Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 9: równowaga Wiadomości
Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 9: równowaga

17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.

Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE: będzie można łatwiej walczyć z pseudodelegowaniem Wiadomości
Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE: będzie można łatwiej walczyć z pseudodelegowaniem

Państwa przyjmujące pracowników delegowanych zyskały istotne wsparcie w walce z praktyką wysyłania osób przez przedsiębiorstwa „skrzynki pocztowe” (letterboxes). 6 lutego 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący zaświadczeń A1 w belgijskiej sprawie C-359/16 Altun.

[video] Piotr Duda w TVP Info: Prezesi sieci handlowych odreagowują frustrację na pracownikach Wiadomości
[video] Piotr Duda w TVP Info: Prezesi sieci handlowych odreagowują frustrację na pracownikach

- Prezesi sieci handlowych, jak się okazuje, swoich pracowników traktują jak przedmiot żeby odreagować frustrację po przegranej kampanii dotyczącej wolnych niedziel. Nie wystarczyły miliony, nie wystarczył lobbing, nie wystarczyły swoje media - mówił Przewodniczący Solidarności Piotr Duda w TVP Info

Solidarność: Zgłaszajcie przypadki łamania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele! Wiadomości
Solidarność: Zgłaszajcie przypadki łamania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele!

W związku z powyższym apelujemy do pracowników handlu oraz wszystkich osób, które popierają ideę ustanowienia niedzieli dniem wolnym od pracy w tej branży o zgłaszanie przypadków łamania ustawy przez placówki handlowe do Państwowej Inspekcji Pracy lub pod numer tel. Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność – 32 2538362 lub 505085570. Zgłoszenia można również przesyłać na adres e-mail [email protected] - czytamy w komunikacie Rady Sekcji Pracowników Handlu NSZZ Solidarność

ZUS dopłaca do samozatrudnionych Wiadomości
ZUS dopłaca do samozatrudnionych

Z analizy Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że samozatrudnieni, traktowani jako grupa, są beneficjentami netto zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

XVIII Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy - 23 marca Wiadomości
XVIII Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy - 23 marca

Komisja Krajowa i Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” zapraszają na Ogólnopolską Drogę Krzyżową Ludzi Pracy ulicami Warszawskiego Żoliborza od grobu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, Patrona NSZZ „Solidarność”. Piątek – 23 marca 2018 roku g.17.00

Wrocław: Dzieci, młodzież i represjonowani będą jeździć za darmo komunikacją miejską Wiadomości
Wrocław: Dzieci, młodzież i represjonowani będą jeździć za darmo komunikacją miejską

Z satysfakcją pragniemy poinformować, żePrezydium Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk pozytywnie zaopiniowało projekt Uchwały Rady Miejskiej Wrocławia zmieniającą uchwałę Nr XLVII/1094/17 w sprawie ustalenia cen za usługi przewozowe świadczone środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Wrocław oraz sposobu ustalania wysokości opłaty dodatkowej i manipulacyjnej.

Pracodawcy Przyjaźni Pracownikom: Nie idą na skróty Wiadomości
Pracodawcy Przyjaźni Pracownikom: Nie idą na skróty

- Mam wielki szacunek dla tych pracodawców, którzy umieją przestrzegać zasad, nie ulegają pokusie pójścia na skróty, po to, żeby zarobić trochę więcej – mówił prezydent Andrzej Duda podczas jubileuszowej, 10 gali wręczania certyfikatów „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, która odbyła się w Pałacu Prezydenkim 26 lutego tego roku.    

Cudzoziemcy pracownicy liczeni w miliony  Wiadomości
Cudzoziemcy pracownicy liczeni w miliony 

W ciągu ostatnich 4 lat zatrudnienie cudzoziemców w Polsce stale rosło. Na koniec 2017 r. wydano ponad 230 tys. zezwoleń i zarejestrowano 1,8 mln oświadczeń dla ponad miliona pracowników spoza Unii Europejskiej. Szczególną grupę stanowią Ukraińcy, którzy są coraz lepiej wykształceni i coraz lepiej zarabiają – mówił na posiedzeniu zespołów ds. rynku pracy oraz Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju RDS wiceminister rodziny Stanisław Szwed. 

Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 8: dialog społeczny Wiadomości
Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 8: dialog społeczny

17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową, lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi Wiadomości
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi

1 marca w Łodzi odbyła się uroczystość związana z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowana została przez Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, Zarząd Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Dyrekcję XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi. Dzień 1 marca jest to polskie święto państwowe poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowione zostało na mocy ustawy 3 lutego 2011 roku, a inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie podjął jeszcze w 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński. „Ponad 20 lat III RP przygotowywała się do tego, by uczcić pamięć żołnierzy niezłomnych” - podkreślił to w swoim wystąpieniu przewodniczący Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności” Waldemar Krenc. – „Ci bohaterowie stali się dziś idolami polskiej młodzieży, a to znaczy, że znowu wychowujemy młodzież tak, jak to było w II Rzeczypospolitej – kontynuował przewodniczący.

Postęp ws. zmian w dyrektywie o delegowaniu. Ale niepewny los kierowców transportu międzynarodowego Wiadomości
Postęp ws. zmian w dyrektywie o delegowaniu. Ale niepewny los kierowców transportu międzynarodowego

W dniu 28 lutego Parlament Europejski i państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie w sprawie zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych. Jest to sukces strony związkowej. Dyrektywa na razie nie obejmie pracowników międzynarodowego transportu drogowego. W tym temacie toczą się osobne negocjacje dot. tzw. Pakietu mobilności.

Biznes a kształcenie zawodowe. "To dowód na zapaść szkolnictwa zawodowego po 1989 r." Wiadomości
Biznes a kształcenie zawodowe. "To dowód na zapaść szkolnictwa zawodowego po 1989 r."

Resort edukacji nie przygotowuje programu, który pozwoli wykształcić pracowników dla wszystkich firm. Do tego niezbędna jest współpraca z pracodawcami, którym na pewno opłaci się inwestować w kształcenie pracowników. Powinni być obecni na każdym etapie tej edukacji – mówiła wiceminister Marzena Machałek podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, które poświęcone było kształceniu zawodowemu.

Negocjacje płacowe w spółce MAN. "Mówi się, że mamy rynek pracownika. Na pewno nie w Starachowicach" Wiadomości
Negocjacje płacowe w spółce MAN. "Mówi się, że mamy rynek pracownika. Na pewno nie w Starachowicach"

Trwają negocjacje płacowe w spółce MAN Bus Sp. z o.o. w Starachowicach. Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzenia o 8 procent od 1 stycznia 2018 r. Zarząd obstaje przy poniesieniu płacy zasadniczej o 5 procent od 1 marca br. Jednocześnie stawia warunki.

Cześć i chwała Bohaterom Wiadomości
Cześć i chwała Bohaterom

W Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda wraz z zastępcą Bogdanem Bisiem zapalili znicze na grobach Danuty Siedzikówny ps. Inka i Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk, oddając w imieniu Związku hołd wszystkim żołnierzom antykomunistycznego podziemia.

Jak powtórzyć sukces Silesii? Wiadomości
Jak powtórzyć sukces Silesii?

„W związku ze złożeniem przez spółkę Tamar Resources LTD zapytania ofertowego w sprawie nabycia kopalni węgla kamiennego Krupiński w Suszcu, prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność żąda natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań likwidacyjnych dotyczących majątku niniejszej kopalni prowadzonych zarówno na powierzchni, jak i w podziemnych wyrobiskach” – pisze w piśmie do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Nagrodzono „Pracodawców Przyjaznych Pracownikom” Wiadomości
Nagrodzono „Pracodawców Przyjaznych Pracownikom”

26 lutego w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala wręczenia certyfikatów „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Nagrodzono 27 firm, które wyróżniają się przestrzeganiem prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwdziałaniem mobbingowi i dobrą współpracą ze związkami zawodowymi.

Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 7: informacja o warunkach zatrudnienia Wiadomości
Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 7: informacja o warunkach zatrudnienia

17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową, lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.

Węgiel jest, praca będzie Wiadomości
Węgiel jest, praca będzie

Program antysmogowy, bezpieczeństwo surowcowe Polski, perspektywy zatrudnienia w górnictwie węgla brunatnego oraz emerytury pomostowe dla pracowników tej branży – to tematy poruszane podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego z udziałem przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców oraz rządu.

Widmo strajku. Pracownicy Przewozów Regionalnych od lat nie otrzymali podwyżek Wiadomości
Widmo strajku. Pracownicy Przewozów Regionalnych od lat nie otrzymali podwyżek

Pracownicy Przewozów Regionalnych od lat nie otrzymali podwyżek. Teraz solidarnie związki zawodowe działające w spółce walczą o przyznanie premii kwartalnej dla wszystkich pracowników. Pat w negocjacjach spowodował, że rozpoczęto spór zbiorowy. – Strajk jest ostatecznością – podkreślają związkowcy.

Emerytury
Stażowe