prowadził przewodniczący grupy roboczej ks. Timofiej Czajkin.

[wywiad] Nuncjusz na Ukrainie: Moje miejsce jest tutaj Wiadomości
[wywiad] Nuncjusz na Ukrainie: Moje miejsce jest tutaj

„Nie jesteśmy jedynie przedstawicielstwem dyplomatycznym. Reprezentuję tutaj Papieża wobec Ukrainy, ale także wobec ludzi i Kościołów na Ukrainie. Mam nie tylko obowiązek, ale i możliwość bycia blisko ludzi. Zatem moje miejsce jest tutaj” – powiedział w wywiadzie telefonicznym dla SIR nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas.

To nie żart. Biden z głową posypaną popiołem nie chce rozmawiać o aborcji, ale podkreśla, że nie będzie jadł słodyczy [wideo] wideo
To nie żart. Biden z głową posypaną popiołem nie chce rozmawiać o aborcji, ale podkreśla, że nie będzie jadł słodyczy [wideo]

Prezydent Joe Biden odpowiadał w środę na pytania dziennikarzy dotyczące w głównej mierze sprawy inwazji Rosji na Ukrainę. Jedno pytanie okazało się dotyczyć innych spraw.

Poruszający list abp. Gądeckiego do patriarchy Cyryla: „Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina” Wiadomości
Poruszający list abp. Gądeckiego do patriarchy Cyryla: „Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina”

„Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina, by zaprzestał bezsensownej walki z narodem ukraińskim, w której giną niewinni ludzie, a cierpienie dotyka nie tylko żołnierzy, ale i osoby cywilne – zwłaszcza kobiety i dzieci” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w wysłanym 2 marca liście do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.

Prymas Polski: Wielki Post to czas wolności Wiadomości
Prymas Polski: Wielki Post to czas wolności

„Nie chodzi o zewnętrzną przemianę, o to, abyśmy w oczach własnych czy też w oczach innych uchodzili za dobrych i sprawiedliwych. Chodzi o decyzję, która sięga w nasze serce, w nasze sumienie, w nasze życie, a to domaga się zerwania więzów egoizmu i samozadowolenia. Domaga się wolności” - mówił w Środę Popielcową w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Dziś w katedrach Europy zabrzmią dzwony w intencji pokoju Wiadomości
Dziś w katedrach Europy zabrzmią dzwony w intencji pokoju

Dzwony w wielu katedrach i kościołach w całej Europie zabrzmią w czwartek o godz. 12.00 w intencji pokoju dzwony. "My, wspólnota osób odpowiedzialnych za budowę wielkich katedr i kościołów katedralnych Europy od Norwegii po Maltę i od Hiszpanii po Ukrainę, nie chcemy milczeć na temat wojny na Ukrainie" - czytamy w komunikacie Europejskiego Stowarzyszenia Budowniczych Katedr, Budowniczych Kościołów i Mistrzów Budownictwa. W akcji weźmie udział także katedra św. Szczepana w Wiedniu.

Duchowy zwierzchnik prawosławia: Cały świat jest przeciwko Rosji. Wchodzimy w nowy okres zimnej wojny Wiadomości
Duchowy zwierzchnik prawosławia: Cały świat jest przeciwko Rosji. Wchodzimy w nowy okres zimnej wojny

Wypowiadając się dla CNN Turk, o napaści Rosji na Ukrainę, patriarcha Bartłomiej I wyraził ubolewanie z powodu wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską. „Cały świat jest przeciwko Rosji. Wchodzimy w nowy okres zimnej wojny. Dystans między Rosją a światem zachodnim staje się coraz większy” - powiedział Patriarcha Ekumeniczny.

[wywiad] Ks. prof. Grzegorz Chojnacki: Kościół w Niemczech pozwala na praktyki odbiegające od nauczania powszechnego Wiadomości
[wywiad] Ks. prof. Grzegorz Chojnacki: Kościół w Niemczech pozwala na praktyki odbiegające od nauczania powszechnego

Wobec niemieckiej Drogi Synodalnej potrzebna jest solidarność biskupów wszystkich Kościołów partykularnych, którzy wypowiadają się z troską o jedności Kościoła - uważa ks. prof. Grzegorz Chojnacki, teolog, obserwator Drogi Synodalnej z ramienia KEP. Dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Szczecińskiego zaznacza, że nuncjusz apostolski w Niemczech od dawna ostrzegał przed „rewolucyjnym zapędem” niektórych niemieckich biskupów.

Dziś w całej Polsce modlitwa o pokój i zbiórka na pomoc Ukrainie Wiadomości
Dziś w całej Polsce modlitwa o pokój i zbiórka na pomoc Ukrainie

Zgodnie z prośbą papieża Franciszka, przypadająca dziś Środa Popielcowa, obchodzona jest w Kościele jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju i solidarności z Ukrainą. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie uroczysta Msza będzie sprawowana w językach polskim i ukraińskim.

Promoskiewska cerkiew na Ukrainie odwraca się od Cyryla? Już pięć diecezji nie wymienia jego imienia podczas liturgii Wiadomości
Promoskiewska cerkiew na Ukrainie odwraca się od Cyryla? Już pięć diecezji nie wymienia jego imienia podczas liturgii

Obecnie pięć eparchii (diecezji) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchhatu Moskiewskiego (UKP PM) przestało wymieniać w czasie liturgii imię pariarchy moskiewskiego Cyryla, o czym oznajmiły na swych oficjalnych stronach internetowych. Znamienne, że te kościelne jednostki terytorialne rozrzucone są po całym kraju, nie tylko w obwodach graniczących z Rosją, które jako pierwsze odczuły ciężar agresji rosyjskiej. Są to eparchie: sumska, rówieńska, mukaczowska, włodzimiersko-wołyńska i żytomierska. Według komentatorów decyzje w tej sprawie podjęto za zgodą głowy UKP PM metropolity Onufrego.

Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają duchowe przygotowanie do Misterium Paschalnego Wiadomości
Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają duchowe przygotowanie do Misterium Paschalnego

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Nazwę swą bierze od zwyczaju posypywania głowy popiołem na znak rozpoczęcia pokuty.

Orędzie przewodniczącego KEP: Nasi Siostry i Bracia Ukraińcy potrzebują gestów solidarności i dobroci. Modlitwą otoczmy też Rosję Wiadomości
Orędzie przewodniczącego KEP: Nasi Siostry i Bracia Ukraińcy potrzebują gestów solidarności i dobroci. Modlitwą otoczmy też Rosję

– Drodzy Siostry i Bracia z Ukrainy, za wasze umiłowanie Boga i heroiczną miłość do Ojczyzny należy się wam wszystkim szacunek i uznanie. W imieniu pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce po raz kolejny zapewniam was o naszej życzliwości, przyjaźni, wsparciu duchowym i materialnym – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w orędziu na Środę Popielcową 2022 roku w czasie wojny w Ukrainie wygłoszonym 1 marca br. w TVP1.

Ewangelia na VIII niedzielę zwykłą z komentarzem [wideo] wideo
Ewangelia na VIII niedzielę zwykłą z komentarzem [wideo]

„Z obfitości serca mówią usta”. Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.

z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Konieczne ekumeniczne sankcje

Byłem gorącym zwolennikiem dialogu z Rosyjską Cerkwią Prawosławną. Miałem świadomość, że jest ona zależna od państwa, ale miałem nadzieję, że zachowała ona świadomość znaczenia Ewangelii. Słowa patriarchy Cyryla z niedzielnego kazania pokazują, że tak nie jest.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Całkiem inna optyka tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Całkiem inna optyka

Ty zaś, Panie, znasz mnie, patrzysz na mnie, badasz serce moje, ono jest z Tobą. (Jr 12, 3)

Ks. Cisło: Ukraina potrzebuje wsparcia w dłuższej perspektywie Wiadomości
Ks. Cisło: Ukraina potrzebuje wsparcia w dłuższej perspektywie

Ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwraca uwagę, że wsparcie dla ofiar wojny w Ukrainie nie powinno ograniczać się do czasu, kiedy docierają do nas newsy na temat bolesnych wydarzeń za naszą wschodnią granicą, ale powinno być kontynuowane w dłuższej perspektywie.

Niewiarygodne. Prawosławny arcybiskup białoruski wydał rozporządzenie, że nie zaleca modlitw o pokój na Ukrainie Wiadomości
Niewiarygodne. Prawosławny arcybiskup białoruski wydał rozporządzenie, że nie zaleca modlitw o pokój na Ukrainie

Prawosławny arcybiskup grodzieński i wołkowyski na Białorusi – Antoni (Doronin) polecił dziekanom, aby ci przekazali wszystkim księżom tej eparchii, że "nie zaleca się w czasie liturgii modlić się o pokój na Ukrainie". Wiadomość tę ujawnił 25 lutego na swoim blogu Siergiej Czapnin, były redaktor naczelny oficjalnego organu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), a obecnie publicysta niezależny. Dodał, że "zarządzenie to jest, rzecz jasna, ustne".

[wywiad] Co jest istotą tej wojny? To konflikt egzystencjalny, dotyczy korzeni prawosławia i tożsamości Europy Słowiańskiej Wiadomości
[wywiad] Co jest istotą tej wojny? "To konflikt egzystencjalny, dotyczy korzeni prawosławia i tożsamości Europy Słowiańskiej"

Według mnie jest to konflikt egzystencjalny, tożsamościowy który prowadzi gospodarz Kremla i który dotyczy korzeni prawosławia i tożsamości Europy Słowiańskiej. Wiemy, że Ruś Kijowska przyjęła chrzest w roku 988, podczas gdy Księstwo Moskiewskie zostało ustanowione blisko trzy wieki później. Przyznanie zatem przewagi, także chronologicznej, Wielkiego Księstwa Kijowskiego nad Moskwą jest dla rosyjskiego przywódcy porażką - mówi w rozmowie z KAI Yuriy Tykhovlis, ukraiński prawnik i ekspert ds. migracji, pochodzący z Tarnopola a od kilkunastu lat mieszkający w Rzymie.

Emerytury
Stażowe