Najwygodniej zwolnić związkowca. Pracodawcy często zamiast rozmawiać wolą pozbyć się problemu Wiadomości
Najwygodniej zwolnić związkowca. Pracodawcy często zamiast rozmawiać wolą pozbyć się problemu

Istnieją oficjalne statystyki na temat dyskryminacji, w tym zwolnienia z pracy ze względu na wiek, płeć czy niepełnosprawność. O zwolnionych ze względu na działalność związkową wiemy niewiele. A wciąż zdarzają się pracodawcy, którzy zamiast rozmawiać ze związkowcami w swojej firmie, wolą pozbyć się problemu, zwalniając ich.

Japoński pracodawca spółki Tsubaki Nakashima: Polska w Kraśniku rażąco łamie prawa pracowników firmy Wiadomości
Japoński pracodawca spółki Tsubaki Nakashima: Polska w Kraśniku rażąco łamie prawa pracowników firmy

Japoński pracodawca spółki Tsubaki Nakashima Polska w Kraśniku (wcześniejsze Tsubaki-Hoover Polska) rażąco łamie prawa pracowników firmy. Związkowcy domagają się przestrzegania zasad BHP oraz podwyżki wynagrodzeń. Sprawę na bieżąco monitoruje Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, który użyje wszystkich możliwych instrumentów, aby pomóc załodze.

Będzie można legalnie pracować za groszowe stawki bez gwarancji bezpiecznych warunków pracy Wiadomości
Będzie można legalnie pracować za groszowe stawki bez gwarancji bezpiecznych warunków pracy

5 lutego Komitet Stały Rady Ministrów przyjął przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Propozycja jest tak kontrowersyjna, że pomysłodawca nawet nie próbował jej konsultować w Radzie Dialogu Społecznego.

Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 6: wynagrodzenie Wiadomości
Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 6: wynagrodzenie

17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.

Spór w firmie Tsubaki w Kraśniku Wiadomości
Spór w firmie Tsubaki w Kraśniku

Od września 2017 roku w Tsubaki-Hoover Polska Sp. z o.o. (obecnie TN POLSKA Sp.o.o.) w Kraśniku trwa spór zbiorowy, dotyczący warunków BHP i podwyżek płac. W związku z corocznym wzrostem zysków w firmie, przy jednoczesnym spadku realnych zarobków, załogi, związki zawodowe zgłosiły postulaty:

Zmarła Maria Zapart. Pogrzeb 21 lutego we Wrocławiu Wiadomości
Zmarła Maria Zapart. Pogrzeb 21 lutego we Wrocławiu

Ta smutna wiadomość głęboko nas poruszyła. W piątek 16 lutego odeszła Maria Zapart, zastępca przewodniczącego i sekretarz Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, przewodnicząca Regionalnej Komisji Wyborczej.

Zmiany w Karcie Nauczyciela i finansowaniu oświaty Wiadomości
Zmiany w Karcie Nauczyciela i finansowaniu oświaty

12 lutego w siedzibie lubelskiej Solidarności gościła minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Podczas spotkania dyskutowano o kształcie funkcjonowania systemu szkolnictwa, zmianach w Karcie Nauczyciela oraz finansowaniu oświaty.

Więcej obowiązków niż podwyżek płac w Krajowej Administracji Skarbowej Wiadomości
Więcej obowiązków niż podwyżek płac w Krajowej Administracji Skarbowej

Dodatkowe obowiązki i nowe wymagania stały się codziennością pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, których praca jest coraz lepiej postrzegana przez społeczeństwo. Nie wszystko jest takie przykładne, a palącymi problemami są zbyt niskie wynagrodzenia i dysproporcje płacowe, które konfliktują środowisko.

Oświadczenie Przewodniczącego KK "S" n/t prac Komisji Kodyfikacyjnej dot. prawa pracy Wiadomości
Oświadczenie Przewodniczącego KK "S" n/t prac Komisji Kodyfikacyjnej dot. prawa pracy

Koleżanki i Koledzy, Członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, coraz częściej w środkach masowego przekazu ukazują się informacje na temat prac Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy. - czytamy w Oświadczeniu Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy

Międzynarodowi kierowcy liczą na pomoc Komisji Europejskiej Wiadomości
Międzynarodowi kierowcy liczą na pomoc Komisji Europejskiej

Od dłuższego czasu prosimy krajowego ustawodawcę o nowe regulacje płacowe, które uwzględnią specyfikę pracy kierowców w transporcie międzynarodowym. Przedstawiamy nasze postulaty, wskazujemy argumenty i mimo starań do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnych propozycji rozwiązań legislacyjnych, które byłyby zadowalające. Postanowiliśmy nie czekać dłużej i wysłaliśmy pismo do Komisji Europejskiej. Nie mamy innego wyjścia, Polska w ogóle wyłączyła transport międzynarodowy z zakresu przepisów dyrektywy o delegowaniu pracowników.

Pracownicy tymczasowi, płaca minimalna, urlopy. Obradował zespół ds. prawa pracy Wiadomości
Pracownicy tymczasowi, płaca minimalna, urlopy. Obradował zespół ds. prawa pracy

Wydłużenie urlopu wypoczynkowego, modyfikacja składników wynagrodzenia minimalnego, a także zmiany diet w zagranicznej podróży służbowej to tylko niektóre zagadnienia, którymi zajmie się zespół problemowy ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 5: bezpieczne i elastyczne zatrudnienie Wiadomości
Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 5: bezpieczne i elastyczne zatrudnienie

17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.

Usunięcie zbędnych ograniczeń wobec przedstawicieli pracowników w radach nadzorczych Wiadomości
Usunięcie zbędnych ograniczeń wobec przedstawicieli pracowników w radach nadzorczych

7 lutego na posiedzeniu Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa rozpatrzono poselski projekt zmiany Ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz Ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowniczych.

Eskalacja konfliktu w JYSK w Radomsku Wiadomości
Eskalacja konfliktu w JYSK w Radomsku

Sąd uniewinnił przewodniczącego Solidarności w spółce JYSK w Radomsku z zarzutu prowadzenia nielegalnej strony internetowej Komisji Zakładowej. To nie koniec konfliktów w firmie. W prokuraturze i sądzie toczy się jeszcze m.in. sprawa o zawyżanie liczby członków związku.

Rada SOZ: Wyrażamy stanowczy protest w związku ze wstrzymaniem przez rząd prac nad ustawą Wiadomości
Rada SOZ: Wyrażamy stanowczy protest w związku ze wstrzymaniem przez rząd prac nad ustawą

Rada Sekretariatu Ochrony Zdrowia wyraża zdecydowany protest w związku ze wstrzymaniem przez rząd prac nad nowelizacją Ustawy o "zasadach ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych". 

Zarząd Regionu Mazowsze "S": Apelujemy o powołanie sejmowej komisji śledczej ws. śmierci ks. Popiełuszko Wiadomości
Zarząd Regionu Mazowsze "S": Apelujemy o powołanie sejmowej komisji śledczej ws. śmierci ks. Popiełuszko

Zarząd Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" apeluje do wszystkich klubów parlamentarnych Sejmu RP o powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia okoliczności zbrodni popełnionych na błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszko oraz księżach, którzy zginęli w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach. Jednocześnie zwracamy się z apelem do Prokuratora Generalnego o przywrócenie Prokuratora Andrzeja Witkowskiego do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zbrodni popełnionej na błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszko.

Sejm tworzy kolejną wyrwę w powszechnym systemie ubezpieczeniowym Wiadomości
Sejm tworzy kolejną wyrwę w powszechnym systemie ubezpieczeniowym

Nowo uchwalona przez Sejm ustawa Prawo przedsiębiorców (druk sejmowy nr 2051) wprowadza możliwość nieodprowadzania składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w ciągu pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy urzędnicy i pracownicy administracji centralnej będą mieli prawo do informacji i konsultacji? Wiadomości
Czy urzędnicy i pracownicy administracji centralnej będą mieli prawo do informacji i konsultacji?

Trwa batalia o to, czy pracownikom i urzędnikom administracji centralnej w państwach Unii Europejskiej zapewnione zostanie prawo do informacji i konsultacji. Dotychczas, w przeciwieństwie do innych branż, byli oni tego pozbawieni.

Pracujesz w Holandii zgłaszaj naruszenia! Wiadomości
Pracujesz w Holandii zgłaszaj naruszenia!

Problemy Polaków pracujących w Holandii są monitorowane przez polskie i niderlandzkie instytucje. Wszelkie naruszenia prawa pracy wobec Polaków pracujących w Królestwie Niderlandów, powinny być zgłaszane. Polacy na pewno nie zostaną bez pomocy.

Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 4: aktywne wsparcie na rzecz zatrudnienia Wiadomości
Krótki przewodnik po Europejskim filarze praw socjalnych, punkt 4: aktywne wsparcie na rzecz zatrudnienia

17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych.

Emerytury
Stażowe