Miłość nieprzyjaciół. Komentarz o. Wojciech Surówka OP.
Na niebezpieczeństwa duchowe i kulturowe związane z hasłami lansowanymi w ramach niemieckiej tzw. drogi synodalnej zwraca uwagę w swoim felietonie zatytułowanym „Płynny katolicyzm i niemiecka droga synodalna” George Weigel. Znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II zamieścił go na portalu „The First Things”.
Celibat kapłański można zrozumieć tylko w perspektywie wiary. – Chrystus wezwał swych uczniów, by zostawili wszystko, aby pójść za Nim. Taką opinię przedstawił prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet w wywiadzie dla hiszpańskiego portalu katolickiego Omnes. Wyjaśnił przy okazji, że prawdziwą przyczyną nadużyć seksualnych nie jest celibat, lecz brak samokontroli i równowagi emocjonalnej niektórych duchownych.
Prześladowania chrześcijan w Indiach nie słabną. W Gokunte w stanie Karnataka zniszczono figurę Jezusa i drogę krzyżową. Na teren parafii lokalne władze wjechały buldożerem pod pretekstem błędów w dokumentach własnościowych. „Czy jakikolwiek akt życzliwości dla wspólnoty chrześcijańskiej ze strony rządu jest zbyt wielkim oczekiwaniem?” – pytał abp Bengaluru, Peter Machado.
Rzecznik Prawosławego Kościoła Ukrainy (PKU) arcybiskup czernihowski Eustracjusz (Zoria) zamieścił na swym Facebooku zdjęcie prezydenta Rosji Władimira Putina z fragmentem Psalmu 109 (108), którego dużą część zajmują złorzeczenia i przekleństwa.
Franciszek zaprasza nas do spojrzenia w przyszłość po miesiącach niepewności i lęku. Tak o Roku Świętym 2025 mówi abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, której papież Franciszek powierzył organizację jubileuszu, który odbywać się będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. – To będzie czas odbudowy relacji i powrotu do spotykania się – dodał włoski hierarcha.
Papież przypomniał nam, że kapłani nie mogą żyć sami – mówi kard. Marc Ouellet, organizator watykańskiego sympozjum o kapłaństwie. Podkreślił on, że Franciszek, odwołując do swego ponad 50-letniego doświadczania życia kapłańskiego, zwrócił uwagę przede wszystkim na potrzebę zachowania żywej relacji z samym Bogiem.
O czterech bliskościach kapłana: z Bogiem, ze swoim biskupem, z innymi prezbiterami i z powierzonymi mu ludźmi mówił papież Franciszek otwierając 17 lutego w Watykanie międzynarodowe sympozjum o kapłaństwie. Za wypaczające powołanie uznał „zapomnienie, że życie kapłańskie należy do innych - do Pana i do osób które On nam powierzył”. Leży ono u podstaw klerykalizmu, który „jest deprawacją, ponieważ jest zbudowany na «dystansie»”.
„Bardzo dobrze, że dojdzie do spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla, gdyż każde spotkanie i dialog jest doskonałym instrumentem do rozwiązywania wszelkich konfliktów” – uważa arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zdaniem zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dialog dyplomatyczny jest jedyną alternatywą dla wojny. „Myślę, że to spotkanie znajdzie się na tej drodze. Gdy do niego dojdzie, to będziemy się modlić, aby zostały zmobilizowane wszystkie siły po obu stronach granicy ukraińsko-rosyjskiej, że wszyscy chrześcijanie, prawosławni i katolicy są przeciwko wojnie” – powiedział arcybiskup.
Chłopiec – dobry pasterz – z owieczką na ramionach, wyryty na niebiesko-zielonym kamieniu szlachetnym złotego pierścienia z III wieku, mógł przedstawiać Jezusa, jak uważa Izraelski Urząd ds. Zabytków (IAA). Takie stanowisko wyraziła Candida Moss, katolicka profesor historii chrześcijaństwa na uniwersytecie w brytyjskim Birminghamie. Swoje uwagi na ten temat przedstawiła ona 6 lutego na amerykańskiej stronie internetowej Daily Beast.
Dziś w szpitalu w Ostrawie zmarł jeden z najbardziej zasłużonych czeskich biskupów, Franciszek Lobkowicz, ordynariusz diecezji ostrawsko-opawskiej, zasłużony także dla rozwoju kontaktów czesko-polskich.
Ojciec Święty mianował biskupem Le Puy-en-Velay (Francja) ks. Yves'a Baumgartena, duchownego archidiecezji lyońskiej, dotychczas odpowiedzialnego za parafie w Pouilly-sous-Charlieu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Jutro, tj. w najbliższą sobotę 19 lutego bm., rozpoczną się obchody jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów do Polski. Uroczystą Mszę św. w bazylice Świętej Trójcy celebrować będzie nowy prowincjał o. Łukasz Wiśniewski OP, a homilię wygłosi generał Zakonu Kaznodziejskiego o. Gerard Timoner OP. Będzie to jednocześnie zamknięcie obrad kapituły prowincjalnej.
Izraelskie linie lotnicze El Al zmierzają wprowadzić pilotażowy program stałych pór na wspólną modlitwę podczas lotów samolotów tego towarzystwa. Media izraelskie tłumaczą, że jest to odpowiedź na skargi pasażerów, którzy narzekali na nieuregulowane pory modlitw w korytarzach samolotów.
Zwierzchnicy Kościołów i wspólnot religijnych Ukrainy zebrali się 16 lutego w świątyni Mądrości Bożej – Sofii Kijowskiej – na wspólnej modlitwie o pokój i o pomyślność dla swego kraju. Obecni byli niemal wszyscy liderzy związków wyznaniowych, należących do Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z wyjątkiem metropolity Onufrego, stojącego na czele podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP).
W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 4 marca, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Jest to duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, która służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc w towarzyszeniu osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi tego konsekwencjami.
W wieku 95 lat zmarł koptyjski patriarcha Antoni, prawowity zwierzchnik Erytrejskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawahedo. Od 16 lat przebywał w areszcie domowym, po tym, jak autorytarne władze usunęły go ze stanowiska i mianowały na jego miejsce sprzyjającego im duchownego.
27-letni mężczyzna i jego 21-letnia dziewczyna oskarżeni są o kradzież pieniędzy z kościelnej skarbony. Para miała przyznać się także do innych kradzieży.
W minionym roku we Francji odnotowano 1659 ataków o podłożu antyreligijnym, ponad połowa dotyczyła chrześcijan. Wstępny raport przygotowany przez specjalną komisję powołaną przy ministerstwie sprawiedliwości ujawnia lawinowy wzrost profanacji, kradzieży i zniszczeń dokonanych w kościołach, a także ataków fizycznych na katolików.
Papież Franciszek dokonał kolejnego kroku prawnego na drodze reformy Kurii Rzymskiej przekazując część kompetencji do Kościołów lokalnych. Jest to wynik jego dążenia do decentralizacji władzy, wdrażanego w życie od początku pontyfikatu.