Kościół katolicki powinien na poważnie wmieszać się w rozmowę o ekonomii politycznej naszych czasów. Dokładnie tak, jak zrobił to przeszło 130 lat temu poprzedni Leon w Watykanie.
Kardynał Robert Prevost po objęciu Stolicy Piotrowej przybrał imię Leona XIV. Odwołał się do duchowego i intelektualnego dziedzictwa „papieża robotników” Leona XIII.
Mamy w Polsce duży problem. Z samochodami. A dokładnie: z przemysłem i miejscami pracy.
Nowy papież Leon XIV dziedziczy społeczną misję Kościoła: godność pracy, sprawiedliwość i solidarność jako filary etycznego ładu w XXI wieku.
W tym tygodniu tematem numeru "Tygodnika Solidarność" jest papież Leon XIV – nowy przywódca Kościoła, który wzbudza liczne nadzieje na ożywienie katolickiej nauki społecznej. Czy odwoła się do dziedzictwa swojego imiennego poprzednika – Leona XIII – i upomni się o godność współczesnych ludzi pracy?
Tak się składa, ze z Żoną od dziewiętnastu lat „nie wychodzimy z pieluch”. Ma to swoje i lepsze, i gorsze konsekwencje. Jedną z lepszych jest doskonalenie w różnego rodzaju okołodziecięcych procedurach.
– Z biegiem lat artysta uczy się, jak odświeżać miłość do muzyki, a precyzując – do instrumentu. Dla mnie jedną z odskoczni jest uczenie młodszych tego, co robię – mówi Janusz Wawrowski, skrzypek, pedagog, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
Choć Polska nie posiadała kolonii, nowe narracje sugerują, że nasi przodkowie mentalnie wspierali kolonializm – a jego echa rzekomo trwają do dziś.
Zimny stek i brak reakcji obsługi? Masz prawo zareklamować danie, a w skrajnych przypadkach – odmówić zapłaty
Nowy papież Leon XIV to pierwszy w historii Amerykanin na tronie Piotrowym – duchowo ukształtowany przez oba kontynenty, niesie nadzieję na jedność Kościoła.
Karol Nawrocki to kandydat, który stawia na tradycję, wartości narodowe i dialog społeczny, zyskując coraz większe poparcie w kampanii prezydenckiej 2025.
Kampania Rafała Trzaskowskiego przyciąga lekkością przekazu, ale czy za efektownymi sloganami kryje się jakakolwiek treść?
W czasie kampanii wyborczej na światło dzienne wyłażą zmory, które na co dzień pałętają się gdzieś na marginesie normalnego życia.
Kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski próbował mówić w tej kampanii językiem konserwatystów, odwoływał się do ich symboli i wartości.
Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta, zmienia retorykę kampanii, odchodząc od wcześniejszych lewicowych postulatów, co budzi kontrowersje i pytania o jego autentyczność.
Kandydat na prezydenta Sławomir Mentzen otwarcie głosi poglądy wolnorynkowe i deregulacyjne. Krytykuje także unijny Zielony Ład.
Szymon Hołownia z punktu widzenia „Solidarności” wydaje się kandydatem mało atrakcyjnym – zwłaszcza z uwagi na jego niewielką otwartość ws. dialogu społecznego.
Kandydat na prezydenta Marek Woch stawia na dialog społeczny, pełne zatrudnienie, emerytury stażowe i ochronę przemysłu.
Maciej Maciak to jeden z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych kandydatów w obecnej kampanii prezydenckiej.
Z kandydaturą Joanny Senyszyn jest ten problem, że do końca nie wiadomo, czy start o fotel prezydenta traktuje jako performance, czy na serio.