- Papież pokazał, że wiek i choroba są tak samo częścią ludzkiego życia i czekają one każdego. Nawet papieża. Pokazał, że trzeba to po prostu zaakceptować i się z tym nie kryć – mówi ks. Tomasz Podlewski, dyrektor Biura ds. Mediów i Wydarzeń Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost” z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II duchowny opisuje, jak doświadcza osoby i nauczania papieża Polaka.
Dwie siostry zakonne zginęły w miniony poniedziałek w ataku uzbrojonych gangów na miasto Mirebalais. Zginęła również dziewczynka, którą opiekowały się siostry.
Szczątki czworga polskich dzieci, ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi, odkryli członkowie zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie tamtejszego cmentarza św. Wojciecha.
Międzynarodowa Komisja Teologiczna opublikowała dokument „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. 1700-lecie Ekumenicznego Soboru Nicejskiego (325-2025)”, poświęcony pierwszemu soborowi ekumenicznemu, który przeszedł do historii jako wydarzenie definiujące wiarę w zbawienie przez Jezusa Chrystusa i w Jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Dokument składa się z czterech rozdziałów, koncentrujących się na jedności chrześcijan i synodalności w Kościele.
Dzisiaj dziękujemy świadomi tego wszystkiego, co Jan Paweł II zdziałał. Dziękujemy i chcemy przypomnieć to wydarzenie, ale przede wszystkim chcemy powrotu do jego nauczania - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda, który poprowadził czuwanie modlitewne w Watykanie.
Blisko 50 proc. badanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego księży doświadczyło w ostatnich dwunastu miesiącach agresji. Blisko 20 proc. wskazało ataki na obiekty sakralne, a ponad 15 proc. na zakłócenia mszy i nabożeństw. Badania wskazują na narastanie tego zjawiska.
W 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II, inicjatywa "Katolicy z Karolem Nawrockim" przypomniała o jednym z jego najważniejszych przesłań skierowanych do młodzieży. 12 czerwca 1987 roku, podczas trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny, Papież Polak spotkał się z młodymi ludźmi w Gdańsku, na Westerplatte – miejscu niezwykle symbolicznym dla historii Polski.
Zarząd Fundacji "Mocni w Duchu" opublikował w sieci oświadczenie związane z zarzutami mediów ws. dotacji otrzymanych przez wspólnotę z ramienia Funduszu Sprawiedliwości.
W grudniu 1982 roku, w czasopiśmie "Królowa Apostołów" ukazał się wywiad przeprowadzony przez redaktor Lidię Ostałowską z księdzem Jerzym Popiełuszką. W rozmowie tej kapłan podkreślił znaczenie Mszy Świętych odprawianych w intencji Ojczyzny, które stały się symbolem duchowego wsparcia dla narodu w trudnych czasach stanu wojennego.
Koncerty, uroczyste Msze św., flagi papieskie na urzędach i szkołach – tak górale wspominają 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża – o. 21.37 krzyż na Giewoncie zostanie podświetlony i zapłoną watry pamięci.
Dziś, podobnie jak niezliczeni pielgrzymi, którzy nieustannie przybywają do tej bazyliki i proszą o jego wstawiennictwo przy ołtarzu, w którym spoczywa jego ciało, my również powtarzamy: ‘Pobłogosław nam, Ojcze Święty Janie Pawle II! Pobłogosław ten Kościół Pański w drodze, aby był pielgrzymem nadziei - mówił w Bazylice św. Piotra watykański sekretarz stanu podczas Mszy św. w 20. rocznicę śmierci Papieża Polaka.
Gdzie popełniliśmy błąd, że człowiek, który uczył nas mądrej wiary i dialogu ze światem, został sprowadzony do poziomu kremówki i pomnika? – pyta bp Damian Muskus OFM w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Krakowski biskup pomocniczy podkreśla, że „nie jest za późno, by pokazać młodym przykład osoby, która może zarazić ich entuzjazmem wiary i życia wypełnionego sensem”.
Stolica Apostolska opublikowała papieską katechezę, która była przeznaczona na mającą się dziś odbyć audiencję ogólną. Z powodu choroby Ojca Świętego wszystkie audiencje są jednak zawieszone. Dzisiejsze rozważanie dotyczy postaci Zacheusza i należy do jubileuszowego cyklu katechez Jezus Chrystus nasza nadzieja. Przytaczamy ją w pełnym brzmieniu.
“Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby zadysponować. Rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwałem, proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste spalić”, napisał w testamencie Jan Paweł II. Dziś 2 kwietnia mija 20. rocznica śmierci papieża z Polski.
Jednym z fenomenów Jana Pawła II było to, że potrafił łączyć dwie postawy, które zazwyczaj w Kościele są w opozycji: otwartość z przywiązaniem do ortodoksji. Budował Kościół otwarty - na współczesny świat i nowe wyzwania oraz na dialog: ekumeniczny, międzyreligijny, dialog z kulturą i nauką oraz z niewierzącymi. A jednocześnie twardo bronił doktryny i rygorów katolickiej moralności. W środę 2 kwietnia przypada 20. rocznica śmierci Karola Wojtyły. Jego nauczanie może być wciąż doskonałą wskazówką dla Kościoła w Polsce, jak być twórczo obecnym w świecie, który ulega gwałtownym zmianom.
Katolicka katedra św. Mateusza w stolicy Sudanu, Chartumie, została zdewastowana podczas trwającej wojny domowej – poinformowało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) w Wiedniu. Obrazy z wideo opublikowane przez międzynarodową organizację pomocową pokazują znaczne uszkodzenia budynku.
Wiele środowisk zadbało, by w Polsce nie odbyła się poważna debata na temat tego, o czym naprawdę mówił do nas św. Jan Paweł II – zwraca uwagę ks. Dariusz Kowalczyk, Przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W rozmowie z KAI ks. Kowalczyk podkreśla, że dbanie o pamięć o Janie Pawle II wśród młodych to dziś praca u podstaw. Może ona jednak przynieść owoce, zwłaszcza, gdy ludzie odkrywają nauczanie papieża i dochodzą do wniosku, że w wielu sprawach to co mówił po prostu się sprawdziło. – Gdy rozmawiamy o tym z młodymi, widzimy jak ich podejście się zmienia - od kremówek i memu do odkrycia, że przesłanie Karola Wojtyły jest ważne i dotyka też ich własnego życia – mówi kapłan.
Po opuszczeniu szpitala Franciszek przechodzi dwumiesięczną, zaleconą przez zespół medyczny, rekonwalescencję. Papież przebywa w miejscu zamieszkania, w Domu Świętej Marty. Po otrzymaniu wyników badania krwi, Watykan podał informacje stanie zdrowia Franciszka.
Z uwagi na przypadającą jutro 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła głos zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC.
31 marca, o godz. 18:00 w kościele parafialnym OO. Jezuitów we Wrocławiu przy ul. Stysia 16 odprawiono Mszę Świętą w intencji wszystkich ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück. Inicjatywa "Katolicy z Karolem Nawrockim" zachęca wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy za ofiary KL Ravensbrück – a także za osoby chore na nowotwory i ich rodziny.