Święty Antoni – kaznodzieja z drzewa orzechowego Wiadomości
Święty Antoni – kaznodzieja z drzewa orzechowego

Podobno głosił kazania, siedząc w konarach orzechowego drzewa w pobliżu Padwy, gdzie dziś znajduje się niewielki kościółek Sant’Antonio di Noce. Kościół katolicki wspomina 13 czerwca w liturgii św. Antoniego Padewskiego – Doktora Kościoła, jednego z najpopularniejszych świętych, patrona „od zagubionych osób i rzeczy” oraz ludzi ubogich. Dla franciszkanów jest to drugi co do ważności święty – po ich założycielu, św. Franciszku z Asyżu.

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu i instytucji kościelnych Wiadomości
Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu i instytucji kościelnych

Abp Józef Górzyński został wybrany nowym członkiem Rady Stałej, natomiast abp Adrian Galbas SAC – delegatem KEP ds. Apostolstwa Chorych. To niektóre z decyzji 395. Zebrania Plenarnego KEP. We wtorek, 13 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.

[Tylko u nas]  Aleksandra Jakubiak OV: Ciało tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Ciało

„Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania»” (Łk 2, 10-14).

Abp Jędraszewski: Na tę Jego miłość pragniemy odpowiadać naszą miłością i wiernością Wiadomości
Abp Jędraszewski: Na tę Jego miłość pragniemy odpowiadać naszą miłością i wiernością

Nie ma innej drogi dla Polski, jak jej wierność nauczaniu Kościoła, jak budowanie ciągle na nowo naszej ojczyzny na fundamentach chrześcijańskiej tradycji i na chrześcijańskich wartościach – mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała na krakowskim rynku.

Prymas Polski: Eucharystia jest sakramentem jedności Wiadomości
Prymas Polski: Eucharystia jest sakramentem jedności

„Eucharystia tworzy Kościół, buduje Kościół. Tu naprawdę możemy być i jesteśmy jedno. Wszystko więc, co się temu sprzeciwia, co jest przeciw jedności nas wszystkich, jest sprzeczne z Eucharystią” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas centralnych obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Gnieźnie.

Święto znane, a jednak pełne tajemnic. Liturgista o Bożym Ciele [wywiad] Wiadomości
Święto znane, a jednak pełne tajemnic. Liturgista o Bożym Ciele [wywiad]

Skąd wzięła się uroczystość Bożego Ciała? Dlaczego procesja w tym dniu prowadzi do czterech ołtarzy? Jakich błędów należy unikać obchodząc to święto? – na te i inne pytania odpowiada o. Mikołaj Walczak OP, duszpasterz i liturgista w klasztorze Wniebowzięcia NMP w Tarnobrzegu, współpracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W rozmowie z KAI dominikanin zwraca uwagę, że obchodzenie Bożego Ciała to wyraz wspólnej wiary i uwielbienia wobec Eucharystii. Ma ono również wymiar świadectwa.

Centrum Heschela: Eucharystia  – Nowa Manna, czyli Bóg obecny tu i teraz Wiadomości
Centrum Heschela: Eucharystia – Nowa Manna, czyli Bóg obecny tu i teraz

Na pustyni Hebrajczycy doświadczyli szczególnej opieki i znaków. Zsyłając mannę Bóg zapewnił im również codzienny pokarm. Do dziś w żydowskich domach po posiłku zawierającym chleb odmawiana jest modlitwa Birkat Hamazon – dziękczynne błogosławieństwo za jedzenie i za Bożą troskę. Eucharystia jest dziękczynieniem Bogu, który w chlebie jest obecny tu i teraz – podkreśla w komentarzu dla Centrum Heschela KUL korektor starożytnego języka hebrajskiego s. Eliana Kuryło, przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu.

Prof. Alfieri: Papież po operacji czuje się dobrze i już żartuje Wiadomości
Prof. Alfieri: Papież po operacji czuje się dobrze i już żartuje

Papież Franciszek jest przytomny i czujny, żartował z lekarzami, operacja zakończyła się sukcesem – powiedział dziennikarzom w klinice Gemelli prof. Sergio Alfieri, który operował go w środę po południu.

Boże Ciało - geneza, kult, procesje Wiadomości
Boże Ciało - geneza, kult, procesje

Boże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele. Data Bożego Ciała nie jest stała, dlatego święto to rokrocznie może wypadać w różnych terminach. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej, który w tym roku przypada 8 czerwca.

Ks. prof. Andrzej Perzyński: Pięćdziesiątnica - od wyjścia z Egiptu do daru Ducha Świętego [wywiad] Wiadomości
Ks. prof. Andrzej Perzyński: Pięćdziesiątnica - od wyjścia z Egiptu do daru Ducha Świętego [wywiad]

"Zarówno żydowskie święto Szawuot, jak i chrześcijańskie Zesłanie Ducha Świętego celebrują pięćdziesięciodniowy okres na wiosnę, odpowiednio po Passze (Pesach) i Wielkanocy (Easter)" - opowiada ks. prof. Andrzej Perzyński. W rozmowie z KAI teolog z UKSW wyjaśnia relację między żydowskim i chrześcijańskim rozumieniem Pięćdziesiątnicy.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Uroczystość Zesłania Zmartwychwstania tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Uroczystość Zesłania Zmartwychwstania

„To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: «Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!». I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była zawinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: «Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić!»” (J 11, 43-44).

Wylanie Ducha Świętego zapowiedział Mojżesz i prorocy Pięcioksięgu [video] wideo
Wylanie Ducha Świętego zapowiedział Mojżesz i prorocy Pięcioksięgu [video]

Opisywane już w Pięcioksięgu Dary Ducha były przywilejem wybranych. Jednak nadzieja, że w dniach ostatecznych wszyscy otrzymają Ducha Bożego została wyrażona zarówno przez Mojżesza, jak i przez późniejszych proroków. Wydarzenie opisane w Dziejach Apostolskich wpisuje się w żydowską myśl o wylaniu Ducha, a jednocześnie otwiera nową erę z nowym objawieniem głoszącym „zmartwychwstanie i mesjaństwo” Jezusa – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL prof. Serge Ruzer, wykładowca na wydziale Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie oraz pracownik naukowy w Centrum Studiów nad Chrześcijaństwem tejże uczelni.

Ewangelia na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego z komentarzem [video]

Zesłanie Ducha Świętego. Komentarz biblisty - ks. Paweł Rytel-Andrianik, konferencja o Duchu Świętym - o. Dawid Grześkowiak OP.

Franciszek powierzył świat Duchowi Świętemu Wiadomości
Franciszek powierzył świat Duchowi Świętemu

„Tobie powierzamy świat, Tobie poświęcamy Kościół i nasze serca. Przyjdź Duchu Stworzycielu, harmonio ludzkości, odnów oblicze ziemi. Przyjdź Darze nad darami, harmonio Kościoła, spraw, abyśmy byli zjednoczeni w Tobie. Przyjdź Duchu przebaczenia, harmonio serca, przemień nas tak, jak Ty potrafisz, przez Maryję” – modlił się papież podczas Mszy św. sprawowanej w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice watykańskiej.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego Wiadomości
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Zesłanie Ducha Świętego oznacza początek Kościoła. Duch Święty jest niezmiennie duszą Kościoła, ożywia go nadzieją, napełnia radością i przypomina o jego młodości. Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm – wspólnotę.

Kościół w Polsce wzbogacił się dziś o dziewięćdziesięciu nowych księży Wiadomości
Kościół w Polsce wzbogacił się dziś o dziewięćdziesięciu nowych księży

Tradycyjnie, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w wielu polskich diecezjach odbyły się święcenia prezbiteratu. Najliczniejszą grupą nowych księży może poszczycić się archidiecezja warszawska.

Papież: modlitwa za pasterzy czyni cuda Wiadomości
Papież: modlitwa za pasterzy czyni cuda

- Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wielką mają władzę, kiedy modlą się za swych pasterzy. Taka modlitwa czyni cuda, jest pancerzem, który chroni kapłanów i biskupów – powiedział Franciszek w wywiadzie dla telewizji Telemundo. Przyznał, że i on odczuwa skutki modlitw, które wierni zanoszą w jego intencji.

Franciszek wznowił swą działalność Wiadomości
Franciszek wznowił swą działalność

Po wczorajszych niedomaganiach Franciszek podjął swoją normalną działalność – wynika z Biuletynu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Misja pokojowa Stolicy Apostolskiej: kard. Zuppi będzie rozmawiał w Kijowie i Moskwie Wiadomości
Misja pokojowa Stolicy Apostolskiej: kard. Zuppi będzie rozmawiał w Kijowie i Moskwie

Jak informuje Stolica Apostolska, w realizacji zapowiadanej misji pokojowej, zarówno z Ukrainą, jak i z Rosją będzie rozmawiał przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Matteo Zuppi. Według wcześniejszych przekazów do obu stron mieli udać się inni hierarchowie.

W Kanadzie podpalono zabytkowy kościół. Arcybiskup: bardzo opłakuję stratę tego kościoła [video] wideo
W Kanadzie podpalono zabytkowy kościół. Arcybiskup: "bardzo opłakuję stratę tego kościoła" [video]

22 maja br. podpalono kościół św. Bernarda w Grouard w stanie Alberta na północy Kanady. 121-letnia świątynia została doszczętnie zniszczona. Arcybiskup miejsca bardzo przeżywa tę sprawę, napisał list do swoich diecezjan.

Emerytury
Stażowe