Przełożona podjęła decyzję: prezentki rezygnują z prowadzenia DPS-u w Jordanowie Wiadomości
Przełożona podjęła decyzję: prezentki rezygnują z prowadzenia DPS-u w Jordanowie

13 czerwca media opublikowały informacje o znęcaniu się nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Zgodnie z opublikowanymi przez portal wp.pl materiałami dzieci i dorośli z niepełnosprawnością intelektualną mieli być wiązani do łóżka, bici, zamykani w klatce i obrażani. Przełożona Generalna Zgromadzenia ss. Prezentek prowadzącego DPS odniosła się do sprawy w oficjalnym komunikacie już 13 czerwca br., a obecnie podała do wiadomości swoją decyzję w sprawie dalszych losów DPS-u.

W strugach deszczu odbył się XX Koncert Jednego Serca Jednego Ducha. Na placu tłumy [video] wideo
W strugach deszczu odbył się XX Koncert Jednego Serca Jednego Ducha. Na placu tłumy [video]

W Rzeszowie po raz dwudziesty odbył się koncert "Jednego Serca Jednego Ducha". W koncercie zorganizowanym 16 czerwca 2022 r., w Uroczystość Bożego Ciała, w Parku Sybiraków w Rzeszowie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Polskie tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała na liście Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO Wiadomości
Polskie tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała na liście Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Kard. Nycz: oby podstawowe prawdy wiary nie były zamknięte w ścianach kościołów Wiadomości
Kard. Nycz: oby podstawowe prawdy wiary nie były zamknięte w ścianach kościołów

Niech podstawowe prawdy wiary nie będą tylko zamknięte w ścianach kościołów, ale będą obwieszczane na ulicach miast i wiejskich drogach wszędzie tam, gdzie żyje człowiek – mówił kard. Kazimierz Nycz w kazaniu w czasie uroczystości Bożego Ciała w Warszawie. Metropolita warszawski obszernie nawiązał do sytuacji na Ukrainie i pomocy uchodźcom, apelując o modlitwę o „zakończenie okrutnej wojny, jaką naszym sąsiadom zgotowała okrutna Rosja”.

Watykan: ograniczenia w tworzeniu przyszłych wspólnot zakonnych Wiadomości
Watykan: ograniczenia w tworzeniu przyszłych wspólnot zakonnych

Stolica Apostolska wprowadza z trybem natychmiastowym nowe przepisy dotyczące tworzenia przyszłych zakonów. Nowe prawo będzie bardziej restrykcyjne.

Abp Jędraszewski w Boże Ciało: jedynie Jezus Chrystus jest naszym pokojem i naszym pojednaniem Wiadomości
Abp Jędraszewski w Boże Ciało: jedynie Jezus Chrystus jest naszym pokojem i naszym pojednaniem

Świat może dać jedynie taki pokój, co do którego trwałości zawsze będziemy mogli żywić w pełni uzasadnione lęki i obawy. Zbyt często, zbyt szybko i zbyt łatwo obraca się on w przemoc i wojny. Natomiast Chrystus obdarza nas takim pokojem, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

Ewangelia na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z komentarzem [video]

Boże Ciało. Komentarz o. Wojciech Jędrzejewski OP.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Fascynująca historia ustanowienia święta Wiadomości
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Fascynująca historia ustanowienia święta

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie nazywana Bożym Ciałem, jest obecnie jednym z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym. Poniżej ciekawa historia, która doprowadziła do ustanowienia tej uroczystości.

[wywiad] Nuncjusz na Ukrainie: Nie widzę żadnych szans na rozwiązania polityczne czy dyplomatyczne Wiadomości
[wywiad] Nuncjusz na Ukrainie: Nie widzę żadnych szans na rozwiązania polityczne czy dyplomatyczne

„Nie widzę żadnych szans na rozwiązania dyplomatyczne czy też polityczne kryzysu na Ukrainie” - powiedział w wywiadzie dla turyńskiej "La Stampa" nuncjusz apostolski abp Visvaldas Kulbokas. Papieski dyplomata, obok ambasadora Polski, był jedynym ambasadorem, który pozostał w Kijowie w najtrudniejszym, pierwszym okresie rosyjskiej napaści na Ukrainę. Rozmawiała z nim Letizia Tortello.

Szybki kurs już nie wystarcza. Opublikowano nowe wytyczne przygotowania do sakramentu małżeństwa Wiadomości
Szybki kurs już nie wystarcza. Opublikowano nowe wytyczne przygotowania do sakramentu małżeństwa

Stolica Apostolska opublikowała dokument poruszający sprawę przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa oraz życia małżeńskiego. Nosi on tytuł „Przewodniki katechumenalne dla życia małżeńskiego - Wytyczne duszpasterskie dla Kościołów partykularnych”.

Rzecznik KEP o procesjach: przekonania religijne nie mogą zostać zredukowane wyłącznie do sfery prywatnej Wiadomości
Rzecznik KEP o procesjach: przekonania religijne nie mogą zostać zredukowane wyłącznie do sfery prywatnej

Jutro Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem. W tym roku na ulice miast - po przerwie spowodowanej pandemią - ponownie wyjdą procesje. Do sprawy tej formy przejawu wiary odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Prymas Anglii i Walii do Polaków o źródłach nadziei „w najciemniejszych czasach” Wiadomości
Prymas Anglii i Walii do Polaków o źródłach nadziei „w najciemniejszych czasach”

Kard. Vincent Nichols przewodniczył Mszy św. z okazji 25. rocznicy koronacji wizerunku Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej. Goszcząc w parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie, prymas Anglii i Walii, przywołał postaci Maryi oraz polskiego męczennika jako szczególnych orędowników rychłego zakończenia wojny na Ukrainie.

Dyrektor Caritas Polska: UE powinna wziąć większą odpowiedzialność za uchodźców z Ukrainy Wiadomości
Dyrektor Caritas Polska: UE powinna wziąć większą odpowiedzialność za uchodźców z Ukrainy

Świat, zwłaszcza Europa zachodnia, słabo reaguje na bestialstwa w Ukrainie - powiedział ks. Marcin Iżycki podczas pierwszego Forum Dobroczynności, które obraduje w Warszawie. Ponadto, zdaniem dyrektora Caritas Polska, Unia Europejska powinna wziąć większą odpowiedzialność za uchodźców z Ukrainy.

Szef dyplomacji watykańskiej przestrzega przed kompromisami terytorialnymi kosztem Ukrainy Wiadomości
Szef dyplomacji watykańskiej przestrzega przed kompromisami terytorialnymi kosztem Ukrainy

- Jako Kościół musimy działać na rzecz pokoju, a także podkreślać wymiar ekumeniczny. Co więcej, musimy oprzeć się pokusie zgodzenia się na kompromisy w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy – powiedział sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Paul Richard Gallagher. Szef watykańskiej dyplomacji zabrał głos podczas kolokwium na temat migracji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i opowiedział o sytuacji w Kijowie.

Papież o drodze synodalnej: W Niemczech jest bardzo dobry Kościół ewangelicki. Nie potrzebujemy drugiego Wiadomości
Papież o drodze synodalnej: W Niemczech jest bardzo dobry Kościół ewangelicki. Nie potrzebujemy drugiego

Papież Franciszek spotkał się w Watykanie z osobami odpowiedzialnymi za jezuicką prasę wydawaną w wielu krajach świata. Poruszono m.in. tematy wojny na Ukrainie, III wojny światowej, niemieckiej drogi synodalnej oraz wychowania młodych do wiary i recepcji nauczania soborowego w Kościele.

Franciszek słucha krytyki Ukraińców wobec Watykanu Wiadomości
Franciszek słucha krytyki Ukraińców wobec Watykanu

Ostatnie nieformalne spotkanie Papieża Franciszka z delegacją Ukraińców trwało blisko 2 godziny. To ponad 4 razy więcej niż większość spotkań papieskich w ostatnim czasie – podaje agencja Risu. Podczas wizyty Ojciec Święty chciał uważnie wysłuchać, dlaczego część Ukraińców sceptycznie patrzy na działania Watykanu.

Biskup porwany dla okupu. Trwają negocjacje Wiadomości
Biskup porwany dla okupu. Trwają negocjacje

Podobno porwania są już w tym kraju sprawą nieomal powszednią. W ostatnią niedzielę w Nigerii uprowadzono anglikańskiego biskupa, jego żonę oraz ich kierowcę. Porywacze wystosowali żądanie niemałego okupu. Obecnie trwać mają negocjacje w tej sprawie.

Nigeryjski biskup: nie uzasadniajcie terroryzmu zmianami klimatycznymi Wiadomości
Nigeryjski biskup: nie uzasadniajcie terroryzmu zmianami klimatycznymi

Terroryzmu w Nigerii nie można łączyć ze zmianami klimatycznymi czy brakiem bezpieczeństwa żywnościowego – podkreśla ordynariusz diecezji Ondo. To właśnie na terenie tej diecezji doszło przed tygodniem do bestialskiego zamachu na kościół św. Franciszka w Owo, w którym, jak podaje bp Jude Arogundade, zginęło 40 osób, a 126 odniosło obrażenia.

Rzecznik diecezji kaliskiej o wydaleniu Arkadiusza H. ze stanu kapłańskiego: ta sprawa boli mnie i zawstydza Wiadomości
Rzecznik diecezji kaliskiej o wydaleniu Arkadiusza H. ze stanu kapłańskiego: ta sprawa boli mnie i zawstydza

Historia, która wydarzyła się w diecezji kaliskiej, nigdy nie powinna mieć miejsca. Ta sprawa mnie po ludzku boli i jako księdza zawstydza - przyznał w komentarzu dla KAI ks. Michał Włodarski. Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej skomentował w ten sposób informację o wydaleniu ks. Arkadiusza H. ze stanu duchownego. To efekt przeprowadzonego procesu kanonicznego wobec ks. H., który był jednym z "bohaterów" głośnego filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

„Jestem głęboko wstrząśnięta”. Przełożona Generalna Zgromadzenia ss. Prezentek o zarzutach wobec DPS-u Wiadomości
„Jestem głęboko wstrząśnięta”. Przełożona Generalna Zgromadzenia ss. Prezentek o zarzutach wobec DPS-u

13 czerwca media opublikowały informacje o znęcaniu się nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Zgodnie z opublikowanymi przez portal wp.pl materiałami dzieci i dorośli z niepełnosprawnością intelektualną mieli być wiązani do łóżka, bici, zamykani w klatce i obrażani. Przełożona Generalna Zgromadzenia ss. Prezentek prowadzącego DPS odniosła się do sprawy w oficjalnym komunikacie.

Emerytury
Stażowe