Abp Samuel Aquila, metropolita Denver w stanie Kolorado, napisał list skierowany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georga Bätzinga. Chodzi o kwestię niemieckiej Drogi Synodalnej.
Kościół greckokatolicki opublikował „Katechizm chrześcijańskiego żołnierza”, czyli swego rodzaju vademecum dla osób wierzących, walczących w ukraińskich szeregach. „Ta kieszonkowa książeczka ma być wsparciem dla naszych żołnierzy, gdy świat wokół nich pogrążony jest w bezsensownej przemocy” – wyjaśnił Radiu Watykańskiemu kapelan wojskowy ks. Andrij Zieliński SJ.
Rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Pieskow, odniósł się dziś do opublikowanego wczoraj wywiadu z papieżem Franciszkiem, w którym papież deklarował chęć spotkania się z Władimirem Putinem. Kreml dementuje pogłoski o ewentualnym prowadzeniu rozmów w tej sprawie.
Ze zdecydowaną krytyką sposobu, w jaki Ojciec Święty zrelacjonował swoją rozmowę zdalną z patriarchą Cyrylem, która odbyła się 16 marca br. wystąpił Wydział Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
W 1847 r. książę Roman Stanisław Sanguszko ufundował w Bazylice Grobu Świętego intencję Mszy świętej 3 maja - za Polskę. Już od 175 lat w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy Grobie Pańskim w Jerozolimie spotykają się Polscy na modlitwie za ojczyznę.
„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie»” (Mt 11, 28-30).
Im większa i bardziej świadoma nasza miłość do Maryi, tym większa stawała się siła polskiego narodu – mówił abp Marek Jędraszewski sprawując w katedrze na Wawelu Mszę św. w intencji ojczyzny w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
W Uroczystość Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze odbywa się dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego. Przed na początku Mszy odpustowej głos zabrał o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów.
Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza z 1656 r. W tym roku w obchody uroczystości Królowej Polski wpisuje się dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze bł. Prymasa Tysiąclecia.
Trzecie zjawienie się Zmartwychwstałego apostołom. Komentarz o. Wojciech Prus OP.
- To, co dzieje się na Ukrainie, jest tragedią, jest hańbą, która na zawsze napiętnuje tych, którzy do tego doprowadzili, tych, którzy okazali się nie mieć bojaźni Bożej – powiedział w wywiadzie dla cypryjskiej gazety „Kathimerini” duchowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.
Abp Visvaldas Kulbokas, nuncjusz apostolski na Ukrainie, odniosł się do powracającej kwestii ewentualnej pielgrzymki papieskiej do Kijowa. Hierarcha rozważał kwestie bezpieczeństwa dla zebranych.
Gościna, jakiej Polacy udzielili uchodźcom wojennym z Ukrainy okazała się zaraźliwa. To właśnie ta postawa uruchomiła solidarność całego kontynentu, nie tyle instytucji, co Europy narodów, które również otworzyły się na Ukraińców, ułatwiają im przyjazd do swych krajów. Wskazuje na to Mara Bottone, włoska adwokat zajmująca się przybywającymi do Polski ukraińskimi uchodźcami, przed wszystkim dziećmi.
Podczas trwającej od wtorku 26 do czwartku 28 kwietnia wymiany poglądów między przedstawicielami episkopatów Polski i Niemiec, omówiono również polską krytykę niemieckiej „drogi synodalnej” - wyjaśnił 29 kwietnia ogólnokrajowej katolickiej rozgłośni Radio Horeb biskup Augsburga Bertram Meier.
Dziś do wiedzy wiernych podano komunikat o nałożeniu kary suspensy na ks. Daniela Galusa z tzw, pustelni w miejscowości Czatachowa pod Częstochową. Sprawa sporu ks. Galusa z władzami kościelnymi ciągnęła się latami.
Dziś obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Jest on obchodzony corocznie 29 kwietnia - tego dnia w 1945 roku nastąpiło wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Zamordowano w nim 868 duchownych z Polski, spośród 1773 więzionych tam polskich księży i biskupów.
Wobec sił natury ludzka natura ciągle okazuje się krucha i bezbronna - przyznaje metropolita katowicki abp Skworc po wypadkach górnośląskich kopalniach. Dodaje, że we wspólnocie z rodzinami górników szuka odpowiedzi na pytania o sens cierpienia i śmierci. Odnosząc się do zapowiedzi likwidacji wszystkich kopalń na Górnym Śląsku do 2049 roku, abp Skworc podkreśla, że proces ten musi zakładać także tworzenie alternatywnych miejsc zatrudnienia.
W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Timothy Dolan odniósł się do wojny toczącej się na Ukrainie. Hierarcha zwrócił uwagę na kwestię naiwności świata zachodniego, który od upadku Muru Berlińskiego wierzył, że nie ma już wrogów.
W środę 27 kwietnia br. w 83 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 34 roku biskupstwa zmarł emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Adam Lepa, wieloletni członek Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej i były przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.
„Mając świadomość historycznego znaczenia tematu filmu «Klecha», MKiDN i PISF udzieliły dodatkowego wsparcia, dzięki któremu proces produkcji filmu zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyjaśnieniu przesłanym KAI w związku z opublikowanym 27 kwietnia na portalu ekai.pl artykułem „Związkowcy piszą do wicepremiera Glińskiego w sprawie filmu «Klecha»”. Ministerstwo przypomina, że dystrybucja filmu uległa opóźnieniu z uwagi na konflikt między podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji, niezależny od MKiDN oraz PISF.