Od 3 dnia wyjazdu za granicę pracownicy transportu międzynarodowego mają być wynagradzani zgodnie z przepisami dyrektywy o delegowaniu pracowników 96/71/WE. Komisja Europejska potwierdziła stosowanie przepisów dyrektywy do pracowników transportu.
O emeryturze trzeba myśleć od początku zawodowej kariery. Nie da się bowiem wypracować godnego świadczenia na kilka miesięcy przed emeryturę – mówił 5 czerwca członek Prezydium NSZZ „Solidarność” Henryka Nakonieczny na konferencji w Warszawie podsumowującej kampanię informacyjno-społeczną „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego” prowadzoną od niemal miesiąca przez Kancelarię Prezydenta RP, ministerstwo rodziny i NSZZ „Solidarność” w całej Polsce.
Zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt ustawy w sprawie tzw. mikrozusu, czyli obniżonej składki na ubezpieczenie społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców, jest – w opinii związków zawodowych - niesprawiedliwy dla pracowników, którzy „muszą płacić składki od każdej zarobionej złotówki”. Zachęca do „wypychania” pracowników na samozatrudnienie, skazuje prowadzących mikrofirmy na bardzo niskie emerytury czy wręcz na korzystanie w przyszłości z opieki społecznej. Taką opinię wyraziły wszystkie centrale związkowe w zespole ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.
Staże powinny uczyć zawodu, ale pełnią też funkcję socjalną. I jako takie powinny być wynagradzanie. Według związków dobrze byłoby to zapisać w prawie. Według pracodawców, wystarczą dobre praktyki i sprzyjający pracownikowi rynek pracy.
2160 zł to propozycja NSZZ „Solidarność” płacy minimalnej na 2018 r. To podwyżka o 8 proc. Zdaniem związku wyważona.
- Zawsze był człowiekiem Solidarności - tymi słowami Piotr Duda, szef Związku pożegnał w Żorach Tadeusza Jedynaka, sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego w 1980 r. W sobotę 3 czerwca odbył się pogrzeb lidera górniczych strajków. Tadeusz Jedynak miał 68 lat, zmarł po ciężkiej chorobie.
Utworzenie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności podporządkowanej Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oznacza de facto konflikt interesu. Bowiem jak alarmuje „Solidarność”, kontrolą żywności zajmie się resort rolnictwa, który jest odpowiedzialny za jej produkcję. Mówiąc wprost – producenci żywności sami siebie skontrolują. To również kolejny przykład ignorowania dialogu społecznego przez rząd - projekt nie został przekazany do RDS.
31 maja w Regionie Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” odbyła się konferencja „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.
Wczoraj w Regionie Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność” odbyło się spotkanie w ramach kampanii „Godny wybór - przywrócenie wieku emerytalnego”. Na konferencji głos zabrali m.in.: wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki, Z-ca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie Piotr Waszak i doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska. Na kampanię informacyjną licznie przybyli członkowie lubelskiej „Solidarności” oraz delegacje Urzędów Pracy z Lubelszczyzny.
Dziś odbyła się pikieta w Ząbkach. Solidarność domagała się przywrócenia do pracy zwolnionych członków związku. Zdaniem działaczy „S” pracodawca świadomie dążył do likwidacji komórki związku w Miejskim Centrum Sportu w Ząbkach. Zwolnił też członków związku w tym przewodniczącą.
Dokumenty i pamiątki ukazujące III pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski z perspektywy różnych środowisk: Solidarności, Kościoła oraz Służby Bezpieczeństwa, w tym wystawa, dyskusja i projekcje filmów, to główne atrakcje Międzynarodowego Dnia Archiwów jakie zostaną pokazane 9 czerwca w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
5 czerwca br. pod hasłem "Budowanie przyszłości w oparciu o godną pracę" rozpoczną się w Genewie dwutygodniowe obrady 106 Sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy, w której weźmie udział kilka tysięcy przedstawicieli rządów, związków zawodowych i pracodawców z krajów członkowskich Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Dzisiaj rano zmarł Tadeusz Jedynak, sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego, działacz NSZZ „Solidarność”, uczestnik opozycji antykomunistycznej, poseł na Sejm RP.
Chcemy przekazać obywatelom, że od 1 października będą wybór, czy przejść na emeryturę, czy pozostać dłużej na rynku pracy – mówił 30 maja Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność podczas konferencji w Katowicach zorganizowanej w ramach kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego”.
Resort rodziny zaproponował podwyżkę minimalnego wynagrodzenia na 2018 r. Projekt zostały skierowany co Komitetu stałego Rady Ministrów. Teraz opiniuje ją Rada Dialogu Społecznego.
Solidarność zdecydowanie negatywnie ocenia projekt niskich składek emerytalnych czyli tzw, mikrozusu dla firm. Jest to rozwiązanie głęboko niesprawiedliwe w stosunku do zatrudnionych na etacie – mówił w Debacie TVP Info 27 maja członek Prezydium KK NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny.
Dynamika polskiego PKB przyśpiesza i osiągnie w 2017 r. poziom 3,6 proc. Przyczynia się do tego wzrost konsumpcji, ale także inwestycji – mówił na posiedzeniu zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Leszek Skiba.
26 maja partnerzy społeczni dyskutowali w Warszawie z ekspertami Komisji Europejskiej o projekcie zaleceń Rady UE w sprawie krajowego programu reform Polski na rok 2017.
18 maja 2017 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie transportu drogowego w Unii Europejskiej.
23-25 maja prawnicy, reprezentujący regiony NSZZ „Solidarność”, wzięli udział w XV Forum Prawników Związkowych organizowanym przez Biuro Eksperckie, Dialogu i Polityki Społecznej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.