22 listopada w CPS Dialog odbyło się pierwsze posiedzenie grupy roboczej związków zawodowych i pracodawców ds. europejskiego dialogu społecznego. Ze strony pracodawców liderem grupy została Edyta Doboszyńska reprezentująca ZRP, a ze strony związkowej Wojciech Ilnicki - NSZZ „Solidarność”.
Według badań, 3 miliony Polaków rozważa wyjazd za granicę. Połowa z tego to ludzie młodzi. Wielu ma już rodziny, dzieci. Niestety, zdarza się, że po emigracja sprzyja rozluźnianiu więzi rodzinnych, zapominaniu o bliskich, którzy zostali w kraju. I tu pojawia się problem alimentów, często trudnych do wyegzekwowania.
Szpitale wchodzące w skład tzw. sieci będą miały zagwarantowane finansowanie z NFZ. Inne - już nie. I tak będzie przez najbliższe 4 lata. To jeden z elementów nowego modelu opieki zdrowotnej, proponowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Był to również temat posiedzenia zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. usług publicznych.
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk wyraził nadzieję, że już niebawem, bo w 2017 roku, poznamy nazwiska żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania Henryka Flamego „Bartka”, których szczątki zostały odnalezione w czasie prac poszukiwawczych w pobliżu Starego Grodkowa.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się promocja stu siedemdziesięciu sześciu żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski.
Podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych rozpatrzona zostanie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017. Chodzi w niej m.in. o zamrożony o pięciu lat odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
Noam Chomsky, znany amerykański filozof, napisał, że wygrał Trump, bo partia demokratyczna opuściła ludzi pracy. Na dobrą sprawę Franklin Delano Roosevelt (na stanowisku: 1933-1945), był ostatnim prezydentem, który coś zrobił dla narodu amerykańskiego, choć pochodził z elity polityczno-finansowej. Czy Donald John Trump rozumie pokładane w nim nadzieje?
Nieudana prowokacja dziennikarza Wyborczej na Marszu Niepodległości może skończyć się dla niego niemiło. W sprawię zaangażowano Radę Etyki Mediów.
Szpitale wchodzące w skład tzw. sieci będą miały zagwarantowane finansowanie z NFZ. Inne – już nie. I tak będzie przez najbliższe 4 lata.
Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że umowa, dzięki której spółka Projekt Saska przejęła niezwykle cenne tereny w Warszawie, jest nieważna. Wyrok jest przełomowy, to sukces prokuratury, której udało się podważyć umowę sprzed 16 lat - informuje "Rzeczpospolita".
Tatiana Navka, żona rzecznika prezydenta Rosji, bierze udział w telewizyjnym show - "Gwiazdy tańczą na lodzie". W ostatnią sobotę postanowiła zatańczyć ze swoim partnerem w pasiakach charakterystycznych dla obozów koncentracyjnych. Mieli także naszyte gwiazdy Dawida na piersi. Uważają, że Holokaust to dobry temat do rozrywkowego show? To możliwe tylko w Rosji...
Fabryka Mebli Forte zdecydowała się zainwestować 700 mln zł w budowę fabryki i hali na Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – informuje Gazeta Polska Codziennie.
"Przyjeżdżam dziś do Londynu, aby omówić zasady pogłębionej współpracy z naszym przyjacielem" – czytamy w najnowszym numerze "The Daily Telegraph" z szefową polskiego rządu na okładce.
Centralne Biuro Śledcze rozbiło kilka dni temu gang zajmujący się podrabianiem detergentów i innych środków czystości znanego zagranicznego koncernu i sprzedawaniem ich jako „chemii z Niemiec”. Zatrzymanym w brawurowej akcji CBŚP grozi do 10 lat więzienia. Zbrodniczy proceder nie byłby możliwy, gdyby „chemia z Niemiec” wciąż nie była w naszym kraju synonimem wyższej jakości, czegoś lepszego wyprodukowanego dla i przez zachodnich, znaczy lepszych ludzi. Nie będę jednak pisał o naszych narodowych kompleksach wobec magicznego Zachodu, bo temu poświęcony był już niejeden felieton w tej rubryce.
Debaty skoncentrowane wokół dialogu społecznego oraz obecność prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło, którzy zadeklarowali dalsze działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i prospołecznej, prorodzinnej i propracowniczej polityki społeczno-gospodarczej – to zdaniem Krzysztofa Dośli, przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego, najważniejsze wydarzenia XXVIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Płocku 24–25 listopada 2016 roku.
Krajowy Zjazd Delegatów odbywał się pomiędzy dwiema znaczącymi rocznicami: 35. rocznicą I zjazdu w hali Olivii i także 35. rocznicą zbrodni w kopalni „Wujek” (tę drugą będziemy obchodzić za dwa tygodnie). Prezydent Andrzej Duda wręczył w Płocku wysokie odznaczenia państwowe m.in. tym ludziom „S”, którzy nieśli pomoc ofiarom stanu wojennego. To symboliczne.
Podczas poniedziałkowej (28 listopada) wizyty w Wielkiej Brytanii premier Beata Szydło spotka się z premier Theresą May na pierwszych polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. Szefowe rządów będą rozmawiały m.in. o współpracy dwustronnej, bezpieczeństwie międzynarodowym oraz sytuacji Polaków w Zjednoczonym Królestwie. - Bardzo się ciesze, że Brytyjczycy tak podchodzą do tych rozmów. Do tej pory to Francja była krajem, z którym te konsultacje były prowadzone - powiedziała o konsultacjach polsko-brytyjskich premier Beata Szydło w programie „Gość poranka” (TVP Info).
- Zarzucanie mi, że daję swoje żonie 50 tys. złotych… Mogę się tylko roześmiać. Przykro mi, że w TVP - po zmianie, na którą harowałem tyle lat - jest taki dom wariatów. Państwo oszaleliście, to nieprofesjonalne. Państwo żeście oszaleni z tym materiałami o organizacjach pozarządowych; z tymi grafami jakby organizacji przestępczych - powiedział na antenie TVP minister kultury prof. Piotr Gliński.
- Chcemy skonsolidować daniny osobiste, które zresztą nie są z formalnego punktu widzenia podatkami. Reforma dotyczyć będzie składek: emerytalnej, rentowej – po stronie pracownika i pracodawcy, składki chorobowej, wypadkowej, funduszu pracy oraz PIT. W praktyce jedna instytucja będzie obsługiwała tę nową daninę. Przewidujemy jej jedną stawkę – mówi w wywiadzie udzielonym „Gazecie Polskiej” Henryk Kowalczyk, minister-członek Rady Ministrów, przewodniczący Stałego Komitetu RM, zastępujący ministra Skarbu Państwa.
– Przepraszam, że przy niedzieli znów o Wałęsie, ale nie mogę słuchać tych "specjalistów" od Wałęsy, którzy bredzą o tym (także w niedzielę), że z dekady lat 70. nie zachowały się żadne oryginały (poza donosami) pisma Wałęsy bo on nie pisaty i nie intelektualista! Otóż ZACHOWAŁY się i są ogólnie dostępne!!! Były one opisywane a czasem i w formie fotokopii w książce "SB a Lech Wałęsa" i "Sprawa Lecha Wałęsy". Wskazałem na nie także w przesłuchaniu przez prokuratora IPN! – napisał na swoim Facebooku prof. Sławomir Cenckiewicz.