Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, dziś papież Franciszek spotkał się z Ambasadorem Ukrainy Andrijem Juraszem. Chodzić miało m.in. o wręczenia listów uwierzytelniających.
Niezwykły utwór-modlitwa opublikowany został przez jezuitę Dominika Dubiela SJ. "Litania za Ukrainę" porusza zarówno przejmującym tekstem, jak i niecodzienną oprawą muzyczną.
„Sługa chrystusowego pojednania powinien być zdolny do przebaczania innym i okazywania im miłosierdzia, trzeba, aby rozsiewał pokój i komunię” – te słowa przekazał Franciszek wspólnocie Papieskiego Kolegium Teutońskiego z okazji 500. rocznicy wyboru na tron Piotrowy Hadriana VI, przedostatniego papieża pochodzącego z niemieckiego kręgu kulturowego. Jest on pochowany w kościele Kolegium Papieskiego Instytutu Najświętszej Maryi Panny od Duszy.
8 kwietnia br. o godzinie 19.00 odbędzie się XXII Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Wydarzenie będzie miało miejsce w pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Mija 30 lat od wybuchu wojny w Bośni, najkrwawszego konfliktu zbrojnego w Europie od zakończenia II wojny światowej. „Masakry, których jesteśmy obecnie świadkami w Kijowie, Buczy, Mariupolu czy Charkowie to dramatyczna powtórka tego, co trzy dekady temu działo się w Sarajewie, Mostarze czy Srebrenicy. Modlę się, aby Ukraina nie stała się drugą Bośnią” – powiedział emerytowany arcybiskup Sarajewa.
Ks. Philip G. Bochanski, wieloletni duszpasterz i dyrektor wykonawczy organizacji Courage International, katolickiego apostolatu dla osób, które doświadczają pociągu do osób tej samej płci i pragną żyć w czystości i wierności napisał list otwarty do biskupów, którzy w ostatnich miesiącach publicznie wypowiadali się przeciwko nauczaniu Kościoła w sprawie aktów homoseksualnych. Ks. Bochanski zwraca się imiennie do arcybiskupa Luksemburga, kardynała Jean-Claude Hollerich SJ, stojącego na czele Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz arcybiskupa Monachium, kard. Reinharda Marksa. Przeciwko nauczaniu Kościoła w tej sprawie wypowiadał się niedawno także bp Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.
- Poszliśmy się modlić. Słyszałem ryk nadlatujących rakiet, gdy odprawiałem Mszę św. Ludzie prosili o schronienie, bo w kościele czuli się bezpiecznie. Przychodzili. Nocowali. Całe rodziny. Pojawiły się informacje, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliwała rosyjskie samoloty. Miasto zaczęło przygotowywać się do obrony – mówi w wywiadzie dla KAI ks. Witalij Kaszczuk, proboszcz parafii w ukraińskiej Winnicy.
Papież modlił się dziś w intencji ofiar wojennych zbrodni na Ukrainie. Franciszek zaprosił do siebie małych uchodźców z matkami.
Światowa Rada Kościołów, umiejscowiona w Genewie ekumeniczna organizacja zrzeszająca kilkaset kościołów chrześcijańskich, apeluje o dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych w celu pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.
Kartka wielkanocna z reprodukcją ikony „Chrystus zmartwychwstały i niewiasty” Iwanki Demczuk, artystki ze Lwowa, pomoże przebywającym w Polsce uchodźcom z Ukrainy. Mieszkają oni w noclegowni dla uchodźców przy klasztorze Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie, koordynowanej przez Fundację „Oczami Nieba”.
Mija 41. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Od początku papież Franciszek wielokrotnie opowiadał się za kategorycznym i całkowitym odrzuceniem wojny i wszystkich jej przerażających konsekwencji. Jest to jawne potępienie bez przeprosin czy okoliczności łagodzących. Wojnę na Ukrainie nazywa „okrutną i bezsensowną rzezią”. Papież nie tylko wypowiada się, ale podejmuje działania dyplomatyczne oraz konkretnie pomaga cierpiącym z powodu wojny Ukraińcom oraz uciekinierom w różnych krajach, przede wszystkim w Polsce, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech.
Na Białorusi nadal trwają prześladowania, mimo że ustały uliczne manifestacje. Represje dotykają obecnie tych, którzy w jakikolwiek sposób protestują przeciwko wojnie w Ukrainie. Ksiądz grekokatolicki Wasilij Jegorow z Mohylewa otrzymał 1600 rubli kary za naklejkę na szybie samochodu: „Ukraino, przebacz”. Katolicki ksiądz Andrzej Bulczak był przesłuchiwany w komisariacie milicji za umieszczenie w Internecie 2,5-minutowego filmiku, w którym dziewczynka z Białorusi pisze: „Proszę Was o wybaczenie. To nie nasza, zwyczajnych ludzi wina, że z naszego terytorium ostrzeliwani są nasi sąsiedzi”.
Na miłość Chrystusa, obudź się i potęp to zło. Wykorzystaj swoje wpływy, aby promować pokój. Zrób co w twojej mocy, by zakończyć tę wojnę. Modlę się, aby pokora i mądrość Boża cię prowadziły - zaapelował zwierzchnik Fińskiego Kościoła Prawosławnego abp Leon do patriarchy Cyryla.
O szansach na papieską wizytę w Kijowie i warunkach, w których byłaby ona możliwa powiedział w rozmowie z Franką Giansoldati z rzymskiego dziennika „Il Messaggero” nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas.
Wyjeżdżam stąd z modlitwą, z zawierzeniem Matce Bożej Ukrainy i Rosji - z tymi słowami Jasną Górę opuścił bp Leon Dubrawski z Kamieńca Podolskiego. Przebywał w Sanktuarium od niedzieli, bo przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
- Ta wojna toczy się dzisiaj, aby ostatecznie `rozwiązać` kwestię ukraińską. Stoi za nią ideologia być może gorsza od nazizmu. Wzywam cały świat: nie odrywajcie oczu od Ukrainy! Ponieważ jej rany mogą wyleczyć was z iluzji, waszej strefy komfortu, z waszej obojętności, z braku punktów orientacyjnych w waszych krajach i społeczeństwach – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), w wideoprzesłaniu w 41. dniu wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
Przewodniczący Episkopatu Polski zostanie dziś przyjęty przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji – poinformowały służby prasowe Episkopatu Polski.
„Większość duchowieństwa naszego Kościoła głęboko się myli, co do wojny na Ukrainie” – powiedział o. Ioan Budrin, ksiądz należący do patriarchatu moskiewskiego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, pracujący w Karabanowie.
Pamiętam swój strach. Postanowiłam jednak, że Putinowi na pewno zależy na tym, żebyśmy się bali, więc na złość mu nie będę się bała. Tego samego dnia jechał samochód do Polski i chcieli mnie zabrać. Ale ja postanowiłam zostać. Siostry są mi bardzo wdzięczne, ponieważ sama obecność Polki, która nie uciekła, oznacza, że nie jest tak źle. że jest nadzieja. Co chwila są syreny, więc naprzemiennie pilnujemy Najświętszego Sakramentu. Raz nawet trzeba Go było włożyć do kurtki i się schować. Nigdy nie wiadomo, gdzie uderzą – powiedziała KAI siostra Maria, Polka, posługująca w Winnicy.
„Praedicate Evangelium” – taki tytuł nosi konstytucja apostolska papieża Franciszka o Kurii Rzymskiej i jej posłudze Kościołowi w świecie. Ogłoszony 19 marca dokument wejdzie w życie 5 czerwca. Jest on owocem ponad ośmiu lat pracy Rady Kardynałów, powołanej w 2013 roku jako organ doradczy papieża w przeprowadzeniu reformy Kurii Rzymskiej i rządzeniu Kościołem.