Chiński prezydent Xi Jinping ma odwiedzić Kazachstan w tym samym dniu, w którym papież Franciszek będzie przebywał w tym środkowoazjatyckim kraju -zauważa agencja CNA. Kazachskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Xi spotka się z prezydentem Kazachstanu Kasymem Żormat Tokajewem 14 września, podczas trwania trzydniowej wizyty papieża w stolicy kraju, Nur-Sułtan. Zbieżne terminy wizyt Franciszka i Xi przypadają na czas, gdy Stolica Apostolska i Chiny prowadzą negocjacje w sprawie odnowienia tymczasowego porozumienia o mianowaniu biskupów w Chinach – zauważa CNA.
Obchody święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się na Jasnej Górze Procesją Maryjną (w środę o godz. 18.30), bezpośrednio po procesji sprawowano Eucharystię. Nocne czuwanie modlitewne przed swoim patronalnym świętem podjęli członkowie Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Suma odpustowa sprawowana będzie w Bazylice dziś o godz. 11.00. „Urodziny” Matki Bożej, nazywane też w tradycji polskiej MB Siewną, to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt i jeden z ważniejszych odpustów na Jasnej Górze.
Do dramatycznych wydarzeń doszło w jednym z afrykańskich krajów., gdzie muzułmańscy terroryści zaatakowali misjonarzy.
„Zachęcam was, abyście poznawali żywoty świętych waszego narodu i w ten sposób mogli rozpoznać, jak Pan Bóg prowadził was w przeszłości i czego oczekuje od was dzisiaj” – powiedział papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Nancy Pelosi – przewodnicząca Izby Reprezentantów, uważana obecnie za najbardziej wpływową katoliczkę w Stanach Zjednoczonych – określiła jako „grzeszne” ograniczanie kobietom dostępu do aborcji. W przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania panelowego z okazji Dnia Równości Kobiet 26 sierpnia oświadczyła, że wydany niedawno przez Sąd Najwyższy USA zakaz aborcji jest „uderzeniem w kobiety kolorowe oraz w kobiety i rodziny o niskich dochodach, jest po prostu grzeszny”.
Jessica Hanna jest matką czworga dzieci, gdy była w ciąży z ostatnim zdiagnozowano u niej raka piersi w fazie terminalnej. Lekarze doradzali jej aborcję, by mogła zawalczyć o własne życie. Odmówiła i wybrała leczenie nie zagrażające noszonemu pod sercem dziecku. Po porodzie okazało się, że nowotwór się cofnął. Jej uzdrowienie zostało zgłoszone jako cud do kanonizacji bł. brata Francisa Solanusa Casey’a, przy którego grobie modliła się w swoim rodzinnym Detroit.
Około 1200 zorganizowanych grup, które odwiedziły Laski, nie licząc indywidualnych pielgrzymów, setki próśb o relikwie, które trafiły już do ponad 100 miejsc w Polsce i zagranicą a przede wszystkim doświadczenie, że bł. m. Elżbieta prowadzi swoje zgromadzenie, że jest żywa i obecna – o takich m.in. owocach beatyfikacji, która miała miejsce już prawie rok temu mówi s. Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach. Jednym z marzeń siostry jest, by powstał film fabularny o Matce Czackiej.
W Chile przeprowadzono referendum w sprawie zastąpienia obowiązującej konstytucji nową ustawą o skrajnie lewicowym charakterze.
Jeszcze w połowie lipca u Franciszka dostrzegano "małe sygnały" w sprawie ewentualnego pośrednictwa w rozmowach pokojowych między Rosją a Ukrainą, o czym mówiono w rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jednakże nie wymieniano żadnych konkretnych kroków w tym kierunku. Wspomniał o tym nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas w jednym z wywiadów.
„W debacie o żądaniach polskiego rządu dotyczących reparacji wojennych od Berlina przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski subtelnie zawstydził niemieckich biskupów” – twierdzi Regina Einig, redaktorka niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”. W komentarzu redakcyjnym pisze: „To, że nie ma sprzeczności między przebaczeniem a sprawiedliwością to zręczne sformułowanie, któremu nie zaprzeczy żaden niemiecki biskup”.
Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zatwierdziło rezolucję „Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej”, która promuje aborcję, tzw. prawa reprodukcyjne i język oparty na ideologii gender. Polska od początku poparła rezolucję, nie kwestionując kwalifikacji aborcji jako prawa człowieka.
18 września w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "I ślubuję Ci", które nawiązuje do słów przysięgi małżeńskiej i przypomina o wadze i znaczeniu instytucji małżeństwa. Organizatorzy chcą tym samym promować wierność małżeńską i szacunek do tradycyjnego pojmowania miłości pomiędzy kobietą a mężczyzną.
O dążeniach młodych Europejczyków, wyzwaniach stojących przed Unią Europejską a także o pełnym poparciu UE dla Ukrainy mówiła 27 sierpnia w Taizé przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Podkreśliła między innymi, że Ukraińcy walczą o swoje przetrwanie, ale także o wartości europejskie.
Do uczenia się pokory, jako warunku doświadczenia miłosierdzia i radości, a także krzewienia przebaczenia, pokoju i pojednania zachęcił papież podczas Mszy św. na dziedzińcu bazyliki Santa Maria in Collemaggio w L’Aquili.
"Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.
- Nie zabraknie nam chleba, jeśli będzie on szanowany i uczciwie dzielony - mówił abp Wojciech Polak podczas dożynek archidiecezjalnych w Janikowie (archidiecezja gnieźnieńska). Prymas apelował o niemarnowanie żywności, odpowiedzialną politykę informacyjną mediów i potępił wykorzystywanie inflacji do nieuczciwych praktyk handlowych.
ONZ zażądała od Rosji natychmiastowego wycofania się z terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał, że Ukraina znajduje się o krok od katastrofy atomowej. Zaapelował o międzynarodowe wsparcie i zapewnił, że ukraińskie władze robią wszystko, by nie dopuścić do awarii na terenie kontrolowanego przez Rosjan zakładu. „Ostrzeliwując elektrownię, wróg chce doprowadzić do globalnej katastrofy” – powiedział w piątek 26 sierpnia w swoim codziennym orędziu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk.
W Watykanie trwa, zwołane przez papieża, zebranie Kolegium Kardynalskiego - konsystorz publiczny. Podczas homilii Franciszek mówił do kardynałów o konieczności życia ogniem Ducha Świętego, by móc odważnie troszczyć się zarówno o rzeczy wielkie, jak i małe.
W sobotę 27 sierpnia papież Franciszek włączy do Kolegium Kardynalskiego 20 purpuratów, w tym 16 poniżej 80. roku życia, posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Całkowita liczba kardynałów wzrośnie z 207 do 227, z których 132 będzie mogło wybierać następcę św. Piotra.
W sobotę 27 sierpnia odbędzie się zwołane przez papieża zebranie Kolegium Kardynałów, zwane konsystorzem, podczas którego Ojciec Święty włączy do Kolegium Kardynalskiego 20 purpuratów, w tym 16 poniżej 80. roku życia, posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Natomiast 29 i 30 sierpnia w Nowej Auli Synodalnej zgromadzą się na konsystorzu nadzwyczajnym wszyscy kardynałowie, aby „zastanowić się nad nową konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium”, o reformie Kurii Rzymskiej.