Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego potrzebne są zasadnicze zmiany systemowe i debata z udziałem wszystkich środowisk skupionych wokół służby zdrowia.
Minęło 37 lat od chwili, gdy rankiem 27 stycznia 1981 roku rozpoczął się strajk generalny podbeskidzkiej „Solidarności”. Bardzo szybko protest ten objął swym zasięgiem niemal całe województwo bielskie. Trwał długie dziesięć dni. Szacuje się, że strajkowało ponad 400 zakładów pracy i instytucji – łącznie blisko 200 tysięcy ludzi.
12 proc. Polaków nie otrzymuje pensji na czas, a 10 proc. w ogóle nie zostało wynagrodzonych za swoją pracę, tak wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy za 2016 rok. Na dane z 2017 roku trzeba jeszcze poczekać, bo nie wszystkie informacje zostały dostarczone do PIP.
Jeśli ktoś myśli, że będziemy biernie przyglądać się jak omijane jest ograniczenie handlu w niedzielę, to jest w błędzie - powiedział rzecznik przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski w wywiadzie dla portalu Trojmiasto.pl. W rozmowie z Wiolettą Kakowską-Mering Lewandowski wyraził opinię, że szybko docenimy wolną niedzielę.
W dniu dzisiejszym o godzinie 13.00 w MANie rozpoczęła się kolejna runda rozmów płacowych. Prezes Kobriger przedstawił nieco inną propozycję wzrostu wynagrodzeń. Propozycja prezesa to 3% podwyżki płacy zasadniczej plus 1% na podwyżki indywidualne. NSZZ „Solidarność” odrzucił tę propozycję jako mało atrakcyjną i rozmijającą się z oczekiwaniami pracowników" - poinformował przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Jan Seweryn.
We wtorek 30 stycznia br. w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Radomsku został ogłoszony wyrok w sprawie dotyczącej wykroczenia z art. 45 Prawa Prasowego, tj. że Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w JYSK Sp. z o.o. prowadzi stronę internetową bez zarejestrowania. Doniesienie na przewodniczącego „Solidarności” Tomasza Jamrozika za wyżej wymienione działania złożył pracodawca.
29 stycznia o godzinie 14.30 przed zakładem Vesuvius Poland w Skawinie, w powiecie krakowskim odbyła się pikieta pracowników. Protest ma związek z dyskryminacją płacową. Nowych pracowników zatrudnia się za pensje większe niż te, które mają doświadczeni fachowcy. Związki zawodowe domagają się wprowadzenia dodatku stażowego.
Tak jak to było zapowiadane w dniu 29 stycznia odbyła się w MAN akcja protestacyjna. Głównym powodem przeprowadzenia przez „Solidarność” tej akcji był niezadawalający przebieg negocjacji płacowych. „Solidarność” postuluje podwyżkę płacy zasadniczej o 300 zł., włączenie do płacy zasadniczej 8% premii z oceny pracownika i stabilizację zatrudnienia. To są główne postulaty, ale w sumie tych postulatów jest dziewięć.
30 stycznia 2018 roku (wtorek) o godz. 14:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.
17 listopada 2017 r. podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej uroczyście przystąpiły do Europejskiego filaru praw socjalnych. Jest to inicjatywa często określana jako mapa drogowa dwudziestu wspólnych działań mających na celu pozytywną konwergencję standardów socjalnych. Realizacja tych zamierzeń ma przyczynić się do pokazania obywatelom UE, że proces integracji nie polega tylko na korzyściach ekonomicznych, które niekoniecznie przekładają się na ich sytuację bytową lecz niesie za sobą wizję lepszego życia zawodowego i osobistego.
„Działając w imieniu pracowników polskich spółek Grupy FCA oraz uczestników pikiety protestacyjnej, która miała miejsce w dniu dzisiejszym (24 stycznia 2018 r.) przed zakładem FCA Poland (dawniej: Fiat Auto Poland) w Tychach, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” FCA Poland S.A. zmuszona jest zwrócić uwagę na trudną – wręcz dramatyczną – sytuację pracowników tych spółek, które z jednej strony od dłuższego czasu obciążani są coraz liczniejszymi zadaniami, zaś z drugiej systematycznie likwidowane są ich miejsca pracy - czytamy w liście Solidarności FCA Poland do premiera Mateusza Morawieckiego
- 24 stycznia przed bramą główną fabryki Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach zorganizowana została pikieta w obronie pracowników zwalnianych ze spółki Comau Poland, która ma zostać zlikwidowana. W akcji protestacyjnej wzięło udział ponad 300 osób. Wczoraj związki podpisały porozumienie z pracodawcą
1502 członków Związku, ponad 80-procentowe uzwiązkowienie, bezpieczna i stabilna praca (zatrudnienie wyłącznie na umowach o pracę) to wyznacznik działań Międzyzakładowej Organizacji NSZZ „Solidarność” Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. Józefa Piłsudskiego, jednej z największych organizacji związkowych w Regionie Gdańskim. 23 stycznia br. związkowcy ze stoczniowej „Solidarności” wybrali władze na kadencję 2018-2022.
Staże i kształcenie zawodowe oraz większa mobilność, to ważne narzędzia walki z wykluczeniem społecznym wśród młodych pracowników. O tym jak je wykorzystać młodzi związkowcy dyskutowali podczas seminarium w Sarcelles we Francji.
24 stycznia przed bramą główną fabryki Fiat Chrysler Automobiles Poland w Tychach zorganizowana została pikieta w obronie pracowników zwalnianych ze spółki Comau Poland, która ma zostać zlikwidowana. W akcji protestacyjnej wzięło udział ponad 300 osób.
Trzeba zweryfikować rozdział 7 kodeksu pracy, który mówi m.in. o wolnej niedzieli – powiedział w dzisiejszym programie „Minęła 8” na TVP Info Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność”. Wyjątki dopuszczające pracę w ten dzień są zbyt ogólne i nadużywane. Trzeba je zmienić, aby jak najwięcej pracowników mogło spędzać niedzielę z rodziną.
Podbeskidzie jest w połowie wyborów w zakładowych organizacjach związkowych NSZZ „Solidarność” na kadencję 2018-2022. Do tej pory odbyły się w blisko dwudziestu organizacjach zakładowych. W Bulten Polska – Shiloh przewodniczącym został Piotr Górny.
16 stycznia część pracowników spółki Constantia ColorCap w Jejkowicach otrzymała podwyżki wynagrodzeń. Poprawa zarobków jest efektem powstania w przedsiębiorstwie Solidarności.
Udział w konsultacjach społecznych poprzez angażowanie się w proces legislacyjny, to jedno z uprawnień przysługujących związkom zawodowym. Nie tylko w oparciu o ustawę o związkach zawodowych, ale też ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. Jak to robić? W CPS Dialog zorganizowano w tym temacie specjalne szkolenie.
W poniedziałkowym "DGP" ukazał się wywiad z przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą. "Chcemy, aby kolejne grupy zawodowe nie musiały pracować w niedzielę" - mówił szef Związku. Zapowiedział, że Solidarność będzie zabiegać aby w firmie, w której działają reprezentatywne związki, obowiązkowe było zawarcie układu zbiorowego pracy.