Prezydium Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ “Solidarność” zaprasza do udziału w obchodach 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które odbędą się dnia 13 grudnia 2017 roku o godzinie 11.00 w WOAK “Spodki”, przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku.
7 grudnia 2017 r w siedzibie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Województwa Podkarpackiego.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia br. (środa) o godz. 18.00 w Kościele Farnym w Rzeszowie odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego i Ojczyzny.
Po kilkunastodniowej wojnie nerwów przedstawiciele zarządu spółki Mokate w Ustroniu rozpoczęli rozmowy ze związkowcami. Ich efektem jest porozumienie o współpracy, podpisane w piątek, 8 grudnia. – Dziękuję wszystkim z całego kraju, którzy wsparli „Solidarność” w Mokate. To dzięki nim do tej spółki powrócił dialog – mówi Marek Bogusz, szef podbeskidzkiej „Solidarności” ogłaszając zawieszenie ogólnopolskiej pikiety przed bramami Mokate, która była zaplanowana na piątek, 15 grudnia.
W ramach uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, wraz z wieloma współorganizatorami, zainicjował rekonstrukcję wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Zarząd Regionu już po raz dziesiąty organizuje odwzorowanie ówczesnych wydarzeń. Jest to lekcja historii, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy znają wydarzenia sprzed 36 lat tylko z opowieści. Rekonstrukcja jest doskonałą okazją, aby ukazać realia, w których trzeba było wówczas żyć.
Na Sesji Rady Miejskiej Leszna w dniu 30 listopada 2017 r. Radni przyjęli Uchwałę oczekującą od Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka stosowania w zamówieniach publicznych tz. klauzul społecznych. Inicjatywę tą zainspirowaną pismem NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Oddział w Lesznie, w którym to proszono Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miejskiej Leszna o rozważenie możliwości stosowania klauzul społecznych, podjęli Radni PiS – u.
O godzinie 17 odbędzie się Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego. Po Mszy nastąpi wykonanie utworów patriotycznych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Krośnie i złożenie kwiatów w Kaplicy św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Sprzeciwiamy się działaniom rządu, które pozorują prowadzenie dialogu społecznego. Sprzeciwiamy się zniesieniu limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – oświadczyli byli przewodniczący Rady Dialogu Społecznego: Henryka Bochniarz i Piotr Duda. Na wspólnej konferencji zaapelowali do Prezydenta RP o zawetowanie rządowej nowelizacji, co da szansę na przeprowadzenie rzetelnej dyskusji na temat zmian w systemie ubezpieczeń społecznych.
Aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” organizuje 13 grudnia 2017 roku uroczystości, które rozpoczną się o godz. 17.00 mszą świętą w parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus (u oo. Jezuitów) przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi. Po mszy około godz. 18 rozpocznie się tradycyjny przemarsz uczestników obchodów pod Pomnik-Krzyż poświęcony Ofiarom Stanu Wojennego przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tuwima. Tam obecni wysłuchają okolicznościowego przemówienia oraz złożą wiązanki i znicze pod Pomnikiem.
Mimo apeli związków zawodowych i organizacji pracodawców senacka Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej większością głosów zaakceptowała szkodliwe zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Niestety wśród tych którzy zlekceważyli wspólny głos partnerów społecznych znalazł się Stanisław Kogut, były zasłużony działacz kolejarskiej Solidarności.
W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności z okazji Dnia Świętej Barbary, patronki Górników, ale i wszystkich ludzi ciężkiej, i odpowiedzialnej pracy. Życzę przede wszystkim poczucia dumy z wykonywanej przez Was profesji.
W tym tygodniu gościła w Polsce unijna Komisarz ds. transportu Violeta Bulc. Spotkanie z Panią Komisarz miało być okazją dyskusji o problemach transportu i przygotowywanego na poziomie Unii Europejskiej Pakietu Mobilności.
Podczas XXX Walnego Zebrania Delegatów Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” dnia 26 października 2017 r. podjęto dwa stanowiska: w sprawie prac nad zmianą konstytucji RP i zmiany Godła Rzeczypospolitej Polskiej.
NSZZ „Solidarność” i Konfederacja Lewiatan apelują do senatorów o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji ustawy znoszącej górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Pod listem podpisali się byli przewodniczący Rady Dialogu Społecznego: Piotr Duda i Henryka Bochniarz.
24 listopada br. uroczyście przekazano nowy sztandar Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa w Zamościu.
Na 27 posiedzeniu Komitetu Strajkowego z 27 listopada bieżącego roku zapadły następujące decyzje.
Polska odwrotnie wdraża dyrektywę o obowiązku informowania pracowników delegowanych, a w transporcie międzynarodowym powszechnym jest problem zastępowania delegowania pracowników podróżą służbową. Dyskutowano o tym na V Europejskim Kongresie Mobilności Pracy w Krakowie.
Używając porównania Jeana Clouda Junckera, Europejski Filar Praw Socjalnych to kompas wskazujący właściwy kierunek. Jednak trzymając się tej terminologii trzeba jasno powiedzieć, że z samego faktu posiadania kompasu nie wynika, że cel został osiągnięty. Wręcz przeciwnie. Po drodze są rzeki, góry i bagna, które trzeba pokonać, a nie wiadomo jak. Czy zatem proklamowanie Filaru na ostatnim szczycie w Goteborgu to sukces, czy tylko sprytny wizerunkowy chwyt, że coś się w tej sprawie robi?
Szykanowanie za działalność związkową i brak woli dialogu zarzucają swojemu pracodawcy związkowcy Solidarności z Mokate w Ustroniu. Skierowali doniesienia do prokuratury o wymuszanie rezygnacji z członkostwa, a w ostatnim czasie weszli w spór zbiorowy, m.in. o podwyżki wynagrodzeń. 15 grudnia planują pikietę protestacyjną przed siedzibą zakładu.
Dwie reprezentatywne centrale związkowe i organizacje pracodawców podpisały 21 listopada wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się likwidacji górnego limitu dochodów, od którego potrąca się składki na ZUS, czyli tzw. 30-krotności. Porozumienia nie podpisało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.