- Usiłowałem się ostatnio dowiedzieć od paru radykalnych krytyków przemówienia premier Beaty Szydło w Auschwitz, który konkretnie fragment krytykują. Jedni pletli coś o kontekście, inni o domniemanych intencjach pani premier, ale tak naprawdę, choć próba wydawała się na Twitterze spora, żaden nie był mi w stanie podać konkretnego fragmentu - mówił w felietonie radiowym dla Polskiego Radia 24 Cezary Krysztopa
Do sądu idzie się po wyrok, nie po sprawiedliwość – powiedział kiedyś znany mi prawnik. Cynizm? Tylko trochę. Prawo przecież nie jest nauką ścisłą. Nie istnieją równania ani laboratoryjne doświadczenia, które mogłyby prawdziwość kodeksów czy przepisów obiektywnie udowodnić. Orzec, że przyjęte rozwiązanie jest sprawiedliwe zawsze i w każdych okolicznościach. I nie kłóci się ze zdrowym rozsądkiem.
- Auschwitz to lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom - powiedziała podczas obchodów 77. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz premier Beata Szydło, co stało się przedmiotem ataku tzw. "wiodących mediów", mediów zagranicznych oraz mniej lub bardziej skompromitowanych polityków. A ja sobie siedzę i myślę i za chińskiego boga nie umiem wymyślić, co w tych słowach, szczególnie istotnych właśnie w Auschwitz, jest niewłaściwego?
Partia Konserwatywna straciła większość w izbie niższej brytyjskiego parlamentu. Ryzykowny plan premier Theresy May, która chciała zapewnić swojemu ugrupowaniu spokojne rządy przez najbliższe pięć lat, zakończył się porażką. Może to oznaczać duże zmiany na tamtejszej scenie politycznej.
Całe dowództwo UE, będące w transie uwielbienia walki ze zmianą klimatu, poddałabym postępowaniu sądowemu z oskarżeniem o czary i magię. Ponieważ już jakoś pod koniec XVIII wieku przestano palić czarownice w Europie, wysłałabym wierzących w możliwość manipulowania klimatem na ziemi do Arabii Saudyjskiej. Tam za nieczyste praktyki dostaje się wyrok śmierci przez publiczne obcięcie głowy. Panie uwielbiające klimatyczną magię – przy okazji – dowiedziałyby się, jak są tam traktowane kobiety.
Dziś felieton w nietypowej formie. Zachęcam Państwa do lektury obszernych fragmentów listu otwartego, jaki wysłaliśmy do prezydenta Słupska, Roberta Biedronia.
Kolejne kilkunastoosobowe grupy opozycjonistów z czasów komunistycznych odebrały Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczenia wręczane są przez prezesa lub wiceprezesa IPN z delegacji Prezydenta RP. Źródłem uchwalenia odznaczenia jest Krzyż Niepodległości z II RP. Katastrofa smoleńska, w której śmierć poniosło wielu inicjatorów odznaczenia, nie sparaliżowała prac nad projektem.
– Tata, kupisz mi spinnera? – zapytał Starszy, wywołując u mnie galopadę myśli począwszy od „czy on do mnie powiedział coś po angielsku?”, a skończywszy na „czy ja już jestem głuchy, bo nie rozumiem, co syn do mnie mówi?”. – Jeszcze raz synu, co mam ci kupić? – spytałem, decydując się w końcu na okazanie słabości. – No, spinnera. – Aha, OK, spinnera, pod warunkiem, że nie jest drogi i nie można sobie przy jego pomocy zrobić krzywdy. A co robi ten spinner?
- Natalia Januszko, piękna młoda dziewczyna. W 2010 roku skończyłaby 23 lata. Była studentką SGGW i stewardessą Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego im. Bohaterów Warszawy. Pewnie miała chłopaka, plany na przyszłość. Na pewno miała dumnych z jej osiągnięć rodziców. 10 kwietnia 2010 roku zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Katastrofie od siedmiu lat niewyjaśnionej. Była jej najmłodszą ofiarą. Zapewne nie o takim rodzaju „sławy” marzyła - mówił w felietonie radiowym dla Polskiego Radia 24 red.Cezary Krysztopa
„Solidarność to najlepsza marka eksportowa Polski. Ale paradoks polega na tym, że (…) poza granicami nasz kraj jest postrzegany jako jeden z najbardziej egoistycznych w Europie” – rzekł europoseł Janusz Lewandowski podczas debaty o imigrantach na Europejskim Kongresie Finansowym, który od 5 do 7 czerwca obradował w Sopocie. „A przecież – mówił jeszcze – Europa już tyle testów z solidarności zdała”. Z solidarności z Grecją, na przykład.
Dziś odbywają się w Sanktuarium w Zabawie obchody 30-lecia beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny, 16-latki, która broniąc się przez gwałtem poniosła śmierć męczeńską z rąk rosyjskiego żołnierza. W 1987 roku papież Jan Paweł II włączył ją do grona błogosławionych Kościoła katolickiego. Karolina jest obecnie patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz diecezji rzeszowskiej. Raz w miesiącu w lesie, w którym dokonało się uprowadzenie, ucieczka i zamordowanie Karoliny odbywa się Droga krzyżowa. Poniższe rozważania kolejnych stacji Drogi czytały na dzisiejszych obchodach dziewice konsekrowane. W tekst wplecione są opisy ostatniego dnia życia zabitej przez rosyjskiego żołnierza młodziutkiej Polki o wierze i harcie ducha godnym świętości.
Ostatnio podpisałem apel do wicepremiera Mateusza Morawieckiego o rozszerzenie systemu opłat drogowych viaTOLL oraz wprowadzenie norm emisyjnych i paliwowych dla samochodów ciężarowych. Dlaczego? Bo wkurza mnie, że 100 proc. tras klejowych jest objętych opłatami za przejazd, podczas gdy zaledwie 1 proc. dróg publicznych znajduje się w systemie viaTOLL.
To bardzo pozytywny dla przyszłości stosunków polsko-amerykańskich, że właściwie kilka dni po tym jak prezydent Duda w kontekście szczytu NATO w Brukseli oznajmił - Pan prezydent [Trump] powiedział, że do Polski przyjedzie, więc kwestia terminu jest tutaj do ustalenia - Reuters informuje o planowanej wozycie Donalda Trumpa w Polsce na początku lipca. Mając w pamięci, to jak amerykański prezydent potraktował Angelę Merkel, czy Donalda Tuska, chciałoby się zapytać - no i kto jest izolowany?
Jaki charakter ma opisana w konstytucji kompetencja prezydenta do stosowania prawa łaski i czy Sąd Najwyższy może dokonywać jej wiążącej interpretacji? - pyta Marszałek Kuchciński TK. Pismo w tej sprawie skierował do prezes TK Julii Przyłębskiej.
– Chyba długo trzeba będzie czekać – powiedział do mnie staruszek o lasce na przystanku linii 174. Rozejrzałem się najpierw, czy na pewno mówi do mnie, ale że pod wiatą staliśmy tylko my dwaj, nie dało się wykręcić. Schowałem więc telefon do kieszeni, spojrzałem na rozkład i odpowiedziałem – Nie, nie, nie tak długo, tylko sześć minut.
„Fakt” poinformował, że do trumny gen. Bronisława Kwiatkowskiego włożono w sumie szczątki ośmiu ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnego dnia gazeta zamieściła kolejną szokującą informację – że to jeszcze wcale nie koniec koszmaru, bo i w trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego znaleziono szczątki czterech innych osób. Przypomnijmy, że przeprowadzono dopiero 27 ekshumacji.
- Ani w konstytucji ani w ustawie o Sądzie Najwyższym, nadal proszę pamiętać o tym, że jestem laikiem, nie znalazłem ani słowa o tym, że Sąd Najwyższy ma prawo badać a tym bardziej kwestionować akty łaski Prezydenta RP. Tym bardziej, że kwestiami zgodności różnych aktów prawnych z konstytucją zajmuje się przecież Trybunał Konstytucyjny. Nie to jest jednak w sprawie zakwestionowania przez Sąd Najwyższy prawa do ułaskawienia dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, najśmieszniejsze - mówił w felietonie dla Polskiego Radia 24 Cezary Krysztopa
Można wierzyć w krasnoludki, w to, że bociany przynoszą dzieci, że ziemia jest płaska, a węgiel produkują mieszkające pod nią trolle. Ale w to, że po katastrofie smoleńskiej państwo stanęło na wysokości zadania, wierzyć już nie sposób.
W poprzednich latach mieliśmy do czynienia z szeroko zakrojoną próbą budowy "pozytywnego święta" wokół daty kontraktowych wyborów 4 czerwca. A dziś jest 4 czerwca. Tymczasem dzisiaj w "wiodących mediach" z mediami Michnika na czele (przynajmniej elektronicznych, bo papierowych nie kupuję) cisza. Dlaczego?
Nominalny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien być nie niższy niż 5,8 proc., wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien być nie niższy niż 11,2 proc. a płaca minimalna powinna wzrosnąć nie mniej niż 8 proc. - zdecydowało Prezydium Komisji Krajowe NSZZ „Solidarność”. Oznacza to, że zdaniem „Solidarności” płaca minimalna w 2018 roku powinna wynosić co najmniej 2160 zł.