Kłótnia w Hiszpanii. Lewica domaga się od Kościoła tysiąca nieruchomości, tymczasem okazuje się, że... Wiadomości
Kłótnia w Hiszpanii. Lewica domaga się od Kościoła tysiąca nieruchomości, tymczasem okazuje się, że...

Wbrew sensacyjnym doniesieniom hiszpańskich mediów, Kościół nie musi niczego zwracać państwu. „To raczej Konferencja Episkopatu Hiszpanii zwróciła uwagę rządowi, że na liście ponad 35 tys. nieruchomości były błędy” - podkreśla bp Luis Argüello, rzecznik episkopatu. Jest zdziwiony faktem, że media, które powinny znać temat powielają dane odbiegające od rzeczywistości.

Nie będzie już kwiatów z Holandii na Placu Świętego Piotra Wiadomości
Nie będzie już kwiatów z Holandii na Placu Świętego Piotra

Holenderski florysta Paul Deckers stwierdził, iż niestety nie będzie można kontynuować pięknej, 35-letniej tradycji wysyłania holenderskich kwiatów na uroczystości wielkanocne w Watykanie. Powodem tej decyzji ma być kwestia pandemii COVID-19, która przyczyniła się do braku sponsorów. Deckers przypomniał, że projekt musiał już zostać odwołany z powodu pandemii w latach 2020 i 2021.

Jak patriarchowie rozprawią się z Moskwą? Możliwe scenariusze sądu nad Patriarchatem Moskiewskim nie wykluczają jego likwidacji Wiadomości
Jak patriarchowie rozprawią się z Moskwą? Możliwe scenariusze sądu nad Patriarchatem Moskiewskim nie wykluczają jego likwidacji

Sąd patriarchów, tworzących tzw. Pentarchię, nad Patriarchatem Moskiewskim za jego bezprawne wtargnięcie do Afryki, jest możliwy i miał już swoje precedensy w przeszłości – stwierdził ukraiński religioznawca Dmytro Horiewoj. Jednocześnie przewiduje on przynajmniej trzy scenariusze takich działań, z których najostrzejszy, ale też najmniej prawdopodobny, oznaczałby likwidację autokefalii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) i tym samym pozbawienie go rangi patriarchatu.

Jakie są dochody Stolicy Apostolskiej? Watykan podał informacje o swoich finansach Wiadomości
Jakie są dochody Stolicy Apostolskiej? Watykan podał informacje o swoich finansach

Watykan podał informacje na temat swoich dochodów i wydatków. Okazuje się, że deficyt Stolicy Apostolskiej nieco się zmniejszył.

[Wywiad] O. prof. Hans Zollner SJ: Konsekwencje wyciągano tylko wobec osób świeckich, a nie wobec księży. To jest bardzo szokujące z ostatniej chwili
[Wywiad] O. prof. Hans Zollner SJ: Konsekwencje wyciągano tylko wobec osób świeckich, a nie wobec księży. To jest bardzo szokujące

Dyrektor Instytutu Antropologii i Badań Międzydyscyplinarnych nt. Godności Ludzkiej i Troski o Człowieka oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie szeroko komentuje niedawno opublikowany raport o nadużyciach seksualnych w archidiecezji Monachium i Fryzyngi. „Niepokojące jest to, że żaden z arcybiskupów Monachium i Fryzyngi nie zastosował się do tego, co przewiduje prawo kanoniczne i w wielu przypadkach prawo państwowe. Niezależnie od kwestii stosowania prawa kanonicznego, zawsze broniono w szczególny sposób księży. Nie słuchano ofiar” - mówi o. Hans Zollner SJ w rozmowie z KAI.

Edith Bruck: Mówiłam Papieżowi, że obozowe doświadczenia nauczyły mnie, że zawsze jest nadzieja Wiadomości
Edith Bruck: "Mówiłam Papieżowi, że obozowe doświadczenia nauczyły mnie, że zawsze jest nadzieja"

Niewiele nauczyliśmy się z tragedii Auschwitz. Wciąż odwracamy wzrok od współczesnych dramatów i, tak jak wówczas, udajemy, że nic się nie dzieje. W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu wskazuje na to Edith Bruck. Jest ona węgierską pisarką pochodzenia żydowskiego, która, jako 13-latka doświadczyła piekła aż trzech obozów koncentracyjnych, gdzie zginęli jej rodzice i dwaj bracia. Holokaust przeżyła jedynie jej siostra.

W Portugalii zlicytowano przez internet świątynię z XIII w. posiadającą tytuł zabytku państwowego Wiadomości
W Portugalii zlicytowano przez internet świątynię z XIII w. posiadającą tytuł zabytku państwowego

Jedna z portugalskich agencji nieruchomości nabyła drogą licytacji internetowej największy, a zarazem najstarszy czynny kościół w mieście Bragança na północnym wschodzie Portugalii – potwierdziły 27 stycznia władze miejscowej diecezji, a także lokalny urząd miejski. Z informacji przekazanych przez ratusz wynika, że świątynię pod wezwaniem św. Franciszka kupiono za ponad 400 tys. euro.

Wiadomości
Nuncjusz na Ukrainie: "Ludzie przynoszący wojnę nie mogą nazywać się chrześcijanami"

Ludzie, którzy przynoszą wojnę, nie moga nazywać się chrześcijanami i uczniami Jezusa Chrystusa – powiedział nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas. 26 stycznia przewodniczył on w katolickim kościele św. Aleksandra w Kijowie nabożeństwu o pokój w tym kraju i na świecie, w odpowiedzi na apel Franciszka z 23 bm. o ogólnoświatową modlitwę w tej intencji. Oprócz wiernych łacińskich w uroczystości wziął udział m.in. biskup pomocniczy greckokatolickiej archieparchii (archidiecezji) kijowskiej Josyf Milan.

P. Jarasz: Czemu Pan Bóg zabrał nam takiego wspaniałego kapłana?. Nie żyje ks. Marian Krojenka z ostatniej chwili
P. Jarasz: "Czemu Pan Bóg zabrał nam takiego wspaniałego kapłana?". Nie żyje ks. Marian Krojenka

Zmarłego przedwcześnie ks. Mariana Krojenkę - budowniczego kościoła w Zabrzu – Grzybowicach żegnał tłum wiernych, biskupi i prezydent miasta

Niemiecki historyk: Ataki na Benedykta XVI są całkowicie bezpodstawne Wiadomości
Niemiecki historyk: Ataki na Benedykta XVI są całkowicie bezpodstawne

Bezpodstawność medialnej krytyki wobec papieża-seniora Benedykta XVI postuluje w wywiadzie dla portalu Exaudi niemiecki historyk i publicysta Michael Hesemann. Jego zdaniem jesteśmy świadkami bezkompromisowego ataku na wszystko, czego nauczał Benedykt XVI jako teolog, biskup i jako papież.

Bp Mascarenhas o Misjonarkach Miłości: Nacjonaliści systemowo oczerniają siostry, bo Hindusi je kochają” Wiadomości
Bp Mascarenhas o Misjonarkach Miłości: "Nacjonaliści systemowo oczerniają siostry, bo Hindusi je kochają”

Chociaż indyjski rząd cofnął blokadę funduszy zagranicznych dla Misjonarek Miłości, katoliccy liderzy obawiają się, że w przyszłości mogą one nadal napotykać problemy. „Nacjonaliści systemowo oczerniają siostry, bo Hindusi je kochają” – uważa bp Theodoro Mascarenhas, były sekretarz generalny konferencji episkopatu Indii.

Abp Popowicz: Wydaje się, że całe piekło staje przeciwko Ukrainie Wiadomości
Abp Popowicz: Wydaje się, że całe piekło staje przeciwko Ukrainie

Mamy wrażenie, że całe piekło staje przeciwko Ukrainie – powiedział abp Eugeniusz Popowicz, który 26 stycznia przewodniczył modlitwie o pokój w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu. Metropolita przemysko-warszawski zachęcał, aby nie tracić ducha, ale we wszystkim zdać się na Pana Boga, bo On jest silniejszy od mocarzy tego świata.

Archidiecezja gnieźnieńska ma nowego biskupa Wiadomości
Archidiecezja gnieźnieńska ma nowego biskupa

Dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. O nominacji poinformowała 26 stycznia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W tym samym czasie decyzję papieża Franciszka ogłosił w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Papież do Polaków: W chwilach trudności, niebezpieczeństw, cierpienia umiejmy zawierzyć wszystko dobremu Bogu wideo
Papież do Polaków: "W chwilach trudności, niebezpieczeństw, cierpienia umiejmy zawierzyć wszystko dobremu Bogu"

Podczas audiencji generalnej, która tradycyjnie odbywała się w auli św. Pawła VI, papież Franciszek szczególną uwagę poświęcił Ukrainie i zagrożeniom, z którymi Ukraińcy muszą się dziś mierzyć.

Dominikanie o konflikcie ze Stowarzyszeniem Lednica 2000: Stawianie granic nie oznacza odrzucenia [wywiad] Wiadomości
Dominikanie o konflikcie ze Stowarzyszeniem Lednica 2000: Stawianie granic nie oznacza odrzucenia [wywiad]

Stawianie granic nie oznacza odrzucenia – mówią ojcowie dominikanie odpowiedzialni za duszpasterstwo lednickie. Zakonnicy zaangażowani w dzieło Lednicy w rozmowie z KAI opowiadają – ze swojej perspektywy – o konflikcie z zarządem Stowarzyszenia Lednica 2000, współorganizatora spotkań lednickich. W wyniku tego konfliktu duszpasterze w lipcu 2021 r. opuścili dom zakonny powstający na Polach Lednickich. Deklarują jednak chęć powrotu, o ile dojdzie do porozumienia i podpisania nowej umowy ze Stowarzyszeniem. - Dzieło Lednicy zainicjowane przez o. Jana Górę jest dla nas bardzo ważne – podkreślają.

Finlandia: Rozpoczął się proces byłej szefowej MSW i luterańskiego biskupa za cytowanie św. Pawła Wiadomości
Finlandia: Rozpoczął się proces byłej szefowej MSW i luterańskiego biskupa za cytowanie św. Pawła

W Finlandii ruszył proces znanej polityk za to, że cytowała św. Pawła. Wraz z nią przed sądem stanął luterański biskup, który opublikował jej książkę zatytułowaną „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”. Obydwoje oskarżani są o podżeganie do nienawiści przeciwko homoseksualistom. Ich adwokat podkreśla, że proces ten ma fundamentalne znaczenie, gdy chodzi o przyszłość demokracji w Europie i prawo chrześcijan do wolnego wyrażania swej wiary.

Papież i Messi wymienili się koszulkami Wiadomości
Papież i Messi wymienili się koszulkami

Lionel Messi otrzymał koszulkę watykańskiego klubu sportowego z papieskim autografem i błogosławieństwem. W ten sposób Franciszek odwzajemnił się swemu rodakowi, który w październiku przesłał mu swą koszulkę z autografem za pośrednictwem francuskiego premiera. Argentyński piłkarz gra bowiem w barwach Paris Saint-Germain.

XII Dzień islamu w Kościele katolickim w Polsce Wiadomości
XII Dzień islamu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem: "Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei", 26 stycznia obchodzony będzie XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Organizatorem inicjatywy - pionierskiej w skali świata - jest Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Tradycyjnie już podczas wydarzenia przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować.

Dziś w całej Polsce modlitwy i post w intencji pokoju na Ukrainie Wiadomości
Dziś w całej Polsce modlitwy i post w intencji pokoju na Ukrainie

Dziś w kościołach w całej Polsce, ale też w domach prywatnych i siedzibach zgromadzeń zakonnych, czas wypełnią modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. O taką modlitwę poprosił w niedzielę katolików na całym świecie papież Franciszek. Wobec Kościoła w Polsce apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosząc, by 26 stycznia był dniem modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada.

Benedykt XVI koryguje oświadczenie w sprawie raportu o nadużyciach Wiadomości
Benedykt XVI koryguje oświadczenie w sprawie raportu o nadużyciach

Papież-senior Benedykt XVI skorygował istotne stwierdzenie swojego oświadczenia na temat raportu o nadużyciach seksualnych w Monachium. "Wbrew wcześniejszym relacjom uczestniczył on w posiedzeniu rady diecezjalnej w dniu 15 stycznia 1980 r." - czytamy w oświadczeniu przekazanym niemieckiej agencji katolickiej KNA. Pomyłka ta jednak "nie wynikała ze złych intencji", lecz była "wynikiem błędu w redakcji jego oświadczenia". Jest mu bardzo przykro z tego powodu i poprosi o wybaczenie.

Emerytury
Stażowe