Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności

26 września 2019 r. we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia - powstałej w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską Solidarność - spotkali się przedstawiciele NSZZ "Solidarność" branży pocztowej i telekomunikacyjnej oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Wśród ok. 250 gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Krajowej, zarządów regionów Dolny Śląsk i Mazowsze, pracodawców Poczty Polskiej, Orange Polska, EmiTel, działacze związkowi z Poczty Polskiej, Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji z Orange Polska i NexoTech, EmiTel, T-Mobile, Eriksson-Sodexo, Internetia-UPC. Przybyli goście z zagranicznych związków zawodowych: UNI, Verdi i węgierskich związków poczty i telekomunikacji.
 Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności
/ Solidarność
Uroczystości 30-lecia Sekcji rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy, który od 1980 r. silnie jest związany z Solidarnością. W stanie wojennym odbywały się tam msze w intencji ludzi pracy i Ojczyzny. Po mszy św. zebrani w asyście pocztów sztandarowych udali się pod tablicę upamiętniającą powstanie Solidarności, gdzie złożono kwiaty.

Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym uczestniczyli dyr. Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdan Kubiak, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso, Karri Lybeck z UNI EUROPA ICTS i Bogumił Nowicki przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności. W drugim panelu  wzięli udział pierwsi działacze Sekcji Łączności: Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Czesław Zbroch, Bogumił Nowicki, Marian Ogonowski, Paweł Jędrzejewski. Wspominano początki Solidarności, a Karri Lybeck przedstawił obecną sytuację pracowniczą w globalnym rynku pracy. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą historię Sekcji Krajowej.

Ważnym momentem uroczystości było przekazanie historycznego Sztandaru Pracowników Mniejszych Poczty Telegrafu i Telefonu z 1928 roku, który z rąk Jerzego Iwaszkiewicza, przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji (KSPT) odebrała pani Agnieszka Miza, dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Sztandar wcześniej został poddany renowacji z funduszy Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność". Po przekazaniu sztandaru odbyła się ceremonia przybicia okolicznościowych gwoździ na sztandary organizacji związkowych pracowników Poczty Polskiej i Telekomunikacji. W trakcie spotkania uhonorowano zasłużonych działaczy związkowych. Obchody uświetnił koncert Agnieszki Chrzanowskiej i zespołu XVII LO im. Agnieszki Osieckiej.

___________________________________________________________________________________________
Pierwszą branżową strukturę, obejmującą swoim zasięgiem wszystkie zakłady pracy resortu łączności, stanowiła powołana w 1980 roku Krajowa Komisja Koordynacyjna Pracowników Łączności NSZZ „Solidarność”. Przewodniczącym został Piotr Kobak z GUTM Warszawa. Legalną działalność NSZZ „Solidarność” struktur branżowych przerwał stan wojenny wprowadzony przez władze komunistyczne 13 grudnia 1981 r.
Z inicjatywą wznowienia po stanie wojennym działalności w oparciu o strukturę krajową wystąpili działacze komisji zakładowych NSZZ "Solidarność" w ZRiT we Wrocławiu i CRiT w Warszawie.

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w Warszawie w Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji w dniu 26 lipca 1989 roku powołano Tymczasową Krajową Komisję Koordynacyjną NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Jej pierwszym przewodniczącym został Czesław Zbroch. W skład grupy inicjatywnej weszli m.in. Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Andrzej Szews, Teresa Rądlewska. Wkrótce z grupą inicjatywną nawiązali kontakt działacze z innych regionów kraju.

W dniach 17-19 listopada 1989 roku zwołano II (I po stanie wojennym) Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Odbył się on we Wrocławiu. Udział w Zjeździe wzięło 80 delegatów. Obradom przewodniczyli Wiesław Sagan i Marian Gmyrek. Sprawozdanie z działalności Tymczasowej Krajowej Komisji  Koordynacyjnej NSZZ "Solidarności" Pracowników Łączności za okres 26.07-17.11.1989 r. przedstawili Czesław Zbroch i Krystyn Antczak.

Przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Łączności NSZZ "Solidarność" został wybrany Krystyn Antczak.
Do składu pierwszego Zarządu weszli Czesław Zbroch (wiceprzewodniczący), Dariusz Stadnik (wiceprzewodniczący), Paweł Jędrzejewski (wiceprzewodniczący) Elżbieta Zawodnik (sekretarz), Danuta Baranowska (skarbnik). Ponadto w skład Zarządu zostali wybrani Janusz Jachnicki, Hubert Kamza, Bogumił Nowicki, Elżbieta Pacuła, Krzysztof Pietrusiak, Benedykt Sargalski, Stanisław Żeligowski.

W tym pierwszym okresie działania Sekcji Krajowej cele skupiły się na sprawach płacowych, reorganizacji PPTiT, zmianach w ustawie o łączności oraz interwencjach dotyczących działalności Dyrekcji Generalnej PPTiT i Ministerstwa Łączności oraz spółek działających w PPTiT. Nawiązano kontakt ze związkami zawodowymi za granicą. Szczególne znaczenie dla związku miał kontakt z PTTI, który zaowocował wymiernymi efektami w postaci zorganizowania kilkudziesięciu kursów szkoleniowych dla naszych związkowców, prowadzonych przez Georgea Nobla i Petera Atkinsa.
Podział PPTiT na PUP Poczta Polska i Telekomunikację Polską  S.A. spowodował powołanie osobnych struktur krajowych w obu przedsiębiorstwach. 16 listopada 1991 r. zapadła decyzja Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów Sekcji Pracowników Łączności o podziale na branżę telekomunikacyjną i pocztową. Na Walnym Zjeździe Delegatów w Kiekrzu w dniach 20-22 lutego 1992 r. delegaci powołali osobne struktury branżowe. Postanowiono kontynuować  wspólną działalności w ramach Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „Solidarność”, która trwa do dnia dzisiejszego.

Od 1992 roku działalnością Krajowego Sekretariatu Łączności kierowali ś.p. Elżbieta Pacuła, Bogumił Nowicki i Jerzy Lach.
Obecnie Sekretariatem kieruje Bogumił Nowicki będący jednocześnie Przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Poczty Polskiej.




 

 

POLECANE
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit tylko u nas
Otwarte i tolerancyjne Niemcy to mit

Niemcy od dawna nie są już takim krajem, za jaki się podają. Nowe dane zza Odry pokazują bowiem, że w Niemczech jest coraz więcej przemocy wobec gejów, kobiet i Żydów. Gdyby takie statystyki wychodziły z Polski, Unia Europejska już dawno lamentowałaby nad bezpieczeństwem w naszym kraju. Jak jednak poradzą sobie z tymi problemami Niemcy?

Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca Wiadomości
Zasłynął skokiem ze stratosfery. Tragiczny wypadek austriackiego sportowca

Z Włoch napływają dramatyczne informacje. Podczas lotu motoparalotnią nad Porto Sant’Elpidio Felix Baumgartner, austriacki sportowiec, stracił kontrolę nad maszyną, prawdopodobnie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, i rozbił się w basenie należącym do hotelowego kompleksu.

Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE pilne
Niemcy spadły z pozycji lidera. Imigranci szturmują inny kraj UE

Przez ostatnie dziesięć lat Niemcy były głównym kierunkiem dla osób ubiegających się o azyl i przybywających do Europy spoza UE. Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie i na czele tego zestawienia pojawił się nowy kraj.

Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu Wiadomości
Ogromna większość Polaków chce kupować polską żywność. Wyniki sondażu

Blisko 80 proc. Polaków deklaruje, że przy wyborze produktów spożywczych stara się sięgać po żywność krajową, a 67 proc. uważa ją za lepszą jakościowo od zagranicznej – wynika z najnowszego raportu CBOS. Tylko 17 proc. ankietowanych wskazuje, że cena jest dla nich kluczowym kryterium podczas zakupów.

Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata tylko u nas
Niemieckie czołgi mają ruszyć na podbój świata

Armin Papperger, prezes niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG, w rozmowie z gazetą die Welt mówił o dynamicznym rozwoju niemieckiej branży zbrojeniowej, nowych zamówieniach i planach ekspansji na rynek amerykański.

W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży Wiadomości
W Zakopanem pojawił się billboard po arabsku. To promocja dubajskiego biura podróży

W Zakopanem pojawił się billboard reklamujący biuro podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, skierowany wyłącznie do arabskich turystów – bez polskiego tłumaczenia. Firma wzbudza kontrowersje, ponieważ w swojej ofercie ma wycieczki m.in. do Rosji.

Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

REKLAMA

Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności

26 września 2019 r. we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia - powstałej w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską Solidarność - spotkali się przedstawiciele NSZZ "Solidarność" branży pocztowej i telekomunikacyjnej oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Wśród ok. 250 gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Krajowej, zarządów regionów Dolny Śląsk i Mazowsze, pracodawców Poczty Polskiej, Orange Polska, EmiTel, działacze związkowi z Poczty Polskiej, Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji z Orange Polska i NexoTech, EmiTel, T-Mobile, Eriksson-Sodexo, Internetia-UPC. Przybyli goście z zagranicznych związków zawodowych: UNI, Verdi i węgierskich związków poczty i telekomunikacji.
 Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności
/ Solidarność
Uroczystości 30-lecia Sekcji rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy, który od 1980 r. silnie jest związany z Solidarnością. W stanie wojennym odbywały się tam msze w intencji ludzi pracy i Ojczyzny. Po mszy św. zebrani w asyście pocztów sztandarowych udali się pod tablicę upamiętniającą powstanie Solidarności, gdzie złożono kwiaty.

Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym uczestniczyli dyr. Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdan Kubiak, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso, Karri Lybeck z UNI EUROPA ICTS i Bogumił Nowicki przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności. W drugim panelu  wzięli udział pierwsi działacze Sekcji Łączności: Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Czesław Zbroch, Bogumił Nowicki, Marian Ogonowski, Paweł Jędrzejewski. Wspominano początki Solidarności, a Karri Lybeck przedstawił obecną sytuację pracowniczą w globalnym rynku pracy. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą historię Sekcji Krajowej.

Ważnym momentem uroczystości było przekazanie historycznego Sztandaru Pracowników Mniejszych Poczty Telegrafu i Telefonu z 1928 roku, który z rąk Jerzego Iwaszkiewicza, przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji (KSPT) odebrała pani Agnieszka Miza, dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Sztandar wcześniej został poddany renowacji z funduszy Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność". Po przekazaniu sztandaru odbyła się ceremonia przybicia okolicznościowych gwoździ na sztandary organizacji związkowych pracowników Poczty Polskiej i Telekomunikacji. W trakcie spotkania uhonorowano zasłużonych działaczy związkowych. Obchody uświetnił koncert Agnieszki Chrzanowskiej i zespołu XVII LO im. Agnieszki Osieckiej.

___________________________________________________________________________________________
Pierwszą branżową strukturę, obejmującą swoim zasięgiem wszystkie zakłady pracy resortu łączności, stanowiła powołana w 1980 roku Krajowa Komisja Koordynacyjna Pracowników Łączności NSZZ „Solidarność”. Przewodniczącym został Piotr Kobak z GUTM Warszawa. Legalną działalność NSZZ „Solidarność” struktur branżowych przerwał stan wojenny wprowadzony przez władze komunistyczne 13 grudnia 1981 r.
Z inicjatywą wznowienia po stanie wojennym działalności w oparciu o strukturę krajową wystąpili działacze komisji zakładowych NSZZ "Solidarność" w ZRiT we Wrocławiu i CRiT w Warszawie.

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w Warszawie w Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji w dniu 26 lipca 1989 roku powołano Tymczasową Krajową Komisję Koordynacyjną NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Jej pierwszym przewodniczącym został Czesław Zbroch. W skład grupy inicjatywnej weszli m.in. Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Andrzej Szews, Teresa Rądlewska. Wkrótce z grupą inicjatywną nawiązali kontakt działacze z innych regionów kraju.

W dniach 17-19 listopada 1989 roku zwołano II (I po stanie wojennym) Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Odbył się on we Wrocławiu. Udział w Zjeździe wzięło 80 delegatów. Obradom przewodniczyli Wiesław Sagan i Marian Gmyrek. Sprawozdanie z działalności Tymczasowej Krajowej Komisji  Koordynacyjnej NSZZ "Solidarności" Pracowników Łączności za okres 26.07-17.11.1989 r. przedstawili Czesław Zbroch i Krystyn Antczak.

Przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Łączności NSZZ "Solidarność" został wybrany Krystyn Antczak.
Do składu pierwszego Zarządu weszli Czesław Zbroch (wiceprzewodniczący), Dariusz Stadnik (wiceprzewodniczący), Paweł Jędrzejewski (wiceprzewodniczący) Elżbieta Zawodnik (sekretarz), Danuta Baranowska (skarbnik). Ponadto w skład Zarządu zostali wybrani Janusz Jachnicki, Hubert Kamza, Bogumił Nowicki, Elżbieta Pacuła, Krzysztof Pietrusiak, Benedykt Sargalski, Stanisław Żeligowski.

W tym pierwszym okresie działania Sekcji Krajowej cele skupiły się na sprawach płacowych, reorganizacji PPTiT, zmianach w ustawie o łączności oraz interwencjach dotyczących działalności Dyrekcji Generalnej PPTiT i Ministerstwa Łączności oraz spółek działających w PPTiT. Nawiązano kontakt ze związkami zawodowymi za granicą. Szczególne znaczenie dla związku miał kontakt z PTTI, który zaowocował wymiernymi efektami w postaci zorganizowania kilkudziesięciu kursów szkoleniowych dla naszych związkowców, prowadzonych przez Georgea Nobla i Petera Atkinsa.
Podział PPTiT na PUP Poczta Polska i Telekomunikację Polską  S.A. spowodował powołanie osobnych struktur krajowych w obu przedsiębiorstwach. 16 listopada 1991 r. zapadła decyzja Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów Sekcji Pracowników Łączności o podziale na branżę telekomunikacyjną i pocztową. Na Walnym Zjeździe Delegatów w Kiekrzu w dniach 20-22 lutego 1992 r. delegaci powołali osobne struktury branżowe. Postanowiono kontynuować  wspólną działalności w ramach Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „Solidarność”, która trwa do dnia dzisiejszego.

Od 1992 roku działalnością Krajowego Sekretariatu Łączności kierowali ś.p. Elżbieta Pacuła, Bogumił Nowicki i Jerzy Lach.
Obecnie Sekretariatem kieruje Bogumił Nowicki będący jednocześnie Przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Poczty Polskiej.




 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe