[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: Realny problem to masowa obojętność, a nie apostazje Wiadomości
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Realny problem to masowa obojętność, a nie apostazje

Apostazje, ich liczba i rzekomy problem, jaki ma mieć z nimi Kościół, stały się nowym tematem w mediach (głównie liberalnych). Tyle że to nie apostazje są obecnie największym problemem Kościoła.

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: „Wyzwolicielska” armia Wiadomości
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: „Wyzwolicielska” armia

„Tysiące ludzi, dla których skończył się koszmar lat okupacji, witało tego dnia swoją wybawicielkę, bohaterską Armię Radziecką” – tak Jan Ptasiński wspominał 19 stycznia 1945 r. Do Płońska wszedł na czele oddziału Armii Ludowej: „Po raz pierwszy poczułem, jak ciężki obowiązek zawarty został w krótkim partyjnym poleceniu: «Zorganizować władzę ludową w powiecie płońskim»”.

Michał Ossowski, red. nacz. TS:   W zewnętrznej polityce USA prawdopodobnie zmieni się mniej, niż oczekiwaliby progresiści Wiadomości
Michał Ossowski, red. nacz. "TS": W zewnętrznej polityce USA prawdopodobnie zmieni się mniej, niż oczekiwaliby progresiści

Sytuację w Stanach Zjednoczonych powinniśmy rozpatrywać w kilku perspektywach czasowych i kilku perspektywach geopolitycznych. 

[Najnowszy numer Tygodnika Solidarność] Co z tą Ameryką? Prof. M.J. Chodakiewicz: Nie pójdziem żywo w trumnę Wiadomości
[Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność"] Co z tą Ameryką? Prof. M.J. Chodakiewicz: Nie pójdziem żywo w trumnę

– Wojna domowa jest niestety jedną z możliwych opcji. Nie pójdziem żywo w trumnę. Wśród patriotów są nawet tacy, którzy tego chcą. Ale ja nie jestem optymistą. Tutejsza komuna – jak bolszewicy – opanuje najważniejsze centra i będzie rozprawiać się z konserwatywnymi gniazdami oporu pojedynczo aż do skutku – mówi prof. Marek Jan Chodakiewicz w rozmowie z Cezarym Krysztopą. To właśnie sytuacji w USA poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.

[Felieton TS] ROSEMANN: Brak poczucia niestosowności Wiadomości
[Felieton "TS"] ROSEMANN: Brak poczucia niestosowności

Akcja „promocji szczepień” Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mogła zaistnieć w przestrzeni publicznej jako kolejna odsłona niekończącej się historii „bo tutaj jest, jak jest, po prostu”. Kiedy ujrzała światło dzienne, jednym z pierwszych komentarzy do niej, na jaki natknąłem się w sieci, było stwierdzenie: „Trzeba zapomnieć, że mieszka się w Polsce, by dziwić się, że będą wpychać się bez kolejki”. Jednak już na samym początku było coś, co tak naprawdę jest istotą tej naprawdę wstydliwej sprawy. Ujrzała ona światło dzienne, bo uczestnikom tej „promocji” przez myśl nie przeszło, że nie powinni chwalić się tym, że zostali potraktowani w sposób, na jaki większość obywateli nie może liczyć. Chyba szczerze uważali, że im takie traktowanie zwyczajnie się należy. Aczkolwiek chyba nie wszyscy, bo „akcja promocyjna” odbyła się jakiś czas temu, a nazwisk wszystkich „ambasadorów szczepionki”, pisząc ten tekst, jeszcze nie znam.

[Felieton TS] Cezary Krysztopa: Ojcowskie nagrody Wiadomości
[Felieton "TS"] Cezary Krysztopa: Ojcowskie nagrody

– Tata, a mogę z tobą odmawiać Pacierz? – zapytał mnie Młodszy po kąpieli. – Oczywiście, Synku, że możesz – odpowiedziałem. Ze Starszym odmawiamy Pacierz codziennie. Żadnego z nich do tego nie zmuszałem.

[Felieton TS] Karol Gac: Równi i równiejsi Wiadomości
[Felieton "TS"] Karol Gac: Równi i równiejsi

Jeszcze na dobre nie rozpoczął się proces szczepień, a za nami już pierwszy skandal. Niby nie powinno to nikogo dziwić, ale ponownie okazało się, że w Polsce żyją dwie grupy: równi i równiejsi. W rolach głównych obsadzili się zresztą ci sami, co zwykle – przedstawiciele elity III RP.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz - Nacjonalizmy: tradycyjne i „nowoczesne” Wiadomości
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz - Nacjonalizmy: tradycyjne i „nowoczesne”

Nacjonalizmy tradycyjne wywodzą się ze starożytności. Przechodzą ewolucję. Mają tendencję dotyczyć głównie wąskiej elity, zwykle rycerskiej, chociaż wśród niektórych segmentów gminu jest możliwość odczuwania wspólnoty języka, geografii oraz lojalności w stosunku do władcy. Nacjonalizmy „nowoczesne” opierają się o idee masowości wywodzące się głównie z rewolucji we Francji oraz z romantyzmu i pozytywizmu. Nacjonalizm rzutuje na to, jak odnosimy się do innych w ramach własnej grupy narodowej oraz innych grup.

[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: Dziadek Wiadomości
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Dziadek

U mnie takim czasem, gdy wraca do mnie wspomnienie mojego dziadka, jest początek stycznia. Całe dzieciństwo i wczesną młodość 1 stycznia jechałem z rodzicami do mieszkanka przy ulicy Iwickiej, by tam świętować imieniny mojego dziadka – Mieczysława. Dziadek był już wtedy siwiutki, ale zawsze bardzo na nas czekał, pragnął, by cała rodzina zebrała się przy stole, by porozmawiać, pobyć razem, spotkać się. I to nawet, gdy cały rok się nie wiedzieliśmy wszyscy razem. 

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: Kochana i... zaszczepiona Wiadomości
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: Kochana i... zaszczepiona

„Mój tata miał na imię Edward. Był prawnikiem i wspaniałym człowiekiem” – takie oświadczenie wydała lata temu Magda Umer. – Nie jestem córką Adama Humera i nie raz już odpowiadałam na to pytanie. A ponieważ wylano już na mnie z tego powodu wiadra pomyj, postanowiłam nie odpowiadać na żadne zaczepki. Lżona przez anonimowych korespondentów czuję się czasem, jakbym była córką Hitlera, Stalina, Berii i nie wiem kogo jeszcze...”.

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: W poszukiwaniu narracji dla administracji Joe Bidena Wiadomości
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: W poszukiwaniu narracji dla administracji Joe Bidena

W amerykańskich mediach głównego nurtu trwa nieustannie poszukiwanie najwłaściwszej narracji dla nowej administracji Joe Bidena. Joe Scarborough and Mika Brzeziński promują nową książkę Joe Scarborough „Saving Freedom: Truman, the Cold War, and the Fight for Western Civilization”. Książka porównuje sytuacje obu prezydentów: Trumana i Bidena.

Twitter tymczasowo ograniczył konto historycznego Tygodnika Solidarność Wiadomości
Twitter "tymczasowo ograniczył" konto historycznego Tygodnika Solidarność

To dzięki rewolucji Solidarności, której ważnym elementem był Tygodnik Solidarność, żyjemy dziś w świecie, w którym nie ma Związku Sowieckiego. Dzięki rewolucji Solidarności wiele krajów, które były pod butem Sowietów, dziś jest niepodległych. Również właściciele Twittera i innych potężnych "władców sieci" żyją w świecie, któremu kształt nadała rewolucja "Solidarności". Tygodnik Solidarność jest historycznym pomnikiem wolności słowa. Tymczasem konto Tygodnika Solidarność zostało "tymczasowo ograniczone" na Twitterze.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”:  Celebryci ukazali  mentalność rodem z PRL-u Wiadomości
M. Ossowski, red. nacz. „TS”:  Celebryci ukazali  mentalność rodem z PRL-u

Trudno przewidzieć, jak zakończy się ostatecznie afera wokół WUM i zaszczepienia się w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego bliżej nieokreślonej, a na moment pisania tego tekstu wciąż rosnącej liczby osób, wśród których znajdowało się wielu znanych celebrytów

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność - Zuza Jabłońska: Nie lubię być słodka i ładna Wiadomości
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" - Zuza Jabłońska: Nie lubię być słodka i ładna

– Najważniejsze jest to, żeby mieć swoje zdanie. Na dodatek jestem uparta, co często nie jest dobrą cechą, ale w tym biznesie trzeba być upartym, żeby osiągnąć sukces. To nie jest tak, że wysyłają mi jakiś utwór i każą nagrywać piosenkę. To ja mówię „nie” i bronię swojego zdania – mówi Zuza Jabłońska, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.

[Felieton TS] Cezary Krysztopa: Medyczny apartheid Wiadomości
[Felieton "TS"] Cezary Krysztopa: Medyczny apartheid

„Anty-szczepionkowców obciążyć kosztami za ewentualne leczenie COVID-18. Do tego ostatnie miejsce w kolejce do respiratora. Dzieci z takich rodzin izolować od patologicznych rodziców. Musimy przetrwać pandemię i śmiercionośną dezinformację” – napisał aktywista LGBT i twórca fake newsa o „strefach wolnych od LGBT” Bart Staszewski. Pominę fakt lamentu z powodu dezinformacji ze strony człowieka będącego uosobieniem i symbolem dezinformacji. Jest to dość śmieszne, ale nie jest tematem tego felietonu. Skupię się na czym innym.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Korzenie „Judeo-Polonii” Wiadomości
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Korzenie „Judeo-Polonii”

W I Rzeczypospolitej Żydzi cieszyli się szeroką autonomią religijną. Ale owocowało to również autonomią gospodarczą i społeczną. Zajmowali się swymi sprawami sami w ramach Rady Trzech (potem Czterech) Ziemi. Czuwał nad autonomią żydowską król i jego urzędnicy. W ten sposób rozmaite sprawy własne, w tym spory, ludność żydowska rozwiązywała w swoim zakresie w ramach rabinackiej hierarchii poszczególnych gmin wyznaniowych (kehilot/kahał). Sprawy wszelkie, w tym sporne, z ludnością chrześcijańską rozwiązywały władze królewskie. Umożliwiało to uniknięcie konfliktu interesów, jakim byłoby powierzenie takich kwestii sądom grodzkim (mieszczanom) czy wiejskim (szlacheckim bądź chłopskim). Wyjątkiem były tereny prywatne magnaterii, gdzie sprawiedliwość magnacka działała jak królewska.  

[Felieton TS] Karol Gac: Lek na całe zło? Wiadomości
[Felieton "TS"] Karol Gac: Lek na całe zło?

Wreszcie jest. Po miesiącach oczekiwań do Polski przybyły pierwsze partie szczepionki na koronawirusa. To, co jeszcze niedawno wydawało się fantasmagorią, szybko stało się rzeczywistością. Choć przed nami jeszcze długa droga, to przynajmniej widać jej cel. Jednak to, czy tak jest w istocie, okaże się zapewne dopiero za jakiś czas.  

[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: Ślepa wiara z autorytetu Wiadomości
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Ślepa wiara z autorytetu

Argument z autorytetu jest najsłabszy, a wiara, której jedynym oparciem pozostają ludzkie autorytety, jest krucha, jak lód przy zerowej temperaturze.

M. Ossowski, red. nacz. TS:  W nowym roku położymy szczególny nacisk na sprawy gospodarcze i społeczne Wiadomości
M. Ossowski, red. nacz. "TS": W nowym roku położymy szczególny nacisk na sprawy gospodarcze i społeczne

Miniony rok trudno zaliczyć do udanych. Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami życie na całym świecie, zmuszając nas do zmiany nawyków i przyzwyczajeń. Pokazała, jak bardzo codzienne nawyki i przyzwyczajenia, które dotąd wydawały się oczywiste i trwałe, mogą nagle stać się odległe i nieosiągalne.

Najnowszy numer TS: Legendarny leśnik Kazimierz Nóżka - tylko spokój nas uratuje Wiadomości
Najnowszy numer "TS": Legendarny leśnik Kazimierz Nóżka - tylko spokój nas uratuje

– Ludziom się czasem wydaje, że nasza praca jest tak lekka, łatwa i przyjemna, że pozostaje nam tylko włożyć kapelusz z piórkiem, wziąć ze sobą pieska i, pogwizdując, wybrać się na spacer po lesie, spoglądając raz po raz, jak ptaszki siadają na drzewie, albo patrząc, czy gdzieś nie pojawi się sarenka. To mit – mówi Kazimierz Nóżka, leśniczy z Nadleśnictwa Baligród, w rozmowie z Agnieszką Żurek. To właśnie pracy leśniczych i urokowi polskich lasów poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.

Emerytury
Stażowe