17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność oraz Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich podpisali 5 kwietnia porozumienie w sprawie reform na rynku pracy. Sygnatariusze porozumienia postulują, by rząd jak najszybciej zajął się wprowadzeniem zmian w życie.
W ramach cyklu wizyt w państwach członkowskich związanych z publikacją Sprawozdania krajowego – Polska 2018 r. oraz publikacją zaleceń dla państw członkowskich w procesie Semestru Europejskiego, gości w Warszawie Kerstin Jornę, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej. Celem wizyty jest dialog z przedstawicielami ministerstw (MSZ, MRPiPS, MPiT oraz MF) w procesie przygotowań Krajowego Programu Reform oraz zaleceń Sprawozdania krajowego.
Z analiz przeprowadzonych przez belgijskich badaczy wynika, że „psucie” europejskiego rynku pracy w przewozach drogowych jest w sporej części efektem działań zachodnich firm, korzystających z niższych kosztów pracy na wschodzie. Nie zmienia to jednak faktu, że przyczyniają się do tego rządy nowych państw członkowskich UE, zezwalając na szerokie odstępstwa od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne.
Partnerzy społeczni – NSZZ Solidarność i Federacja Przedsiębiorców Polskich – podpiszą jutro w Warszawie porozumienie popierające reformy na rynku pracy. Początek godz. 10.00 w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.
Koleżance, Ewie Zydorek
17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową, lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
Wstępnym porozumieniem zakończyły się trwające od ubiegłego roku negocjacje związków zawodowych i miasta w sprawie podwyżek dla pracowników miejskiej budżetówki. Teraz przedstawiciele Urzędu Miasta, NSZZ „Solidarność”, OPZZ i „Solidarności’80” spotkają się we wspólnej grupie, by uzgodnić treść porozumienia i zatwierdzić ostateczne wyliczenia.
Oświadczenie przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w sprawie łamania praw związkowych w szpitalach zarządzanych przez spółki: Centrum Dializa i AMG w Sosnowcu.
W ramach programu „Rodzina 500+” do 3,68 mln polskich dzieci trafiły ponad 42 mld zł. Po dwóch latach obowiązywania programu już wiadomo, że nie spowodował on ani budżetowej katastrofy, ani masowego odpływu kobiet z rynku pracy.
Jeszcze nie przebrzmiały echa gdańskiej konferencji o łamaniu praw związkowych z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, a już mamy kolejny przypadek bezprawnego zwolnienia z pracy lidera przewodniczącą Solidarności. Tym razem w Szpitalu Powiatowym im. A. Wolańczyka w Złotoryi. To ci sami właściciele, u których w innym szpitalu dwa lata temu zmarła lekarka, będąca nieprzerwanie 4 doby na dyżurze.
Pracownicy o niskich dochodach będą rezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), a skorzystają z nich ci z wyższymi dochodami. Dlatego Solidarność negatywnie oceniła zaprezentowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o PPK.
Ponad 50 organizacji zakładowych sfery budżetowej NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego zawiązało komitet protestacyjny. W petycji skierowanej do rządu domagają się podwyżek. Średnia płaca w kujawsko-pomorskiej budżetówce to zaledwie 2,9 tys. brutto.
Przyjęte przez Komisję kodyfikacyjną prawa pracy projekty zakładają, że w zakładach zatrudniających do 10 osób pracodawca po uzyskaniu zgody PIP będzie mógł zwolnić z powodów ekonomicznych pracowników szczególnie chronionych, w tym kobiety w ciąży. „Poczyniono zbyt dalekie ustępstwa na rzecz małych pracodawców. Nie możemy dopuścić do powstania substytutów etatów dla pracowników przez nich zatrudnionych – mówi dr Jakub Szmit, członek komisji z ramienia NSZZ Solidarność w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
W sobotę 24 marca zmarł Julian Zydorek. Był jednym z tych działaczy wielkopolskiej Solidarności, dzięki którym Związek w Regionie powstał i później trwał w czasie, gdy jego obrona wymagała poświęcenia. Wymagała odwagi, za którą płaciło się wysoką cenę – internowania, więzienia, ciągłej inwigilacji, pozbawienia pracy. Julian był wierny swoim wyborom i wierny ludziom. W sprawach zasadniczych zdecydowany i bezkompromisowy. Gdy trzeba było komuś pomóc pełen łagodności i ciepła. I taki pozostanie w myślach i sercach tych wszystkich, którzy spotkali Go na swojej drodze.
Dzisiaj zmarł Julian Zydorek.
„Chrystus solidarny z ludźmi pracy” – pod tym hasłem odbyła się wczoraj, 23. Marca, na warszawskim Żoliborzu, coroczna Droga Krzyżowa Ludzi Pracy, zorganizowana przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” oraz ks. Marcina Brzezińskiego - proboszcza Parafii św. Stanisława Kostki.
W każdy piątek o godz. 15.35 na antenach regionalnych TVP będzie można obejrzeć program "Moja praca", w którym będą poruszane tematy związkowe.
Pracownicy o niskich dochodach będą rezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), a skorzystają ci z wyższymi dochodami. Dlatego Solidarność negatywnie oceniła zaprezentowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o PPK.