Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska była specjalnym gościem posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Mówiła kiedy nie będzie handlu w niedziele i o tym jak poprawić dialog w Polsce.
Związkowcy Międzyregionalnej Sekcji NSZZ „Solidarność” Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych województwa podkarpackiego przyłączyli się do ogólnopolskiego pogotowia strajkowego.
W dniach 16 i 17 czerwca 2017 roku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Dresso w Sulejowie odbyła się XXI Spartakiada sportowa w trakcie której ponad pięciuset uczestników z Chorwacji, Ukrainy i Polski rywalizowało ze sobą w konkurencjach sportowych.
NSZZ "Solidarność" przedstawi własny projekt nowej konstytucji – tak zapowiedział w TVP Info Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „S”
Wychodzimy na przeciw potrzebom społecznym, realizujemy ambitny program gospodarczy – mówili przedstawiciele Ministerstwa Finansów na posiedzeniu zespołu ds. budżetu wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego. Omawiany był również projekt o informowaniu fiskusa o przepływach finansowych firm, który wzbudził wiele wątpliwości tak pracodawców, jak i związków zawodowych.
Proces pracy, jej wytwory i postęp techniczny powinny służyć człowiekowi. Papież Jan Paweł II przypominał o pierwszeństwie pracy przed kapitałem, m.in. w swojej społecznej encyklice "Laborem exercens". I temu właśnie tematowi poświęcona była audycja „Kapitał i Praca” w Polski Radiu 24 z udziałem ekspertki NSZZ „Solidarność” Barbary Surdykowskiej.
Rada Dialogu Społecznego to miejsce dyskusji, dochodzenia do porozumienia. Na tym polega dialog. Także na ustępstwach. Nie jest to „rada zgody społecznej” więc może być tak, że czyjeś argumenty nie zostaną przyjęte. I trzeba się z tym pogodzić – mówił Prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, która odbyła się w dniu dzisiejszym w Pałacu Prezydenckim.
Władze Związku, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni członkowie „S” z Regionu Gdańskiego wzięli udział w mszy św. dziękczynnej ludzi pracy w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Gdańsku Żabiance 13 czerwca 2017 roku. W trakcie nabożeństwa koncelebrowanego m.in. przez biskupa pomocniczego diecezji gdańskiej bp. Wiesława Szlachetkę, archidiecezjalnego duszpasterza ludzi pracy ks. prałata Sławomira Decowskiego i proboszcza parafii św. Brygidy ks. kanonika Ludwika Kowalskiego dokonano aktu zawierzenia wszystkich pracujących i ich rodzin opiece Matki Bożej z Fatimy.
12 czerwca ratownicy medyczni zaostrzyli protest. Wszyscy chorzy, którzy wymagają hospitalizacji, przewożeni są do szpitali na sygnale, a pacjentom i ich rodzinom rozdawane są ulotki z informacjami o przyczynach akcji. W proteście biorą również udział związkowcy z Solidarności.
27. edycja Festiwalu Mozartowskiego rozpoczęła się w atmosferze skandalu. 12 czerwca pod budynkiem Filharmonii Narodowej, gdzie odbywał się koncertu otwierający Festiwal, protestowało około 300 muzyków z całego kraju. Artyści solidaryzowali się z kolegami i koleżankami zwolnionymi z Warszawskiej Opery Kameralnej.
Aby Polacy mieli pewność, że kolejny rząd nie podwyższy znowu wieku emerytalnego, ten minimalny warto byłoby zapisać w konstytucji. O systemie emerytalnym zaś, trzeba jak najwięcej tłumaczyć ludziom młodym – mówił w Debacie TVP Info 10 czerwca, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz.
Dobiegła końca kampania informacyjno-społeczna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”, prowadzona przez Kancelarię Prezydenta, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Solidarność. O wnioskach ze spotkań w 16 miastach kraju na antenie Polskiego Radis24 w audycji „Społeczny punkt widzenia” mówił zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Bogdan Kubiak.
Historia zatoczyła koło. W 2012 r., ówczesny rząd podwyższył wiek emerytalny do 67 lat, mimo że 83 proc. społeczeństwa było temu przeciwne. Solidarność powiedziała „nie” i zaczęła szukać różnych dróg, różnego wsparcia, by tę nieakceptowaną społecznie decyzję zmienić. Dziś, po ponad 5-u latach wiek emerytalny ponownie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To projekt prezydenta, akceptacja rządu i decyzja Parlamentu. A Solidarność - ma poczucie wygranej - mówi Henryk Nakonieczny, członek KK NSZZ „Solidarność” w rozmowie z Anną Grabowską.
Spartakiada odbędzie się w dniach 15 – 18 czerwca 2017r. na obiektach Ośrodka Wczasowego ,,DRESSO” w Sulejowie, koło Piotrkowa Trybunalskiego.
Ostatnia debata w TVP Info poświęcona była emeryturom i podsumowaniu kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.
9-10 czerwca pod hasłem „Kobieta łączy pokolenia” odbyło się w Łodzi II Ogólnopolskie Forum Kobiet „Solidarności”; Organizatorami Forum byli Krajowa Sekcja Kobiet NSZZ „Solidarność” oraz Regionalna Sekcja Kobiet Ziemi Łódzkiej; Partnerami wydarzenia byli: Urząd Miasta Łodzi, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”; Patronat Honorowy nad Forum objęli: Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda; Patronat Medialny objęty został przez: Tygodnik Solidarność, Telewizję Polską Oddział Łódź oraz Radio Łódź.
Wczoraj odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Dnia Archiwów- święta archiwistów, które zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w 2008 roku w Kuala Lumpur (Malezja) na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 r. będącej pod auspicjami UNESCO. Jego obchody mają na celu m. in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominać mają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wspólnie z Fundacją CentrumCSR.PL oraz z Federacją Przedsiębiorców Polskich prowadzi akcję nagłaśniania szczególnie rażących rozstrzygnięć w zamówieniach publicznych. Organizacje te wspólnie monitorują rynek i wysyłają instytucjom publicznym tzw. „żółte kartki". 7 czerwca żółta kartka została pokazana wszystkim 16 Regionalnym Izbom Obrachunkowym.
"Instytucje publiczne powinny przyczyniać się do kreowania odpowiednich standardów etycznych na rynku pracy, a przede wszystkim powinny stać na straży obowiązującego prawa". Solidarność razem z Fundacją CentrumCSR.PL oraz Federacją Przedsiębiorców Polskich zwraca się do 16 Regionalnych Izb Obrachunkowych o włączenie do działalności kontrolnej oraz edukacyjnej kwestii wymogu zatrudniania pracowników na umowę o pracę w zamówieniach publicznych.
Unijny Pakiet Mobilności nie zastąpi potrzeby systemowego uporządkowania zasad wynagrodzeń polskich kierowców transportu drogowego – oceniają związkowcy i eksperci NSZZ Solidarność.