Papież Franciszek w liście "Misericordia et Misera" na zakończenie Roku Miłosierdzia w 2016 r. ogłosił, że w XXIII niedzielę zwykłą cały Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Ubogich. W tym roku Dzień ten przypada 17 listopada.
"Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą". Komentarz - o. Krzysztof Pałys OP.
Począwszy od przyszłego roku 9 listopada będzie dniem, w którym we wszystkich Kościołach lokalnych będą wspominani miejscowi świadkowie wiary: święci i błogosławieni, a także ci, których proces beatyfikacyjny jest w toku i względem których zatwierdzono dekret o heroiczności cnót. Papież pisze o tym w ogłoszonym dziś liście.
Stanowisko ws. tranzycji płci ogłosił Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. W dokumencie zachęca się do "powściągliwości w stosowaniu radykalnych rozwiązań, które, jak uczy praktyka, nie tylko nie przynoszą spodziewanych rezultatów, lecz mogą trwale zdezintegrować oraz okaleczyć człowieka". Jak zaznaczono, w ostatnich latach rośnie w społeczeństwach odsetek osób, które postrzegają siebie jako transpłciowe. Przypomniano, że każda osoba, niezależnie od jej skłonności seksualnej i identyfikacji płciowej, musi być w swej godności szanowana i nie może być dyskryminowana.
- Chcę Kościoła-wspólnoty. Jesteście moimi braćmi, chcę was otoczyć najprawdziwszą miłością pasterską - powiedział bo Wojciech Osial, w czasie ingresu do katedry łowickiej. Duchowny został mianowany biskupem łowickim 12 września. Kanoniczne objęcie urzędu miało miejsce 25 września bieżącego roku.
Ruszyła dziesiąta edycja akcji “Trochę ciepła dla bezdomnego”, która potrwa do końca lutego 2025 roku. To jedna z wielu akcji pomocy osobom w kryzysie bezdomności, prowadzonych przez Caritas w całym kraju. Największa w Polsce organizacja dobroczynna prowadzi blisko 500 placówek, w tym między innymi schroniska dla bezdomnych, noclegownie, mieszkania chronione, ogrzewalnie, łaźnie. Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”.
Przedstawiciele Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, którzy na zorganizowanej we wtorek wspólnie z KAI konferencji wyrazili sprzeciw wobec planów wprowadzenia przez MEN obowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna, z oburzeniem przyjęli wypowiedzi min. Barbary Nowackiej na temat postulatów KROPS. Minister miała nazwać członków KROPS "grupą ortodoksów" oraz zmanipulować sens wypowiedzi wygłoszonych podczas konferencji.
Naszym dzisiejszym zadaniem jest pełne głoszenie wiary katolickiej, w tym jej nauczania o moralności małżeńskiej i etyce seksualnej, i przekazywanie jej młodszym pokoleniom – mówił kard. Willem J. Eijk. Arcybiskup Utrechtu i prymas Niderlandów jest gościem III Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny, który w dniach 13-15 listopada odbywa się w Krakowie.
Decyzja prezydenta elekta Donalda Trumpa nowym szefem dyplomacji USA ma zostać w styczniu 2025 roku senator z Florydy Marco Rubio, który jest katolikiem. Katoliczką jest również desygnowana na ambasadorkę Stanów Zjednoczonych przy ONZ Elise Stefanik. Obserwatorzy traktują te nominacje jako spłatę przez Trumpa długu wobec katolickich wyborców, których większość (56 proc.) zagłosowała na niego w wyborach prezydenckich z 5 listopada.
"Nie uznawanie przez Państwo Polskie święta Trzech Króli jako święta państwowego i dzień wolny od pracy to jeden z symboli ciągłości wpływów komunistycznych w dzisiejszej Polsce", podczas gdy "w świadomości Polaków istnieje przekonanie o ważności tego dnia" - przekonywano w 2011 r., gdy dzięki obywatelskiej inicjatywie, w którą zaangażował się także NSZZ "Solidarność", 6 stycznia stał się pierwszym od 1960 r. dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy. Dziś niektórzy politycy chcą, aby Trzech Króli ponownie było dniem pracującym, w zamian za wolną Wigilię. Niemal dokładnie 64 lata temu, 16 listopada 1960, wolne w Trzech Króli zostało zniesione ustawą Sejmu PRL.
- Nie ma nic gorszego niż ksiądz pyszałek, nie ma nic gorszego niż ksiądz, który się stawia nad ludźmi – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego (WSD) w Łodzi. W Eucharystii uczestniczyli klerycy z czterech seminariów duchownych miasta, którzy zgromadzili się na dorocznym odpuście ku czci św. Stanisława Kostki – patrona łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego.
– Potrzeba nowego, prawdziwie chrześcijańskiego humanizmu i w nowym kontekście współczesności odczytania wołania Jana Pawła II z Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 r.: „Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – mówił abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w kościele księży misjonarzy na Stradomiu podczas III Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny, który w dniach 13-15 listopada odbywa się w Krakowie.
Podczas wizyty w Lublinie, na KUL, Arcybiskup Paul Gallagher odwiedził Areszt Śledczy. Wraz z dyrekcją spotkał się z osadzonymi, którzy są studentami KUL (teologia rodziny ze specjalnością opieka nad osobą niepełnosprawną). Mówił: „My chrześcijanie wierzymy, że Bóg zawsze patrzy na człowieka dobrym okiem, widzi w nim dobro. Tutaj, paradoksalnie, dzięki kształceniu i formacji wiary otrzymacie wspaniałą szansę".
13 listopada 1924 Kościół prawosławny w Polsce otrzymał od patriarchy Konstantynopola tomos, deklarujący jego autokefalię. - Bogu dziękujemy za ten dar - mówił dziś prawosławny metropolita Polski Sawa Hrycuniak podczas jubileuszowej uroczystej Boskiej Liturgii w katedrze Marii Magdaleny w Warszawie. Obchody 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego objął patronatem Prezydent RP.
W Europie Środkowo-Wschodniej rusza nowatorski projekt Kurs „SAFEGUARDING”. „Stworzyliśmy wspólnie kurs online, którego celem jest poznanie podstawowych czynników, które umożliwiają wykorzystywanie małoletnich oraz sposobów jak możemy temu zapobiec”, opisują go twórcy.
- Celem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2024/2025 jest ożywienie wśród chrześcijan nadziei, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych i dotrzymuje obietnicy. Jego hasło brzmi: “Pielgrzymi nadziei” - powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Podczas konferencji prasowej w Warszawie zaprezentowano program nowego roku duszpasterskiego, który rozpocznie się w 1 niedzielę Adwentu, wypadającej w tym roku 1 grudnia.
Do tego, aby Matka Boża była dla wszystkich wierzących wzorem podążania za natchnieniami Ducha Świętego zachęcał Ojciec Święty w katechezie wygłoszonej podczas środowej audiencji ogólnej. W specjalnych życzeniach papież zwrócił się do Polaków, którzy przedwczoraj odchodzili pamiątkę odzyskania niepodległości.
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny świętuje 100-lecie swej autokefalii. Dla patriarchy Konstantynopola Grzegorza VII darowanie w 1924 r. tomosu o autokefalii Kościołowi prawosławnemu na terytorium II Rzeczypospolitej, było pierwszym krokiem ku przywróceniu zburzonej przez imperialne działania Rosji, prawosławnej kościelnej normalności na ziemiach polskich.
W wykładzie wygłoszonym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Richard Gallagher mówił o charakterystyce watykańskiej dyplomacji, jej zaangażowaniu na rzecz obrony godności ludzkiego życia, promowaniu dialogu, jako najskuteczniejszej drogi do pokoju a także o wkładzie św. Jana Pawła II w tę misję dyplomatyczną.
Anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby zrezygnował z zajmowanego od 2012 roku stanowiska. Zgodę na tę decyzję wyraził król Karol III. Powodem dymisji jest niewłaściwe zarządzanie sprawą wykorzystywania seksualnego, jakiego dopuścił się John Smyth, świecki anglikanin zaangażowany w duszpasterstwo dzieci.