- Sympatia dyplomacji watykańskiej do Rosji jest prawdopodobnie pochodną podobnego stanu ducha, jaki panuje w Italii, Francji, które nie doświadczyły na własnej skórze panowania dyktatury komunistycznej – mówi Tygodnikowi TVP abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański. Wywiad z przewodniczącym Episkopatu, przeprowadzony przez Barbarę Sułek-Kowalską, zostanie opublikowany jutro po 17-tej na portalu tygodnik.tvp.pl
Dziennikarz GW Piotr Żytnicki zarzucił przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski niewywiązanie się z obietnicy złożonej przed sądem. Okazuje się jednak, że sprawa wygląda zgoła inaczej.
Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, dziś papież Franciszek spotkał się z Ambasadorem Ukrainy Andrijem Juraszem. Chodzić miało m.in. o wręczenia listów uwierzytelniających.
Niezwykły utwór-modlitwa opublikowany został przez jezuitę Dominika Dubiela SJ. "Litania za Ukrainę" porusza zarówno przejmującym tekstem, jak i niecodzienną oprawą muzyczną.
„Sługa chrystusowego pojednania powinien być zdolny do przebaczania innym i okazywania im miłosierdzia, trzeba, aby rozsiewał pokój i komunię” – te słowa przekazał Franciszek wspólnocie Papieskiego Kolegium Teutońskiego z okazji 500. rocznicy wyboru na tron Piotrowy Hadriana VI, przedostatniego papieża pochodzącego z niemieckiego kręgu kulturowego. Jest on pochowany w kościele Kolegium Papieskiego Instytutu Najświętszej Maryi Panny od Duszy.
8 kwietnia br. o godzinie 19.00 odbędzie się XXII Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Wydarzenie będzie miało miejsce w pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Mija 30 lat od wybuchu wojny w Bośni, najkrwawszego konfliktu zbrojnego w Europie od zakończenia II wojny światowej. „Masakry, których jesteśmy obecnie świadkami w Kijowie, Buczy, Mariupolu czy Charkowie to dramatyczna powtórka tego, co trzy dekady temu działo się w Sarajewie, Mostarze czy Srebrenicy. Modlę się, aby Ukraina nie stała się drugą Bośnią” – powiedział emerytowany arcybiskup Sarajewa.
Ks. Philip G. Bochanski, wieloletni duszpasterz i dyrektor wykonawczy organizacji Courage International, katolickiego apostolatu dla osób, które doświadczają pociągu do osób tej samej płci i pragną żyć w czystości i wierności napisał list otwarty do biskupów, którzy w ostatnich miesiącach publicznie wypowiadali się przeciwko nauczaniu Kościoła w sprawie aktów homoseksualnych. Ks. Bochanski zwraca się imiennie do arcybiskupa Luksemburga, kardynała Jean-Claude Hollerich SJ, stojącego na czele Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz arcybiskupa Monachium, kard. Reinharda Marksa. Przeciwko nauczaniu Kościoła w tej sprawie wypowiadał się niedawno także bp Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.
- Poszliśmy się modlić. Słyszałem ryk nadlatujących rakiet, gdy odprawiałem Mszę św. Ludzie prosili o schronienie, bo w kościele czuli się bezpiecznie. Przychodzili. Nocowali. Całe rodziny. Pojawiły się informacje, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliwała rosyjskie samoloty. Miasto zaczęło przygotowywać się do obrony – mówi w wywiadzie dla KAI ks. Witalij Kaszczuk, proboszcz parafii w ukraińskiej Winnicy.
Papież modlił się dziś w intencji ofiar wojennych zbrodni na Ukrainie. Franciszek zaprosił do siebie małych uchodźców z matkami.
Światowa Rada Kościołów, umiejscowiona w Genewie ekumeniczna organizacja zrzeszająca kilkaset kościołów chrześcijańskich, apeluje o dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.
Kartka wielkanocna z reprodukcją ikony „Chrystus zmartwychwstały i niewiasty” Iwanki Demczuk, artystki ze Lwowa, pomoże przebywającym w Polsce uchodźcom z Ukrainy. Mieszkają oni w noclegowni dla uchodźców przy klasztorze Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie, koordynowanej przez Fundację „Oczami Nieba”.
Mija 41. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Od początku papież Franciszek wielokrotnie opowiadał się za kategorycznym i całkowitym odrzuceniem wojny i wszystkich jej przerażających konsekwencji. Jest to jawne potępienie bez przeprosin czy okoliczności łagodzących. Wojnę na Ukrainie nazywa „okrutną i bezsensowną rzezią”. Papież nie tylko wypowiada się, ale podejmuje działania dyplomatyczne oraz konkretnie pomaga cierpiącym z powodu wojny Ukraińcom oraz uciekinierom w różnych krajach, przede wszystkim w Polsce, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech.
Na Białorusi nadal trwają prześladowania, mimo że ustały uliczne manifestacje. Represje dotykają obecnie tych, którzy w jakikolwiek sposób protestują przeciwko wojnie w Ukrainie. Ksiądz grekokatolicki Wasilij Jegorow z Mohylewa otrzymał 1600 rubli kary za naklejkę na szybie samochodu: „Ukraino, przebacz”. Katolicki ksiądz Andrzej Bulczak był przesłuchiwany w komisariacie milicji za umieszczenie w Internecie 2,5-minutowego filmiku, w którym dziewczynka z Białorusi pisze: „Proszę Was o wybaczenie. To nie nasza, zwyczajnych ludzi wina, że z naszego terytorium ostrzeliwani są nasi sąsiedzi”.
Na miłość Chrystusa, obudź się i potęp to zło. Wykorzystaj swoje wpływy, aby promować pokój. Zrób co w twojej mocy, by zakończyć tę wojnę. Modlę się, aby pokora i mądrość Boża cię prowadziły - zaapelował zwierzchnik Fińskiego Kościoła Prawosławnego abp Leon do patriarchy Cyryla.
O szansach na papieską wizytę w Kijowie i warunkach, w których byłaby ona możliwa powiedział w rozmowie z Franką Giansoldati z rzymskiego dziennika „Il Messaggero” nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas.
Wyjeżdżam stąd z modlitwą, z zawierzeniem Matce Bożej Ukrainy i Rosji - z tymi słowami Jasną Górę opuścił bp Leon Dubrawski z Kamieńca Podolskiego. Przebywał w Sanktuarium od niedzieli, bo przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
- Ta wojna toczy się dzisiaj, aby ostatecznie `rozwiązać` kwestię ukraińską. Stoi za nią ideologia być może gorsza od nazizmu. Wzywam cały świat: nie odrywajcie oczu od Ukrainy! Ponieważ jej rany mogą wyleczyć was z iluzji, waszej strefy komfortu, z waszej obojętności, z braku punktów orientacyjnych w waszych krajach i społeczeństwach – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), w wideoprzesłaniu w 41. dniu wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
Przewodniczący Episkopatu Polski zostanie dziś przyjęty przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji – poinformowały służby prasowe Episkopatu Polski.
„Większość duchowieństwa naszego Kościoła głęboko się myli, co do wojny na Ukrainie” – powiedział o. Ioan Budrin, ksiądz należący do patriarchatu moskiewskiego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, pracujący w Karabanowie.