Od uroczystej mszy świętej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęły się 4 września obchody 38. rocznicy powstania NSZZ Solidarność i 36. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.
Krakowskie obchody 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się pod pomnikiem Solidarności przy Placu Centralnym. Tradycyjnie spotkali się tam działacze nowohuckiej Solidarności - uczestnicy tamtych wydarzeń. Tego dnia nie mogło zabraknąć również modlitwy za ojczyznę i ofiary komunizmu.
Związkowcy z Dolnego Śląska zapraszają na 28. Bieg Solidarności, który odbędzie się 8 września 2018 roku. Start i meta przy Hotelu Wodnik, ul. Na Grobli 28 we Wrocławiu. Najmłodsze dzieci pobiegną na dystansie ok. 500 m, starsze 1 km, bieg główny – 5,2 km.
Sierpień 1980 roku to nie tylko historia. Robotnicy z Jastrzębia-Zdroju, ze Szczecina, z Gdańska i z całej Polski powiedzieli wtedy światu, że solidarność, godność i walka o wolność są kwintesencją polskości – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 30. rocznicy górniczych strajków z 1988 roku.
31 sierpnia, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ Solidarność w kościele Nawiedzenia NMP w Ostrołęce odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i całego narodu.
Region Środkowo-Wschodni NSZZ "Solidarność" był głównym organizatorem 38. rocznicy porozumień sierpniowych. 31 sierpnia 1980 r. podpisano postulaty, na mocy których powstał m.in. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Uroczystości rozpoczęły się modlitwą za ojczyznę na posiedzeniu Zarządu Regionu, a zakończyły uroczystą Mszą Świętą w intencji zmarłych i żyjących działaczy NSZZ "Solidarność". Akcent modlitewny wskazuje na kierunek, w którym patrzyli strajkujący robotnicy przeszło 30 lat temu.
28 sierpnia przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia medali Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla 59 organizacji w uznaniu zasług na rzecz budowania polskiej suwerenności i demokracji. Medale wręczono w ramach obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Wydarzenie wpisuje się w cykl uroczystości odbywających się w regionie w stulecie odzyskania niepodległości.
Przedstawiciele Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Związkowcy czynią to co roku w rocznicę powstania NSZZ Solidarność.
- Życie społeczne wymaga harmonii i nie wolno podważać praw i instytucji demokratycznych – powiedział w swojej homilii Metropolita Gdański ks. Abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy św. za ojczyznę w bazylice św. Brygidy w Gdańsku 38. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.
Po zakończeniu posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” w sali BHP delegacje przeszły pod bramę Stoczni Gdańskiej gdzie doszło do złożenia kwiatów.
W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S”, w których oprócz związkowców udział wziął premier Mateusz Morawiecki
Pod bramą Stoczni Szczecińskiej i pod pomnikiem w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, odbyły się obchody 30. rocznicy zakończenia strajków szczecińskich oraz 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". W uroczystościach tradycyjnie wzięli udział uczestnicy wydarzeń sprzed lat oraz przedstawiciele władz centralnych i lokalnych.\nUroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze, celebrowanej przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP S.A.) i Stocznia Gdańsk rozpoczynają projekt rewitalizacji terenów Wyspy Ostrów. Do końca roku PSSE zakończy pierwszy etap prac modernizacyjnych, a ARP wzmocni finansowo Stocznię Gdańsk. Dla nowego zarządu stoczni w najbliższym czasie priorytetem jest finalizacja prac nad strategią rozwoju oraz zdobycie nowych kontraktów. Współpraca umożliwi wznowienie działalności stoczniowej i pozyskanie nowych inwestorów. Projekt rewitalizacji wspiera również zakładowa NSZZ Solidarność. W dniu rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, zaprezentowane zostały plany rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie Ostrów.
- Drodzy bohaterowie wydarzeń sprzed 38-laty, czy można wymarzyć sobie lepszy prezent urodzinowy jak dzisiejsze spotkanie, które pokazuje, że warto walczyć i mieć marzenia? - powiedział w trakcie konferencji „Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek”, poświęconej ogłoszeniu planów związanych z rewitalizacją terenów stoczniowych Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.
W czwartek po południu pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające 38. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w 1980 r.
Piotr Duda, przewodniczący Solidarności skomentował komunikat z posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność dotyczący odpowiedzi na propozycje budżetowe Rządu RP przedstawione na Komisji Krajowej przez Elżbietę Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W łańcuckiej Sali Balowej dawnego Kasyna Urzędniczego można obejrzeć wystawę pt. „Sztuka walcząca”, na której przedstawiono wydarzenia z lat 1956, 1968, 1989, dotyczące epizodów z walk z systemem komunistycznym w Europie Środkowo-Wschodniej.
Mamy smutną informację,w dniu 25 sierpnia zmarł nasz kolega Marek Jasiewicz, przewodniczący podziemnych struktur Solidarności w latach 1982-1989. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.
Przed rozpoczęciem II dnia posiedzenia Komisji Krajowej Przewodniczący Solidarności Piotr Duda i członkowie Komisji Krajowej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców .
W związku z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Jysk Sp. z o.o. Tomaszem Jamrozikiem Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność w dniu 27 sierpnia br. podjął stanowisko, w którym zażądał natychmiastowego przywrócenia do pracy zwolnionego działacza oraz wezwał pracodawcę do zaprzestania łamania obowiązującego w Polsce prawa wynikającego z art. 32 ustawy o związkach zawodowych.