Katastrofa unijnej elektromobilności tylko u nas
Katastrofa unijnej elektromobilności

Unia Europejska, która na siłę wprowadza dążenie do zeroemisyjności – dodajmy, że chodzi o zeroemisyjność obywateli unijnych krajów, nie zaś urzędów, ani tym bardziej wielkich koncernów – zabrnęła w ślepą uliczkę. Rynek samochodowy, na którym najlepiej widać i zmieniające się unijne prawo, i jego znaczenie dla gospodarek, a przede wszystkim codzienności obywateli krajów członkowskich UE, pokazuje, że moda na silniki spalinowe nieprędko (jeżeli w ogóle) przeminie.

Piotr Skwieciński: Zamknięcie Radia Svoboda jawi się jako posunięcie bardzo logiczne tylko u nas
Piotr Skwieciński: Zamknięcie Radia Svoboda jawi się jako posunięcie bardzo logiczne

Można długo zastanawiać się, dlaczego administracja Donalda Trumpa zdecydowała zlikwidować radia Wolna Europa i Svoboda, nadające (głównie w internecie) przede wszystkim na obszar poradziecki?

Fenomen kultu Jana Pawła II w XXI wieku tylko u nas
Fenomen "kultu" Jana Pawła II w XXI wieku

Zanim zmarł, rodacy uhonorowali jego postać i dokonania 230 pomnikami. Po odejściu Jana Pawła II liczba ta wzrosła prawie czterokrotnie – licząc tylko obiekty na terenie Polski. Nie sposób sumarycznie ocenić estetycznych walorów tych monumentów, jednak przyznajmy – gros z nich nie reprezentuje wysokiej artystycznej próby. Dla mnie jednak ważniejsze niż krytyczna ocena „pomnikozy” wydają się inne aspekty tego fenomenu. Jak kult przeobrażał się w swoje przeciwieństwo? Z jakiego powodu podziw zamienił się w „heheszkowanie”, a nawet jawną antypatię? Kto, co się do tego przyczyniło?

Czy Jan Paweł II wciąż ma wpływ na polski konserwatyzm? tylko u nas
Czy Jan Paweł II wciąż ma wpływ na polski konserwatyzm?

Polski konserwatyzm polityczny, mimo kłótni na prawicy, był silny, ponieważ w Polsce był bardzo silny konserwatyzm społeczny. Ogromną zasługę miał w tym Kościół z Janem Pawłem II na czele. Jednak Jan Paweł II był ojcem bardzo wymagającym moralnie i temu zadaniu nie podołała ani klasa polityczna, ani Polacy, ani nawet sam Kościół w Polsce.

Nowa strategia UE: Czy Polska odda kontrolę nad wojskiem Niemcom? tylko u nas
Nowa strategia UE: Czy Polska odda kontrolę nad wojskiem Niemcom?

Ochota, z jaką Donald Tusk chce oddać dowództwo polskiej armii jakiemuś niemieckiemu generałowi, pokazuje jego stosunek do polskości i niepodległości. Dla niego to nie jest wartość sama w sobie. Wybór przynależności państwowej to raczej kalkulacja niż poczucie tożsamości.

3 kwietnia 1981 roku ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Solidarność” Wiadomości
3 kwietnia 1981 roku ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Solidarność”

44 lata temu ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Solidarność”. Jak mówiono, pierwszego niezależnego pisma „od Łaby do Władywostoku”.

Wyjść z cienia pomnika Jana Pawła II tylko u nas
Wyjść z cienia pomnika Jana Pawła II

Dwadzieścia lat po śmierci Jana Pawła II polskie społeczeństwo jest najbardziej zdechrystianizowane od niepamiętnych czasów. Wyraźnie osłabł także autorytet Kościoła i samego zmarłego Papieża. Słuszna pamięć o jego historycznych zasługach dla upadku PRL nie powinna wykluczać się z pójściem naprzód, spokojnym i rzeczowym podejściem do jego pontyfikatu oraz ewangelizacją opartą w mniejszym stopniu na odwołaniach do „naszego” Ojca Świętego.

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego: Janowi Pawłowi II jesteśmy winni miłosierdzie tylko u nas
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego: Janowi Pawłowi II jesteśmy winni miłosierdzie

– Jesteśmy mu winni miłosierdzie za to, że nie robił tego, co chcieliśmy, i że dziś nie może nas pogodzić żadnym gestem. I za to, że nie możemy się bez końca za nim chować, żeby uczynić nasz świat trochę lepszym – mówi dr hab. Michał Łuczewski, prof. UW, w rozmowie z Marcinem Darmasem.

Jan Paweł II: duchowy przywódca Solidarności tylko u nas
Jan Paweł II: duchowy przywódca Solidarności

„Jan Paweł II obudził w nas Solidarność” – mówił wiele razy przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda. To Papież Polak dał impuls polskim pracownikom do walki o własną godność i stworzył fundament ideologiczny dla działania Związku.

Totus Tuus – Maryjna droga św. Jana Pawła II tylko u nas
Totus Tuus – Maryjna droga św. Jana Pawła II

Karol Wojtyła przyszedł na świat w maju – miesiącu szczególnie poświęconym Matce Bożej. Maryja towarzyszyła mu przez całe życie i pontyfikat, za którego dewizę przyjął słowa „Totus Tuus” – Cały Twój. Papież odwiedził ponad sto sanktuariów maryjnych na całym świecie, dokonał aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, opublikował encyklikę maryjną „Redemptoris Mater”, wzbogacił Różaniec o Tajemnice Światła. Jan Paweł II oddał swoje życie pod opiekę Matki swojego Mistrza.

Magdalena Okraska: Młodsze pokolenia nie chcą bronić ojczyzny tylko u nas
Magdalena Okraska: Młodsze pokolenia nie chcą bronić ojczyzny

Tezy o „końcu historii” już dawno zgniły na jej śmietniku. Jedyne, co wiadomo o przyszłości Europy i świata, to to, że nie wiadomo niczego. Tylko że to nic nowego – to raczej długie okresy spokoju i bezpieczeństwa są dla naszej planety niecharakterystyczne. Uwierzyliśmy w gładką opowieść o ciągłym rozwoju, w perspektywę życia w kulturze wygody, przesytu i nadmiaru. Tymczasem idą czasy niepewne, zaskakujące, być może ciężkie.

Redaktor naczelny TS: Musimy pilnować, by nie zaprzepaszczono ogromnego dziedzictwa Papieża Polaka tylko u nas
Redaktor naczelny "TS": Musimy pilnować, by nie zaprzepaszczono ogromnego dziedzictwa Papieża Polaka

W historii często splot na pozór przypadkowych zdarzeń daje początek rzeczom wielkim. W książce pt. „Papież oczami świata. Świadectwa o Janie Pawle II” Michael Reagan mówi w rozmowie z Moniką Jabłońską o tym, że obalenie komunizmu w Europie mogłoby się nie udać, gdyby w tym samym momencie jego ojciec – Ronald Reagan – nie był prezydentem USA, a Karol Wojtyła – głową Kościoła. Czy to był przypadek? Michael Reagan woli mówić raczej o czuwającej Opatrzności. „Polska była kluczem” – dodaje, podkreślając rolę naszego kraju i Papieża Polaka w tych przemianach.

Rafał Woś: Dorobku Jana Pawła II nie da się wymazać tylko u nas
Rafał Woś: Dorobku Jana Pawła II nie da się wymazać

Każdy Polak od czterdziestki w górę ma swój osobisty zestaw wspomnień dotyczących Jana Pawła II. Ja na przykład dobrze pamiętam imprezę na korytarzu akademika przy Żwirki i Wigury. Był wieczór 2 kwietnia 2005 roku. Krótko po pół do dziesiątej przyszła tamta wieść i sznur dwudziestolatków w klapkach, wyciągniętych T-shirtach i brzydkich koszulach w kratkę jak na hejnał ruszył na dół do sali telewizyjnej, żeby to potwierdzić. Komórki służyły przecież jeszcze wtedy wyłącznie do esemesowania.

tylko u nas
Dwie dekady bez pasterza - nowy numer "Tygodnika Solidarność"

20. rocznica śmierci Jana Pawła II skłania do refleksji nad dziedzictwem Papieża Polaka. W najnowszym wydaniu "Tygodnika Solidarność" pytamy: co zostało z jego nauczania? Czy potrafimy dziś wcielać je w życie? Jak wygląda współczesny kult Papieża w Polsce i na świecie?

Przewodniczący Polskiego Związku Łowieckiego: Człowiek przekształcił środowisko naturalne tak, że wymaga ono naszej ingerencji tylko u nas
Przewodniczący Polskiego Związku Łowieckiego: Człowiek przekształcił środowisko naturalne tak, że wymaga ono naszej ingerencji

– Walka ideologiczna najpierw objawia się cyberagresją (hejtem), w konsekwencji coraz częściej przeradza się w ekoterroryzm – dokonywanie przestępstw w imię fałszywie pojmowanej ochrony przyrody czy praw zwierząt – mówi przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, Eugeniusz Grzeszczak, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Leśnicy walczą o godność i przetrwanie Wiadomości
Leśnicy walczą o godność i przetrwanie

Zrównoważona wielofunkcyjna gospodarka leśna to sprawdzony od 100 lat model zarządzania lasami, który powinien zostać utrzymany – twierdzi leśnicza „S”, która w ubiegłym roku aż czterokrotnie wychodziła na ulice. W trosce o przyszłość Lasów Państwowych Solidarność wraz z trzema innymi centralami związkowymi powołała w październiku ubiegłego roku Sztab Protestacyjny Leśnych Związków Zawodowych.

Wokalistka i autorka tekstów MVRT: Chciałabym być oryginalną księżniczką Disneya tylko u nas
Wokalistka i autorka tekstów MVRT: Chciałabym być oryginalną księżniczką Disneya

Wokalistka i autorka tekstów Marta Gałuszewska, występująca pod pseudonimem artystycznym MVRT nie lubi schematów ani kompromisów. Podąża własną drogą, tworząc muzykę elektroniczną, która odzwierciedla jej prawdziwe oblicze. W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem opowiada o artystycznej wolności, przełamywaniu barier i poszukiwaniu własnego brzmienia.

Jan Wróbel: Można było wiedzieć wcześniej czego chce Władimir Putin tylko u nas
Jan Wróbel: Można było wiedzieć wcześniej czego chce Władimir Putin

Jest połowa lat 90. Władimir Putin jest jeszcze tylko figurą w zaprzęgu mera Petersburga, Anatolija Sobczaka i wraz z nim przybywa na spotkanie Bergedorfer Gesprächskreis, instytucji organizującej szczerą wymianę opinii niemiecko-rosyjskich.

Pominięcie spadkobierców w testamencie – czy to zgodne z prawem? tylko u nas
Pominięcie spadkobierców w testamencie – czy to zgodne z prawem?

Decyzja o podziale majątku po śmierci to często trudny i emocjonalny temat, zwłaszcza gdy relacje rodzinne nie układają się równo z obowiązującymi zasadami dziedziczenia. Czy rodzic ma prawo przekazać cały majątek jednemu dziecku, pomijając pozostałe? Jakie kroki należy podjąć, aby testament odzwierciedlał rzeczywistą wolę spadkodawcy i uniknąć późniejszych sporów rodzinnych?

Czułostkowy bambinizm w świecie sztuki tylko u nas
Czułostkowy bambinizm w świecie sztuki

„Do serca przytul psa/ Weź na kolana kota/ Weź lupę, popatrz – pchła!/ Daj spokój, pchła to też istota” – apelował Kabaret Elita ponad pół wieku temu. Jan Kaczmarek, autor słów i wykonawca utworu, winien zostać uznanym profeto-bardem eko-nurtu w kulturze.

Emerytury
Stażowe