Rok 2017 i plany na rok 2018 omawia Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie.
17 grudnia upamiętniono tarnogrodzkiego górnika – Józefa Krzysztofa Gizę - zastrzelonego w kopalni Wujek podczas brutalnej pacyfikacji strajkujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.
Znikoma ilość branżowych układów zbiorowych skutkuje niskimi wynagrodzeniami nie tylko jeśli chodzi o płacę minimalną, lecz przede wszystkim średnie zarobki, to jeden z głównych wniosków polsko-belgijskiej konferencji dot. wynagrodzeń i układów zbiorowych.
18 grudnia korytarze poznańskiego Urzędu Miasta zapełniły się pracownikami instytucji budżetowych podległych miastu. Kilkaset osób przybyło do ratusza, aby wyrazić swój sprzeciw wobec propozycji podwyżek na 2018 r.
– Nie ma możliwości realnej walki o lepszą Polskę jeżeli nie wyjaśnimy wszystkich spraw z przeszłości i nie uczcimy naszych bohaterów z tamtych lat. Jesteśmy im winni pamięć – mówił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości związanych z 47. rocznicą wydarzeń grudniowych. Kilkaset osób w asyście kompanii honorowej Marynarki Wojennej złożyło hołd ofiarom Grudnia 70 w Gdyni. O 6.00 odczytano apel poległych, a kilkadziesiąt delegacji złożyło pod pomnikiem kwiaty.
Zagubiona Bursztynowa Komnata z Carskiego Sioła to już od lat tylko legenda. Ołtarz w gdańskiej bazylice, największy ołtarz z bursztynu na świecie, po 17 latach jest gotowy. Odsłonił go Andrzej Duda, prezydent RP w asyście związkowych sztandarów i m.in. lidera „S” Piotra Dudy. Świątynia była, jak przed laty, wypełniona tymi, którzy od lat pamiętają…
Dziś w kościele św. Brygidy w Gdańsku poświęcony został Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny. Podczas uroczystości wpisanej w obchody rocznicy Grudnia'70 przemawiał prezydent Andrzej Duda. \n\nBudowa ołtarza rozpoczęta z inicjatywy ks. Henryka Jankowskiego przez gdańskich bursztynników trwała kilkanaście lat. Mierzy on ponad 100m2 i skupia się wokół postaci Matki Bożej Opiekunki Ludzi Pracy.
Duch wolności jest tym, co określa naszą narodową tożsamość. Idea solidarności, łączące nas poczucie wspólnoty są silniejsze niż jakiekolwiek formy represji i terroru – podkreśli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 36. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.
28 osób, w tym trzy pośmiertnie, zostało odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Sali BHP w piątek 15 grudnia 2017 r. Poprowadził ją prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, natomiast odznaczeń dokonał, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, prezes IPN dr Jarosław Szarek. W uroczystości wziął udział Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „Solidarność”.
Region Rzeszowski NSZZ ,,Solidarność” zorganizował wśród członków związku zbiórkę charytatywną na prezenty i upominki dla podopiecznych Domu Dziecka w Strzyżowie. Członkowie „Solidarności” okazali się hojnymi Mikołajami i za zebrane środki zakupione zostały m.in. artykuły sportowe, zabawki, słodycze.
Członkowie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele władz województwa, samorządu, organizacji społecznych i mieszkańcy Rzeszowa wzięli udział w obchodach 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Rozpoczęły się mszą św. w kościele farnym pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego. W asyście licznych pocztów sztandarowych „Solidarności” uczestnicy uroczystości modlili się w intencji ofiar stanu wojennego i ojczyzny.
W Lublinie, obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zaczęły się od ułożenia biało-czerwonego krzyża ze zniczy, przy pomniku Konstytucji 3 Maja na Placu Litewskim. Następnie zapalono znicze pod Światłem Pamięci Ofiar Komunizmu przy siedzibie lubelskiej „Solidarności”.
Pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się dzisiaj pikieta poparcia dla artystów i pracowników technicznych Opery Bałtyckiej. Zorganizował ją Region Gdański NSZZ "Solidarność".
Łódzkie obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się 13 grudnia od ogólnopolskiej premiery nowego numeru „Biuletynu IPN. Pisma o Najnowszej Historii Polski” z udziałem Jana Rumana, redaktora naczelnego pisma. Grudniowy numer „Biuletynu IPN” skoncentrowany jest na dwóch tematach: rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz 75. rocznicy powstania Żegoty. Leszek Próchniak z łódzkiego IPN przedstawił autentyczne nagranie rozmów z pacyfikacji strajkującej załogi ZTK „Teofilów” w Łodzi z dnia 14 grudnia 1981 roku. Organizatorem wydarzenia był Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. Prezydium Zarządu Regionu Ziemia Łódzka reprezentowali przewodniczący Waldemar Krenc i sekretarz ZR Ireneusz Wach. Obecny był również pierwszy przewodniczący łódzkiej „Solidarności” Andrzej Słowik. Prezentacja Biuletynu odbyła się w budynku Instytutu Europejskiego, znajdującym się w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 258/260, w której mieściła się dawna siedziba łódzkiej „Solidarności” spacyfikowana przez oddziały ZOMO 13 grudnia 1981 roku.
Obchody 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Małopolsce rozpoczęły się uroczystym posiedzeniem Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, w trakcie którego wręczono odznaczenia działaczom Związku z okresu konspiracyjnego. Działacze związkowi i mieszkańcy Krakowa spotkali się też w Katedrze Wawelskiej na uroczystej mszy św. odprawianej przez małopolskich kapelanów „Solidarności” pod przewodnictwem ks. arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego, który w homilii przypomniał okoliczności wprowadzenia stanu wojennego, wyliczając siły jakie władze komunistyczne użyły przeciwko narodowi polskiemu i ogrom nieszczęść, jaki sprowadzono na Polaków. Przypomniał też o roli Kościoła w obronie Polaków przed represjami.
W całym kraju NSZZ „Solidarność” obchodziła 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W kilkuset miastach odbyły się msze święte, spotkania, koncerty, składanie kwiatów, marsze milczenia.
Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” zaprasza na obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Po raz pierwszy obchody kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego poprzedza zbiórka krwi w siedzibie lubelskiej Solidarności dziś w godz. 9.00-13.30.
- Ludzie Solidarności, szczególnie tu w Gdańsku, tę solidarnościową ideę społeczną, zdefiniowaną przez św. Jana Pawła II wprowadzili w życie. Ona wyprowadziła nas z niewoli do wolności. Dzisiaj zmagamy się, aby tę wolność dobrze zagospodarować – powiedział podczas spotkania opłatkowego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” bp Wiesław Szlachetka.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” ustanowiła rok 2018 rokiem „Solidarności dla Niepodległej”. Podczas dwudniowego posiedzenia, które odbywa się w dniach 11-12 grudnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Komisja spotkała się z nowym Głównym Inspektorem Pracy Wiesławem Łyszczkiem i przewodniczącym Rady Ochrony Pracy posłem Januszem Śniadkiem.
Komisja Certyfikacyjna dokonała oceny wniosków nadesłanych na konkurs "Pracodawca Przyjazny Pracownikom", m.in. biorąc pod uwagę przestrzeganie prawa pracy, zawieranie układów zbiorowych pracy, zatrudnianie pracowników na czas nieokreślony, uzwiązkowienie, funkcjonowanie rady pracowników oraz przeciwdziałanie mobbingowi.