Kandydat Republikanów, Donald Trump, został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wielu jest w szoku, bo jeszcze do wczoraj wszystkie sondaże wskazywały raczej na porażkę kontrowersyjnego biznesmena. Czy ten wybór okaże się dobry dla naszego kraju? Zobaczymy. W mediach społecznościowych pojawiły się już pierwsze komentarze.
- Podzielam opinię, którą głosi większość komentatorów – oba wybory są kiepskie, ale z tych dwóch kiepskich wyborów lepszy jest wybór Hillary Clinton - mówi w wywiadzie udzielonym TV Republika publicysta "W Sieci" Łukasz Warzecha.
dr. Dominik Smyrgała podczas piątkowego spotkania, na którym omawiano książkę Marka Chodakiewicza Międzymorze powiedział, że trzeba będzie podziękować Putinowi, że odbudował Międzymorze
Złość Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii (CDU) wobec podejścia kanclerz Niemiec do otwartych drzwi dla uchodźców spowodowała, że Angela Merkel nie wzięła udziału w spotkaniu partnera koalicyjnego.
W sobotę odbył się w Monachium zjazd współrządzącej w Niemczech bawarskiej CSU. Partia jednogłośnie przyjęła nowy program, w którym postuluje ograniczenie liczby imigrantów, walkę z lewicą i odrzucenie politycznego islamu.
Podczas promocji swojej książki "Międzymorze" prof. Marek Chodakiewicz wskazał, że potrzebne jest nam przywrócenie pamięci i odtworzenie tradycji. - Bez tego bardzo trudno jest się nam ze sobą dogadać. Tradycja jest też potrzebna, aby odbudować zaufanie miedzy sobą. To brak zaufania powoduje, że obecnie w państwach Europy Środkowo Wschodniej dominuje postkomuna – powiedział. Patronem medialnym książki jest Tygodnik Solidarność.
FBI ujawniło dokument z 2001 r. dotyczący ułaskawienia przez prezydenta Billa Clintona Marca Richa, oszusta podatkowego.
Podczas konwencji rolnej Prawo i Sprawiedliwość przedstawi swoje propozycje dla rolników.
Najnowszy sondaż poparcia kandydatów na prezydenta USA na pewno nie jest na rękę dla Hillary Clinton. Wynika z niego, że Amerykanie coraz bardziej przekonują się do Donalda Trumpa. Przewaga Clinton nad Trumpem spadła już tylko do 5 proc.
José Manuel Barroso, były szef Komisji Europejskiej, nie złamał przepisów przepisów ani kodeksu postępowania unijnych urzędników zatrudniając się w Goldman Sachs. Taką opinię wydał Komitet etyki Unii Europejskiej.
Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski wyraził opinię, że Polska chce w dalszym ciągu współpracować z Francją także w kwestii śmigłowców wielozadaniowych dla naszej armii. Wskazał, że strona polska jest zainteresowana zakupem francuskich Caracali. Jednak ich liczba miałaby być mniejsza.
Kamila Gasiuk-Pihowicz, do niedawna rzeczniczka partii Ryszarda Petru, wciąż stara się w jakiś sposób dorównać liderowi .Nowoczesnej w krasomówstwie. Choć Ryszard poprzeczkę zawiesił wysoko, to jednak ma się czego obawiać.
W czwartek, podczas międzynarodowego forum skupiającego ekspertów specjalizujących się w problematyce rosyjskiej, prezydent Rosji ocenił, że potencjalne zagrożenie atakiem wojsk rosyjskich jest "wymyślone i mityczne" i służy: "naginaniu sojuszników zgodnie z interesami jednego supermocarstwa".
Węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Rosji w związku z pogardliwymi uwagami o rewolucji węgierskiej 1956 r., które pojawiły się w państwowych mediach rosyjskich. Resort powiadomił, że pragnie jasno dać do zrozumienia, iż Węgry "nie będą tolerować, by ktokolwiek wypowiadał się w sposób pogardliwy o rewolucji 1956 r. i jej bohaterach".
Ukraińskie media są ponoć zachwycone Sławomirem Nowakiem, który postanowił przyjąć ukraińskie obywatelstwo i został szefem tamtejszego odpowiednika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Nowak określany jest „aniołem” wśród ukraińskich urzędników, na których rękach widywano nie raz zegarki kilkukrotnie przekraczające ich dochody. Zarobki Nowaka są jednak bardzo przyziemne. Według „Gazety Wyborczej” zarobi niecałe 500 dol. miesięcznie. Poradzi sobie?
Powołanie Komisji Weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji zapowiedziała premier Beata Szydło. Podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą wskazała, że celem Komisji będzie wyjaśnienie przebiegu reprywatyzacji w Warszawie.
W sobotę 22 października, w czasie gali w Operze Krakowskiej tytuł „Patrioty Roku imienia Kazimierza Odnowiciela” wręczono ministrowi obrony, Antoniemu Macierewiczowi. Tytuł przyznało krakowskie wydawnictwo Biały Kruk i Stowarzyszenie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na czele kapituły, która przyznaje tytuł stoi prof. Andrzej Nowak, historyk i sowietolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor monumentalnych „Dziejów Polski”, których tom III ukaże się niebawem na rynku księgarskim.
Mimo tego, że Walonia, autonomiczny region Belgii, opowiedziała się przeciwko podpisaniu umowy CETA, premier Kanady Justin Trudeau przyleci do Brukseli.
Fundacja Helsińska, kontrolowana przez znanego lewaka, filantropa, nienawidzącego niezależnych państw narodowych, Georga Sorosa apeluje: - Z niepokojem obserwujemy kryzys konstytucyjny, który trwa w Polsce od 2015 r. Kryzys ten, który w swojej początkowej fazie mógł zostać rozwiązany przy pomocy przewidzianych prawem procedur, rozrósł się do rozmiarów stwarzających poważne dla ochrony rządów i prawa człowieka".
– Pacjent będzie mógł sam uprawiać konopie na potrzeby terapii - to propozycja zmiany w przepisach, jaką przewiduje projekt złożony przez Piotra Liroya-Marca z ugrupowania Kukiz'15. W czwartek Sejmowa Komisja Zdrowia pracowała nad ustawą, która ma zezwalać na to, by pacjent po uzyskaniu pozwolenia, mógł sam uprawiać konopie i wykorzystywać je na potrzeby terapii.